Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Millet İttifakı’nın ‘yargı reformu’nda kayyum da yok cumhurbaşkanına hakaret suçu da

CHP, 228 maddelik yargı paketini İyi Parti’ye sundu. Fikir birliğine varılırsa iki parti ortak açıklama yapacak. Millet İttifakı’nın paketine göre Cumhurbaşkanına hakaret suçu ve kayyum uygulaması kaldırılacak.

BOLD – Millet İttifakı’nda bazı İyi Partili yöneticilerin açıklamaları sonrası başlayan “İttifakta çatlak” tartışmaları devam ederken, iki parti “yargı paketi” çalışması yapıyor. Farklı siyasi partiler ve meslek gruplarıyla kapsamlı bir çalışma yapan CHP, hazırlanan paketi İYİ Parti’ye de sundu. Gazete Duvar’ın haberine göre, İyi Parti’nin incelemeye aldığı pakete olumlu bakılırsa ortak bir açıklama yapılması bekleniyor.

İyi Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek başkanlığında bir heyetle İyi Parti Hukuk ve Seçim İşleri Başkanı Nuri Okutan’a sunulan çalışma için “Tarafsız ve bağımsız yargı için neler yapılabileceğine dair bir çalışma yaptık. Sizin önerileriniz nedir? Bizim hazırladığımız pakete bir katkınız olur mu?” denildi.

“YARGI REFORMU BÖYLE OLUR” DEMELİYİZ

İyi Parti kaynakları, CHP’nin çok kapsamlı ve teferruatlı olarak nitelendirdikleri yargı paketinin genel olarak olumlu olduğunu, ancak terörle mücadele kanununda değişikliklerle ilgili konjonktürel hassasiyetler taşındığını açıkladı. Çalışmayı, “yargının bağımsız ve tarafsızlığını sağlayan, hukuk devletini inşa etmeye dönük bir öneri paketi” olarak değerlendiren bir yönetici, CHP’nin sunduğu paket üzerindeki incelemenin gelecek hafta İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e sunulacağını daha sonra da Başkanlık Divanı’nda ele alınacağını açıkladı. İYİ Partili yetkili, “Bağımsız, tarafsız bir Türk yargısına ihtiyacımız var. Bu konuda bir şey söylenecekse yargı paketlerinin Meclis gündeminde olduğu bu süreçte söylemek lazım. Yargı reformu öyle değil böyle olur demeliyiz. Bir fikir birliği oluşursa ortak bir açıklama söz konusu olabilir” dedi.

CHP’NİN PAKETİ 228 MADDEDEN OLUŞUYOR

Adalet Bakanlığınca hazırlanan, Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin ardından CHP kapsamlı bir yargı paketi için çalışmaya başladı. Adalet Bakanlığı dahil tüm siyasi partiler ve kuruluşlara komisyon için davet yapıldı. Demokrat Parti, HDP, Saadet Partisi ve Türkiye İşçi Partisi ile DİSK’ten Hak-İş’e, Türkiye Barolar Birliği’nden İnsan Hakları Derneği’ne 20 kurum kuruluş çalışmalara katıldı. 65 uzman ve yöneticinin katıldığı 8 toplantının sonunda 14 ayrı kanun teklifi ile 228 madde yazımı gerçekleşti.

14 MADDE DEĞİŞTİRİLECEK

Yargı Paketi Ceza Muhakemeleri Kanunundan İnfaz Kanununa birçok kanunda değişikliğin yanı sıra anayasada da yargıyla ilgili 14 maddede değişiklik öngörüyor. Pakette dikkat çeken başlıklar şöyle:

 • HSK yerine Adalet Yüksek Kurulu kurulacak. 19 üye Yargıtay, Danıştay ve TBMM tarafından seçilecek. Bakanın kurul toplantılarına katılma ve söz alma hakkı olacak ama oy kullanamayacak. Kurul kararlarına karşı yargı yoluna başvurulabilecek.
 • OHAL süresi bir aya düşürülecek. Cumhurbaşkanının talebiyle arka arkaya en fazla üç defa bir aylık sürelerle meclisin üçte ikisinin çoğunluğunun kararı ile uzatılabilecek. OHAL CBK’larına AYM denetimi sağlanacak. OHAL’de Anayasa değişikliği yapılamayacak.
 • OHAL sürecine ilişkin hakkında herhangi bir soruşturma veya kovuşturma açılmamış olanlar ile hakkında takipsizlik veya beraat kararı verilenler görevlerine iade edilecek.
 • Belediyelere kayyum düzenlemesi kaldırılacak. OHAL KHK’si ile getirilen el konulanlara kayyum ataması kaldırılacak.
 • Ters kelepçe yasaklanacak. Katalog suçlar kaldırılacak. Tutukluluk süreleri kısaltılacak. Yüksek güvenlikli ceza infaz kurumları, çocuk kapalı ceza infaz kurumları kaldırılacak. Çocukların mahkûmiyeti eğitim evlerinde geçirilecek.
 • Terör örgütü propagandasından veya terör örgütü üyeliğinden mahkûm olmuş olmakla birlikte, herhangi bir şiddet eylemine fiilen katılmamış olanlar için hükümlünün isteği ile infaz erteleme olanağı getirilecek.
 • Cumhurbaşkanına hakaret suçu kaldırılacak. TCK 301 AİHM içtihatları da dikkate alınarak kaldırılacak. Hakaret suçunda hapis cezası kaldırılacak.
 • Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçuna “cebir ve şiddet içeren somut bir saldırıya sebep olma” koşulu getirilecek. Düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında yer alan açıklamaların bu suç bakımından cezalandırılamayacağı düzenlenecek.
 • Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek ile örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte yardım eden kişi için mevcut düzenlemelerde değişiklikler yapılacak.
 • TMK 7/2 VE 6/2’de suç oluşmasının koşulu “cebir ve şiddet içeren eylemlerini övmek ya da bu eylemlere başvurmayı alenen teşvik etmek” olarak düzenlenecek.
 • Gözaltı uygulaması ve sürelerine OHAL yasası ile getirilen istisna kaldırılacak.
 • Basın Kanununda yapılan değişiklikler ile internet yayıncılığı da basın kanunu kapsamına alınacak. Bu sayede alternatif medya haklar açısından da kanuni güvenceye kavuşacak.

Cumhurbaşkanlığının bütçesi son 10 yılda “yüzde 2.659” artmış

 

Politika

Açıklanan kamuoyu araştırmalarını beğenmeyen Saray’dan güvenilir anket tarifi

AKP’nin son kamuoyu araştırmalarında yüzde 30’ları görmesinin üzerine araştırma şirketlerinin hileli anketler yaptığını iddia eden Saray, güvenli anket tarifi verdi.

BOLD – Ekonomik sıkıntıdaki vatandaşın siyasi tutumunun son açıklanan siyasi anketlere de yansıdığı görülüyor. Son günlerde açıklanan kamuoyu araştırmaları Saray’ın canını sıkacak sonuçlar içeriyor. Özellikle AKP’den ayrılanların kurduğu yeni partilere desteğin bu anketlerde küçümsenmeyecek boyutta olduğu görülüyor.  Hatta Cumhur İttifaki ortağı MHP’nin, yapılan hemen hemen tüm anket sonuçlarına göre, seçimde baraj altında kalma ihtimali bulunuyor.  Tüm bu gelişmelerin yaşandığı bir ortamda Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun’dan ilginç bir çıkış geldi. Altun, sosyal medya hesabından güvenli anket nasıl olurun tarifini verdi.

HAKİKATİN SÖZCÜSÜ OLACAĞIZ

Kamuoyu şirketlerinin hileli anketlerle topluma istikamet çizmeye çalıştığını iddia eden Altun paylaşımında, ”Kamuoyunu sahte ve hileli anketlerle yanlış yönlendirerek zihinlerimizi işgal etmeye ve toplumumuza istikamet çizmeye çalışan odaklara karşı vatandaşlarımızı hakikatle buluşturmak için tüm gücümüzle çalışacağız. Her zaman hakikatin sözcüsü olacağız. Güvenilir anket nasıl olur?”ifadelerini kullandı.

İstediği ayakkabıyı almayan annesini mağazanın merdivenlerinden attı

Okumaya devam et

Politika

Bekçilere ‘Parti Kolluğu’ benzetmesi AKP’lileri kızdırdı

AKP’li Mehmet Muş, bekçilere yetki ve zam konularının görüşüldüğü Genel Kurul’da, Anayasa Profesörü Kaboğlu’nun ‘parti kolluğu’ uyarılarını dile getiren CHP’li milletvekillerini hedef aldı.

BOLD – Pandemi yüzünden çalışmalarına 16 Nisan’da ara veren Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), dün faaliyetlerine yeniden başladı.

GÜNDEM BEKÇİLERE ZAM VE YETKİ

48 gün aradan sonra toplanan Genel Kurul’un gündeminde mahalle ve çarşı bekçilerine tanınacak yetkiler ve maaş zamları vardı. Genel Kurulda konuşma yapan CHP’li milletvekilleri yasa tasarısına tepki gösterdi.

PARTİ KOLLUĞU UYARISI

Tepkileri sosyal medya hesabından değerlendiren AKP Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, CHP’li vekillerin Anayasa profesörü İbrahim Kaboğlu’nun bekçiler için yaptığı ‘parti kolluğu’ uyarısını Meclis’te dile getirdiğini söyledi.

SOYLU’DAN DESTEK

CHP’lilerin sözlerini eleştiren Muş, ”Mecliste bekçilerle ilgili yasa görüşülüyor. CHP Grup Başkanvekili bekçileri teröristle eş tutuyor. Başka bir CHP milletvekili bekçilere “Parti kolluğu” diyor. Düşünün böyle sığ bir anlayışıyla karşı karşıyayız! Hakikatle bağını koparmış sadece slogan atan bir anlayış! Yazık!” ifadelerini kullandı. Twiti paylaşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da AKP’li Muş’a destek verdi.

48 gün sonra çalışmalara başlayacak TBMM’nin ilk gündemi bekçilere yetki ve zam

 

Okumaya devam et

Politika

Şamil Tayyar’dan Doğu Perinçek’e: Haddini bileceksin!

Tayyip Erdoğan’a desteğini her fırsatta dile getiren Doğu Perinçek’e AKP’den ilginç bir tepki geldi. Şamil Tayyar, Perinçek’e “Haddini bil” dedi.

BOLD – AKP Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Şamil Tayyar’dan, AKP’i Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için “İslamcı Kemalist” değerlendirmesinde bulunan Doğu Perinçek’e sert tepki gösterdi.

“İslamcı Kemalist” sözüne kızan Şamil Tayyar sosyal medya hesabında şu ifadeleri paylaştı: “Cumhurbaşkanımıza ‘İslamcı Kemalist’ diye rol biçen, AK Parti’nin akıl danesiymiş gibi rol çalan Perinçek ve avanesini uyarayım. Sadece FETÖ karşıtlığı sizi değerli kılmaz, ilave meziyetlere ihtiyaç var.
1/Haddinizi bileceksiniz.
2/Darbe seçmeyeceksiniz.
3/Milli olacaksınız.”

AYM’den gazeteci Acar’a 30 bin lira manevi tazminat!

Okumaya devam et

Popular