Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’nin başkentinde ‘tutsak bebekler’ ve ‘düşünce mahkumları’ için sokak sokak gezdiler

Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklar, ABD’nin başkenti Washington DC’de protesto edildi. Türkiye’deki cadı avı kapsamında hapse atılan 30 binden fazla düşünce mahkumu ve anneleriyle birlikte cezaevinde tutulan 864 bebek için hazırlanan araçlar sokaklarda dolaştı.

BOLD – Aralarında Advocates of Silenced Turkey (AST) ve Free Prisoners of Conscience gibi platformların bulunduğu insan hakları dernekleri, BM Genel Kurulu sırasında New York’ta düzenledikleri gösterinin bir benzerini Washington’da gerçekleştirdi.

Başkent sokaklarında dolaşan yüze yakın araç, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini protesto etti. Araçlar, üzerlerinde mahkum bebeklerin mağduriyetini anlatan dövizlerle Beyaz Saray, Kongre ve Senato’nun yanı sıra Washington’da bulunan önemli düşünce kuruluşları ve elçiliklerin bulunduğu sokaklarda dolaştı.

MAĞDURLARIN HAKLARI SAVUNULDU

Gösteri ABD saatiyle 11.00’de başladı. Aralarında kamyonların da bulunduğu araçlar Georgetown semtinden Washington’a giriş yaptı. Dışişleri Bakanlığı ve George Washington Üniversitesi’nin bulunduğu bölgeleri gezdikten sonra başkentin sembollerinden Ulusal Anıt civarında dolaşan göstericiler, buradan Kongre, Senato ve Beyaz Saray’ın bulunduğu bölgeye geçti.

Araçların üzerindeki dövizlerde Türkiye’deki cadı avı kapsamında hapse atılan 30 binden fazla düşünce mahkumu ile anneleriyle birlikte cezaevinde tutulan 864 bebeğin yaşadığı mağduriyet vurgulandı. İşkence mağdurları ve tutuklu gazetecilerin durumları da gösteri aracılığıyla başkent Washington’a taşıdı .

Gösteri, Türkiye Büyükelçiliği önündeki geçişle son buldu. Aktivistler yaşanan hukuksuzlukları Büyükelçilik önünde araçlarının kornalarını çalarak protesto etti.

BÜYÜK DESTEK

ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen gösteri sosyal medyada da büyük yankı yaptı. #FreePrisonersOfConscience etiketi Türkiye’deki TT listesinde uzun süre üst sıralarda yer aldı.

Türkiye İnterpol Pasaport iptal listelerini güncelledi kontrol etmeden uçmayın

Dünya

Iraklı komutanların ölümü: Türkiye’den Kuzey Irak’ta “operasyonlar devam edecek” mesajı

Irak’ın Türkiye’ye nota vermesi ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Bağdat ziyaretinin iptal edilmesinin ardından Dışişleri Bakanlığından bir açıklama geldi. Türk Dışişleri “Irak’ı ilkeli bir tutum takınmaya davet ediyoruz” dedi.

BOLD – Irak’ın Türkiye’ye nota vermesi ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Bağdat ve Erbil’i kapsayan ziyaretini iptal etmesinin ardından Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin bir açıklama yapıldı. Dışişleri Bakanlığı, Bağdat’ta rahatsızlığa yol açan Kuzey Irak’taki operasyonların süreceği mesajı verildi.

Türk Dışişleri’nin açıklamasında “Ülkesinde bulunan PKK unsurlarına karşı gerekli önlemleri almak öncelikle Irak’ın sorumluluğundadır. Bu hususta ülkemiz Irak ile işbirliğine hazırdır. Ancak Irak’taki PKK varlığına göz yumulmaya devam edilmesi halinde ülkemiz sınırlarının güvenliği için nerede olursa olsun gerekli göreceği tedbirleri şimdiye kadar olduğu gibi almakta kararlıdır” ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada ayrıca “Irak’ı bu doğrultuda gerekli adımları atmaya, bu durumu fırsat bilip ülkemize yönelik mesnetsiz iddialarda bulunan diğer bazı ülke ve bölgesel örgütleri de teröristleri cesaretlendiren ve terörle mücadelede çifte standart içeren yaklaşımlarına son vererek, ilkeli bir tutum takınmaya davet ediyoruz” denildi.

IRAKLI 2 KOMUTAN ÖLDÜ

Irak ordusu salı günü yaptığı açıklamada Türkiye’nin insansız hava aracıyla düzenlediği saldırının Irak sınır muhafızlarını hedef aldığını ve saldırıda iki komutanının öldürüldüğünü duyurmuştu. Olay üzerine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Bağdat’a yapmayı planladığı ziyaret iptal edilmişti. Dün de Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Irak Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmış ve Türkiye’ye protesto notası verilmişti.

Iraklı yetkililer söz konusu Sınır Muhafızı komutanlarının PKK’lılarla görüşme halindeyken vurulduğunu söylemişti.

Irak Ordusu: Türk SİHA’ları iki komutanımızı öldürdü

Okumaya devam et

Dünya

Beşar Esat Meclis konuşması sırasında rahatsızlandı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat, Meclis’te konuşma yaptığı sırada tansiyonu düşünce konuşmasına bir süre ara vermek zorunda kaldı.

BOLD – Suriye devlet televizyon kanalı, Esat’ın konuşmasına kaldığı yerden devam etmesinden önce “küçük çaplı bir tansiyon sorunu” yaşadığını bildirdi, daha fazla ayrıntı paylaşılmadı.

Suriye devlet televizyonunda günün erken saatlerinde yayınlanan bir ‘son dakika’ haberinde, Esat’ın geçen ay yapılan tartışmalı genel seçimlerin ardından milletvekillerine konuşma yapacağı bildirilmişti.

Esad’ın öğlen yapması beklenen konuşmasının 18.30’da yayınlanacağını duyuran Suriye Devlet Televizyonu, “Sayın Cumhurbaşkanı kan basıncında küçük bir düşme sonucu konuşmasına ara verdi” açıklaması yaptı.

Suriye’de iç savaşın başlamasından bu yana üçüncü kez yapılan parlamento seçimlerini Esad’ın Baas Partisi kazanmıştı.

Suriye’de devlet güdümündeki medya 55 yaşındaki Beşar Esat’ın sağlık durumuyla ilgili çok nadir bilgi paylaşıyor.

Fransa Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını artıracak

Okumaya devam et

Dünya

Fransa Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını artıracak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de devam eden deniz yetki alanı gerginliği nedeniyle bölgedeki askeri varlığını artıracağını açıkladı.

BOLD – Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanları konusunda yaşanan gerginliğe Fransa da dahil oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın Yunanistan’ın da aralarında olduğu Avrupa Birliği (AB) müttefikleriyle işbirliği içinde, Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını artıracağını açıkladı.

YUNAN BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞME

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Macron, “Türkiye’nin sebep olduğu gerginlik” nedeniyle endişesini ifade etti.

Açıklamada Macron’un, Yunanistan ve NATO partnerleriyle “barışçıl bir diyaloğa” olanak sağlaması amacıyla Türkiye’ye Doğu Akdeniz’de petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerini durdurma çağrısında bulunduğu belirtildi.

Macron’un Miçotakis ile telefon görüşmesinde, Fransa’nın bölgedeki durumu takip etmek ve “uluslararası hukukun uygulanması konusundaki kararlığını göstermek” amacıyla Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını artıracağını söylediği kaydedildi.

“TÜRKİYE’NİN KARARI GERİLİMİ ARTTIRMAKTA”

Macron, görüşmenin ardından resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada da Akdeniz’deki durumdan duyduğu endişeyi dile getirdi. Macron, “Türkiye’nin tek taraflı olarak aldığı petrol arama kararı gerilimi arttırmakta. Bu girişimler, iki komşu ve NATO müttefiki ülke arasında barışçı bir diyaloğun önünü açmak için son bulmalıdır. Yunanistan ve Avrupa Birliği’nden ortaklarımızla da işbirliği içinde Doğu Akdeniz’deki Fransız askeri varlığını güçlendirme kararı aldım” diye yazdı.

ALMANYA’NIN ARABULUCULUĞUNA ÖVGÜ

Fransa’nın bölgedeki askeri varlığının artırılmasının başta Yunanistan olmak üzere Fransa’nın AB partnerleriyle gerçekleşeceği ifade edilirken, açıklamada bunun nasıl olacağına dair bir bilgi verilmedi.

Ankara ile Atina arasında diyalog kurulması çağrısında bulunan Macron’un AB Dönem Başkanlığı’nı yürüten Almanya’nın iki ülke arasında arabuluculuk faaliyetleri yürütmesini olumlu karşıladığı aktarıldı.

DOĞU AKDENİZ’DE GERGİNLİK

Türkiye hafta başında sismik araştırma gemisi Oruç Reis’i donanma gemileri eşliğinde Yunan adası Meis açıklarına göndermişti. Ardından Yunanistan da Oruç Reis’i takip etmeleri için savaş gemilerini Doğu Akdeniz’de konuşlandırmıştı.

Atina, Oruç Reis’in, Yunanistan’ın kıta sahanlığına giren sularda “yasa dışı olarak” faaliyet gösterdiğini savunuyor. Ankara ise bu suçlamayı reddediyor.

Benzer bir gerginlik temmuz ayında da yaşanmış, Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafları yatıştırmak için telefon diplomasisi yürütmüş ve Türkiye sismik arama faaliyetini bir süreliğine beklemeye almıştı. Ancak Yunanistan’ın Mısır’la deniz yetki alanları konusunda bir anlaşma yapması üzerine Türkiye sözlerin tutulmadığını belirterek sondaj çalışmalarına yeniden başlama kararı almıştı.

AB Dışişleri Bakanları Doğu Akdeniz için cuma günü toplanıyor

Okumaya devam et

Popular