Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Tüketicilerden “beslenemiyoruz” çığlığı

Tüketici Hakları Derneği, tüketicilerin artık gıdaya erişemediklerini belirterek, 16 milyondan fazla tüketicinin açlık sınırının altında yaşadığına dikkat çekti. Dernek hukümetin bu konuya ivedilikle çözüm bulmasını istedi.

BOLD – Tüm dünyada gıda fiyatları düşerken Türkiye’de katlanarak artıyor. Bu da halkın yeterli beslenmesine engel oluyor. Türkiye’de 16 milyon kişi açlık sınırının altıda yaşarken, nüfusun büyük bir bölümü de yeterli ve dengeli beslenemiyor.

HALKIN EZİCİ ÇOĞUNLUĞU YETERLİ BESLENEMİYOR

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, Dünya Gıda Günü nedeniyle yaptığı açıklamada Türkiye’deki beslenme sorununa dikkat çekti. Türkiye’de halkın ezici çoğunluğunun yeterli ve dengeli beslenemediğini vurgulayan Çakır, “Tüketicilerin yeterli ve sağlıklı gıdaya erişim hakkı ayaklar altındadır. Halkın mutfağına kırmızı et girmiyor. Türkiye’de 16 milyondan fazla tüketici açlık sınırının altında yaşıyor. Halk yeterli – dengeli ve sağlıklı beslenemediği için vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı çeşitli hastalıklara yakalanıyor” dedi.

GIDAYA YAPILMAYAN YATIRIM TEDAVİYE YAPILIYOR

Yetersiz, dengesiz beslenmenin sonucunda birçok hastalığa davetiye çıkarıldığını dile getiren Çakar, “Diyabet hastalığı: 2015 verilerine göre Türkiye’de toplam diyabetli hasta sayısı 7.112.622. Türkiye’de toplam sağlık harcamaları içindeki diyabet maliyetinin payı yüzde 22.6. Obezite 30 yıl içinde 3 kat arttı. Kalp – damar hastalığı, kanser, hipertansiyon, büyüme ve gelişmede gerilik, sindirim sistemi bozuklukları, kemik erimesi, enfeksiyonlara sık yakalanma gibi rahatsızlıklar arttı” dedi.

HÜKÜMETİN HALKIN GIDAYA ERİŞİMİ KONUSUNDA PLANI OLMALI

Gıdanın insanlığın en stratejik üç konusundan biri olduğunu belirten Çakar, “Bu nedenle, gıdamızın geleceği, gıda egemenliği, tüm tüketicilerin yeterli ve sağlıklı gıdaya erişimi ile yeterli – dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi konusunda bir ulusal politika ve planın olması zorunluluğu vardır. Bununla birlikte, tarım ve gıda üretimi, dağıtımı ve tüketiminde tüketici haklarına uygun ulusal bir politika ve planlama istiyoruz” dedi.

Kemik kanseri Ahmet Burhan Ataç’ın annesi de gözaltına alındı

 

Gündem

Rabia Naz Vatan’ın babası da gözaltında

Rabia Naz Vatan’ın ölümünü araştırmak için Eynesil’e giden gazetecilerin gözaltına alınmasından sonra bu sabah babası Şaban Vatan da gözaltına alındı.

BOLD- Giresun’un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan, bu sabah saatlerinde gözaltına alındı. Vatan gözaltına alınışını sosyal medya hesabından duyurarak “Polisler beni almaya geldi eve ifadem alınacakmış” dedi. Şaban Vatan’ın hangi suçlamayla gözaltına alındığı henüz bilinmiyor. Vatan geçen yıl da gözaltına alınıp bırakılmıştı.

Atike Naz ise eşinin gözaltına alınmasının ardından akademisyen Metin Cihan’a mesaj göndererek “Herkese haber ver ne olur” diye seslendi. Öte yandan Vatan ailesinin, Rabia Naz’ın ölümünden sorumlu tuttuğu kişilerin HTS kayıtlarının aradan geçen yaklaşık 20 aya rağmen incelenmediği ortaya çıktı. HTS kayıtları 24 aylık süre sonunda siliniyor.

KIZININ OTOPSİ FOTOĞRAFLARINI PAYLAŞMIŞTI

Şaban Vatan, önceki gün Rabia Naz soruşturmasında gizlilik kararının kalkmasının ardından soruşturma dosyasındaki bazı bilgi, belge ve görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşarak, soruşturma savcılarına yönelik çeşitli suçlamalarda bulunmuştu.

GAZETECİLER DE HALA GÖZALTINDA

Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştırmak için TBMM tarafından kurulan komisyonun çalışmalarını takip eden gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl da dün akşam Giresun da gözaltına alındı.

Gazeteci Metin Cihan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Canan Coşkun’un Rabia Naz Vatan cinayetine ilişkin soruşturmada ifade değiştiren tanık Mürsel Küçükal’a ulaştığını söylemişti. Kazım Kızıl ise Şaban Vatan ile birlikte olay yerinde çekim yaptığını belirten Cihan, “Anlaşılan emniyet ve savcılık bundan rahatsız olmuş.” demişti. Şaban Vatan, gazetecilerin gözaltına alınmasına sosyal medyadan tepki göstermişti.

NE OLMUŞTU?

Giresun’un Eynesil ilçesindeki evinin önünde geçen yıl nisan ayında yaralı bulunan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan’a çarpan sürücünün Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeni olduğunu öne sürülmüş; aile, çocuklarının ölümünün aydınlatılmasını AKP’li siyasetçilerin engellediğini iddia etmişti. Rabia Naz’ın ölüm nedeninin tespiti için Adli Tıp Kurumunca 2 rapor hazırlanmıştı.

Raporlarda ölümün, genel beden travmasına bağlı kırık ve iç organ yaralanması sonucu meydana geldiği, yüksekten düşme ile uyumlu olduğu kaydedildi. Aile ise kızlarına otomobil çarptığını ve yaralı olarak evin önüne bırakıldığı belirtilmişti. Trabzon Adli Tıp’ın raporunda ise Rabia Naz’ın tırnaklarında erkek DNA’sı tespit edildiği ortaya çıkmıştı.

TBMM’de kurulan Araştırma Komisyonunun 12 üyesi de 7 Kasım’da Eynesil’e gelerek incelemelerde bulunmuştu.

Gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl, Giresun’da gözaltına alındı

Okumaya devam et

Gündem

Trump’tan Sabah yazarı Hilal Kaplan’a: Siz gazeteci olduğunuza emin misiniz?

Erdoğan ile ortak basın toplantısı düzenleyen Trump’ın Sabah yazarı Hilal Kaplan’a yönelik, “Siz gazeteci olduğunuza emin misiniz?” cümlesi olay oldu.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan gerçekleştirdikleri zirvenin ardından Beyaz Saray’da ortak basın toplantısı düzenledi. ABD Başkanı Trump, sözlerine 15 Temmuz’dan sonra Antakya’daki ailesini ziyareti esnasında tutuklanan NASA çalışanı Serkan Gölge’nin serbest bırakılmasından dolayı Erdoğan’a teşekkür ederek başladı. Gölge’nin yakın zamanda ABD’ye geleceğini ifade eden Trump, “Kendisi tutukluydu, onun bırakılmış olması çok güzel bir jestti. Çok uzak olmayan bir gelecekte buraya geliyor olacak. Bu ABD için ve aynı zamanda Türkiye için çok önemli bir haber” dedi.

Basın açıklamasının devamında “Türkiye üzerine düşeni yapmaya devam edecek” diyen ABD Başkanı Trump, “Ben Cumhurbaşkanı’nı çok destekliyorum. Ateşkes sürüyor, bunun başarılı olmasını isteyen çok kişi var” ifadesini kullandı.

“Yakın zamanda Bağdadi öldürüldü, Türkiye belli alanlarda çok yardımcı oldu, bunu takdirle karşılıyoruz. Erdoğan’a ve Türk halkına destekleri için müteşekkiriz” diyen Trump, “Türkiye’nin S-400 alımı bizim için çok ciddi zorluklar çıkarıyor, Bugün de üzerinde konuştuk, gelecekte de konuşacağız, umarım bunu çözmeyi başaracağız. Bakanlar görüşmeler yapmaya devam edecekler” dedi.

“Ticaret anlaşması için de görüştük, ciddi ilerlemeler yaptığımızı düşünüyorum. Ticaretimiz kat kat artabilir, yaklaşık 100 milyar dolar düzeyine getirmek istiyoruz. Hedefimiz iki ülke arasındaki ticareti artırmak” olduğunu belirten Trump, “Türkiye’nin de pazarını ABD’ye açmasını istiyoruz, bunu yapıyorlar zaten ciddi oranda” dedi.

ERDOĞAN MEKTUPLARI GERİ VERDİĞİNİ SÖYLEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Donald Trump’ın kendisine 9 Ekim’de gönderdiği mektupları ABD liderine geri verdiğini söyledi. “Ferhat Abdi Şahin denen teröristin Amerika gibi bir ülkenin başkanı tarafından muhatap alınmasını üzüntüyle karşıladım” diyen Erdoğan, “Apo’nun manevi oğlum dediği birisidir. Böyle birinin stratejik ortağımız tarafından böyle karşılanması bizi üzmüştür” şeklinde konuştu.

HİLAL KAPLAN’A SOĞUK DUŞ

ABD Başkanı Trump, Erdoğan soru alırken, Trump gazetecileri işaret ederek “birini seçmek ister misin?” dedi. Bunun üzerine Erdoğan, Sabah yazarı Hilal Kaplan’a hitaben “Hilal hanım buyurun” diyerek soru aldı. Tam bu sırada Trump, “Türkiye’den sadece dost canlısı gazeteciler sorsun lütfen. Dost canlısı gazetecileri görmek istiyoruz” sözüyle espri yaptı.

Kaplan ise Trump’a, “Selefi Barack Obama’nın hatalı dış politikasının üstesinden gelmek gibi bir yükü olduğunu, bu hatalardan birinin YPG olduğunu” söyledi ve Erdoğan’la görüşmesinin ardından halen YPG liderlerinden Mazlum Kobani’ye Beyaz Saray davetinin geçerli olup olmadığını sordu.

Trump ise Kaplan’a cevabında Kobani ile ‘iyi bir görüşme’ gerçekleştirdiklerini ifade etti ve ABD’nin hem onunla hem Erdoğan’la ‘çok yakın çalıştığını’ belirtti.

Kendisine yöneltilen sorunun ardından bir soru da Erdoğan’a sormasını isteyen Trump, Kaplan’ın duraklamasının ardından da şunları söyledi:

“Haber yaptığınıza emin misiniz? O soruyla Türkiye için çalışmıyor musunuz?”

“ZATEN BAŞKA TÜRLÜSÜ KALMADI”

Öte yandan, Amerikan ABC News kanalının Beyaz Saray Baş Muhabiri Jonathan Karl, ABD lideri Trump’ın “sadece dost canlısı gazeteciler” ifadesini kullanarak soru almak için Erdoğan’dan bir gazeteci seçmesini istediği anlarda toplantı salonunda yaşanan bir gelişmeyi bildirdi.

Ahmet Altan’ın tutuklanma gerekçesi “kaçma şüphesi”

Okumaya devam et

Gündem

Zırhlı Tugay Komutanlığının cephaneliğinde patlama: 14 asker yaralı

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada Şanlıurfa’daki 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın cephaneliğinde patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre d14 askerin yaralandığı belirtildi.

BOLD-Şanlıurfa’nın kent merkezinde bulunan 20. Zırhlı Tugay Komutanlığının cephaneliğinde henüz belirlenemeyen sebepten dolayı patlama meydana öğrenildi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamada “Olay bölgesinin çevre emniyeti tam olarak sağlanmıştır” denildi. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, olayda 14 askeri personelin yaralandığını duyurdu.

Gece saat 22.50 sıralarında 20’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın cephaneliğinde 2 ayrı patlama meydana geldi. Kentin tamamından duyulduğu aktarılan şiddetli patlamaların ardından bölgeden dumanlar yükselmeye başladığı ifade edildi. İhbar sonrası olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi.

MSB’den yapılan açıklamada, 20’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı’na ait bir hafif silah mühimmat deposunda henüz tespit edilemeyen nedenle 22.50 sularında patlama meydana geldiği belirtilirken “Patlamada yaralanan personel hastaneye sevk edilmiş, çıkan yangın kontrol altına alınmış ve olay bölgesinin çevre emniyeti tam olarak sağlanmıştır” denildi.

Şanlıurfa Valisi Erin, yaptığı açıklamada 14 askeri personelin yaralandığını duyururken, yaralı personellerin hastaneye kaldırıldığını belirtti.

 

Tuncer Çetinkaya Welt’e konuştu: “Ameliyata askerlerin eşliğinde girdim, ailemin haberi yoktu”

Okumaya devam et

Popular