Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Suriye Ordusu kuzeyde ilerlemeye devam ediyor: Rejim güçleri Ayn İsa’ya girdi

Suriye medyası, Kürt gruplarla yapılan anlaşma çerçevesinde Suriye Ordusu güçlerinin sınıra 30 km mesafedeki Ayn İsa’ya girdiğini duyurdu.

BOLD – Suriye hükümeti güçleri, Kürtlerin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile varılan anlaşma uyarınca, Türkiye sınırına 30 kilometre mesafedeki Ayn İsa’ya girdiklerini duyurdu.

Suriye Ordusu, daha önce de sınıra 50 kilometre mesafedeki Tel Amer’e girildiğini açıklamıştı.

Suriye medyasında hükümet güçlerinin Ayn İsa’ya girdiğine ilişkin görüntülere yer verildi.

ERDOĞAN’DAN KOBANİ VE MENBİÇ MESAJI

Suriye’de Kürt güçleri ve Şam yönetimi arasında varılan anlaşmayı değerlendiren AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın olumlu yaklaşımı dolayısıyla Kobani’de bir sıkıntı olmayacağını ve Menbiç konusunda ise Türkiye’nin verdiği kararı uygulama aşamasında olduğunu söyledi.

Erdoğan, Azerbaycan seyahati öncesi havaalanında yaptığı konuşmada, Münbiç boşaltıldığında oraya Türkiye’nin girmeyeceğini, oranın gerçek sahipleri olan Arap aşiretlerinin gireceğini söyledi.

AKAR: TEL ABYAD VE RESULAYN KONTROL ALTINDA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak, “Tel Abyad ve Rasulayn kontrol altında. Bölgenin kontrolü ile ilgili çalışmalar devam ediyor” dedi.

AKAR: YPG, IŞİD HAPİSHANESİNİ BOŞALTMIŞ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin operasyon yürüttüğü bölgede IŞİD militanlarının tutulduğu bir hapishane bulunduğunu ancak bu hapishanenin YPG tarafından boşaltıldığını söyledi.

Milli Savunma Bakanı, “Bölgemizde bir tek hapishane vardı, DEAŞ hapishanesi. Onun da gittiğimiz zaman YPG’liler tarafından boşaltıldığını oradaki DEAŞ’lıların kaçırıldığını gördük. Bunları da fotoğrafla filmle tespit ettik ve ordaki ilgili muhattaplarla bunları görüştük, görüşmeye de devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin Suriye Ordusu ile karşı karşıya kalma riski artıyor: Esed güçleri Tel Tamer’e girdi

Dünya

Yargıç Richard Berman, Halkbank’ın talebini reddetti

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden Halkbank davasında, kurumun ABD’de danışmanlığını yapan hukuk firmasının talep ettiği özel statüde yargılanma talebi reddedildi.

BOLD-New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde ön duruşma süreci devam eden Halkbank davasında, hâkim Richard Berman, bankanın hukuk danışmanı King & Spalding firmasından Halkbank’ın sınırlı ve özel katılım mahkeme talebinin ayrıntılarının yer aldığı bir başvuru dilekçesini 19 Kasım tarihine kadar kendisine sunmasını istemişti.

King & Spalding firması adına avukat Andrew C. Hruska, 21 Kasım’da mahkemeye sunduğu 20 sayfalık başvuru dilekçesinde bir kez daha bankanın sınırlı ve özel yargılanma talebini iletmişti.

HALKBANK’A YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR NEDİR?

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, 15 Ekim’de Halkbank hakkında ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları paravan şirketler aracılığıyla delmek, banka dolandırmak için komplo kurmak, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı ihlal etmek için komplo kurmak, kara para aklamak, kara para aklamak amacıyla komplo kurmak gibi altı ayrı suçlamanın yer aldığı iddianame hazırlamıştı. İddianamede Halkbank’ın yaklaşık 20 milyar dolarlık usulsüz para transferi ve finansal işlem gerçekleştirdiği öne sürülmüştü.

Oy oranları düşen AKP’de 3’üncü ortak arayışı!

Okumaya devam et

Dünya

Nijerya’da süper tankerin 1’i Türk 19 mürettebatı kaçırıldı

Nijerya’da korsanların saldırısına uğrayan Hong Kong bandralı bir petrol tankerinde görevli mürettebattan 19’u kaçırıldı. Kaçırılanlardan birinin Türk olduğu bildirildi.

BOLD Kaçırılan mürettebattan 18’inin Hindistanlı birinin de Türk vatandaşı olduğu kaydedildi. Gemiyi işleten şirketin açıklamasında, saldırının 3 Aralık günü Bonny Adasına 77 deniz mili mesafede gerçekleşti. Şirket yetkilileri, ne geminin ne de yüklü olan kargonun zarar görmediği ve gemide 7 kişinin daha bulunduğunu kaydetti.

Yaklaşık 2 milyon varil petrol taşıma kapasitesine sahip süper tanker Nave Constellation’ın Yunan nakliye şirketi Navios Tanker Management tarafından işletildiği ifade edildi.

Saldırı sonrası konuşan şirket yetkilileri, mürettebatın ailelerinin bilgilendirildiğini belirterek, “19 kişinin güvenli şekilde geri dönmesini sağlamak için gereken her şeyi yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Batı Afrika bölgesindeki denizlerdeki korsan saldırıları son aylarda artmış durumda.

Moritanya’da göçmen teknesi faciası: 60’a yakın ölü

Okumaya devam et

Dünya

ABD, İran’a ait olduğundan şüphelenilen bir gemideki silahlara el koydu

ABD donanmasına ait bir savaş gemisi, Umman Denizi’nde seyir halindeki bir yük gemisinde İran’a ait olduğu öne sürülen çok sayıda silah ve füze parçası ele geçirdi.

BOLD – ABD Savunma Bakanlığı, uluslararası sularda seyreden geminin birden fazla ülkenin bayrağını taşıyan gemiler için de kullanılan “vatansız gemi” statüsünde olduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada gemide ele geçirilen güdümlü füze parçalarına Yemen’deki iç savaşta kullanılması ihtimaline karşın el konulduğu bildirildi.

İran, Yemen’deki Şii Husi isyancıları destekliyor ve silah yardımı yapıyor.

Yemen’de 2015 yılında patlak veren iç savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ile İran destekli Şii Husi isyancılar arasındaki çatışmalarda çoğu sivil on binlerce insan hayatını kaybetti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti, Rusya’yı ülkeye paralı savaşçı göndermekle suçladı

Okumaya devam et

Popular