Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Millet İttifakı’nın ‘yargı reformu’nda kayyum da yok cumhurbaşkanına hakaret suçu da

CHP, 228 maddelik yargı paketini İyi Parti’ye sundu. Fikir birliğine varılırsa iki parti ortak açıklama yapacak. Millet İttifakı’nın paketine göre Cumhurbaşkanına hakaret suçu ve kayyum uygulaması kaldırılacak.

BOLD – Millet İttifakı’nda bazı İyi Partili yöneticilerin açıklamaları sonrası başlayan “İttifakta çatlak” tartışmaları devam ederken, iki parti “yargı paketi” çalışması yapıyor. Farklı siyasi partiler ve meslek gruplarıyla kapsamlı bir çalışma yapan CHP, hazırlanan paketi İYİ Parti’ye de sundu. Gazete Duvar’ın haberine göre, İyi Parti’nin incelemeye aldığı pakete olumlu bakılırsa ortak bir açıklama yapılması bekleniyor.

İyi Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek başkanlığında bir heyetle İyi Parti Hukuk ve Seçim İşleri Başkanı Nuri Okutan’a sunulan çalışma için “Tarafsız ve bağımsız yargı için neler yapılabileceğine dair bir çalışma yaptık. Sizin önerileriniz nedir? Bizim hazırladığımız pakete bir katkınız olur mu?” denildi.

“YARGI REFORMU BÖYLE OLUR” DEMELİYİZ

İyi Parti kaynakları, CHP’nin çok kapsamlı ve teferruatlı olarak nitelendirdikleri yargı paketinin genel olarak olumlu olduğunu, ancak terörle mücadele kanununda değişikliklerle ilgili konjonktürel hassasiyetler taşındığını açıkladı. Çalışmayı, “yargının bağımsız ve tarafsızlığını sağlayan, hukuk devletini inşa etmeye dönük bir öneri paketi” olarak değerlendiren bir yönetici, CHP’nin sunduğu paket üzerindeki incelemenin gelecek hafta İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e sunulacağını daha sonra da Başkanlık Divanı’nda ele alınacağını açıkladı. İYİ Partili yetkili, “Bağımsız, tarafsız bir Türk yargısına ihtiyacımız var. Bu konuda bir şey söylenecekse yargı paketlerinin Meclis gündeminde olduğu bu süreçte söylemek lazım. Yargı reformu öyle değil böyle olur demeliyiz. Bir fikir birliği oluşursa ortak bir açıklama söz konusu olabilir” dedi.

CHP’NİN PAKETİ 228 MADDEDEN OLUŞUYOR

Adalet Bakanlığınca hazırlanan, Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin ardından CHP kapsamlı bir yargı paketi için çalışmaya başladı. Adalet Bakanlığı dahil tüm siyasi partiler ve kuruluşlara komisyon için davet yapıldı. Demokrat Parti, HDP, Saadet Partisi ve Türkiye İşçi Partisi ile DİSK’ten Hak-İş’e, Türkiye Barolar Birliği’nden İnsan Hakları Derneği’ne 20 kurum kuruluş çalışmalara katıldı. 65 uzman ve yöneticinin katıldığı 8 toplantının sonunda 14 ayrı kanun teklifi ile 228 madde yazımı gerçekleşti.

14 MADDE DEĞİŞTİRİLECEK

Yargı Paketi Ceza Muhakemeleri Kanunundan İnfaz Kanununa birçok kanunda değişikliğin yanı sıra anayasada da yargıyla ilgili 14 maddede değişiklik öngörüyor. Pakette dikkat çeken başlıklar şöyle:

 • HSK yerine Adalet Yüksek Kurulu kurulacak. 19 üye Yargıtay, Danıştay ve TBMM tarafından seçilecek. Bakanın kurul toplantılarına katılma ve söz alma hakkı olacak ama oy kullanamayacak. Kurul kararlarına karşı yargı yoluna başvurulabilecek.
 • OHAL süresi bir aya düşürülecek. Cumhurbaşkanının talebiyle arka arkaya en fazla üç defa bir aylık sürelerle meclisin üçte ikisinin çoğunluğunun kararı ile uzatılabilecek. OHAL CBK’larına AYM denetimi sağlanacak. OHAL’de Anayasa değişikliği yapılamayacak.
 • OHAL sürecine ilişkin hakkında herhangi bir soruşturma veya kovuşturma açılmamış olanlar ile hakkında takipsizlik veya beraat kararı verilenler görevlerine iade edilecek.
 • Belediyelere kayyum düzenlemesi kaldırılacak. OHAL KHK’si ile getirilen el konulanlara kayyum ataması kaldırılacak.
 • Ters kelepçe yasaklanacak. Katalog suçlar kaldırılacak. Tutukluluk süreleri kısaltılacak. Yüksek güvenlikli ceza infaz kurumları, çocuk kapalı ceza infaz kurumları kaldırılacak. Çocukların mahkûmiyeti eğitim evlerinde geçirilecek.
 • Terör örgütü propagandasından veya terör örgütü üyeliğinden mahkûm olmuş olmakla birlikte, herhangi bir şiddet eylemine fiilen katılmamış olanlar için hükümlünün isteği ile infaz erteleme olanağı getirilecek.
 • Cumhurbaşkanına hakaret suçu kaldırılacak. TCK 301 AİHM içtihatları da dikkate alınarak kaldırılacak. Hakaret suçunda hapis cezası kaldırılacak.
 • Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçuna “cebir ve şiddet içeren somut bir saldırıya sebep olma” koşulu getirilecek. Düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında yer alan açıklamaların bu suç bakımından cezalandırılamayacağı düzenlenecek.
 • Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek ile örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte yardım eden kişi için mevcut düzenlemelerde değişiklikler yapılacak.
 • TMK 7/2 VE 6/2’de suç oluşmasının koşulu “cebir ve şiddet içeren eylemlerini övmek ya da bu eylemlere başvurmayı alenen teşvik etmek” olarak düzenlenecek.
 • Gözaltı uygulaması ve sürelerine OHAL yasası ile getirilen istisna kaldırılacak.
 • Basın Kanununda yapılan değişiklikler ile internet yayıncılığı da basın kanunu kapsamına alınacak. Bu sayede alternatif medya haklar açısından da kanuni güvenceye kavuşacak.

Cumhurbaşkanlığının bütçesi son 10 yılda “yüzde 2.659” artmış

 

Politika

“Su yok desinler” diye mahkumlar suyu bilerek döküyormuş!

Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevlerinde mahkumların çektiği su sıkıntısını gündeme getirdi. Bu konuda bilgilendirdiği bir AKP milletvekilinin söyledikleri ise akıllara durgunluk verdi.

BOLD – İnsan hakları aktivisti ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevindeki mahkumların yaşadığı sıkıntıları gündeme taşımaya devam ediyor. Hak ihlallerini genellikle Mecliste düzenlediği basın toplantılarıyla gündeme taşıyan Gergerlioğlu, iktidar mensuplarını da bilgilendirerek ihlallerin giderilmesini sağlıyor.

AKP’LİDEN SKANDAL SÖZLER

En son cezaevlerindeki mahkumların çektiği su sorununu gündeme getiren Gergerlioğlu, konu hakkında bilgilendirdiği bir AKP Milletvekilinden duyduklarını sosyal medyada paylaştı. Gergerlioğlu’nun paylaşımı şöyle: “Cezaevlerinde su sıkıntısı var, diyorsun, hakikaten çoğunda var… Ak Partili vekil; yok, yok onlar su yok diye söylensin diye bilerek suyu döküyorlardır, diyor. Vicdan olmazsa, ne yapsan boş..!”

Gergerlioğlu’nun paylaşımına eski mahkumlardan da çok sayıda yorum geldi. Cezaevinde kalanlar yaşadıkları su sıkıntılarını anlattı.

“Kapalı görüşte camın arkasından bebeğimizi eşime gösterirken gardiyan ağlıyordu”

Okumaya devam et

Politika

CHP’li Mahmut Tanal: “TBMM Biri Bizi Gözetliyor Evi’ne döndü”

CHP’li Tanal, geçen hafta Meclisteki kulislere güvenlik kameraları yerleştirildiğini hatırlatarak “Ben milletvekili olarak neden izleniyorum, neden fişleniyorum” diye sordu.

BOLD – İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, sadece milletvekillerinin girebildiği, Meclisteki balkonların kulislerine geçen hafta konulan güvenlik kameralarını genel kurul gündemine taşıdı. “TBMM, BBG Evi’ne döndü” diyen Tanal, güvenlik kameralarının ne amaçla konulduğunun Meclis Başkanlığınca açıklanmasını istedi. Milletvekillerinin bu yolla birilerince fişlenebileceğini ileri süren Tanal, görüntü alan kameraların ses kaydı da yapıp yapmadığını sordu.

NEDEN FİŞLENİYORUM?

Meclis Başkanlığından geçen hafta konan kameraları bir an önce kaldırmasını talep eden Tanal, “Bu bir fişlemedir, bu bir izlemedir. Güvenlik kaygısı ile telem hak ve özgürlükler bu kadar feda edilemez. Ben milletvekili olarak neden izleniyorum, neden fişleniyorum” dedi.

Diyanetten 295 bin liralık kısa film savunması

Okumaya devam et

Politika

“Erdoğan’ın Babacan’la görüşme isteği AKP’deki endişeyi gösteriyor”

Erdoğan’ın görüşmek istediği Ali Babacan’ın yakınındaki isim, “Görüşme isteği, AK Parti’deki endişe düzeyinin yüksek olduğunu gösteriyor” dedi. Görüşmenin, Babacan’ı yeni partiden vazgeçirmeyeceğini vurguladı.

BOLD – Parti kurma hazırlıkları süren Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu, tüzük ve program çalışmalarını büyük oranda tamamladı. Babacan’ın Aralık sonunda, Davutoğlu’nun ise Aralık başında yeni partiyi kuracağı belirtiliyor. Babacan’ın program için ekonomi, dış politika, eğitim, sosyal güvenlik ve sağlık başta olmak üzere politikaları belirlemek üzere çok sayıda komite oluşturduğu, bu komitelerin 15-20 Aralık’a kadar çalışmalarını tamamlayarak program ve tüzüğü şekillendireceği kaydediliyor. Babacan ekibinde yer alan bir siyasetçi, “Partinin tüzel kişiliği en geç aralık ayının son haftası kurulmuş olacak” diye konuştu.

Cumhuriyet’in haberine göre, Barış Pınarı Harekâtı’yla birlikte parti kurma çalışmalarının aksadığı ve ertelendiği yönünde iddiaların gündeme geldiğine dikkat çeken aynı siyasetçi, “Takvimimizde hiçbir değişiklik yok” bilgisini verdi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ali Babacan’la görüşmek istediği yönündeki haberlerin anımsatılması üzerine aynı siyasetçi, “Talep gelmedi. Eğer böyle bir talep gelirse görüşmeme diye bir şey olmaz. İnsani ilişkiler ve medeni ilişkileri korumak adına, bu ülkenin geleceği için bir şey danışılacaksa, bir şey görüşülecekse bundan imtina etmek gibi bir durum olmaz” görüşünü dile getirdi.

BABACAN VAZGEÇMEZ

Böyle bir görüşmenin Babacan’ın fikirlerini değiştirmeyeceğini belirten aynı siyasetçi, “Ali Bey, yola çıkmadan önce çok geniş istişareler yaptı ve bunun sonucunda bu yola girdi. Ve çıktığı yolda da sebatkâr bir biçimde yoluna devam eder” diye konuştu. Erdoğan’ın görüşme isteği, Babacan ekibinde “Barış Pınarı Harekâtı sırasında ve sonrasında parti kurmadan vazgeçildiği iddiaları yayıldı. Ama bir değişiklik yok. Görüşme isteği, AK Parti’deki endişe düzeyinin yüksek olduğunu gösteriyor” biçiminde yorumlandı.

Kurucular kurulu çalışmalarının da sürdüğü belirtilirken, listenin “Türkiye’nin sosyolojisini temsil edecek kurucular kurulu hedefleniyor” yorumu yapılıyor. Teklif götürülen tüm isimlerden olumlu yanıt alan Babacan ekibi teşkilat kurma çalışmalarına parti kurulduktan sonra başlayacak.

DAVUTOĞLU KAMP YAPABİLİR

Tüzük ve parti programı taslağını tamamlayan Davutoğlu ekibi, aralık ayı başında partiyi kurmayı planlıyor. Tüzük ve parti programının, kurucular kurulu üyelerinin de katılımıyla yapılacak “kuruluş kampı”ndan sonra netleştirileceği kaydediliyor. Kurucular kurulunda, önemli sayıda Alevi ve Kürt kökenli isimlerin yer alacağı kaydediliyor.

Millet İttifakı İstanbul Başkanları ‘korumasız’ kaldı

Okumaya devam et

Popular