Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Rusya: Suriye ordusu Menbiç’in kontrolünü tamamen ele geçirdi

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun Menbiç’i tamamen kontrol altına aldığını açıkladı.

BOLD – Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun Menbiç’i tamamen kontrol altına aldığını ve bölgedeki Rus askerlerinin Türk ordusuyla koordinasyon halinde olduğunu bildirdi.

RUS ASKERLER İKİ ORDU ARASINDA

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD birliklerinin Menbiç’den ayrılarak Irak sınırına doğru ilerlediği bilgisi de yer aldı.

Bakanlık, Menbiç’in kuzeyinde Türkiye ve Suriye ordularının bulunduğu bölgede iki ordu arasındaki cephe hattında Rus askeri polisinin devriye görevi yaptığını belirtti.

MENBİÇ’TEN YAPILAN SALDIRIDA 1 ASKER ŞEHİT OLDU

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasından birkaç saat önce Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’nin Menbic bölgesinden yapılan havan topu saldırısı sonucu bir askerin hayatını kaybettiğini, 8 askerin de yaralandığını duyurdu.

MUHALİFLER: MENBİÇ’E GİRENLERİN ÇOĞU PYD’Lİ

Bu arada Türkiye destekli Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Milli Ordu sözcüsü Yusuf Hamud, daha önce Suriye ordusunun girdiği bildirilen Menbic’teki birliklerin çoğunun PYD’liler olduğunu söyledi.

Suriye resmi haber ajansı SANA, daha önceki açıklamasında hükümete bağlı birliklerin Menbic’e girdiğini bildirmişti. Suriye resmi devlet televizyonu da, Suriye ordusunun Menbic’e giriş görüntüleri olduğunu belirttiği görüntüler paylaşmıştı.

Hamud, “Menbic’e giren birliklerin rejim kuvvetleri olduğu söyleniyor ama çoğu PYD mensupları” dedi.

SDG-ŞAM ANLAŞMASI

Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusuna yönelik başlattığı Barış Pınarı Operasyonu sonrası Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Rusya destekli Suriye ordusu uzlaşmıştı.

Ayn İsa, Tabka Barajı, Menbic kırsalı gibi SDG kontrolündeki bazı bölgelere hafta sonunda bu yana Suriye ordusu girmeye başlamıştı.

Türkiye destekli Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Milli Ordu ise, Menbic’in kuzeyinde operasyon hazırlığı için konuşlandırıldı.

Suriye hükümeti ile Kürt gruplar arasındaki anlaşmada özerklik yok

Dünya

BM’den Til Rifat açıklaması: “Türkiye’ye bağlı grupların bu yaptığı savaş suçu”

BM’den Til Rifat’ta çocukların bombalanarak öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı. Sorumluların Türkiye’ye bağlı gruplar olduğu vurgulandı. Bunun, savaş suçu olduğu kaydedildi.

BOLD – Türkiye ve bağlı grupların Kuzey ve Doğu Suriye’nin Şehba kentine bağlı Til Rifat ilçesine yönelik 2 Aralık günü gerçekleştirdiği bombardımanda çocukların da aralarında bulunduğu sivillerin hayatını keybetmesine Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Sözcüsü Rupert Colville tepki gösterdi.

Sözcü Colville, “Türkiye’ye bağlı silahlı grupların Til Rifat’taki okul yakılarına yaptığı bombalama, aralarında yaşları 3 ila 15 arasında değişen çocukların da bulunduğu en az 12 sivilin ölümüne neden olmuştur” dedi. Colville, ABD ve Türk devleti arasında 22 Ekim günü imzalanan anlaşmanın ardından Hesekê, Reqa ve Halep gibi sivillerin bulunduğu kentlerde bomba yüklü araçlarla gerçekleşen saldırılarda artış olduğunu kaydetti.

OHCHR Sözcüsü, “Bu ihlaller uluslararası insan hakları sözleşmesinin ihlalinin tehlikeli boyutlara varmasına ve savaş suçlarına neden oluyor” dedi.

Tutsak yakınları ‘Umut Zinciri’nde buluştu

Okumaya devam et

Dünya

Yeni Delhi’deki fabrika yangınında 43 işçi can verdi

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’deki fabrika yangınında 43 kişi can verdi, 15 kişi de yaralandı. Mahsur kalan 50 civarında işçiyi kurtarma çalışmaları sürüyor.

BOLD – Yeni Delhi’de yerleşim yerlerinin bulunduğu bölgedeki 6 katlı bir fabrikada çıktı. Alevler hızla binayı kapladı, ardından çevre binalara sıçradı. Yangına 25 itfaiye aracı ile müdahale edildi. İtfaiye yetkilileri yangının söndürüldüğünü duyurdu. Çıkış nedeni henüz bilinmeyen yangında 43 kişi hayatını kaybetti, 15 kişi ise yaralandı. İçeride bulunanlardan 50 kişi kurtarılırken 50 civarında işçinin de kurtarılmayı beklediği bildirildi. Yangın sırasında işçilerin binada uyuduğu belirtildi.

Gezi direnişi sırasında polisin üniversiteliye attığı gaz kapsülü için AYM’den ‘ihlal’ kararı

Okumaya devam et

Dünya

Özgürlük tırı ABD yollarında: Türkiye’deki mağdurların sesi olacak

ABD’de faaliyet yürüten Advocates of Silenced Turkey, Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için yeni bir adım attı. Yaşanan hukuksuzlukları duyurmak amacıyla hazırlanan ‘Özgürlük Tır’ı bir ay süreyle Amerika’nın 10’a yakın eyaletini dolaşacak.

BOLD-Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlalleri ve uygulanan tenkil sürecini ABD kamuoyunda gündeme getirmek amacıyla daha önce gerçekleştirdiği eylemlerle tanınan Advocates of Silenced Turkey, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü nedeniyle ‘Özgürlük Tır’ adı altında farkındalık çalışması gerçekleştirdi. Faaliyet kapsamında hazırlanan eylem için, 16 metre uzunluğunda bir tır yaşanan mağduriyetler anlatan görsellerle giydirildi.

Afişlerde Erdoğan Türkiye’sinde 30.000’den fazla kişinin siyasi tutuklu olduğuna, tututluluk sürelerinin tek başına bir cezalandırma yöntemine dönüştüğüne ve dahası onlarca işkence vakası yaşandığına vurgu yapıldı. Kadın ve çocukların bile hapsedildiği ülkede sadece mesleğini yaptığı için özgürlüğünden mahrum edilen gazetecilere de ayrıca değinildi.

New York’tan yola çıkan 16 metre uzunluğundaki tır, tüm gün boyunca Birleşmiş Milletler Merkezi, Times Meydanı ve World Trade Center gibi şehrin en işlek noktalarında dolaşan tır batıdaki eyaletlere doğru yolculuğuna devam edecek.

10 Aralık Salı günü ise İnsan Hakları Günü kapsamında New York City basta olmak üzere Chicago, Kansas City, Oklahoma, Tulsa, Atlanta, Boston ve Philadelphia’da  anma programları gerçekleştirilecek. Eylem Amerika ile de sınırlı kalmayacak. Ayrıca Kanada’nın Ottawa ve Kitchener şehirlerinde de Türkiye’de yaşanan mağduriyetlere yönelik etkinlikler düzenlenecek.

BM’den Hizmet Hareketi mensuplarının iadesini engelleyecek emsal karar

Okumaya devam et

Popular