Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Rusya: Suriye ordusu Menbiç’in kontrolünü tamamen ele geçirdi

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun Menbiç’i tamamen kontrol altına aldığını açıkladı.

BOLD – Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun Menbiç’i tamamen kontrol altına aldığını ve bölgedeki Rus askerlerinin Türk ordusuyla koordinasyon halinde olduğunu bildirdi.

RUS ASKERLER İKİ ORDU ARASINDA

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD birliklerinin Menbiç’den ayrılarak Irak sınırına doğru ilerlediği bilgisi de yer aldı.

Bakanlık, Menbiç’in kuzeyinde Türkiye ve Suriye ordularının bulunduğu bölgede iki ordu arasındaki cephe hattında Rus askeri polisinin devriye görevi yaptığını belirtti.

MENBİÇ’TEN YAPILAN SALDIRIDA 1 ASKER ŞEHİT OLDU

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasından birkaç saat önce Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’nin Menbic bölgesinden yapılan havan topu saldırısı sonucu bir askerin hayatını kaybettiğini, 8 askerin de yaralandığını duyurdu.

MUHALİFLER: MENBİÇ’E GİRENLERİN ÇOĞU PYD’Lİ

Bu arada Türkiye destekli Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Milli Ordu sözcüsü Yusuf Hamud, daha önce Suriye ordusunun girdiği bildirilen Menbic’teki birliklerin çoğunun PYD’liler olduğunu söyledi.

Suriye resmi haber ajansı SANA, daha önceki açıklamasında hükümete bağlı birliklerin Menbic’e girdiğini bildirmişti. Suriye resmi devlet televizyonu da, Suriye ordusunun Menbic’e giriş görüntüleri olduğunu belirttiği görüntüler paylaşmıştı.

Hamud, “Menbic’e giren birliklerin rejim kuvvetleri olduğu söyleniyor ama çoğu PYD mensupları” dedi.

SDG-ŞAM ANLAŞMASI

Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusuna yönelik başlattığı Barış Pınarı Operasyonu sonrası Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Rusya destekli Suriye ordusu uzlaşmıştı.

Ayn İsa, Tabka Barajı, Menbic kırsalı gibi SDG kontrolündeki bazı bölgelere hafta sonunda bu yana Suriye ordusu girmeye başlamıştı.

Türkiye destekli Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Milli Ordu ise, Menbic’in kuzeyinde operasyon hazırlığı için konuşlandırıldı.

Suriye hükümeti ile Kürt gruplar arasındaki anlaşmada özerklik yok

Dünya

Yunan bakandan Atatürk Müzesi önerisi: Soykırım müzesine dönüştürülebilir

Yunanistan Tarım Bakanı Makis Voridis, Ayasofya’nın ibadete açılmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev olan Selanik’teki Atatürk Müzesi’nin Pontus Rum ya da Helenizm soykırımı müzesine dönüştürülebileceğini söyledi.

BOLD – Yunan Mega televizyonuna konuşan Bakan Makis Voridis, “Atatürk Müzesi, Helenizm soykırımı müzesine dönüştürülebilir mi?” sorusuna “Mutlaka cevap verilmeli. Örneğin, böyle bir şey yapılabilir. Derhal de yapılmalıdır” yanıtını verdi.

Voridis, Türkiye’nin artık hiçbir Batılı ülke ile iyi ilişkiler içinde olmakla ilgilenmediğini savundu. “Batı’ya Erdoğan’ın tamamen kontrolden çıktığını göstermeliyiz” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Papa, Ayasofya kararı sonrası ilk kez konuştu: Derin acı duyuyorum

Katolik Hristiyanların ruhani lideri Papa Francis, Ayasofya’nın müze statüsünün iptal edilerek yeniden camiye dönüştürülmesiyle ilgili, “Derin acı duyuyorum” açıklaması yaptı.

BOLD- Reuters ajansını haberine göre, Papa Francis Pazar Ayininde, Türk yargısının hakkında yeniden cami olarak ibadete açılması yönünde karar aldığı Ayasofya ile ilgili konuştu.

Karardan dolayı ‘derin üzüntü’ duyduğunu belirten Francis, “Aklım İstanbul’da. Ayasofya’yı düşünüyorum ve derin acı duyuyorum” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Danıştay 10. Dairesi’nin 10 Temmuz’da verdiği kararla Ayasofya’nın, 86 yıl sonra cami olarak ibadete açılmasının önü açıldı. Danıştay’ın aldığı kararla, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti. Yargının bu kararının ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın Diyanet’e devrini öngören kararnameyi imzaladı.

ABD Başkan Adayı Biden’dan Erdoğan’a Ayasofya çağrısı: Vazgeç

Okumaya devam et

Dünya

AB’den Türkiye’ye sığınmacılar için 485 milyon euro destek

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’de yaşayan sığınmacıların bakımına harcanması için 485 milyon euro ek destek sunma kararı aldı. AB Komisyonunun ilgili önerisi Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerce kabul edildi.

BOLD –  2016 yılında Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci mutabakatında öngörülen 6 milyar euroluk yardıma ek 485 milyon euro daha destek geliyor. DW Türkçe’nin haberine göre AB Komisyonu, söz konusu 485 milyon euro ile Türkiye’de yaşayan yaklaşık 1 milyon 700 bin sığınmacı ve 600 binden fazla okul çağındaki çocuğun yararlandığı iki önemli programın 2021 yılına kadar uzatılabileceğini bildirdi.

Komisyonun açıklamasında 485 milyon euroluk bütçenin, BM’ye bağlı yardım kuruluşlarının yanı sıra, Kızılhaç ve Kızılay örgütleri üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı bildirildi.

AB Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Janez Lenarcic, AB’nin Türkiye’de yaşayan sığınmacıları, bu kişilerin insani durumları gerektirdiği sürece desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Okumaya devam et

Popular