Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Beş işçinin yanarak öldüğü işyeri sahibi: İsteselerdi kaçabilirlerdi

Ankara’da 5 göçmen işçinin ölümüne neden olan yangına ilişkin davada işyeri sahibi skandal bir savunma yaptı. İşyeri sahibi, yanarak ölen işçilerin istemeleri durumunda kaçabileceklerini, ancak bunu yapmadıklarını iddia etti.

BOLD – Ankara Siteler’de ağır ihmaller sonucu 16 Ocak’ta meydana gelen ve 5 göçmen işçinin can verdiği yangına ilişkin beş sanığın yargılandığı davaya dün devam edildi. Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmaya tutuksuz sanıkların yanı sıra, ilk duruşmaya katılmayan işyeri sahibi Mustafa Demirci de katıldı.

Birgün’ün haberine göre, ilk kez hâkim karşısında ifade veren Demirci, işyerinin kendisinden habersiz bir şekilde kiracısı tarafından başka bir işletmeye kiraya verildiğini öne sürerek, suçsuz olduğunu iddia etti.

‘İSTESELER KURTULURLARDI’

Yangınla ilgili kendisinin bir ihmalinin bulunmadığını, ısıtıcıyla ısınan yabancı uyruklu işçilerin bu işleminin hatalı olduğunu savunan Demirci, kendini şu skandal ifadelerle savundu: “Binamız imalathane olarak kullanılamayacak kadar güzel bir binaydı. Binayı tek giriş olduğu için tek kişiye kiraya verdik. Sonrasında kiraya verildiğini bilmiyordum. Ölenler, yük asansörünü kullansalar kurtulabilirlerdi. Ön tarafa koşsalardı da kurtulurlardı. Binada geniş merdiven var. Onu da kullanabilirlerdi. Camları kırıp ya da çatıya doğru çıkıp yine yangından kendilerini kurtarabilirlerdi.”

SGK’NIN DA YANGIN MERDİVENİ YOK

İşyerinde yangın merdiveninin bulunmayışı hakkında da konuşan Demirci, “Siteler’deki işyerlerinin tamamına yakınında yangın merdiveni yok. Hatta Sosyal Güvenlik Kurumu’nda bile yangın merdiveni yok” dedi. Mobilyacılar Odası Ankara Şube Başkanı Hüseyin Atmaca ise ‘tanık’ sıfatıyla dinlendi. Siteler’deki binaların çoğunda yangın merdiveni olmadığını doğrulayan Atmaca, “Yüzde 99’unda dört katlı yapılaşma izni olmasına karşın zorunlu kılınan yangın merdiveni yok. Çalışmaya devam edilen binalarda da şu anda öyle bir kaçış yolu bulunmuyor” diye konuştu. Dava, 27 Ocak’a ertelendi.

 

Genel

Balat’ta cinsel saldırıya uğradı; yaşadığı dehşet anlarını sosyal medyadan paylaştı

İstanbul Balat’ta sabah saatlerinde çalıştı işyerine giderken cinsel saldırıya uğrayan Sevgi Korkut, kendisine saldıran sapığı sosyal medya hesabından ifşa etti.

BOLD-Her geçen gün giderek artan kadınlara yönelik cinsel saldırılardan biride İstanbul Balat’ta yaşandı. Sabah saat 8.50’de çalıştığı işyerine giderken kimliği belirsin bir kişi tarafından cinsel saldırıya maruz kalan Sevgi Korkut isimli vatandaş, yaşadığı dehşet anlarını sosyal medya hesabında anlattı.

Yayınladığı güvenlik kamerasına ait videoda kendisine saldıran şahsı ifşa eden Korkut, ‘kedi küllüğü’ isimli twitter hesabından “Ne yazık ki başıma geldi. 15.12.2019 pazar sabahı 08.50 sularında Balat’taki işime giderken sokakta cinsel saldırıya uğradım. Arkamdan geldiğini fark etmediğim bir şahıs beni sıkıştırıp zorla öptü. Neye uğradığımı şaşırdım. Çığlıklarımla sokağı ayağa kaldırdım.” paylaşımında bulundu.

Çığlık atması üzerine saldırganın kaçtığını anlatan Korkut, “şahıs geldiği yönden koşarak kaçtı. Bir süre kovaladım. Mahalle sakinleri de koşturdu peşinden ancak gözden kaybettik. Polise şikâyette bulundum. Olayın yaşandığı sokaktaki liseden kamera görüntülerini polis eşliğinde aldık.” ifadesini kullandı.

Saldırıya uğradığı yere yakın bir yerdeki okulun güvenlik kamera kayıtlarına ait görüntüleri paylaşan Korkut, “Görüldüğü gibi adam planlı bir şekilde arkamdan hazırlık yaparak geliyor. Beni ne kadar takip etti bilmiyorum. Sokakta gündüz saati yürüyemeyecek hale getiren ve özgürlüğümü kısıtlayan, cinsel saldırıda bulunan bu şahıs inşallah kısa sürede yakalanır.” dedi.

Aziz Sancar Şehir Üniversitesi’nden istifa etti: Hocam çarşı karıştı, ayrıl

Okumaya devam et

Genel

Yatılı kız kuran kursuna, çıkışı olmayan yangın merdiveni yaptılar!

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde Müftülük tarafından Yatılı Kız Kuran Kursu’na yangın merdiveni yaptırıldı. 15 bin liraya mal olan merdivenin çıkış kapsının bulunmaması dikkat çekti.

BOLD-Muğla’nın Seydikemer ilçesi Müftü Vekili ve aynı zamanda İlçe Vaizi Mustafa Ünal’ın görevde olduğu dönemde Haziran ayında yaklaşık 15 Bin TL maliyetle 35 kız öğrencinin kaldığı kuran kursuna yangın merdiveni yaptırıldı. Binaya yapılan yangın merdivenin çıkış kapısının bulunmaması ise dikkat çekti.

Odatv’de yer alan habere göre, Seydikemer ilçe müftülüğüne vekaleten bakan Vaiz Mustafa Ünal, İlçe Müftülüğü’ne atanan Orhan Turan’dan sonra Muğla’nın Dalaman ilçesine tayin istediği ifade edildi. Skandal olaya imza atan Mustafa Ünal hakkında daha önce Diyanet Vakfı’nın paralarını usulsüz harcamak ve yolsuzluk iddiaları ile hakkında soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

Skandal olayın ardından yatılı kız kuran kursu binasında bulunan çıkışı olmayan yangın merdiveni ile ilgili mevcut müftünün ne yapacağı merak konusu oldu.

Mustafa Ünal’ın sendikal ayrımcılık, görevi kötüye kullanma, amirine itaatsizlik ve mobbing suçlarından birkaç kez soruşturma geçirdiği, aynı zamanda hakkında yolsuzluk suçlamasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu iddia edildi.

Masözden sonra şimdi de hayalet memure skandalı

Okumaya devam et

Dünya

Trump ile Times’ın yılın kişisi seçtiği Greta Thunberg arasında Twitter atışması

ABD Başkanı Donald Trump, Time dergisinin çevre eylemcisi Greta Thunberg’i yılın insanı seçmesini eleştirdi ve İsveçli genç kızın “rahatlayıp”, sinemada bir film görmesi gerektiğini söyledi.

BOLD –  Trump, Twitter hesabında “Çok gülünç. Greta Öfke Kontrolü sorunu üzerinde çalışmalı, daha sonra bir arkadaşıyla eski moda güzel bi filme gitmeli! Rahatla Greta, Rahatla!!” dedi.

Thunberg ise yanıtını dakikalar sonra verdi ve Twitter’daki biyografisini “Öfke kontrolü sorunu üzerinde çalışan bir genç. Şu anda bir arkadaşıyla eski moda güzel bir film izliyor” yazdı.

Sosyal medyada verilen yanıtlarda Trump’a tepki gösterildi ve ABD Başkanı’nın yaptığının “zorbalık” olduğunu söyledi, ancak bazı ünlü Twitter kullanıcıları da Trump’a destek verdi.

TRUMP: ÇOK NEŞELİ BİR GENÇ KIZ

ABD Başkanı Donald Trump, New York’ta Eylül ayında düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesinde oldukça öfkeli ve duygusal bir konuşma yapan 16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg için ‘çok neşeli genç bir kıza benziyor’ ifadelerini kullanmıştı.

Thunberg’in New York’ta ABD Başkanı Donald Trump’ın zirveye gelişini izlerken yüzünün aldığı şekil o dönemde çok konuşulmuştu.

TIME, 2019 yılının en etkili kişisi olarak Greta Thunberg’i seçti

Okumaya devam et

Popular