Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Bulgaristan, savaş yüzünden Türkiye yatırımını askıya alan Volkswagen’e vereceği devlet desteğini iki katına çıkardı

Volkswagen’in Türkiye’ye kuracağı üretim tesisi yatırımını “Barış Pınarı” adı verilen Suriye’ye yönelik harekat sebebiyle ertelemesi, Bulgaristan’ın üretim tesisini kendi ülkesine çekmesi için yeni bir fırsat doğurdu. Ülke, Volkswagen’e verdiği devlet teşvikini iki katına çıkartmış durumda.

BOLD – Türkiye birkaç aydır Volkswagen’den gelecek haberlerle yakından ilgileniyordu. Bunun nedeni ise Alman otomobil devinin Türkiye’ye kurmayı planladığı bir üretim tesisiydi.

Şirket, uzunca bir süre boyunca Bulgaristan ile Türkiye arasında gitti geldi ancak geçtiğimiz günlerde Volkswagen Turkey’in kurulması için gerekli çalışmaları başlattı.

Ancak Türkiye’nin Suriye’ye yönelik başlattığı askeri operasyon, Alman otomobil devinin bu konuda geri adım atmasına neden oldu ve şirket, Türkiye’ye yapacağı yatırımı ertelediğini duyurdu.

Şimdi ise Bulgaristan, Volkswagen’in Türkiye’ye yönelik aldığı erteleme kararını kendi lehine çevirmek için bazı girişimlerde bulundu. Volkswagen’in ülkede üretim tesisi kurması için verilecek devlet teşvikinin ikiye katlandığı öğrenildi.

Volkswagen’in Türkiye yatırımı ertelendi: Gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bulgaristan eski cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, Volkswagen’e verecekleri 135 milyon euroluk desteği, 250-260 milyon euroya çıkartmanın bir yolunu bulduklarını açıkladı.

800 MİLYON EURO TUTARINDA DEVLET DESTEĞİ

Plevneliyev şu sıralar, Bulgar Otomotivciler Birliği’nin başkanlık koltuğunda oturuyor. Almanya merkezli “Frankfurter Allgemeine Zeitung” gazetesine demeç veren Plevneliyev, verilecek desteğin otoyol, demiryolu ve tramvay gibi altyapı çalışmaları da eklendiğinde 800 milyon euroya ulaşacağını söyledi. Plevneliyev, bu konuyla ilgili olarak AB Komisyonu ile de görüştüklerini açıkladı.

Sadece bu açıklamayla yetinmeyen Bulgaristan eski cumhurbaşkanı, tekliflerinin Volkswagen’e iletildiğini ancak henüz bir cevap alamadıklarını söyledi.

“TÜRKİYE DEVLET TEŞVİKİ KONUSUNDA KURALLARIN DIŞINA ÇIKTI”

Açıklamalarında Türkiye için de bir parantez açan Plevneliyev, AB yasaları gereğince ülkelerin sadece belirli bir miktar devlet teşviki verebildiklerini ve üzerine çıkamadıklarını, ancak Türkiye’nin bu kuralların dışına çıktığını belirtti.

Berat Albayrak ABD seyahatini iptal etti

Ekonomi

Ödediği yüksek elektrik faturasının parasını faiziyle geri aldı

Erzurum’da kaçak elektrik kullandığı gerekçesiyle gönderilen yüksek elektrik faturasına itiraz eden vatandaş, parasını faiziyle birlikte geri aldı. Yapılan incelemede elektrik dağıtım şirketinin faturaları mevzuata uygun tanzim etmediği ortaya çıktı.

BOLD – Erzurum’da yaşayan bir vatandaşa, kaçak elektrik kullandığı gerekçesiyle fazladan elektrik faturası gönderildi. Usulsüz elektrik kullanmadığını savunan vatandaş, fazladan gönderilen faturaların iptal edilmesi, kendisinden tahsil edilen ücretlerin yasal faiziyle iade edilmesi istemiyle Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) başvurdu.

KDK DEVREYE GİRİNCE PARA ÖDENDİ

Başvuruyu inceleyen KDK uzmanları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve şikayete konu faturaları tahsil eden Aras EDAŞ’la irtibata geçerek konuyu araştırdı. KDK uzmanlarıyla, kurum ve şirket yetkilileri arasında yapılan görüşmeler sonucu, vatandaştan haksız tahsil edilen elektrik faturasının faiziyle geri ödenmesini sağlandı.

FATURA MEVZUATA UYGUN TANZİM EDİLMEMİŞ

KDK’nın kararında, yapılan görüşmeler ve araştırmalar sonucu hazırlanan EPDK’nin ilgili yazısına yer verildi. Yazıda, şikayete konu kaçak elektrik tüketimi tespit tutanaklarının ve bu tutanaklara istinaden düzenlenen faturaların, yürürlükteki mevzuat hükümlerine uygun olarak tanzim edilmediğinden, iptal edilerek tahsil edilen bedellerin ödeme tarihinden itibaren geçerli olacak gecikme zammı ile tüketiciye iade edilmesi gerektiğinin belirtildiği kaydedildi.

Havai fişek faciası soruşturmasında fabrika sahiplerine gözaltı

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez Bankasından yeni faiz indirimi

Merkez Bankası, TL zorunlu karşılıklara uygulanan faizi düşürdü. Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz oranı yüzde 6’dan yüzde 5’e indirildi.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası (TL) zorunlu karşılıklara ödenen faizi yüzde 6’dan yüzde 5’e düşürdü. Yeni faiz oranı 10 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak.

YÜZDE 8’DEN YÜZDE 7’YE ÇEKİLDİ

Merkez Bankası ayrıca 26.06.2020 (dahil) zorunlu karşılık yükümlülük tarihinden itibaren 2020/6 sayılı Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ ile belirlenen koşulları sağlayan reel kredi büyümesine sahip bankalara yüzde 7, diğer bankalara yüzde 0 uygulanacak. Daha önce bu oranlar sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 0 şeklindeydi.

Havai fişek faciası soruşturmasında fabrika sahiplerine gözaltı

Okumaya devam et

Ekonomi

“İşçiler rahatsız, kıdem tazminatını gündemden kaldırın”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, işçilerin ekonomik kriz nedeniyle geçim derdine düştüğüne dikkat çekerek, bu dönemde hükumetin kriz fırsatçılığı yaparak kıdem tazminatını gündeme getirdiğini kaydetti.

BOLD – CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, kıdem tazminatı tartışmalarına ilişkin “İkide bir bu konuyu gündeme getirerek işçileri ve ailelerini huzursuz etmeyin” dedi. Girgin, işçilerin asıl ihtiyacının kıdem tazminatının güvence altına alınması olduğunun altını çizdi.

EN İYİ TAHMİNLE 1.5 MİLYON KİŞİ İŞSİZ KALACAK

Girgin, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin yeni tip koronavirüs pandemisi öncesinde derin bir ekonomik buhran yaşadığını, pandeminin bu süreci katmerleyerek ülkeyi daha büyük bir ekonomik krizin içine soktuğunu belirtti. Sanayinin küçüldüğünü ifade eden Girgin, “Sonuç olarak en iyimser tahminle 1,5 milyon işsizimiz daha olacak. İşsizlikten, zamlardan, borçlardan azade bir aile kalmadı. Her kriz gibi içinde bulunduğumuz bu kriz de en çok emekçileri vuruyor” dedi.

ÇÖZÜM ÜRETMEK YERİNE TARTIŞMAYA AÇILDI

İktidarın yaşanan bu sorunlara çözüm üretmesi gerekirken kıdem tazminatı konusunu yeniden gündeme getirdiğine dikkat çeken Girgin, bu durumun “kriz fırsatçılığı” olduğunu vurguladı. Girgin, “Kimse işçinin alın terine el uzatmaya kalkmasın. Kıdem tazminatı işçinin yıllarca döktüğü terin ve verdiği bir ömrün karşılığıdır. Kıdem tazminatı, işçinin ücretinin ödenmemiş, ertelenmiş parçasıdır. İşçinin tek görüp göreceği toplu para kıdem tazminatıdır. Yılların emeğidir, alın teridir. Çocuğuna düğün parasıdır. Başını sokacağı bir ev almak için tek toplu parasıdır” diye konuştu.

İŞÇİLERİ VE AİLELERİNİ HUZURSUZ ETMEYİN

CHP Milletvekili Girgin, işçilerin asıl ihtiyacının kıdem tazminatının güvence altına alınması olduğunun altını çizerek, “İkide bir bu konuyu gündeme getirerek işçileri ve ailelerini huzursuz etmeyin. Artık işçinin, yandaş müteahhitlere aktaracağınız 1 lirası kalmadı” dedi.

Hilmi Özkök’ün anlatımıyla “Çuval” olayı

Okumaya devam et

Popular