Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kemik kanseri Ahmet Burhan Ataç’ın annesi serbest bırakıldı

Dün gözaltına alınan kemik kanseri hastası Ahmet Burhan Ataç’ın annesi Zekiye Ataç, adli kontrol şartıyla bugün serbest bırakıldı. Bir yıldır kemik kanseriyle mücadele eden 8 yaşındaki Ahmet Burhan’ın babası da tutuklu olduğu için hem annesiz hem babasız kalmıştı.

BOLD- Ahmet Burhan’ın annesi Zekiye Ataç dün Adana’da gözaltına alındı. Ataç’ın gözaltı haberini TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu sosyal medya hesabından duyurdu.

Gergerlioğlu, “Babası tutukluydu, dün de annesi Zekiye Ataç’ı gözaltına aldılar. Bu nasıl vicdansızlık, ölmek üzere bu çocuk… Hiç mi insanlık kalmadı..! Ahmed Burhan Ataç: “19 aydır babamı görmüyorum. Bir yıldır hastayım. Babama sarılmak ve iyileşmek istiyorum.” dedi. Aile yakınlarının verdiği bilgiye Ataç, oğlunun durumundan dolayı yapılan yardımları kabul ettiği için ‘örgüt üyesi’ olmakla suçlanıyordu.

Zekiye Ataç’ın tutuklanmasına sosyal medyada büyük bir tepki oluştu ve anne Ataç bugün (16 Ekim 2019) adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bu iyi haberi de Ömer Faruk Gergerlioğlu verdi. HDP’li vekil, “Haydi herkese güzel haber 🙂 Kanser hastası Ahmet Ataç’ın annesi Zekiye Ataç az evvel adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldı.” dedi.

Adana’da özel bir yurtta görev yaptığı için örgüt üyesi olduğu iddiasıyla 20 Şubat 2018’de tutuklanan ve 30 Kasım 2018’de, 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan baba Harun Reha Ataç’ın oğlunun hastalığı yeni öğrenmişti. Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesinde davası görülen Ataç’ın dosyası şu an İstinaf’ta.

Eşiyle aynı gün gözaltına alınan Zeki Ataç, 2,5 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilmişti. Ahmet Burhan Ataç, anne ve babasından ayrı kaldığı o günlerde hastalığa yakalanmıştı.

Kanser hastası Ahmed Burhan: Babama sarılmak ve iyileşmek istiyorum

 

Dünya

Yunanistan, Türkiye’nin Libya ile imzaladığı deniz anlaşmasını BM’ye şikayet etti

Yunanistan, Libya ve Türkiye’nin deniz sınırları üzerine vardığı anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiğiyle gerekçesiyle Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayette bulundu.

BOLD –  Yunanistan, Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Türkiye’nin deniz sınırları üzerine vardığı 27 Kasım tarihli anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiğiyle gerekçesiyle Birleşmiş Milletler’e (BM) başvuruda bulundu.

Hükümet sözcüsü Stelios Petsas gazetecilere yaptığı açıklamada Yunanistan’ın anlaşmanın BM Güvenlik Konseyi’ne getirilmesini istediğini söyledi.

Petsas, Yunanistan’ın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Güvenlik Konseyi’ne ayrı ayrı mektup göndererek anlaşmanın “kötü niyetle” yapıldığını ve Libya Parlamentosu tarafından onaylanmadığı için de hükümsüz olduğunu kaydetti.

Petras anlaşma “BM Deniz Hukuku’nu ihlal ediyor. Türkiye ve Libya’nın deniz alanları buluşmuyor, ayrıca iki ülke arasında deniz sınırı da bulunmuyor” dedi.

Konunun cuma günü yapılacak Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’nde de Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis tarafından gündeme getirileceği ve üye ülkelerin desteğinin aranacağı bildirildi.

Yunanistan bu anlaşmanın üzerine Libya büyükelçisini ülkesine geri göndermişti. Yunanistan anlaşmanın Girit’in varlığını gözardı ettiğini ve Yunanistan’ın kıta sahanlığını ihlal ettiğini belirtiyor.

TÜRKİYE – LİBYA ANLAŞMASI

Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti ile Türkiye arasında 27 Kasım tarihinde deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin bir mutabakat muhtırası imzalamıştı.

Anlaşmalar AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez el Sarraj’la Dolmabahçe Ofisi’nde yaptığı görüşmede imzalandığı açıklanmıştı.

AB Dışişleri Bakanları Türkiye-Libya deniz anlaşmasını görüştü

 

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan “Abileri” devreye soktu!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP’den kopup yeni parti kuracak isimleri vazgeçirmek için her türlü yöntemi deniyor.

Bu isimleri önce açık açık tehdit eden, ardından dolandırıcılıkla suçlayan Erdoğan şimdi de Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ı vazgeçirmek için ‘Ağabey’lerini devreye soktu.

Okumaya devam et

Gündem

Sahte avukata 100 bin lira kaptıran kadın: ‘Adliyede sürekli cübbeyle çantayla dolaşıyordu güvenimi kazandı’

Kartal’daki Anadolu Adliyesine avukat cübbesiyle girip çıkan sahte avukat kadın, “İstinafta tanıdıklarım var kardeşini çıkarırım” dediği kadını 100 bin lira dolandırdı.

BOLD – İstanbul Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayına güvenlik görevlileriyle kurduğu arkadaşlık sayesinde kimlik göstermeden avukat cübbesiyle giren D.G.B. iddiaya göre, kardeşi cezaevinde bulunan E.A. ile hukuksal destek konusunda anlaştı.D.G.B, ‘Bu dava benim için çerez’ diyerek güvenini kazandığı E.A’dan toplamda 100 bin lira istedi. Gerçeğin ortaya çıkmasıyla tutuklanan D.G.B. hakkında 10’yıla kadar hapis cezası istendi. İlginç olayın iddianamede yer alan detayları ise şöyle:

MÜŞTEKİ İLE ADLİYEDE GÖRÜŞÜYORDU

Müşteki E.A. ile şüpheli D.G.B’nin ile adliyede görüştüklerinin anlatıldığı iddianamede, şüphelinin gerekirse davaya parasız bile bakabileceğini söylediği, bu süreçte müştekiyi telefonla sık sık arayarak adliyeye çağırdığı, adliyede görüştükleri ve şüphelinin adli mercilere hitaben avukat sıfatıyla dilekçeler yazdığı anlatıldı.

Şüphelinin müştekiye kardeşini cezaevinden çıkaracağını, istinafta tanıdıkları olduğunu, araya adam sokabileceğini, kardeşini beraat ettirebileceğini, diğer baktığı davalara göre bu davanın çerez olduğunu ve 60 kişiyi bu davadan beraat ettirdiğini söylediği, böylelikle müştekinin güvenini kazandığı vurgulandı.

YALAN NASIL ORTAYA ÇIKTI

Kendisini avukat olarak tanıtan ve E.A’dan sürekli para isteyen zanlı söz verdiği gibi müştekinin kardeşini cezaevinden çıkaramadı. Bunun üzerine avukat Veysel Kesat ile anlaşan E.A. yaptırdığı araştırma sonucunda dolandırıldığını anladı. E.A’nın tuttuğu yeni avukatın yaptığı araştırma sonucunda D.G.B’nin avukat olmadığını öğrenen müşteki parasını geri istedi. Şüphelinin 20 bin lira parasını iade ettiği ancak geri kalanını vermediği öğrenildi. E.A’nın şikayeti üzerine sahte avukat D.G.B. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

10 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Zanlı hakkında düzenlenen iddianamede savcılık, şüphelinin kamu görevi olan avukatlık mesleğini yetkisiz üstlenerek, avukatmış gibi davranıp müştekiyi hileli hareketlerle kandırdığını, toplamda 100 bin lira haksız çıkar sağladığını belirtti.Tutuklu şüpheli D.G.B.’nin “kişinin kendisini kamu görevlisi olarak tanıtması suretiyle dolandırıcılık” suçundan 3 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. İddianame, gönderildiği Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Şüphelinin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

NASIL KANDIĞINI ANLATTI

Dolandırılan E.A. isimli kadın, “Erkek kardeşimin dava dosyası vardı, onun için sürekli adliyeye gidip geliyordum. Dava sonucunda kardeşim ceza aldı. Güvenliklere, ‘iyi bir avukat tanıdığınız var mı?’ diye sordum. Onlar da bana şüpheli şahsı önerdi. Şüpheli şahıs bana kendisini avukat olarak tanıttı. İstinafta tanıdıklarının olduğunu, kardeşimi içeriden çıkarabileceğini söyledi. Ben de buna istinaden ona güvendim. Sürekli cübbeyle dolaşıyordu, çantasında dosyaları vardı. Dosyaları bana gösteriyordu, ‘bak, bunları içeriden çıkarıyorum’ diyordu. Bu şekilde güvenimi kazandı” dedi.

Sahte avukat tarafından, kardeşinin cezaevinden çıkarılması konusunda, sürekli oyalandığını söyleyen E.A. “Adaletin yerini bulacağına inanıyorum” dedi. Vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyaran E.A, “Her cübbeli gördüklerini avukat zannetmesinler, dosyalara güvenmesinler. ‘Orada, burada tanıdığım var’ diyenlere inanmasınlar” tavsiyesinde bulundu.

İNTERNETTEN ARAŞTIRSINLAR

Mağdur kadının avukatı Veysel Kesat ise, “Avukat olarak burada bizim vatandaşlarımıza uyarımız, dış görünüşüne, cübbe giymesine, elindeki dava dosyasına bakarak bir kişiyi avukat olarak nitelendirmemeleri, baro levhalarından, internet üzerinden bir kişinin avukat olup olmadığını teyit etmeleri. Yargılama sonucunda da adalet yerini bulacaktır” dedi.

ADLİYE ÖNÜNDE CÜBBELİ FOTOĞRAF

Adliye önünde avukat cübbeli fotoğrafları bulunan D.G.B gibi dolandırıcılar konusunda vatandaşları uyaran mağdur avukatı Veysel Kesat da, vatandaşların en azından internetten anlaştıkları avukatları araştırmaları konusunda uyardı.

Kadın cinayetlerinden ders alınmıyor: Kocasından ölüm tehdidi alan kadının ‘gizlenme’ talebi reddedildi

Okumaya devam et

Popular