Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AKP’li Şirin Ünal, Kadirova’nın ölümü hakkında ilk kez konuştu: Psikolojisi bozuktu

Özbek vatandaşı 23 yaşındaki Nadira Kadirova’nın AKP’li Şirin Ünal’in evindeki şüpheli ölümü üzerinden 17 gün geçti. TBMM’de söz alan Ünal, ilk kez Kadirova’nın ölümü hakkında konuştu.

BOLD – Emekli Tümgeneral AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, TBMM’de evinde çalışırken intihar ettiği iddia edilen 23 yaşındaki Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümüyle ilgili verilen soru önergelerini cevapladı. Kadirova’nın ölümünden 17 gün sonra konuşan Ünal, milletvekili dokunulmazlığını bir kenara bırakarak bildiklerini ve gördüklerini savcıya anlattığını ifade etti.

Özbek Vatandaşı Nadira Kadirova

“SON İKİ-ÜÇ AYDIR PSİKOLOJİSİ BOZUKTU”

AKP’li Ünal, eşinin 20 yıldır MS hastası olduğunu ve yatalak olarak tedavisinin sürdüğünü, intihar eden Kadirova’nın da eşine bakan iki yardımcıdan birisi olduğunu söyledi.

TBMM’de konuşan Şirin Ünal, Nadira Kadirova’nın psikolojisinin bozuk olduğunu iddia etti. “Son iki üç aydır psikolojik durumunda bozulmayı fark edince ikinci elemanı aldık” diyen Ünal, “Onu gönderemeden kendisini gönderdi. Olayın beşinci dakikasında polisimiz, ambulansımız ve itfaiyemiz geldi. Biz onlar gelinceye kadar küçük kızımla birlikte kendisini kilitleyip, intihar ettiği odanın kapısını kırmaya çalıştık. Omzum halen ağrıyor ama başarılı olamadık maalesef. Üç dört polisimiz kapıyı açtı, hemen sedyeye koyup hastaneye kaldırdılar. Yarım saat sonra Ankara Emniyet Müdürümüz yanımızdaydı, birkaç dakika sonra da nöbetçi savcımız yanımızdaydı. Ben her ikisine elimden gelen bütün kolaylığı göstereceğimi söyledim” dedi.

“BAZI ÇEVRELER BU OLAYI FIRSATA ÇEVİRDİ”

Ünal, olay yerine gelen savcıya 15 dakika boyunca bildiklerini anlattığını belirterek, “Sonra savcımız, hastanedeki işlemleri takip etmek üzere hastaneye geçti. Bütün işlemler emniyet ve savcılığın talimatları doğrultusunda devam etti. Allah hiçbirimizin başına böyle tatsız bir olayı vermesin. Geçmişte TSK’de ve Meclis’te yaptığım çalışmalardan hoşnutsuz olan bazı çevreler, bu olayı fırsata çevirip beni ve ailemi yerin dibine soktular. Savcılığımızın soruşturması devam ediyor. Bana düşen ne lazımsa yaparım” ifadelerini kullandı.

“ANNESİNE NE DİYECEĞİZ”

Kadirova’nın ölümünü Saadet Partili Cihangir İslam meclis gündemine getirdi. İslam, “Bu ülkeye gelen Özbek kızının bir milletvekilinin evinde, elinde milletvekili silahıyla cesedinin bulunmasının geçirdiği prosedür, bizim hukuk anlayışımızın ve uygulamamızın özetidir” diyerek, şöyle devam etti:

“Hiçbir zaman kimseyi suçlayarak söylemiyorum, Sayın Şirin Ünal’ı da çıkıp hem bu Meclise hem bu millete açıklamaya davet ediyorum. Hepinizi de ‘12 Öfkeli Adam’ filmini izlemeye bir kez daha davet ediyorum, 10 yaşımdan beri defalarca izlemişimdir. Ama diyorum ki: Deliller bu kadar aleyhinde olmasına rağmen ve kiminle konuştuysam halkın gözünde şüpheli nazarıyla bakılmasına rağmen masum olabilir ama bu sistem suçu da örter, masumiyeti de örter. En önemlisi, biz Nadira Kadirova’nın annesine ne diyeceğiz arkadaşlar, esas mesele budur.”

AKP’li Şirin Ünal Özbekistanlı Nadira’yı kaçak çalıştırıyordu

Dünya

AB Liderler Zirvesi’nde gündemi: Brexit ve Türkiye’nin Suriye operasyonu

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nin gündemi Türkiye’nin Suriye harekatı ve Brexit olacak. Ancak AB ülkeleri arasında Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda bir mutabakat yok.

BOLD -Avrupa Birliği Liderler Zirvesi Belçika’nın başkenti Brüksel’de bugün toplanıyor. Avrupa Birliği Devlet ve Hükümet Başkanlarını bir araya getirecek olan iki günlük zirvede 2 önemli gündem maddesi öne çıkıyor: Suriye operasyonu bağlamında Türkiye’yle ilişkiler ve Brexit.

Avrupa Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında “yasa dışı devam eden sondaj çalışmalarının” da müzakere edileceği ifade edildi.

YAPTIRIM KARARI BEKLENMİYOR

Türkiye’nin Suriye’deki askeri harekatını kınayan ve operasyonların son bulmasını isteyen AB, diğer yandan Ankara ile iplerin kopmasını da istemiyor.

Bu nedenle Türk hükümetine mali yaptırım uygulanması yönündeki çağrılar artsa da AB liderleri “henüz” bunu gündemine almış değil. AB yetkilileri, “önemli ve ani bir gelişme” olmadığı müddetçe AB liderler zirvesinde Türkiye ile ilgili bir yaptırım kararı alınmasının öngörülmediğini belirtiyor.

AB liderlerinin gündeminde yer alan bir diğer konu da ABD’nin Suriye’den çekilmesinin Ortadoğu’da yol açtığı güç boşluğu ve Türkiye’nin Suriye harekatının, Batı aleyhine bölgedeki güç dengelerinde yol açtığı değişim.

SİLAH AMBARGOSU KARARI ÇIKMAMIŞTI

Pazartesi günü Lüksemburg’da toplanan Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Ankara’nın Suriye’nin kuzey doğusuna başlattığı operasyonu kınamıştı. Bakanlar Avrupa geneli Türkiye’ye silah ambargosu uygulaması konusunda ise anlaşamadı.

Türkiye’nin operasyonuna destek veren açıklamalar yapan Macaristan’ın Dışişleri Bakanı ise kritik toplantı yapılırken Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de görüşmelerde bulundu.

Trump, Beyaz Saray’da Kongre liderleriyle tartıştı, Demokratlar toplantıyı terk etti

Okumaya devam et

Dünya

BM Güvenlik Konseyi, Suriye’nin kuzeyi ile ilgili ikinci kez biraraya geldi

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Suriye’nin kuzeyinde insani durumun daha fazla kötüleşme riskinden ve IŞİD militanlarının kaçmasından endişe duyduğunu açıkladı.

BOLD – BM Güvenlik Konseyi, Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeleri ele almak üzere son bir hafta içerisinde ikinci kez basına kapalı oturumda toplandı.

Toplantının ardından doğrudan Türkiye’ye kınayan ortak bir bildiri çıkmadı. Ancak, ABD, Çin ile AB üyeleri İngiltere, Fransa, Almanla, Polonya ve Belçika, yaptıkları ayrı ayrı açıklamalarla Türkiye’den operasyonu durdurmasını istedi.

IŞİD ENDİŞESİ DİLE GETİRİLDİ

BM’deki Rusya’nın Büyükelçisi Vassily Nebenzia, basına yaptığı açıklamada Suriye ile ilgili tek sorunun Türkiye’nin operasyonu olmadığını, bu sorunun diğer yönlerinin de dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Rus Büyükelçi “Türk tarafı bize Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstereceğini söylüyor. Biz Türkiye’nin ulusal güvenlik endişelerini anlıyoruz. Biz onların ilan ettikleri hedefle orantılı bir operasyon yürütmeleri gerektiğine inanıyoruz” dedi.

ABD Büyükelçisi Kelly Craft, IŞİD ile mücadeleye ve sivil halkın güvenliğine zarar verdiğine inandıkları operasyona son verilmesini istediklerini söyledi.

Güvenlik Konseyi’nin açıklamasında ise BM’nin terörist ilan ettiği IŞİD gibi grupların bölgede yayılmasından ve insani durumun daha da kötüleşmesinden büyük endişe duyulduğu bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Suriye’nin kuzeyinde 300 bin kişi evlerini terk etti

Okumaya devam et

Dünya

Trump, Beyaz Saray’da Kongre liderleriyle tartıştı, Demokratlar toplantıyı terk etti

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kongre’nin önde gelen isimleriyle Beyaz Saray’da Suriye’deki askerlerin çekilmesi ve gelinen son durumu ele aldığı toplantıya katılan Demokratlar, kendilerine hakaret edildiği gerekçesiyle toplantıyı terk etti.

BOLD – ABD’de Temsilciler Meclisi’nde Başkan Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını kınayan tasarı oylandığı sırada Trump, Kongre’nin önde gelen isimlerini Beyaz Saray’da ağırladı. Ancak toplantı krize dönüştü ve Demokratlar toplantıyı terk etti.

Toplantıya Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi’nin yanı sıra Demokratlardan Temsilciler Meclisi Çoğunluk lideri Steny Hoyer ve Senato Azınlık lideri Chuck Schumer de katıldı.

DEMOKRATLAR: TRUMP HAREKET ETTİ

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Trump’ın toplantıda “sinir krizi geçirdiğini” ve kendisine hakaret ettiğini söyledi. Pelosi, tepki olarak Demokratların toplantıyı terk ettiğini söyledi.

Demokratlar, çıkışta gazetecilere yaptıkları açıklamada, toplantı sırasında Trump’ın Temsilciler Meclisi’nde Suriye’den asker çekilmesini kınayan ve bağlayıcılığı olmayan karar tasarısının kabul edilmesine tepki gösterdiğini ve durumu kişiselleştirerek, hakaretlerde bulunmaya başladığını söyledi.

Schumer, “(Trump), Temsilciler Meclisi Başkanı başta olmak üzere herkese hakaret etti… (Pelosi), sakinliğini bozmazken, Trump kendisinin üçüncü sınıf politikacı olduğunu söyledi” dedi.

BAŞKANIN SİNİR KRİZİNE TANIK OLDUK

Pelosi, Trump’ın Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamadan çıkan sonuçtan dolayı “çok sarsılmış” olduğunu belirtti. Pelosi, “Üzülerek söylüyorum ki, toplantıda, Başkan’ın sinir krizi geçirdiğine tanık olduk.

Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, Trump’ın Suriye’den asker çekmesini kınayan ve Türkiye’ye ateşkes çağrısı yapan karar tasarısı, 60’a karşı 354 oyla kabul edildi. Demokratlar tarafından sunulan tasarıya, 129 Cumhuriyetçi üye de destek verdi.

TRUMP: GERGİN NANCY’NİN ÇILGIN SİNİR KRİZİ

Beyaz Saray ise Demokratları yalanladı ve suçladı. Sinir krizi geçirenin Pelosi olduğunu söyledi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, “Başkan ölçülü, verilere dayanarak ve kararlı bir şekilde konuştu ancak Pelosi’nin toplantıyı terk etme kararı sürpriz değil ancak şaşırtıcıydı. Ulusal güvenlik konularına ilişkin böylesi önemli bir toplantıya katkıda bulunmak niyetinde değildi. Demokrat liderler toplantıyı terk edip kameralar önünde mızmızlanmayı tercih ederken, herkes salonda kalmayı ve bu ülke adına çalışmayı tercih etti” denildi.

ABD Başkanı Trump, toplantıdan Twitter hesabı üzerinden bol bol yorumla birlikte fotoğraf paylaştı.

Trump, attığı Twitter mesajında, “Gergin Nancy’nin çılgın sinir krizi” metniyle Nancy Pelosi’nin toplantıdaki bir fotoğrafını paylaştı. Fotoğrafta, Pelosi’nin toplantı odasında ayakta durup, parmağını uzatarak Trump’a bir şeyler söylediği görülüyor.

Trump daha sonra bir Twitter mesajı daha atarak, “Hiçbir şey yapmayan Demokratlar Pelosi ve Schumer, Kabine Odası’ndaki toplantıyı terk etti!” yazdı.

Trump, toplantıdan paylaştığı Pelosi, Hoyer ve Schumer’in sinirli bakışlarının olduğu bir fotoğrafın altına da “Onların gerçekten benden hoşlandığını düşünüyor musunuz” diye yazdı.

Trump: “Kürtler melek değil, PKK IŞİD’dan daha kötü”

Okumaya devam et

Popular