Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye yalnız kaldı: Dünya ‘Barış Pınarı Harekatı’ için ne dedi?

Türkiye’nin Suriye’ye düzenlediği Barış Pınarı Harekatı’na dünyanın dört bir tarafından tepkiler geldi. AKP hükumetinin düzenlediği harekata neredeyse tepki göstermeyen ülke ve uluslararası kuruluş kalmadı.

BOLD – Tepkiler, AKP hükumetinin operasyonun uluslararası boyutunu görmezden geldiğini ve bu konuda başarısız bir politika yürüttüğünü gösterdi.

POMPEO: TÜRKİYE’YE YEŞİL IŞIK YAKMADIK

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’ye Suriye’yi işgal etmesi için yeşil ışık yakmadıklarını söyledi.

Amerikan kamu yayıncı kuruluşu PBS televizyonuna konuşan Pompeo, Ankara’nın “meşru güvenlik gerekçeleri” olduğunu ve Başkan Donald Trump’ın askerlerini, zarar görmemeleri için bölgeden çekme kararı aldığını belirtti.

NATO: KISITLI BİR OPERASYON OLMASINI UMUYORUZ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin orantılı ve kısıtlı bir operasyon yapmasını umduğunu söyledi.

Stoltenberg, “Müttefikimiz Türkiye bir krizin cephesinde yer alıyor ve meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terörist saldırılara maruz kaldı ve milyonlarca Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapıyor” dedi.

Bölgeyi istikrarsızlaştırma ve gerilimi artırmadan kaçınmak gerektiğini belirten Stoltenberg, Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini belirtti.

AB: HAREKATI DURDURUN 

28 üyeli Avrupa Birliği yaptığı ortak açıklama ile Türkiye’ye harekatı durdurması çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği Yüksek Temsilciliği, Suriye’deki çatışmalara kalıcı bir çözüme askeri yollardan ulaşılamayacağını belirterek, Türkiye’ye tek taraflı harekatını durdurması çağrısı yaptı.

JUNCKER: HAREKATI DURDURUN

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Türkiye’nin Suriye’deki Barış Pınarı Harekâtı konusunda, Ankara’ya itidal ve harekâtı durdurma çağrısı yaptı.

AB Parlamentosunda konuşan Juncker “Türkiye’nin Suriye sınırında anlamamız gereken güvenlik kaygıları var. Ancak Türkiye ve diğer aktörlere itidal çağrısında bulunuyor. Plan, sözde bir güvenli bölge oluşturulmasını da içeriyorsa, AB’den hiçbir şekilde maliyetini üstlenmesini beklemeyin” dedi.

AVRUPA PARLAMENTOSU: BARIŞA HİZMET ETMEYECEK

AB-Türkiye Karma Parlamento Komitesi Başkanı Sergey Lagodinsky de yazılı bir açıklama yaparak, “Bu müdahalenin insani, jeopolitik ve iki taraflı maliyetleri konusunda çok endişeliyim. Türkiye’nin bölgedeki meşru güvenlik çıkarlarını tanıyorum, ancak bölgede bu askeri operasyon bölgede barışa ve Türkiye’nin uzun vadeli çıkarlarına hizmet etmeyecek” dedi.

ARAP BİRLİĞİ ACİL TOPLANIYOR

Arap Birliği, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nı başlatması ardından, Mısır’ın çağrısı üzerine Cumartesi günü acil toplantı kararı aldı.

Birliğin Genel Sekreter Yardımcısı Hossam Zaki, toplantının Kahire’de düzenleneceğini belirtti.

İNGİLTERE: CİDDİ ENDİŞELERİMİZ VAR

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab da Türkiye’nin Suriye operasyonunu “Ciddi endişelerimiz var” sözleriyle değerlendirdi.

İngiliz Bakan Türkiye’nin operasyonu için “Bölgeyi istikrarsızlığa sürükleme, insani krizi derinleştirme ve hepimizin odaklanması gereken IŞİD’e karşı mücadelede sağlanan ilerlemeye zarar verme riskini taşıyor” ifadelerini kullandı.

FRANSA: AVRUPALILARIN GÜVENLİĞİ İÇİN BİR RİSK

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’deki harekâtını kınadı. Le Drian, “Harekât, IŞİD’le mücadele koalisyonunun güvenliğini ve insani yardım çabalarını tehlikeye atıyor ve Avrupalılar’ın güvenliği için bir risk” dedi.

Fransa Dışişleri, BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağıracaklarını da duyurdu.

Hafta başında Suriye Demokrtik Güçleri’nin Kürt temsilcisi İlhan Ahmed ile görüşen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, “Suriye’deki gelişmeleri kaygıyla izlediklerini” dile getirdi.

Elysee Sarayı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, “Bu görüşmeyle Fransa’nın SDG güçlerinin yanında olduğunu göstermek istedik. Çünkü onlar IŞİD’e karşı bizim müttefikimiz. Burada yapılacak bir operasyondan büyük endişe duyuyoruz ve bu endişelerimizi Türk yetkililere ileteceğiz” dedi.

ALMANYA: IŞİD’İN GÜÇLENMESİNDEN ENDİŞELİYİZ

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass da, yazılı bir açıklama yaparak, operasyonu büyük bir kararlılıkla kınadıklarını ve bölgede istikrarın daha da bozularak, IŞİD’in yeniden güçlenmesi sonucunu doğurmasından endişe ettiklerini dile getirdi.

Almanya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini İngiltere, Fransa, Belçika ve Polonya ile birlikte toplantıya çağırdı.

MISIR: KÜSTAHÇA VE KABUL EDİLEMEZ BİR SALDIRI

Arap Birliği’ni toplantıya çağıran Mısır Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada “Türkiye’nin Suriye’deki saldırganlığını en sert şekilde kınıyoruz. Bu, kardeş bir Arap devletinin ulusal egemenliğine yapılmış küstahça ve kabul edilemez bir saldırıdır” ifadeleri yer aldı.

MISIR VE IRAK HAREKATI GÖRÜŞTÜ

Mısır devlet televizyonu Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih’in Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak telefon görüşmesi yaptığını duyurdu.

Görüşmede Sisi ve Salih’in “Türkiye’nin Suriye’deki ilerlemesine karşı koymak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve birlikteliğini korumak için birlikte çalışma ve iletişimde kalmakta” anlaştıkları bildirildi.

IRAK: İNSANİ KRİZE YOL AÇACAK

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih de operasyonu kınadı.

Salih Twitter’dan paylaştığı mesajında “Operasyon insani krize yol açacak ve terör gruplarını güçlendirecek. Dünya bir felaketi önlemek için birleşmeli, Kürtler dahil olmak üzere bütün Suriyelilerin barış, onur ve güvenlik haklarını kapsayacak siyasi çözümü teşvik etmelidir” diye yazdı.

İTALYA: SİVİLLERE ZARAR RİSKİ BULUNUYOR

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, “Türkiye’nin Suriye’deki operasyonu bölgeyi istikrarsızlaştırma ve sivillere zarar verme riski taşıyor” ifadeleriyle operasyonu eleştirdi.

HOLLANDA, TÜRK BÜYÜKELÇİSİNİ DIŞİŞLERİNE ÇAĞIRDI

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, konuyu NATO gündemine taşıma sözü verdi. Hollandalı bakan, “Hollanda Türkiye’yi kınıyor. Türkiye bu yoldan dönmeli” dedi ve Türk mevkıdaşından harekata ilişkin açıklama istediğini söyledi.

Hollanda Dışişleri Bakanı, konu ile ilgili görüşmek için Türkiye Büyükelçisi’ni bakanlığa çağırdı.

KANADA: IŞİD’LE MÜCADELEYİ RİSKE ATIYOR

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Kanada Türkiye’nin Suriye’ye saldırısını sert şekilde kınıyor… Sivillerin korunması ve tüm taraflara uluslararası hukukun yükümlülüklerine uyma çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Kanada Dışişlerri Bakanı, Türkiye’nin harekatının kırılgan bölgedeki istikrarı ve IŞİD ile mücadele çabalarını baltalama riski taşıdığını da belirtti.

DANİMARKA: DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ

Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod “Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonundan derin endişe duyuyoruz” dedi.

Kofod, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bence bu pişman olunacak yanlış bir karar. Bunun hem siviller hem de IŞİD’e karşı mücadeleye ciddi etkisi oluyor. Türkiye itidalli davranmalı. Danimarka müttefikleriyle konuyla ilgili sürekli iletişim halinde” ifadelerini kullandı.

İRAN, ZİYARETİ İPTAL ETTİ

İran Meclis Başkanı Ali Laricani,  planlanan Türkiye ziyaretinin operasyonun ardından iptal edildiğini duyurdu.

İran Meclis Başkanlığı Özel Danışmanı Hüseyin Emir Abdullahyan da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin operasyonunun Suriye’deki durumu daha da karmaşık hâle getireceğini söyledi.

SUUDİ ARABİSTAN TÜRKİYE’Yİ KINADI

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine operasyon başlatmasının ardından Suudi Arabistan yönetimi Türkiye’yi kınadı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın Twitter’da yayınladığı mesajda, “Krallık, Türk ordusu tarafından Suriye’nin kuzeydoğusundaki bölgelere başlatılan saldırıyı kınıyor” denildi.

KÖRFEZ ÜLKELERİ DE OPERASYONU KINADI

Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Kuveyt de Türkiye’nin Suriye operasyonunu kınayan bölge ülkelerinden oldu. Kuveyt’ten gelen açıklamada Türkiye’nin operasyonun bölge güvenliği ve barışına doğrudan tehdit olduğu savunuldu ve itidal çağrısı yapıldı.

ERMENİSTAN, HAREKATI İŞGAL OLARAK NİTELEDİ

Ermenistan, Barış Pınarı Harekâtı’nı “işgal” olarak niteledi ve kınadı.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı siyesinde yer alan açıklamada harekâtın bölgesel güvenliğin kötüleşmesine, sivil kayıplara, kitlesel göçlere ve yeni bir insani krize yol açacağı belirtildi. Ermenistan, bu operasyonun sonlandırılması için uluslararası önlemler alınması çağrısında bulundu.

Ermenistan’ın Halep Başkonsolosu Armen Sargsyan ise Tel Abyad’daki 16 Ermeni ailenin çatışmalardan etkilendiğini, bu kişilerin tahliyesinin planlandığını söyledi. Sargsyan, Kamışlı’da da Ermeni ailelerin bulunduğunu aktardı.

BM Güvenlik Konseyi, yarın Suriye gündemiyle toplanıyor

Dünya

Pence’nin ateşkes açıklamasına Çavuşoğlu’ndan cevap: Bu bir ateşkes değildir

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Beştepe’de 4 saatten fazla süren görüşmeden sonra, “ABD ve Türkiye Suriye’de ateşkese karar vermiştir” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Beştepe’de çıkan kararı, “Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes meşru iki taraf arasında olur” sözleriyle açıkladı.

BOLD – ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile birlikte ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Charles O’Brien, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield’den oluşan ABD heyeti ile Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Saray’ında gerçekleşen toplantı sona erdi.

4 saat 20 dakika süren toplantının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir açıklama yaptı.

YPG, RESMİ METİNDE

Mike Pence, görüşme sonrası ABD Büyükelçiliği’nde yaptığı açıklamada alına kararı “ABD ve Türkiye Suriye’de ateşkese karar vermiştir” sözleriyle ifade etmişti. Türk tarafı ise bunun bir ateşkes olmadığında ısrarcı oldu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes meşru iki taraf arasında olur” dedi. Ancak görüşmeye ilişkin yapılan ortak açıklamada PKK’nın Suriye kolu YPG geniş bir şekilde yer aldı ve sürekli YPG’ye atıfta bulunuldu.

ÇAVUŞOĞLU: OPERASYONA ARA VERİYORUZ

Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin “güvenli bölgenin önemini ve işlevselliğini kabul ettiğini” belirterek “Bu alanın kontrolü Türkiye’de olacak” dedi.

Çavuşoğlu, “PKK/YPG’nin güvenli bölgeden çıkması için operasyona ara veriyoruz. Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes meşru iki taraf arasında olur… Şartlar gerçekleştikten sonra, yani YPG bölgeden tamamen çekildikten sonra biz ancak harekatı durdurabiliriz” diye konuştu.

HAREKAT DURDUKTAN SONRA YAPTIRIMLAR KALKACAK

Çavuşoğlu, YPG’nin ağır silahlarının alınması konusunda görüşmede mutabakat sağladığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, harekat durduktan sonra da Türkiye’ye getirilen yaptırımların Washington tarafından kaldırılacağını söyledi.

ORTAK YAZILI AÇIKLAMA

Saray’daki görüşmenin ardından 2 ülke ortak bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, güvenli bölgenin öncelikle Türkiye’nin kontrolünde olacağı, YPG’nin ağır silahlarının toplanacağı ifade edildi. Açıklamada öne çıkan diğer başlıklar ise şöyle:

GÜVENLİ BÖLGE TSK’NIN KONTROLÜNDE OLACAK

“Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.” denildi.

YPG ÇEKİLECEK, HAREKAT DURDURULACAK

“Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı’na, güvenli bölgeden YPG’nin 120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Barış Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.”

GÜVENLİ BÖLGE ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK

“Her iki taraf Türkiye’nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.”

YAPTIRIMLAR KALKACAK

“Barış Pınarı Harekatı durdurulduğunda, Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.”

Pence ve Erdoğan görüşmesinde ateşkes kararı alındı: Türkiye, Suriye’den çekilecek

Okumaya devam et

Dünya

Washington’dan özel yayın: Türkiye’ye yaptırımlar açıklanıyor

Okumaya devam et

Dünya

Esad’dan Türkiye’yi hedef alan açıklama: Tüm meşru araçlarla karşılık vereceğiz

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı “Barış Pınarı Harekatı” adını verdiği askeri operasyona ilişkin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ilk kez açıklamada bulundu.

BOLD-Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın duyurduğu habere göre, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili açıklama yapan Beşar Esad “Suriye’nin herhangi bir noktasında gerçekleşen Türkiye’nin saldırısına yanıt vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Reuters’e göre Suriye resmi medyası, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili açıklamasını duyurdu. Barış Pınarı için “apaçık saldırganlık” diyen Esad, “Suriye’nin her yerinde tüm meşru araçlarla karşılık vereceğiz” ifadelerini kullandı. Suriye Arap Haber Ajansı da (SANA) Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı resmi kaynağına dayanarak “Türkiye’nin Suriye topraklarına yönelik saldırganlığı, Erdoğan rejiminin yayılmacı hırsları ve geçmiş zaman evhamlarının bir sonucu olup Ankara’ya Astana süreci çerçevesindeki garantör konumunu kaybettirdi, tüm Suriyeliler bu saldırıya karşı koymak için birleşti” açıklamasına yer verdi.

AB ve İngiltere Brexit konusunda yeni bir anlaşma sağladı, muhalefet tepkili

Okumaya devam et

Popular