Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya’da Halle saldırısının zanlısı suçunu itiraf etti

Almanya’nın doğusundaki Halle kentinde bir sinagog yakınlarında iki kişiyi öldüren Stephan B. suçunu itiraf etti.

BOLD Almanya’nın Halle kentinde düzenlenen ve iki kişinin öldüğü saldırının zanlısı, eylemi aşırı sağcı ve antisemitist sebeplerle gerçekleştirdiğini itiraf etti. 27 yaşındaki Stephan B. hakkında Perşembe akşamı çıkarıldığı Federal Mahkeme tarafından tutuklama kararı çıkartıldı. Stephan B, 2 kişiyi öldürmek ve 7 kişiyi de öldürmeye teşebbüs etmekle suçlanıyor.

FACİDAN DÖNÜLDÜ

Stephan B, Çarşamba günü Yahudilerin kutsal günü olan Yom Kippur dolayısıyla ayinin düzenlendiği Halle’deki bir sinagoga girmeye çalışmış, içeri giremeyince sinagogun önündeki 40 yaşındaki bir kadın ile yakınlardaki döner büfesinde bulunan 20 yaşındaki bir erkeği ateşli silah ile vurarak öldürmüştü.

İki kişiyi de yaralayan saldırgan, ardından polis tarafından gözaltına alınmıştı. Sinagogta saldırı sırasında 51 kişinin bulunduğu, saldırganın içeri girmesi durumunda bir katliamın yaşanabileceği kaydedildi. Yakalanan saldırganın yanında 4 adet ateşli silah ile çok sayıda patlayıcı madde bulundu.

SALDIRIYI CANLI YAYINLADI

Saldırıyı online video platformu Twitch’ten canlı yayınlayan saldırganın düşüncelerini anlattığı 11 sayfalık bir “manifesto” ortaya çıktı. Halle olayının soruşturmasını yürüten Federal Başsavcı Peter Frank, dün yaptığı açıklamada sinagoga yönelik saldırı girişimini, aşırı sağcı bir terör saldırısı olarak değerlendirdiklerini belirtmişti.

“ALMANYA İÇİN BİR UTANÇ”

Saldırının yaşandığı Halle kentini ziyaret eden Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Halle saldırısı ile ilgili olarak toplumun Yahudilerle dayanışma içinde olması gerektiğini ve olayın Almanya adına bir “utanç” olduğunu belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de yaşanan silahlı saldırının kendini, Almanya’daki milyonlarca insan gibi şoke ettiğini ve çok üzdüğünü dile getirdi.

Almanya’da sinagog ve Türk dönercisine silahlı saldırıda saldırgan yakalandı

Dünya

Le Mesurier’in otopsisindeki ilk bulgu: Düşmeye bağlı travma

İstanbul’da önceki gün ölü bulunan Beyaz Baretliler’in kurucusu eski İngiliz askeri James Le Mesurier’e ilişkin otopsi raporundaki ilk bulgularda ölüme, “düşmeye bağlı travmanın” neden olduğu belirtildi. Mesurier’in eşine ise soruşturma tamamlana kadar yurt dışı yasağı getirildi.

BOLD – Rusya’nın geçen hafta İngiliz MI6 ajanı olmakla suçladığı, Suriye’deki Beyaz Baretliler acil yardım kuruluşunun kurucularından, eski İngiliz asker James Le Mesurier geçtiğimiz gün İstanbul’da evinin yakınlarında ölü bulunmuştu.

Suriye’de acil yardım çalışmaları yürüten Beyaz Baretliler grubunun destekçisi Mayday Kurtarma Vakfını da kuran İngiliz vatandaşı James Le Mesurier’in evinin balkonundan düştüğü ve cansız bedeninin ilk olarak çevredeki caminin müezzini tarafından fark edildiği açıklanmıştı.

James Le Mesurier’e ilişkin otopsi raporundaki ilk bulgularda ölüme, “düşmeye bağlı travmanın” neden olduğu belirtildi. Ölüme ilişkin kapsamlı raporun bir ayı bulabileceği belirtiliyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Le Mesurier’i İngiltere’nin dış istihbarat servisi MI6’nın çalışanı olmakla suçlamış, MI6’nın Balkanlar ve Orta Doğu operasyonlarında görev aldığını iddia etmişti.

EŞİNE YURT DIŞI ÇIKIŞ YASAĞI

Eski asker James Gustaf Edward Le Mesurier’in eşi Emma Hedvig Christina Winber’e ise soruşturma tamamlana kadar yurt dışı yasağı getirildi.

Emma Hedvig Chirsitan Winber’e poliste yapılan sorgusunda evlerinde bulunan ve inceleme altına alınan bilgisayar, tablet ve cep telefonlarından oluşan 7 elektronik eşyayla ilgili sorular soruldu.

Polisin en başta intihar olarak değerlendirdiği ölümün nedeninin aydınlatılması için Le Mesurier’in psikolojik sorunları için gittiği hastanelerin kayıtları da inceleniyor.

İstanbul’da istihbarat oyunları: Rusya’nın İngiliz ajanı olmakla suçladığı Mesurier ölü bulundu

Okumaya devam et

Dünya

Trump’ın “gazeteci olduğuna emin misin” dediği Hilal Kaplan TT oldu

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Hilal Kaplan’a ‘Gazeteci olduğunuza emin misiniz?’ sorusu salonda bulunan ABD’li gazetecilerin kahkahalarına neden olurken Türkiye’de de gündeme oturdu.

BOLD – ABD Başkanı Trump’ın oldukça yanlı soru soran Hilal Kaplan’a yönelik “Gazateci olduğunuza emin misiniz?” sözleri Twitter’da “TT” oldu. Sosyal medya kullanıcıları oldukça eğlenceli yorumlar yaptılar.

Beyaz Saray’da Erdoğan ile ortak basın toplantısı düzenleyen Trump, Erdoğan soru alırken, gazetecileri işaret ederek “birini seçmek ister misin?” dedi. Bunun üzerine Erdoğan, Sabah yazarı Hilal Kaplan’a hitaben “Hilal hanım buyurun” diyerek soru aldı. Tam bu sırada Trump, “Türkiye’den sadece dost canlısı gazeteciler sorsun lütfen. Dost canlısı gazetecileri görmek istiyoruz” sözüyle espri yaptı.

SOĞUK DUŞ ETKİSİ YAPTI

Hilal Kaplan’ın sorusunu sadece Trump’a sordu. Trump, Kaplan’ın sorusunu cevapladıktan sonra “Şimdi Cumhurbaşkanı’na bir soru sorabilirsin. Aynı gazeteci (Hilal Kaplan) gazeteci olduğuna emin misin? Soru sorarak Türkiye için çalışıyor olmuyor musun?” sözleri Erdoğan’da ve salondaki yandaş gazetecilerde soğuk duş etkisi yaptı. Salonda bulunan ABD’li gazeteciler, Trump’ın iğneleyici sözlerinin ardından kahkaha attı.

Trump’ın, Hilal Kaplan üzerinden, art arda Türk gazetecilere yaptığı göndermeler Türkiye’nin de gündemine oturdu. Sosyal medyada, hükumet yanlısı yazılar yazan Hilal Kaplan ile ilgili ilginç ve eğlenceli paylaşımlar yapıldı.

GAZETECİ OLMADIĞI İÇİN ORADA

Gazeteci Sedef Kabaş, Trump’ın Hilal Kaplan ile ilgili sözlerini eleştirerek, ‘Orada bulunmasının yegane sebebi gazeteci olmaması’ dedi. Kabaş paylaşımında, ‘Trump, Hilal Kaplan’a “Gazeteci olduğunuza emin misiniz?” diye sormuş. Orada olmasının YEGANE sebebi zaten GAZETECİ OLMAMASI!’

DELİ DİYENİN AĞZINA KÜREKLE VURURUM

İyi Partili Levent Özveren de aynı konu üzerinden şu ifadelerle düşüncelerini dile getirdi, ‘Bir daha Trump’a “deli” diyenin ağzına kürekle fururum ! Herif Hilal Kaplan’ın ne olduğunu bir cümlede çözdü !’

Gazeteci İlhan Tanır da Trump’ın Kaplan için söylediği sözleri sosyal medya hesabından yorumladı. Tanır, ‘Soru soran Hilal Kaplan’a Trump: siz gazeteci olduğunuza emin misiniz? Türk hükümeti için çalışıyor olmaysanız? Şaka değil. Hilal Kaplan’ın sorusundan sonra Trump’ın yorumu! ifadelerini kullandı.

Trump’tan Sabah yazarı Hilal Kaplan’a: Siz gazeteci olduğunuza emin misiniz?

Okumaya devam et

Dünya

Tesla 4. büyük fabrikasını Almanya’da açacak

Tesla CEO’su Elon Musk, 4. Gigafactory üretim tesisini Almanya’nın Berlin şehrinin dışında kuracaklarını açıkladı. Yeni tesisin 2021’e kadar faaliyete geçmesi bekleniyor.

BOLD – Musk, şirketin lityum-iyon pil ve elektrikli araçlarını üretecek 4. Gigafactory üretim tesisinin Almanya’nın Berlin şehrinin dışında inşa edileceğini duyurdu.

Musk ayrıca, Tesla’nın Çin’in Şangay şehrinde kurduğu 3. Gigafactory’nin inşaatının bittiğini de söyledi.

Geçtiğimiz hafta New York Eyaleti’nde SolarCity tesisinden yenilenen 2. Gigafactory’nin maliyetinin 800 milyon dolardan fazla olduğu açıklanmıştı.

Tesla’nın ilk Gigafactory’si 2016’da Reno, Nevada’da açılmıştı, ancak fabrika şu anda hala yapım aşamasında.

Musk, son birkaç yıldır Tesla’nın Avrupa’da 4. Gigafactory’yi inşa edeceğini belirtiyordu. Almanya’nın otomobil endüstrisi üzerindeki hakimiyeti, muhtemelen Musk’ın kararında etkili oldu. Musk, dünya çapında 10 veya 12 Gigafactory inşa etmek istediğini söyledi.

Tesla, son kazanç raporunda Avrupa’ya kurulacak Gigafactory’nin 2021 yılına kadar faaliyete geçeceğini açıklamıştı. Şirket, Model 3 sedan ve Model Y otomobillerini üretecek Şangay tesisi için de benzer bir tarih öngördü.

Almanya’da kurulacak yeni Gigafactory, aslında Tesla’nın 4. fabrikası değil. Şirket şu anda tüm araçlarını California, Fremont’taki eski Toyota tesisinde birleştiriyor. Aynı zamanda Fremont tesisinin yakınında bir koltuk fabrikası faaliyet gösteriyor. Tüm bunların yanı sıra California, Lathrop’ta bir başka tesis inşa ediliyor.

Elektrikli otomobil devinin Nevada’daki ilk Gigafactory’si bu hafta ABD’de tartışma konusu oldu. Devasa tesisin yerel kaynakları zorladığı ve bölgede sorunlara yol açtığı konuşuluyor.

TESLA MODEL 3’E ALTIN DİREKSİYON ÖDÜLÜ

Tesla, Almanya’nın en prestijli otomobil ödüllerinden olan “Altın Direksiyon Ödülü”nü kazandı. Ödülle birlikte Tesla Model 3, bu yılın en iyi orta ölçekli aracı olma unvanına sahip oldu.

Tesla Model 3, bugüne dek pek çok ödül aldı. Ancak bu ödül, Tesla için başka bir anlam içeriyor. Çünkü Tesla’nın bu etkinliklerdeki rakipleri BMW 3 ve Audi A3 modelleriydi. Ancak Tesla, rakiplerini kendi evlerinde ezmeyi başardı.

Neticede Almanya merkezli şirketlerin ürettikleri otomobillerin dünya çapında namları var ve genelde kusursuz olmalarıyla biliniyorlar. Böylelikle Model 3’ün bu zaferi, şirketin haklı bir gurur yaşamasını sağladı.

Ödülü bizzat teslim alan CEO Elon Musk, yeni fabrika açıklamasını da burada yaptı.

Dünyanın en pahalı SUV’u Karlmann King SUV oldu: Fil sürdüğünüzü hayal edin

Okumaya devam et

Popular