Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Fransa Dışişleri Bakanı: Suriye’de kampta tutulan Fransız kadınlar kaçtı

Le Drian, IŞİD’e katılan dokuz Fransız kadının Suriye’de tutuldukları kamptan kaçtığını açıkladı. Fransa Başbakanı, Türkiye’yi IŞİD’ı canlandırmakla suçladı.

BOLD – Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian Türkiye’nin Suriye’deki operasyonu sırasında daha önce IŞİD’e katılan dokuz Fransız kadının Kürtler tarafından kontrol edilen kamptan kaçtığını iddia etti. Fransa Parlamentosu’nda Suriye’nin kuzeyinde yaşanan gelişmeleri değerlendiren Başbakan Edouard Phillipe ise Türkiye’nin sürdürdüğü harekata değinerek, “Bu durum, IŞİD’in Suriye’nin kuzey doğusunda ve belki de Irak’ın kuzeybatısında yeniden canlanmasına yol açacağı için güvenliğimizi tahrip edici” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık bin civarında askerini geri çeken Washington yönetiminin Türkiye’nin askeri operasyonunun yolunu açtığını belirten Başbakan Phillipe, “Türkiye’yi askeri operasyondan dolayı eleştirsek de, kınasak da Ankara ile diyaloğu sürdürmemiz gerekiyor” dedi.

DOKUZ FRANSIZ KADIN KAMPTAN KAÇTI

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da Fransız medyasına yaptığı açıklamada Türkiye’nin Suriye’deki operasyonu sırasında daha önce IŞİD’e katılan dokuz Fransız kadının Kürtler tarafından kontrol edilen bir kamptan kaçtığını söyledi.

Fransız haber ajansı AFP de kamplardan kaçan Fransız kadınlardan en az üçünün IŞİD tarafından tekrar ele geçirildiğini duyurdu.

KÜRTLER KADINLARI KAMPA TERKE ZORLUYOR

Kürtler’in IŞİD’li kadınları kampı terketmeye zorladığı belirtiliyor.

Bu gelişmeye ABD Başkanı Donald Trump da hafta sonunda sosyal medya üzerinden değinmişti. Çadırları yakılan kadınların çocuklarıyla çölde tek başlarına kaldıkları ifade edilmişti.

Kürtler tarafından kontrol edilen hapishanelerde 12 bin IŞİD militanı bulunuyor. Kürt kaynaklara göre bunlardan 2 bin 500 ila 3 bin kadarını yabancılar oluşturuyor.

Hapishaneler dışında bölgede kurulan kampalarda ise 8 bini çocuk 4 bini kadın olmak üzere 12 bin yabancı bulunuyor.

Suriye’de etkinlik alanını genişleten Kremlin: Türk askeri Suriye’de kalamaz

Dünya

Rusya’dan İdlib’e hava saldırısı: 9 sivil hayatını kaybetti

Suriye’nin İdlib kentinin güney kırsalına yönelik bugün Rus savaş uçakları tarafından hava saldırısı gerçekleştirildi. İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki yerleşim yerlerine yapılan hava saldırılarında 9 sivil yaşamını yitirdi, 10’dan fazla sivil de yaralandı.

BOLD-İdlib kentindeki muhalif gruplara ait uçak gözlem evinden yapılan açıklamaya göre, Rus savaş uçakları, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki Serakib ilçesinde, Ureynibe, Fattire, Bsakla ve Mellace köylerine hava saldırıları düzenledi.

İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) yetkililerinden alınan bilgiye göre, Rusya’nın sabah saatlerindeki saldırılarında, Serakib’de 4 ve Mellace köyünde 5 toplam 9 sivil hayatını kaybetti, 10 sivil yaralandı.

Esad rejimi de İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki Keferenbil ilçesi, Kebbine ve Maarzite yerleşimlerine kara ve hava saldırısı düzenlendi. Sivil Savunma ekipleri, olay yerinde enkaz kaldırma çalışmalarını sürdürdüğü aktarıldı.

Otogara bomba yüklü araçla saldırı: 18 ölü 50 yaralı

Okumaya devam et

Dünya

İran’da polis petrol zammını protesto edenlere gerçek mermi kullandı: 6 ölü

İran’da güvenlik güçleri, benzine yapılan zammı protesto eden kalabalığa ateş açtı. Gerçek mermilerin kullandığı gösterilerde şuana kadar 6 kişi öldü, onlarca kişinin de yaralandı

BOLD- Dünyada birçok ülkede devam eden gösteriler petrol zammının ardından İran’a da sıçradı. Cuma günü başlayan eylemler sırasında Kirman Eyaleti’ne bağlı Sircan şehrinde bir gösterici polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. İran güvenlik güçlerinin bugün gösterilerin devam ettiği Şiraz, Kerec Eyaleti’ne bağlı Gulşehr, Ahvaz Eyaleti’ne bağlı Behbehan ve Meriwan şehrinde de göstericilere ateş açtı.
Gerçek mermilerin kullanıldığı Şiraz’da 1, Gulşehr’de 1, Behbehan’da 1 ile Meriwan’da 2 kişi yaşamını yitirdi. Böylece olayların başladığı 2 günden ölü sayısı 6’ya yükseldi. Açılan ateş sonucu onlarca kişinin de yaralandığı öğrenildi.

BANKA VE KAMU BİNALARI ATEŞE VERİLDİ

Güvenlik güçlerinin müdahalesi eylemleri sonlandırmaya yetmedi. Poisin sert müdahalesinin ardından ölümlerin yaşandığı Ahvaz Eyaleti’ne ağlı Behbehan şehrinde İran Milli Bankası’nın şubesi, Kerec’e bağlı Ferdis şehrinde Millet Bankası şubesi, Tahran’ın Pars semtinde Sina Bankası’nın şubesi, Meriwan’da Ensar Bankası’nın şubesi, Sine’de Mesken Bankası’nın şubeleri ile Tahran’ın Endişe semtindeki Besic Karargahı ve Tahran’a bağlı Salihiye kasabasının belediye binasını ateşe verdi.

OKULLAR TATİL EDİLDİ, İNTERNET KESİLDİ, YOLLAR KAPATILDI

İran’da eylemlerin devam ettiği eyaletlerde hayat durma noktasına geldi. Protestoların kitlesel olduğu Meşed, Kirmanşa, Ahvaz, Şiraz ve Meriwan gibi kentlerde internet hatlarını kesti. Birçok kentte okullar tatil edildi. Başkent Tahran ve Kerec’deki protesto eylemleri nedeniyle yollar da trafiğe kapatıldı

Okumaya devam et

Dünya

Nissan, ABD’ye sattığı 394 bin aracını geri çağırdı!

Nissan, ABD’de sattığı 394 bin 25 adet aracını geri çağırdı. Araçlarda fren hidrolik yağının sızmasına sebep olan ve yangın tehlikesi yaratan bir arıza tespit ettiklerini açıkladı.

BOLD-Japon araç üreticisi Nissan’ın ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Yönetimi’ne yaptığı başvuruda, sızan hidrolik yağının arabanın iç devrelerine gelebileceği ve dikkate alınmadığı “nadir durumlarda” yangın çıkmasına sebep olabileceği belirtildi. Sıvının iç devrelerde kısa devreye sebep olabildiği belirtilen açıklamada, iç devrelere sıvı temas etmesi durumunda arabanın sürücüye bir uyarı vereceğini belirtti.

ABD basınının aktardığına göre geri çağırılan modeller arasında 2016 ile 2018 yılları arasında üretilen Maxima sedanlar, 2017 ile 2019 yılları arasında üretilen Infiniti QX60’lar, 2015 ile 2018 arasında üretilen Murano ve 2017 ile 2019 arasında üretilen Pathfinder SUV’ler bulunuyor.

Belgelerde arızanın bir yangına veya yaralanmaya sebep olup olmadığı belirtilmiyor.

Başvuruya göre arızaya bir çözüm bulunduğunda bahsi geçen araçların sahipleri arabalarını yetkili servislere götürüp ücretsiz tamir ettirebilecek.

Alman vatandaşlığı için online başvuru dönemi başlıyor

Okumaya devam et

Popular