Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump, yine Twitter mesaisinde: Üç günde 3. kez Türkiye’yi ekonomi üzerinden tehdit

ABD Başkanı Trump, “kurallara uygun oynamazsa Türkiye’yi mali olarak ve yaptırımlarla çok sert vurma” tehdidinde bulundu.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin Twitter hesabından yeni açıklamalarda bulundu ve Türkiye’yi yine ekonomi üzerinden tehdit etti. Böylece Trump, son 3 günde ikisi Twitter üzerinden olmak üzere Türkiye’yi ekonomi üzerinden tehdit etmiş oldu.

YAPTIRIMLARLA ÇOK SERT VURMA

Hem Kürtlerle hem Türklerle konuştuğunu ve yaşananları yakından izlediğini söyleyen Trump, “Türkiye’yi finansal olarak ve yaptırımlarla çok sert vurma” tehdidinde bulundu.

Trump, Twitter’dan şunları yazdı: “Türkiye Kürtlere saldırmayı uzun zamandır planlıyor. Onlar ezelden beri birbiriyle savaşıyor. Bizim saldırı alanında ya da yakınında hiçbir yerde askerlerimiz veya ordumuz yok. Ben SONSUZ SAVAŞLARA son vermeye çalışıyorum. İki tarafla da konuşuyorum.”

Trump, ifadelerini şöyle sürdürdü: “Bazıları bizim bölgeye binlerce asker yollayıp en baştan yeni bir savaş başlatmamızı istiyor. Türkiye bir NATO üyesi. Diğerleri DIŞARIDA KAL, bırak Kürtler (bizim mali yardımımızla da olsa) kendi savaşlarını versin diyor. Ben, eğer kurallara uygun oynamazlarsa Türkiye’yi mali olarak ve yaptırımlarla çok sert vuralım diyorum! Yakından izliyorum.”

TRUMP, DAHA ÖNCE DE TEHDİT ETMİŞTİ

Trump, Türkiye’yi ekonomi üzerinden ilk olarak Pazartesi günü Twitter’dan tehdit etmişti.


Trump, “Daha önce de açık bir şekilde söylediğim gibi, tekrar ediyorum, eğer Türkiye benim müstesna ve eşsiz bilgeliğimle belirlediğim sınırların dışına çıkarsa (daha önce yaptığım gibi) Türkiye ekonomisini yıkar ve yok ederim” ifadelerini kullanmıştı.

EKONOMİYİ MAHVEDERİM

Trump, tehditlerini dün akşam bir basın toplantısında da sürdürdü.

Türkiye’nin Suriye’ye harekatı başlatmasının ardından kameraların karşısına geçen ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’yi yine ekonomi üzerinden tehdit etti.

Bir gazetecinin “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürtleri yok etmesinden kaygı duyup duymadığı” yönündeki sorusuna Donald Trump, “Bu olursa onun ekonomisini mahvederim. Bunu daha önce bir kez Pastör Brunson ile yaptım. Umarım makul davranacaktır.” yanıtını verdi.

MACRON: IŞİD RİSKİNE DİKKATİ ÇEKTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı için “IŞİD’in halifeliğini yeniden inşaa etmesine yardım etme riski taşıyor.” dedi.

Macron, Ankara’yı “mümkün olan en kısa sürede” Suriye’deki harekatını bitirmeye çağırdı. Fransız Cumhurbaşkanı, “Suriye’deki tek taraflı askeri harekatı en büyük sertlikle kınıyorum ve Türkiye’yi buna mümkün olan en kısa zamanda son vermeye çağırıyorum.” şeklinde konuştu.

Emmanuel Macron, Türkiye’nin bu operasyonu ile IŞİD’in yeniden sözde halifelik kurmasına yardım etmiş olma sorumluluğunu aldığını söyledi.

Trump’tan 3 gün arayla ikinci tehdit: “Türkiye’nin ekonomisini mahvederim”

Dünya

ABD’de koronavirüs vakalarında korkutan artış

George Floyd protestolarının, salgının yeniden büyümesine neden olacağı endişesi yaşanan ABD’de önceki gün koronavirüs vaka artışı 21 bin civarındayken, bugün artışın 41 bine çıkması dikkat çekti. Salgında ölenlerin sayısı son 24 saatte bin 200 artarak 111 bin 408’e çıktı.

BOLD – ABD, salgının merkezi ve en çok can kaybının yaşandığı ülke olmaya devam ediyor. ABD’de virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 41 bin 927 artışla 1 milyon 967 bin 273’e ulaştı.

VAKA VE ÖLÜMLERDE ABD ZİRVEDE

Önceki gün son 24 saatteki artış 21 bin civarındayken, bugün artışın 41 bin ile iki katına çıkması dikkati çekti. Salgında ölenlerin sayısı son 24 saatte bin 200 artarak 111 bin 408’e çıktı. 1 milyon 967 bin 273 vakanın bulunduğu ABD’yi, 646 bin 6 vakayla Brezilya, 458 bin 689 vakayla Rusya ve 288 bin 58 vakayla İspanya izliyor.

SALGININ BÜYÜMESİNDEN ENDİŞE EDİLİYOR

ABD’de salgından en fazla etkilenen New York’ta ise vaka ve ölümler azalsa da ırkçılık ve polis şiddetine karşı süren George Floyd protestolarının, salgının yeniden büyümesine neden olacağı endişesi yaşanıyor. Şu ana kadar 396 binden fazla vakanın görüldüğü eyalette, can kaybı 30 bin 372’ye yükseldi. New York’u 165 binden fazla vakayla New Jersey ve 125 binin üzerinde vakayla Illinois takip ediyor. ABD’de koronavirüse yakalanan 738 binden fazla kişi ise iyileşti.

Hamile öğretmen ve eşi tutuklandı: 1 yaşındaki bebekleri yalnız kaldı

Okumaya devam et

Dünya

Hafter’in sağ kolu Tümgeneral Madi’den önce ihanet sonra davet

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin kritik noktalarda kontrolü sağlaması ile Tümgeneral İdris Madi, Halife Hafter’e verdiği desteği ve görevini bıraktığını açıkladı. Silah arkadaşlarını, UMH’ye çağırdı.

BOLD – Birleşmiş Milletler’ce (BM) tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin (UMH), son günlerde ülkenin doğusundaki kritik şehirlerde kontrolü sağlaması akabinde dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. Milis kuvvetlerin lideri Halife Hafter’in sağ kolu diye anılan Tümgeneral İdris Madi, desteğini ve görevini bıraktığını ilan etti. Sosyal medyadan açıklama yapan Madi, “Hafter’e verdiğim destek ve görevimi bırakıyorum. Tüm silah arkadaşlarıma ve kardeşlerime çağrıda bulunuyorum. Sizleri Libya’nın meşru hükumeti UMH çatısı altında birleşmeye davet ediyorum” dedi.

İdlib şehidi Zengin, ahirete uğurlandı

Okumaya devam et

Dünya

Kanada Başbakanı Trudeau diz çöktü ama Trump’ı eleştiremedi

ABD Başkanı Donald Trump’ın George Floyd’un öldürülmesi sonrası başlayan protestolara tepkisini eleştirmeyen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Ottawa’da eylemcilere ‘diz çökerek’ destek verdi.

BOLD – Siyahi George Floyd’un, polis memuru Derek Chauvin’nca öldürülmesi akabinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan şiddet karşıtı protestolar, dünya geneline yayıldı. Kanada’daki eylemlerde, Başbakan Justin Trudeau, göstericilerle diz çöktü.

EYLEMCİLERİN ÇOĞU ‘TRUMP’A KARŞI GEL’ DİYE SLOGAN ATTI

ABD Başkanı Donald Trump’ın protestolar karşısındaki tavrını eleştirmekten kaçındığı için tepki çeken Trudeau, başkent Ottawa’da katıldığı ‘No justice-No peace (Adalet yoksa eşitlik yok)’ eyleminde de sessizliğini bozmadı. Protestoda, gazetecilerin sorularını cevapsız bırakan Başbakan’a kimi eylemciler teşekkür ederken çoğu ‘Trump’a karşı gel’ diye seslendi.

PROTESTOCULAR 9 DAKİKA SESSİZLİKLE FLOYD’U ANDI

Polis Chauvin’ın, Floyd’u 9 dakika boyunca boğazına bastırarak boğulup ölmesine yol açmasını anan protestocular, dokuz dakika sessiz kaldı.

Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya ‘adalet ve özgürlük’ yürüyüşü

Okumaya devam et

Popular