Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Etyen Mahçupyan: AK Parti’nin İslami bir tarafı yok

Yeni parti hazırlığı yapan Ahmet Davutoğlu’nun başdanışmanlığını da yapan Etyen Mahçupyan, “AK Parti’nin şu an çok fazla İslami bir tarafı yok. MHP-AK Parti işbirliği üzerinden giden epeyce devletçi ve milliyetçi bir hükümet var” dedi.

BOLD – Bir dönem eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun danışmanlığını da yapan Mahçupyan, Independent Türkçe’ye Suriye harekatı ve AKP’deki gelişmelerle ilgili konuştu. Mahçupyan, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kuracağı partilerin yüzde 15 civarında oy alacağını, yüzde 10’un ise AKP’den geldiğini belirtti. Mahçupyan’ın röportajının bazı bölümleri şöyle:

HAREKAT ÇOK AKILLICA DEĞİL

– Gündemdeki en sıcak gelişmeyle başlamak isterim. Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna düzenleyeceği harekâtı nasıl değerlendiriyorsunuz? Kendi içinde çözümleyemediği Kürt sorunu ile birlikte değerlendirirseniz ne gibi sonuçları olabilir?

Türkiye’nin mevcut Suriye politikası ve bugünlerde gündeme gelen harekât meselesi tamamen Kürt meselesinin çözümlenmemiş olmasıyla bağlantılı. Türkiye’nin Suriye’ye bakışındaki temel faktör oradaki Kürtler ve oradaki Kürtlerin Türkiye’nin istemediği bir doğrultuda bir takım siyasetler geliştirme ihtimali. Öte yandan karşısındaki gruplara baktığımız zaman Kürtleri aşan bir şekilde, Esad da, İran da, Rusya da şu an bu harekâtın karşısında. Onların da tek bir stratejisi var ve yıllardan beri aynı şeyi yapıyorlar; Türkiye’yi Sünnilerle karşı karşıya getirmek. Türkiye’yi Sünni sorununu çözmeyle karşı karşıya bırakmak ve böyle yaparak da aslında Suriye’deki Sünnileri devre dışı bırakmak taktiği güdüyorlar. Böyle bir atmosferde Türkiye’nin geldiği nokta çok akıllıca bir nokta değil.

MESELE TÜRKİYE’DEKİ KÜRT MESELESİ

– İran’ın ruhani lideri Humeyni, bugün bir açıklama yaparak; Türkiye’nin müdahalesini doğru bulduklarını ve kaygıların haklı olduğunu ifade etti.

Kaygılara kimse bir şey demiyor zaten. Müdahale etmenizin bir gerekçesi olmalı. Sorun şu; siz sadece kendi ülkenizdeki bir tehditten hareketle başka bir ülkedeki gruba müdahale edebilir misiniz? Yoksa o başka bir ülkedeki grubun bizzat bir tehdit olması gerekmez mi? Şu an PYD’nin doğrudan bir tehdit oluşturduğunu söylemek pek kolay değil. Eğer Türkiye’de Kürt meselesi olmasaydı, diyelim ki Türkiye’de Kürtler yaşamasaydı böyle bir tehlikeden söz etmeyecektik. Dolayısıyla meselenin PYD’den ziyade Türkiye’deki Kürt meselesi olduğunu anlayabiliriz.

Peki, muhafazakâr kimlikli bir iktidarın ki çözüm adımları da atıldı, yine de bu sorunu çözememesinin temel nedeni nedir?

İki tarafta istemedi. Bu durumlar aslında bir çözüm potansiyeline gönderme yapıyor. Çözülebilirlik demek siz çözebilirsiniz demek değil, istemeniz de lazım. Suriye’deki imkânlar doğduğu andan itibaren PKK da çözümü kendi dünyasında ikincil hale getirdi. Hükümet de aynı şekilde baktı, Suriye’deki gelişmeleri bir tehdit olarak algıladı ve Suriye’deki gelişmelerin ağırlığıyla Türkiye’deki çözüm çabası arka planda kaldı.

– Burada Türkiye’nin Kürt sorununun çözümünü PKK sorununu üzerine temellendirdiğini söyleyebilir miyiz? Sonuçta PKK, Kürt sorununun bir sonucu olarak karşımıza çıkmış bir sorun. Bu nedenle ikisini birbirinden ayırarak bir çözüm üretmek daha doğru olmaz mıydı?

Doğru. Türkiye devleti şunu da söyleyebilirdi, hâlâ da söyleyebilir; PKK olsa da olmasa da fark etmez, ben Kürt meselesi diye bir mesele olduğunu düşünüyorum ve bunu çözeceğim. Türkiye devleti böyle bir devlet değil, olamadı. Bu dediğimiz devlet çok daha demokratik bir devlet. Türkiye, böyle bir devlet olamadı.

– Peki, şu an AK Parti eşittir desem yanına ne koyar, nasıl ifade edersiniz? “İslami kesim otoriteyi kabul etmez” ifadesinden de hareketle; otoriter mi, demokrat mı, ne?

AK Parti’nin şu an çok fazla İslami bir tarafı yok. Şu an MHP-AK Parti işbirliği üzerinden giden epeyce devletçi ve milliyetçi bir hükümet var.

BAZI ADAMLAR DÖKÜLDÜ, KALANLAR MHP’YLE BÜTÜNLEŞTİ

– İslam’ı öne alsa milliyetçileşmez miydi?

Olabilir de, olmayabilir de. İki türlü Müslümanlık da bu topraklarda mevcut… Kategorik olarak tek renge sahip değiller. Nasıl ki laikler içerisinde otoriterler ve demokratlar varsa, müslümanlar içerisinde de aynıları var. Sonuçta Türkiye’de kimin kazanacağına konjonktür karar verdi ve demokratlar kaybetti. İslami kesim içerisinde daha demokrat, liberal olanlar bu mücadeleden yenik çıktılar. Yoksa aynı adamlar birden bire başka adamlara dönüşmediler. Bazı adamlar döküldü, işin dışına çıktı. Geri kalan başka adamlar da MHP’yle bütünleşti. Dolayısıyla şunu söyleyebiliriz; AK Parti’nin çıkışında da bütün bu eğilimler yana yanaydı, ama konjonktürün özgürlükçü tarafa ağırlık vermesi nedeniyle özgürlükçüler öne çıkmıştı. Daha sonrasında hem AK Parti içindeki hem de dış ortamdaki gelişmelerle özgürlükçü kişiler AK Parti’nin dışına doğru kaydılar ve oradan düştüler. Geriye de daha klasik, kategorik, çok daha devletçi, milliyetçi bir Müslümanlıkla-milliyetçilik sentezi kaldı. Şu an baktığımda bu iktidarın kendisine Müslümanım demesinin hiçbir mantığını göremiyorum. Sadece Diyanet İşleri ve İmam Hatipler politikası dışında. Öte yandan toplumsal açıdan bakıldığında da oportünist bir zihniyeti yansıtıyor.

AK PARTİ’NİN ŞAHİN KANADI PKK’YLA İTTİFAK YAPTI

– Hendekler HDP’nin yüzde 13’lük başarısına karşı yapıldı mı diyorsunuz?

HDP, yüzde 13’ü aldığı anda artık Kürt meselesinin Meclis’te ve farklı yollarla çözülme ihtimali ortaya çıkmıştı. Üstelik de AK Parti’nin daha zayıfladığı bir dönem. HDP için daha iyi bir sonuç herhalde yoktu. Ama o zamanki PKK’lıların seçimden sonraki açıklamalarına bir bakın neler denmiş ve neler hissetmişler. Hatta şunu da söyleyeyim; Kandil, Demirtaş’ın önünde PKK’yla Batı’yı dengeleme şansının doğduğunu düşündü. PKK’ya ihtiyaç olmadan da Kürtlerin liderliğini yapabilme fırsatının yakalanabileceğinden tedirgin oldular. Bu ihtimalden hiç hoşlanmadılar. Öbür tarafa bakalım; o noktaya gelindiğinde hükümet de zaten çözüm sürecini istemiyordu. Açık söylemek gerekirse, aynı yılın (2015) Şubat veya Mart’ına baktığımız zaman iki taraf da bu işten caymıştı. İki taraf da bunu ya yapmak istemedi ya da yapamayacağını hissetti, ikisi de olabilir; geri adım attılar. Kabul edilemeyecek bir ortam ortaya çıktığında da iki taraf hamle yaptı. 7 Haziran’da PKK’nın hoşlanmadığı bir sonuç ortaya çıktı. Tepki verdiler. Bu tepkiyi de bence hükümetin şahin kanadı çok yadırgamadı, hatta belki hoşuna gitti. Çünkü elleri rahatladı.

– “Dökülenler” ifadeniz üzerine kastınız Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Abdullah Gül…

Evet, onlar ve bir sürü ismi bilinmeyen, teşkilatlardaki belki binlerce insan. Çünkü AK Parti’nin başından beri var olan ve belirli ideallerle davranmış, başarılı işler yapmış insanlar artık yok.

– KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, AK Parti’nin çekirdek oyunun ilk kez yüzde 30’un altına düştüğünü açıkladı. Bu oy düşüşünü Davutoğlu ve Babacan’ın yeni parti çalışmalarına mı bağlarsınız yoksa iktidarın genel politikalarından duyulan bir rahatsızlık mı?

AK Parti otoriterleşirse oy kaybeder, seçmen desteklemez diye birkaç kez söylemiştim. Şimdi olan bu. MHP’yle bile yüzde 50’ye gelemiyor ki kendi başına yüzde 52 alabilen, olumlu politikalarını sürdürseydi yüzde 60’lara çıkabilecek bir partiden bahsediyoruz. Rahatsızlık zaten vardı. Bizim defalarca yaptığımız ölçümlerde çıkıyordu. Bir dönem önce AK Parti’nin oyu yüzde 50 idiyse, bu 50 puanın 7-8’i zaten başkalaşmış, farklılaşmış ama alternatif olmadığı için AK Parti’ye oy veren insanlardı. Bu 7-8 puanın şimdi MHP’yle birlikte yaptıklarıyla 12-15’e çıktığını düşünüyorum. Şu an Babacan ve Davutoğlu zaten bu kitleyi kendisine çekiyor. Parti kurarlar ise o zaman ilave kopuşlar da olacaktır.

– Ne kadarlık bir kopuş olabilir? Parti içinden örneğin?

Birçok insanın öyle kolayca AK Parti’yi bırakıp diğerlerine geçeceğini sanmıyorum. Tekrar milletvekili seçilmek istiyorsan herhalde şansın yine AK Parti’de. Ama açık rahatsızlık taşıyan 5-10 kişinin fazla düşünmeden ayrılabileceğini tahmin ediyorum.

Soruya dönecek olursak Ahmet Davutoğlu’nun ne kadar şansı var?

Arkadaşlarım derinlemesine mülakatlardan oluşan bir çalışma yapmışlardı, sahadan gelenler de var ve birbirlerine tamamen uyuyor. Bu iki grubun, ayrı ayrı ya da birlikte olsalar da, yüzde 15 kadar bir tabanı var. Bu yüzde 15’in de 10 puanı AK Parti’den geliyor ve doğrudan ölçülebilir bir olgu. 15’i nasıl bölüşürler, sahaya çıktıklarında oran büyür mü, kalır mı, onlara kalmış bir şey.

Millet Bahçesi beklerken Atatürk Havalimanı kiraya veriliyor

Genel

Demirören: Devran döndüğünde bizi yok ederler

AKP döneminin yıldızı Demirören ailesinde Tayyip Erdoğan krizi patlak verdi. Tayfun Demirören, “Devran döndüğünda üzerimizden silindirle geçerler” dedi.

BOLD  – Demirören Ailesi içinde, kardeşler Tayfun Demirören ve Yıldırım Demirören arasında AKP ile yakınlaşma nedeniyle kriz yaşandığı iddia edildi. Gazeteci Sabahattin Önkibar, ‘ailenin yakın çevresinden aldığı bilgilere’ göre, Tayfun Demirören’in abisine “Devran döndüğünde, AKP ve Tayyip Erdoğan gittiğinde bizi yok ederler” diye çıkıştığını öne sürdü.

Gazeteci Sabahattin Önkibar, Youtube üzerinden paylaştığı videoda Demirören Ailesi’ne ilişkin oldukça dikkat çekici iddialarda bulundu.

Demirören Ailesi’nde kardeşler arasında büyük anlaşmazlık çıktığını ifade eden Önkibar, bunun büyük kardeş Yıldırım Demirören’in AKP iktidaryla girdiği yakın ilişkiden kaynaklandığını söyledi.

Önkibar’ın YouTube yayınında dile getirdiği iddialara göre, Yıldırım Demirören’in AKP iktidarına verdiği destek kardeşleri, Tayfun Demirören ve Meltem Demirören Oktay’ı ciddi anlamda rahatsız etti.

Kendilerinin bir ‘iş ailesi olduklarını’ ve ‘daha tarafsız konumlanmaları’ gerektiğini abileri Yıldırım Demirören’e defalarca anlatan iki kardeş, AKP sonrası dönemde Demirören Grubu’nun hedef tahtasına koyulabileceğini vurguladı.

demiroren-ailesi-nde-akp-tartismasi-devran-donerse-bizi-yok-ederler-738620-1.

Önkibar videosunda bu durumla ilgili şu ifadeleri kullandı:

‘ÜZERİMİZDEN SİLİNDİR GİBİ GEÇERLER’

“Yıldırım Demirören artık AKP iktidarıyla hısım bile oldu. Kızını Sabah Grubu’na gelin verdi. Hürriyet Gazetesi operasyonunda da bildiğiniz gibi Demirören var. Gene şans oyunları ihalesi, TOTAL’in OYAK’a satılması gibi birçok konuda Demirören var. Doğan Medya’yı alırken bile 690 milyon dolar Ziraat Bankası’ndan kredi kullandı. İşte tüm bu durumlar sonrası Tayfun Demirören abisine çıkışmış ve ‘devran döndüğünde, AKP ve Tayyip Erdoğan gittiğinde bizi yok ederler. Üzerimizden silindir gibi geçerler. Ne hakkın var böyle bir kumarı oynamaya’ demiş. İki kardeş artık kanlı bıçaklı. Bu bana yakın çevresinden gelen bilgi.”

AKP DÖNEMİNİN YÜKSELEN ‘DEĞERİ’

1956 yılında Erdoğan Demirören tarafından kurulan Demirören Holding, özellikle son yıllarda AKP iktidarı ve Recep Tayyip Erdoğan’a olan yakın ilişkisiyle dikkat çekiyor.

Demirörenler, bir süre önce Hürriyet ve CNN Türk gibi, Doğan Medya grubuna ait yayın organlarını satın aldı ve bu kurumların iktidar yanlısı çizgisini daha da keskinleştirdi.

Türkiye tarihinin en büyük medya sahipliği değişimini ifade eden bu el değişimi sırasında, bir kamu bankası olan Ziraat, Demirören Holding’e 2 yıl geri ödemesiz şekilde 10 yıl vadeyle 675 milyon dolar kredi sağladı. Medyaya yansıyanlara göre, kredi faizinin de düşük tutulduğu iddia edildi.

Demirören Holding daha 2011’de de Doğan Holding’e ait Milliyet ve Vatan gazetelerini satın almıştı.

Ailenin üyesi Yıldırım Demirören’in Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanlığı yaptığı sırada, Demirörenler’in İddaa ihalesini alması da büyük tepki çekti. Yıldırım Demirören, ihalenin alınmasından sonra TFF Başkanlığı görevinden istifa etti.

Demirören Holding’in ağırlıklı olarak enerji, sanayi, gayrimenkul, inşaat, medya ve eğitim alanlarında yatırımları bulunuyor.

Holdingin mermer, gayrimenkul, liman, inşaat, petrol ve medya sektörlerine açılması, AKP iktidarıyla birlikte gerçekleşti.

Okumaya devam et

Genel

TCDD yeni tren kazalarının olabileceğini itiraf etti

TCDD, menfez ve köprülerde tadilat yapmak için 3 yıla ihtiyaç olduğunu belirterek, bu zamanın uzun olduğu için menfez ve köprülerde yol bekçilerinin görevlendirilmesini talep etti. Personel eksikliği nedeniyle bu talep yerine getirilmedi.

BOLD – Çorlu’da 22 ay önce meydana gelen tren kazasının bir benzerinin her an yaşanabileceği TCDD tarafından itiraf edildi. TCDD, menfez ve köprülerde tadilat yapmak için 3 yıla ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

HER AN YENİ BİR KAZA YAŞANABİLİR

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre TCDD Genel Müdürlüğü, köprü ve menfezlerin ne durumda olduklarını bilmediğini itiraf etti. 25 Aralık 2019 TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Demiryolu Bakım Servisine gönderdiği resmi yazıda şiddetli bir yağışta ortaya çıkacak debiye karşın köprü ve menfezlerin uygun olup olmadığının bilinmediği belirtildi. Değişen iklim koşullarının, ani sel ve taşkınların ise demiryolu işletmeciliği ile can ve mal güvenliğinin tehlikeye düşebileceği aktarıldı. Köprü ve menfezlerde onarım yapmanın 1-3 yıl arasında zaman alacağının belirtildiği yazıda bu bölgelerin personel tarafından gözlem altında tutulması istendi.

HATTI GÖZETİM ALTINDA TUTACAK PERSONEL YOK

Bu yazıya yanıt ise 15 Ocak 2020 tarihinde TCDD 1. Bölge Müdürlüğü tarafından yanıt verildi. Bölge müdürlüğü muayene ve kontrollerin düzenli bir şekilde yapılmasına yönelik gerekli titizliğin gösterilmesi, hattın gözetim altında tutulması için gerekli personelin görevlendirilmesi, eksik olan personelin tamamlanması için gerekli işlemlerin Bölge Müdürlüğünce yapılması ve ihtiyaç duyulması halinde 3. şahıslardan hizmet alınması gerektiğini belirtti. Böylelikle TCDD 1. Bölge Müdürlüğü yolları kontrol edecek olan personel eksikliğinin tamamlanmasını istedi.

71 BEKÇİ YERİNE SADECE 4 BEKÇİ GÖREV YAPIYOR

TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’nün yazısına ise cevap 8 Mayıs 2020 tarihinde verildi. Yüzlerce km demiryolu hattında 4 adet yol geçit bekçisinin olduğunun belirtildiği yazıda 67 personele daha ihtiyaç olduğu için personel alımının yapılması gerektiği kaydedildi. Gerekli personel alımının yapılıp yapılmadığı ise henüz bilinmiyor.

AİHM’in yeni Başkanı Spano’dan 15 Temmuz davalarına ilişkin Anayasa Mahkemesi açıklaması

Okumaya devam et

Genel

Futbol Federasyonu maç protokolünü açıkladı: Dezenfekte edilmiş en az 15 top

TFF,  Süper Lig, 1. Lig ve Ziraat Türkiye Kupası maçlarına ilişkin talimat yayımlandı. Maçlarda kurallar nasıl olacak? Futbolcular nasıl davranacak?

BOLD – Türkiye Futbol Federasyonu(TFF) 12 Haziran’da başlayacak liglerle ilgili maç talimatı yayınladı. Takımların stada gelişi 15 dakika aralıklarla olacak. 6 top toplayıcı görev yapacak. En az 15 top olacak ve hepsi dezenfekte edilecek. Yedek kulübesinde en az 1 metre mesafe bulunacak. Herkesin ateşi ölçülecek ve ateşi 37,8’den fazla olan stada alınmayacak. Maçtan önce basın mensupları da dahil herkes test yaptırmış olacak. İşte Federasyonun açıkladığı talimat:

15 DAKİKA ZAMAN FARKI

“Takım araçları ve hakem araçları stadyuma en az 15 dakika zaman farkı ile giriş yapmalı ve aynı zaman farkı ile stadyumu terk etmelidir. Takım otobüsleri, takım malzeme araçları, hakem araçlarının birbirlerine uzak mesafede park etmeleri gerekmektedir.”

6 TOP TOPLAYICI GÖREV YAPACAK

“Müsabakada taç çizgilerinde 2’şer, kale arkalarında 1’er olmak üzere 6 top toplayıcı görev yapar. Top toplayıcıların yaşları 20 ile 30 yaş arasında olmalıdır. Top toplayıcılar eldiven ve maske takmalıdır. Her top toplayıcı da  topları dezenfekte etmek için dezenfektan ile hijyenik tek kullanımlık bez bulunmalıdır”

EN AZ 15 TOP OLACAK VE DEZENFEKTE EDİLECEK

Okumaya devam et

Popular