Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Venezuela’da asgari ücrete yüzde 375 zam yapıldı; 2.05 dolardan 7.66 dolara yükseldi

Yıllardır ağır ekonomik, sosyal ve siyasi krizin yaşandığı Venezuela’da hükümet asgari ücretlilerin maaşına zam yapma kararı aldı. Mevcut durumda 40 bin egemen bolivar (2.05 dolar) olan asgari ücret, 150 bin egemen bolivara (7.66 dolar) yükseltildi.

BOLD – Yüzde 375’lik asgari ücret ve yüzde 600’lük alışveriş kuponu artışı Venezuela Kurucu Meclisi (ANC) Milletvekili ve ANC İşçi Komisyonu Başkanı Francisco Torrealba tarafından sosyal medyadan duyuruldu.

Torrealba, 2.05 dolara karşılık gelen 40 bin egemen bolivarlık asgari ücretin 150 bin egemen bolivara (7.66 dolar), 1.27 dolara karşılık gelen 25 bin egemen bolivarlık alışveriş kuponunun da yine 150 bin bolivara çıkarıldığı bilgisini paylaştı.

Torrealba’nın hemen uygulanıp uygulanmayacağı konusunda detay vermediği bu artışlarla Venezuela’daki bir asgari ücretlinin aylık kazancı 300 bin egemen bolivara (15.33 dolar) yükselmiş olacak.

“HALKLA DALGA GEÇİYORLAR”

Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden ve ülkeye uygulanan yaptırımları destekleyen muhalif Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido, asgari ücret ve alışveriş kuponu artışlarına tepki gösterdi.

Venezuela Türkiye’ye altın gönderip, karşılığında makarna ve süt tozu alıyor

Bir marketin rafında 900 gram süt tozunun 192 bin egemen bolivarlık fiyat etiketini sosyal medya hesabından paylaşan Guaido, zammı halkla dalga geçmek olarak niteledi.

“ENFLASYON DAHA DA YÜKSELECEK”

Ülke basınındaki haberlere göre Venezuela ekonomisinin yaşadığı temel sorunlara dikkati çeken uzmanlar, zam nedeniyle çözüm değil daha yüksek bir enflasyonun geleceğini savundu.

Venezuela’daKİ araştırma kuruluşlarından İşçiler İçin Sosyal Analiz ve Belgelendirme Merkezi (CENDA) Başkanı Oscar Meza, ülkedeki açlık sınırının 300 dolar olduğuna dikkati çekti.

IMF’NİN VENEZUELA İÇİN YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 10.000.000

Venezuela’da yıllardır düzelmeyen ekonomik kriz, bu yıl ortaya çıkan siyasi buhran ve ekonomik yaptırımlar nedeniyle daha da derinleşti.

ABD, Türkiye’nin Venezuela ile yürüttüğü altın ticaretini mercek altına aldı

Ülkede muhalefetin hükümeti, hükümetin de muhalefeti sorumlu tuttuğu ekonomik çöküş, 2015 yılından bu yana ekonomik verileri paylaşmayan Venezuela Merkez Bankası’nın (BVC) mayıs ayı sonunda açıkladığı rakamlara da yansımıştı.

IMF ve ekonomistler ise Venezuela’nın geçen yılki kümülatif enflasyonunu yüzde 1.370.000 bin olarak duyurmuş, bu yıl sonu için ülkedeki enflasyonun yüzde 10.000.000’a ulaşacağı tahmininde bulunmuştu.

Merkez Bankası damat Berat’a para yetiştiremiyor: Bütçe açığı katlanarak artmaya devam ediyor

Dünya

Trump’tan “Erdoğan’la beraber çalışıyoruz” açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile çok iyi bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek, “İdlib hakkında konuştuk, beraber çalışıyoruz” dedi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin İdlib konusunu görüştüğünü anlattı. Trump, İdlib’te Erdoğan’la beraber çalıştıklarını kaydetti.

BERABER ÇALIŞIYORUZ

Reuters’in aktardığına göre Trump, Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İdlib’deki gelişmeler hakkında konuştum” dedi. Trump’ın görüşmeye ilişkin, “Erdoğan ile çok iyi bir görüşme gerçekleştirdim. Sert bir adam fakat iyi bir ilişkimiz var. Yüz binlerce insanın orada öldürülmesini istemiyor. İdlib hakkında konuştuk, beraber çalışıyoruz” dedi.

 

CHP’den Osman Kavala’ya gözaltı kararına sert tepki

Okumaya devam et

Dünya

Libya’da Hafter güçleri: Silah ve mühimmat taşıyan bir Türk kargo gemisini vurduk

Libya’nın doğusunda kontrolü elinde tutan General Halife Hafter güçlerinin silah ve mühimmat taşıdığını iddia ettiği bir Türk kargo gemisini Trablus limanında bombaladığı ileri sürüldü.

BOLD – Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, Türkiye’den Trablus’a silah ve mühimmat taşıyan bir kargo gemiyi hedef aldıklarını açıkladı.

Libya Ulusal Ordusu tarafından yapılan açıklamada “Trablus limanında demirli silah ve mühimmat dolu Türk gemisi bu sabah vuruldu” denildi.

Anadolu Ajansı da Halife Hafter’e bağlı güçlerin Trablus Limanı’na roketli saldırı düzenlediğini duyurdu ancak haberde Türk gemisine dair bir bilgi yer almadı.

Birleşmiş Milletler’in tanıdığı Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) ise saldırıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

AB, Libya’ya silah ambargosunu denetlemek için hava ve deniz görev gücü kuruyor

Okumaya devam et

Dünya

AB Türkiye’yi vergi cenneti kara listesine almadı

Avrupa Birliği (AB) vergi cenneti kara listesine Panama, Palau, Seyşeller ve Cayman Adaları’nı ekledi. Türkiye’ye eksiklerini tamamlaması için ek süre tanıdı.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) maliye bakanları vergi cenneti kara listesine Panama, Seyşeller, Cayman Adaları ve Palau’yu ekledi. Bu listeye Türkiye’nin de eklenmesinin gündeme gelmesine rağmen, bakanlar Türkiye’ye eksiklerini tamamlaması için süre verdi.

2017 yılında şirketlerin ve varlıklı kişilerin vergi giderlerini düşürmek için kullandıkları çeşitli yöntemlerin ortaya çıkarılmasının akabinde oluşturulan listede şu anda toplamda 12 bölge bulunuyor. Listede Fiji, Umman, Samoa, Trinidad ve Tobago, Vanuatu’nun yanı sıra üç ABD bölgesi Amerikan Samoa, Guam ve ABD Virjin Adaları yer alıyor.

Listede olanlar itibar kaybına uğrama, finansal işlemlerde daha fazla incelemeye tabi olma ve AB fonlarını kaybetme riski ile karşı karşıya kalacak.

Konuyla ilgili AB belgesine göre Türkiye, tüm AB ülkelerine vergi bilgilerinin otomatik olarak aktarımını gerçekleştiremedi, ancak veri paylaşımına izin verecek yasal değişiklikleri kabul etmesi nedeniyle taahhütlerini yerine getirmesi için daha fazla zaman verildi.

SİYASİ NEDENLERLE TÜRKİYE LİSTEYE ALINMADI

Diplomatlar, Türkiye’nin en büyük Türk nüfusuna sahip olan AB ülkeleri Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya ile de vergi bilgilerini paylaşmadığını söyledi.

Türkiye, söz konusu gereklilikleri yerine getirmesi için kendisine bir yıllık süre verilmesine rağmen, bu yasaları parlamentodan geçirmeyi başaramadı.

İki yetkili, kararın AB’nin liste oluşturma sürecine zarar verebilme riski bulunmasına rağmen siyasi nedenlerle alındığını söyledi. Bir diplomat, “Türkiye’nin bizim için önemli olan birçok siyasi alanında rol oynadığını unutmamalıyız” ifadesini kullandı.

AB vergi şeffaflığı konusunda Türkiye’yi kara listeye almayı erteledi

Okumaya devam et

Popular