Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’nin başkentinde ‘tutsak bebekler’ ve ‘düşünce mahkumları’ için sokak sokak gezdiler

Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklar, ABD’nin başkenti Washington DC’de protesto edildi. Türkiye’deki cadı avı kapsamında hapse atılan 30 binden fazla düşünce mahkumu ve anneleriyle birlikte cezaevinde tutulan 864 bebek için hazırlanan araçlar sokaklarda dolaştı.

BOLD – Aralarında Advocates of Silenced Turkey (AST) ve Free Prisoners of Conscience gibi platformların bulunduğu insan hakları dernekleri, BM Genel Kurulu sırasında New York’ta düzenledikleri gösterinin bir benzerini Washington’da gerçekleştirdi.

Başkent sokaklarında dolaşan yüze yakın araç, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini protesto etti. Araçlar, üzerlerinde mahkum bebeklerin mağduriyetini anlatan dövizlerle Beyaz Saray, Kongre ve Senato’nun yanı sıra Washington’da bulunan önemli düşünce kuruluşları ve elçiliklerin bulunduğu sokaklarda dolaştı.

MAĞDURLARIN HAKLARI SAVUNULDU

Gösteri ABD saatiyle 11.00’de başladı. Aralarında kamyonların da bulunduğu araçlar Georgetown semtinden Washington’a giriş yaptı. Dışişleri Bakanlığı ve George Washington Üniversitesi’nin bulunduğu bölgeleri gezdikten sonra başkentin sembollerinden Ulusal Anıt civarında dolaşan göstericiler, buradan Kongre, Senato ve Beyaz Saray’ın bulunduğu bölgeye geçti.

Araçların üzerindeki dövizlerde Türkiye’deki cadı avı kapsamında hapse atılan 30 binden fazla düşünce mahkumu ile anneleriyle birlikte cezaevinde tutulan 864 bebeğin yaşadığı mağduriyet vurgulandı. İşkence mağdurları ve tutuklu gazetecilerin durumları da gösteri aracılığıyla başkent Washington’a taşıdı .

Gösteri, Türkiye Büyükelçiliği önündeki geçişle son buldu. Aktivistler yaşanan hukuksuzlukları Büyükelçilik önünde araçlarının kornalarını çalarak protesto etti.

BÜYÜK DESTEK

ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen gösteri sosyal medyada da büyük yankı yaptı. #FreePrisonersOfConscience etiketi Türkiye’deki TT listesinde uzun süre üst sıralarda yer aldı.

Türkiye İnterpol Pasaport iptal listelerini güncelledi kontrol etmeden uçmayın

Dünya

Nijerya’da süper tankerin 1’i Türk 19 mürettebatı kaçırıldı

Nijerya’da korsanların saldırısına uğrayan Hong Kong bandralı bir petrol tankerinde görevli mürettebattan 19’u kaçırıldı. Kaçırılanlardan birinin Türk olduğu bildirildi.

BOLD Kaçırılan mürettebattan 18’inin Hindistanlı birinin de Türk vatandaşı olduğu kaydedildi. Gemiyi işleten şirketin açıklamasında, saldırının 3 Aralık günü Bonny Adasına 77 deniz mili mesafede gerçekleşti. Şirket yetkilileri, ne geminin ne de yüklü olan kargonun zarar görmediği ve gemide 7 kişinin daha bulunduğunu kaydetti.

Yaklaşık 2 milyon varil petrol taşıma kapasitesine sahip süper tanker Nave Constellation’ın Yunan nakliye şirketi Navios Tanker Management tarafından işletildiği ifade edildi.

Saldırı sonrası konuşan şirket yetkilileri, mürettebatın ailelerinin bilgilendirildiğini belirterek, “19 kişinin güvenli şekilde geri dönmesini sağlamak için gereken her şeyi yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Batı Afrika bölgesindeki denizlerdeki korsan saldırıları son aylarda artmış durumda.

Moritanya’da göçmen teknesi faciası: 60’a yakın ölü

Okumaya devam et

Dünya

ABD, İran’a ait olduğundan şüphelenilen bir gemideki silahlara el koydu

ABD donanmasına ait bir savaş gemisi, Umman Denizi’nde seyir halindeki bir yük gemisinde İran’a ait olduğu öne sürülen çok sayıda silah ve füze parçası ele geçirdi.

BOLD – ABD Savunma Bakanlığı, uluslararası sularda seyreden geminin birden fazla ülkenin bayrağını taşıyan gemiler için de kullanılan “vatansız gemi” statüsünde olduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada gemide ele geçirilen güdümlü füze parçalarına Yemen’deki iç savaşta kullanılması ihtimaline karşın el konulduğu bildirildi.

İran, Yemen’deki Şii Husi isyancıları destekliyor ve silah yardımı yapıyor.

Yemen’de 2015 yılında patlak veren iç savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ile İran destekli Şii Husi isyancılar arasındaki çatışmalarda çoğu sivil on binlerce insan hayatını kaybetti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti, Rusya’yı ülkeye paralı savaşçı göndermekle suçladı

Okumaya devam et

Dünya

Rusya’dan Bulgar Büyükelçiye sınır dışı kararı

Rusya Bulgaristan Büyükelçisini sınır dışı etme kararı aldı. Karar Bulgaristan yönetiminin Moskova’dan, bir diplomatını ajanlık faaliyetinde bulunduğu gerekçesiyle geri çekmesini istemesinin ardından geldi.

BOLD – Rusya da Bulgaristan’ın bu talebine karşılık Bulgar Büyükelçi’nin Rusya’yı terk etmesini istedi.

Bulgaristan’ın Moskova Büyükelçisi Atanas Krastin’e önümüzdeki 24 saat içerisinde Rusya’yı terk etmesi gerektiği diplomatik kanallardan bildirildi.

Rus Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada söz konusu kararın mütekabiliyet çerçevesinde alındığı belirtildi.

Bulgaristan, Ekim ayında Rusya’dan ülkede görevli bir diplomatı ajanlık yaptığı gerekçesiyle geri çekmesini istemiş, yeni askeri ataşeye de vize vermemişti.

Rusya-Batı arasında yeni Skipral krizi: Almanya’da bir cinayette Rus istihbaratı şüphesi

Okumaya devam et

Popular