Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye yalnız kaldı: Dünya ‘Barış Pınarı Harekatı’ için ne dedi?

Türkiye’nin Suriye’ye düzenlediği Barış Pınarı Harekatı’na dünyanın dört bir tarafından tepkiler geldi. AKP hükumetinin düzenlediği harekata neredeyse tepki göstermeyen ülke ve uluslararası kuruluş kalmadı.

BOLD – Tepkiler, AKP hükumetinin operasyonun uluslararası boyutunu görmezden geldiğini ve bu konuda başarısız bir politika yürüttüğünü gösterdi.

POMPEO: TÜRKİYE’YE YEŞİL IŞIK YAKMADIK

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’ye Suriye’yi işgal etmesi için yeşil ışık yakmadıklarını söyledi.

Amerikan kamu yayıncı kuruluşu PBS televizyonuna konuşan Pompeo, Ankara’nın “meşru güvenlik gerekçeleri” olduğunu ve Başkan Donald Trump’ın askerlerini, zarar görmemeleri için bölgeden çekme kararı aldığını belirtti.

NATO: KISITLI BİR OPERASYON OLMASINI UMUYORUZ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin orantılı ve kısıtlı bir operasyon yapmasını umduğunu söyledi.

Stoltenberg, “Müttefikimiz Türkiye bir krizin cephesinde yer alıyor ve meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terörist saldırılara maruz kaldı ve milyonlarca Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapıyor” dedi.

Bölgeyi istikrarsızlaştırma ve gerilimi artırmadan kaçınmak gerektiğini belirten Stoltenberg, Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini belirtti.

AB: HAREKATI DURDURUN 

28 üyeli Avrupa Birliği yaptığı ortak açıklama ile Türkiye’ye harekatı durdurması çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği Yüksek Temsilciliği, Suriye’deki çatışmalara kalıcı bir çözüme askeri yollardan ulaşılamayacağını belirterek, Türkiye’ye tek taraflı harekatını durdurması çağrısı yaptı.

JUNCKER: HAREKATI DURDURUN

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Türkiye’nin Suriye’deki Barış Pınarı Harekâtı konusunda, Ankara’ya itidal ve harekâtı durdurma çağrısı yaptı.

AB Parlamentosunda konuşan Juncker “Türkiye’nin Suriye sınırında anlamamız gereken güvenlik kaygıları var. Ancak Türkiye ve diğer aktörlere itidal çağrısında bulunuyor. Plan, sözde bir güvenli bölge oluşturulmasını da içeriyorsa, AB’den hiçbir şekilde maliyetini üstlenmesini beklemeyin” dedi.

AVRUPA PARLAMENTOSU: BARIŞA HİZMET ETMEYECEK

AB-Türkiye Karma Parlamento Komitesi Başkanı Sergey Lagodinsky de yazılı bir açıklama yaparak, “Bu müdahalenin insani, jeopolitik ve iki taraflı maliyetleri konusunda çok endişeliyim. Türkiye’nin bölgedeki meşru güvenlik çıkarlarını tanıyorum, ancak bölgede bu askeri operasyon bölgede barışa ve Türkiye’nin uzun vadeli çıkarlarına hizmet etmeyecek” dedi.

ARAP BİRLİĞİ ACİL TOPLANIYOR

Arap Birliği, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nı başlatması ardından, Mısır’ın çağrısı üzerine Cumartesi günü acil toplantı kararı aldı.

Birliğin Genel Sekreter Yardımcısı Hossam Zaki, toplantının Kahire’de düzenleneceğini belirtti.

İNGİLTERE: CİDDİ ENDİŞELERİMİZ VAR

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab da Türkiye’nin Suriye operasyonunu “Ciddi endişelerimiz var” sözleriyle değerlendirdi.

İngiliz Bakan Türkiye’nin operasyonu için “Bölgeyi istikrarsızlığa sürükleme, insani krizi derinleştirme ve hepimizin odaklanması gereken IŞİD’e karşı mücadelede sağlanan ilerlemeye zarar verme riskini taşıyor” ifadelerini kullandı.

FRANSA: AVRUPALILARIN GÜVENLİĞİ İÇİN BİR RİSK

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’deki harekâtını kınadı. Le Drian, “Harekât, IŞİD’le mücadele koalisyonunun güvenliğini ve insani yardım çabalarını tehlikeye atıyor ve Avrupalılar’ın güvenliği için bir risk” dedi.

Fransa Dışişleri, BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağıracaklarını da duyurdu.

Hafta başında Suriye Demokrtik Güçleri’nin Kürt temsilcisi İlhan Ahmed ile görüşen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, “Suriye’deki gelişmeleri kaygıyla izlediklerini” dile getirdi.

Elysee Sarayı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, “Bu görüşmeyle Fransa’nın SDG güçlerinin yanında olduğunu göstermek istedik. Çünkü onlar IŞİD’e karşı bizim müttefikimiz. Burada yapılacak bir operasyondan büyük endişe duyuyoruz ve bu endişelerimizi Türk yetkililere ileteceğiz” dedi.

ALMANYA: IŞİD’İN GÜÇLENMESİNDEN ENDİŞELİYİZ

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass da, yazılı bir açıklama yaparak, operasyonu büyük bir kararlılıkla kınadıklarını ve bölgede istikrarın daha da bozularak, IŞİD’in yeniden güçlenmesi sonucunu doğurmasından endişe ettiklerini dile getirdi.

Almanya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini İngiltere, Fransa, Belçika ve Polonya ile birlikte toplantıya çağırdı.

MISIR: KÜSTAHÇA VE KABUL EDİLEMEZ BİR SALDIRI

Arap Birliği’ni toplantıya çağıran Mısır Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada “Türkiye’nin Suriye’deki saldırganlığını en sert şekilde kınıyoruz. Bu, kardeş bir Arap devletinin ulusal egemenliğine yapılmış küstahça ve kabul edilemez bir saldırıdır” ifadeleri yer aldı.

MISIR VE IRAK HAREKATI GÖRÜŞTÜ

Mısır devlet televizyonu Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih’in Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak telefon görüşmesi yaptığını duyurdu.

Görüşmede Sisi ve Salih’in “Türkiye’nin Suriye’deki ilerlemesine karşı koymak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve birlikteliğini korumak için birlikte çalışma ve iletişimde kalmakta” anlaştıkları bildirildi.

IRAK: İNSANİ KRİZE YOL AÇACAK

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih de operasyonu kınadı.

Salih Twitter’dan paylaştığı mesajında “Operasyon insani krize yol açacak ve terör gruplarını güçlendirecek. Dünya bir felaketi önlemek için birleşmeli, Kürtler dahil olmak üzere bütün Suriyelilerin barış, onur ve güvenlik haklarını kapsayacak siyasi çözümü teşvik etmelidir” diye yazdı.

İTALYA: SİVİLLERE ZARAR RİSKİ BULUNUYOR

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, “Türkiye’nin Suriye’deki operasyonu bölgeyi istikrarsızlaştırma ve sivillere zarar verme riski taşıyor” ifadeleriyle operasyonu eleştirdi.

HOLLANDA, TÜRK BÜYÜKELÇİSİNİ DIŞİŞLERİNE ÇAĞIRDI

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, konuyu NATO gündemine taşıma sözü verdi. Hollandalı bakan, “Hollanda Türkiye’yi kınıyor. Türkiye bu yoldan dönmeli” dedi ve Türk mevkıdaşından harekata ilişkin açıklama istediğini söyledi.

Hollanda Dışişleri Bakanı, konu ile ilgili görüşmek için Türkiye Büyükelçisi’ni bakanlığa çağırdı.

KANADA: IŞİD’LE MÜCADELEYİ RİSKE ATIYOR

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Kanada Türkiye’nin Suriye’ye saldırısını sert şekilde kınıyor… Sivillerin korunması ve tüm taraflara uluslararası hukukun yükümlülüklerine uyma çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Kanada Dışişlerri Bakanı, Türkiye’nin harekatının kırılgan bölgedeki istikrarı ve IŞİD ile mücadele çabalarını baltalama riski taşıdığını da belirtti.

DANİMARKA: DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ

Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod “Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonundan derin endişe duyuyoruz” dedi.

Kofod, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bence bu pişman olunacak yanlış bir karar. Bunun hem siviller hem de IŞİD’e karşı mücadeleye ciddi etkisi oluyor. Türkiye itidalli davranmalı. Danimarka müttefikleriyle konuyla ilgili sürekli iletişim halinde” ifadelerini kullandı.

İRAN, ZİYARETİ İPTAL ETTİ

İran Meclis Başkanı Ali Laricani,  planlanan Türkiye ziyaretinin operasyonun ardından iptal edildiğini duyurdu.

İran Meclis Başkanlığı Özel Danışmanı Hüseyin Emir Abdullahyan da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin operasyonunun Suriye’deki durumu daha da karmaşık hâle getireceğini söyledi.

SUUDİ ARABİSTAN TÜRKİYE’Yİ KINADI

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine operasyon başlatmasının ardından Suudi Arabistan yönetimi Türkiye’yi kınadı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın Twitter’da yayınladığı mesajda, “Krallık, Türk ordusu tarafından Suriye’nin kuzeydoğusundaki bölgelere başlatılan saldırıyı kınıyor” denildi.

KÖRFEZ ÜLKELERİ DE OPERASYONU KINADI

Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Kuveyt de Türkiye’nin Suriye operasyonunu kınayan bölge ülkelerinden oldu. Kuveyt’ten gelen açıklamada Türkiye’nin operasyonun bölge güvenliği ve barışına doğrudan tehdit olduğu savunuldu ve itidal çağrısı yapıldı.

ERMENİSTAN, HAREKATI İŞGAL OLARAK NİTELEDİ

Ermenistan, Barış Pınarı Harekâtı’nı “işgal” olarak niteledi ve kınadı.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı siyesinde yer alan açıklamada harekâtın bölgesel güvenliğin kötüleşmesine, sivil kayıplara, kitlesel göçlere ve yeni bir insani krize yol açacağı belirtildi. Ermenistan, bu operasyonun sonlandırılması için uluslararası önlemler alınması çağrısında bulundu.

Ermenistan’ın Halep Başkonsolosu Armen Sargsyan ise Tel Abyad’daki 16 Ermeni ailenin çatışmalardan etkilendiğini, bu kişilerin tahliyesinin planlandığını söyledi. Sargsyan, Kamışlı’da da Ermeni ailelerin bulunduğunu aktardı.

BM Güvenlik Konseyi, yarın Suriye gündemiyle toplanıyor

Dünya

Güney Kıbrıs’ta camiye çirkin saldırı

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camii kimliği belirsiz kişiler tarafından yakılmak istendi. KKTC Başbakanı Tatar, “caminin yakılmak istenmesi kabul edilemez” dedi.

BOLD – Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Limasol kentinde bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camisi’ne kimliği belirsiz kişiler tarafından molotof kokteyli atılarak yakılmak istendi. Caminin duvarına da İslam karşıtı yazılar yazıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Din İşleri Başkanlığından edinilen bilgiye göre, Limasol’da bulunan ve Din İşleri Başkanlığına bağlı Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camisi’ne dün gece kimliği belirsiz kişiler tarafından 3 molotof kokteyli atıldı.

Cami duvarına spreyle göçmen ve İslam karşıtı ifadeler de yazıldı.

KKTC BAŞBAKANI TATAR’DAN TEPKİ

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camisi’nin yakılmak istenmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu belirterek, GKRY’yi derhal failleri yakalamaya çağırdı.

Tatar, “Hükümet olarak Limasol’daki Köprülü Camisi’nin 3 adet molotof kokteyli atılarak yakılmak istenmesini sineye çekmemiz asla söz konusu olamaz. Üzülerek öğrendik ki tüm dünyada pandemi süreci henüz devam ederken Rum kesiminde aklını yabancılarla, özellikle de Müslümanlarla bozanlar, onlara ve ibadethanelerine saldırı düzenlemek için fırsat kollayanlar var.” ifadelerini kullandı.

Bunun kabul edilemez olduğunun altını çizerek, Rum yönetimini derhal failleri yakalamaya çağıran Tatar, “Rum halkı ve Rum yönetimi bilmelidir ki ırkçı ve İslam düşmanı yaklaşımların kimseye faydası olamaz. Bu tip yaklaşımlara göz yumanlar gün gelir en büyük zararı kendileri görür.” değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan, Türkiye sınırına 200 kilometreden fazla bariyer kuracak

Okumaya devam et

Dünya

İsrail Savunma Bakanı Gantz, polis tarafından öldürülen otizmli Filistinli için özür diledi

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, otizmli bir Filistinlinin İsrail polisi tarafından öldürülmesi üzerine özür diledi.

BOLD – Dönüşümlü olarak başbakanlık koltuğuna oturacak olan iktidar ortağı Benny Gantz, ailenin acısını paylaştıklarını ve konunun hızlı bir şekilde soruşturulacağını söyledi.

Toplantıda Gantz’ın yanında oturan Başbakan Binyamin Netanyahu ise konuşması sırasında bu konuya değinmedi.

Cumartesi günü Mescid-i Aksa’nın da içinde yer aldığı Doğu Kudüs’ün “Eski Şehir” bölgesinde bulunan El-Esbat (Aslanlı) Kapısı’nda, 32 yaşındaki İyad Hayri Hallak isimli Filistinli, İsrail polisince açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti.

“Tabanca taşıdığı şüphesiyle dur ihtarı yapılan ancak bu uyarıya uymayarak kaçtığı” iddiasıyla öldürülen Hallak’ın üzerinde silah bulunmadığı ve Eski Şehir’de yer alan okuluna gittiği ortaya çıktı.

Yerel basın, Hallak’ın dur ihtarını anlamadığı için polislerin uyarısına uymadığını yazdı.

İsrail polisinden yapılan açıklamada ise Hallak’a “tabanca benzeri şüpheli obje” taşıdığı iddiasıyla El-Esbat kapısında dur ihtarı yapıldığı ancak bu uyarıya uymayarak “kaçtığı” öne sürüldü.

Açıklamada, yaşanan kovalamaca sırasında ateş açılan Hallak’ın ağır yaralandığı ve olay yerinde yaşamını yitirdiği aktarıldı.

New York polisinin sırf siyahi diye gözaltına aldığı adam FBI ajanı çıkınca…

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de polis memurları ‘polis şiddetine’ karşı protestolara diz çökerek destek verdi

ABD’de siyahi George Floyd’un çevredekilerin gözü önünde polis tarafından öldürülmesiyle başlayan protestolar, polis müdahalesi gölgesinde devam ediyor. Ancak bazı kentlerde polisin de protestoculara katılarak onları desteklediği görülüyor.

BOLD – George Floyd’un ABD’nin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesi nedeniyle başlayan protestolar ülke geneline yayıldı.

Protestolarda polisle göstericiler arasında zaman zaman çatışmalar çıkarken polis, göz yaşartıcı gaz, cop ve plastik mermi kullanarak olaylara müdahale ediyor.

Öte yandan birçok kentte polisin ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı harekete destek vererek göstericilerin yanında durduğu da görüldü.

Hafta sonu birçok kentteki protestolar sırasında polis ekipleri, protestocularla dayanışma göstererek şiddet karşıtı sloganlar attı.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, protestocuların “Bizimle yürü” sloganlarını yönelttiği şerifin, bu isteği kabul ederek “Hadi gidelim” dediği duyuluyor.

Paylaşılan bir başka fotoğrafta, polisin Floyd’u ensesine diziyle basarak öldürmesi nedeniyle dizleri üstüne çöken protestoculara polisin de katıldığı görülüyor.

Kansas City’de çekildiği iddia edilen bir başka fotoğrafta ise”Polis şiddetine son ver” yazılı bir pankart tutan polis ekibi yer alıyor.

Camden’de polisin protestocular tarafından düzenlenen barışçıl bir yürüyüşe katıldığı görülüyor.

Bir başka fotoğrafta yine siyahi protestocularla el ele tutuşan polisin, “Tek bir ırktanız, o da insan ırkı” yazılı bir pankart tuttuğu görülüyor.

Ferguson’da çekildiği iddia edilen bir videodaysa protestocuların çağrısını geri çevirmeyen polisler dizlerine üzerine çökerek protestocularla dayanışma sergiliyor.

New York polisinin sırf siyahi diye gözaltına aldığı adam FBI ajanı çıkınca…

Okumaya devam et

Popular