Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Üsteğmen Bozbıyık terörist diye yargılanırken Suriye’de şehit düştü

Suriye’de şehit olan Üsteğmen Çelebi Bozbıyık’ın, 15 Temmuz sonrası terörist olduğu iddiasıyla gözaltına alındığı, halen Kırıkkale’de soruşturmasının sürdüğü ortaya çıktı.

BOLD – Fırat’ın doğusuna başlatılan Barış Pınarı Harekatının 7. gününde Münbiç’te şehit olan Üstteğmen Çelebi Bozbıyık’ın, binlerce Türk Silahlı Kuvvetleri personeli gibi 16 Temmuz 2016’da Urfa’daki birliğinde ‘vatan haini’ olduğu iddiasıyla gözaltına alındığı ortaya çıktı.

Arkadan kelepçeli 15 gün nezarethanede kalan Bozbıyık, Erdoğan Rejimi tarafından “terörist” ilan edilen Hizmet Hareketi’ne yakınlıkla suçlanıyor ve soruşturması “terör örgütü üyeliği” çerçevesinde devam ediyordu.

Bozbıyık’ın yaşadıkları hakkında sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan akademisyen Selçuk Ata, “Soruşturma, demoklesin kılıcı gibi askıda bekliyordu. Elde hukuki hiçbir delil yok. Muhtemelen bu operasyondan da sağ dönseydi gözaltına alınıp ihraç edilip, hain ilan edilecekti. Ama bugün şehit haberi geldi. Ruhun şad olsun…” dedi.

Bir tanıdığının verdiği bilgiye göre 2014 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olan Bozbıyık, ilk görev yeri olarak Urfa’ya gitti. 2015’teki terör operasyonlarında Sur ve Nusaybin’de görev aldı. 15 Temmuz 2016’dan sonra ise terörist damgası vurularak gözaltına alındı. Bozbıyık o günlerde yaşadıklarını bir arkadaşına şöyle anlatmış: “…vatan haini muamelesi gördüm, hakim serbest bıraktı, savcı tekrar gözaltına aldırdı, bir süre daha kaldım nezarette sonra mahkeme oldu, telefonumu aldılar ve bıraktılar, sonra da buraya geldim.”

Bozbıyık, 2017’de üstteğmen rütbesi alması gerekirken hakkında açılan ‘terör örgütü üyeliği’ soruşturması nedeniyle bu hakkı verilmedi. Kırıkkale Cumhuriyet Savcılığının açtığı dava hala devam ediyor. Bir yıl sonra rütbesini alabilen Bozbıyık, damgalandığı için bu kez de dışlandı ve sürekli olarak tehlikeli bölgelere gönderildi.

Üç yıl önce ‘terörist’ ilan edilen, görevine geri dönse de dışlanan Bozbıyık, Erdoğan Rejimi tarafından “teröristleri temizlemek” vurgusuyla başlatılan Suriye Operasyonu’nda 15 Ekim’de şehit oldu. Kırıkkaleli bir ailenin 2 çocuğundan biri olan, 27 yaşındaki Çelebi Bozbıyık’ın evinin önüne Türk bayrakları asıldı. Bozbıyık’ın cenazesi bugün memleketinde toprağa verilecek.

Hürriyet gazetesinin bugün manşete taşıdığı Sakarya 7. Komando Tugay komutanı Tuğgeneral İdris Acartürk, Barış Pınarı Harekatında Suriye sınırını ilk geçen birliğin komutanı olarak kahraman ilan edildi. Acartürk, 7 Temmuz 2012’de Ergenekon soruşturmaları kapsamında tutuklanmış, İzmir Askeri Casusluk davasında yargılanmış, 20 ay cezaevinde kaldıktan sonra da tahliye edilmişti.

Hükümete yakın Hürriyet gazetesi şehit olan üsteğmenin de “terörist” olarak yargılandığından söz etmemesi dikkat çekti.

Gündem

Zarrab ‘koruma altındaki’ köşke ek inşaat yaptırmış

Kandilli’deki ‘korunması gereken’ köşkünde izinsiz inşaat yaptıran Reza Zarrab ile yüklenici Firuz Akın Han’ın yargılandığı dava için hazırlanan bilirkişi raporu dosyaya girdi. Buna göre mekana fazladan yaşam alanı katıldığı tespit edildi.

BOLD – İstanbul Kandilli’de ‘korunması gereken kültür varlığı’ şeklinde tescilli köşkte, izinsiz inşai ve fiziki müdahale yaptırdığı iddiasıyla yargılanan Reza Zarrab ve inşaatı yapan Firuz Akın Han’ın yargılandığı dava için hazırlanan bilirkişi raporu dosyaya girdi.

ZEMİNE BETON DÖKÜLEREK DUVAR YAPILMIŞ

Sözcü’den Sevgim Begüm Yavuz’un haberine göre köşkte 3 kişilik heyet ile yapılan keşif sonucu hazırlanan raporda, mekanın ön cephesindeki zemine beton dökülerek, duvar yapıldığının tespit edildiği belirtildi.

 

Köşkün çeşitli katlarına ilaveler yapılarak alanın genişletildiğinin kaydedildiği raporda, kat yüksekliklerinin de değiştirildiği vurgulandı. Raporda, “2. bodrum katın büyütülerek 1. bodrum kat ile birleştirildiği” ifade edildi.

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNE NEDEN OLDUĞU KANAATİ HASIL OLDU

Ana yapıda ruhsata aykırılıklar bulunduğunun anlatıldığı raporda, “2863 sayılı yasa hükümlerine göre kültür ve tabiat varlıklarını koruma alanlarında olan taşınmazda, sit şartlarına aykırı olarak inşai ve fiziki müdahalede bulunulduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yerlerinde yapılan incelemede suça konu taşınmazın emsal fazlalığı proje hilafıyla aynı zamanda çarpık kentleşme, mimari ve estetik değerlerden yoksun (betonarme) yapılaşmaya ve bu itibarla aynı zamanda görüntü kirliliğine neden olduğu kanaati hasıl olmaktadır” denildi.

 

Öte yandan köşke fazladan kapalı alan kazandırıldığının belirtildiği raporda, yapılan inşaatlarla fazladan yaşam alanı kazandırıldığının da tespit edildiği vurgulandı.

10 YILA KADAR HAPİS İSTEMİYLE YARGILANIYORLAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski CHP’li meclis üyesi Hüseyin Sağ’ın şikayeti üzerine, Reza Zarrab ile inşaatı yapan Firuz Akın Han’ın, ‘imar kirliliğine neden olma’ ve ‘2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa muhalefet’ suçlarından 10’ar yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı dava Anadolu 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Erdoğan’dan Libya’da savaşan Rus Wagner grubuna “terörist” suçlaması

Okumaya devam et

Gündem

Ahmet’in annesinin yurt dışı yasağı ikinci kez kaldırıldı

4. evre kemik kanseri hastası Ahmet Burhan Ataç’ın annesi Zekiye Ataç’ın yurt dışı yasağı ikinci kez kaldırıldı. Ahmet 27 Şubat’ta annesiyle birlikte Almanya’ya gidecek.

BOLD- Güzel haberi insan hakları aktivisti Natali Avazyan ve HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu sosyal medya hesabından duyurdu. Avazyan, “MÜJDEMİ İSTERİM. Girişimlerde bulunduğumu ve haber beklediğimi bildirmiştim. Zekiye hanımın pasaport yasağı kalktı. Ricamı kırmayıp yardımcı olan kahramanıma teşekkür ederim.” dedi.

Gergerlioğlu ise, “Ve müjde, müjde, müjde 🙂 4. evre kemik kanseri Ahmet Burhan Ataç’ın annesi Zekiye Ataç’ın yurt dışı yasağı kaldırıldı Başaracağız hep birlikte demiştim, başardık 🙂 Ahmet annesiyle Almanya’ya gidiyor 🙂 Mersin 7. ACM az evvel kararı verdi.” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

2 yıldır kemik kanseriyle mücadele eden Ahmet Burhan Ataç (9), 20 Ocak 2020’de annesinin yurt dışı yasağı olduğu için babaannesiyle birlikte Almanya Köln’deki İmmun Onkologisches Zentrum’a gitmişti. İlk kemoterapiyi aldıktan sonra 8 Şubat 2020’de  annesinin hasretine dayanamayıp geri döndü. Ahmet 27 Şubat’ta ikinci kemoterapi için tekrar Almanya’ya gidecek. Avazyan’ın girişimiyle Adana Savcılığı annenin yasağını kaldırdı. Fakat Ataç’ın Mersin 7. ACM’de devam eden davası nedeniyle mahkeme kaldırılan yasağı tekrar getirdi. Uğraşlar sonucunda yasak bugün tekrar kaldırıldı. Ahmet artık annesiyle birlikte Almanya’ya gidip tedavi olabilecek.

Kanser hastası Ahmet tedavi olmak için annesiyle Almanya’ya gidemiyor

Okumaya devam et

Gündem

İran’da 13 yeni koronavirüs vakası: Türkiye sınır kontrolünü artırdı

İran Sağlık Bakanlığı, koronavirüsle ilgili 13 yeni vaka daha tespit edildiğini duyurdu. Komşudaki panik sonrası Sağlık Bakanı, “İran’dan gelen tüm yolcular sınır kapısında sağlık kontrolünden geçiriliyor” açıklaması yaptı.

BOLD – Çin Wuhan’da ortaya çıktıktan sonra küresel korkuya yol açan koronavirüsle ilgili İran’dan gelen açıklamalar uluslararası haber ajanslarının gündemine oturdu.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, sosyal medyadan yaptığı açıklamada 13 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini duyurdu. İki kişinin ise hayatını kaybettiğini ilan etti.

7’Sİ KUM’DA, 4’Ü TAHRAN’DA, 2’Sİ GİLAN’DA

Cihanpur, “Yeni vakaların 7’si Kum’da, 4’ü Tahran’da, 2’si Gilan’da görüldü” bilgisini paylaştı. Ülkede virüs kaynaklı ölenlerin sayısı 4’e çıkarken vaka sayısı 18’e fırladı.

Gelişmeler sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da açıklama yaptı. “Sağlıklı olduklarını belirten bir belge ve son 14 günde Kumkent’e uğrayanları içeri almamayı talep ettik. Pazar itibariyle uygulamaya girmiş olacak. İran’dan gelen tüm yolcular sınır kapısında sağlık kontrolünden geçiriliyor” diye konuştu.

 

ŞÜPHELİ VAKA SAYISI 750’YE ULAŞTI

Koca, “Hastalık bulgusu olan yolcuları sınırdan içeri almamaya dünden itibaren başladık. İran Sağlık Bakanı, şüpheli vakanın 750 olduğunu 18 vakada pozitif corona virüsü bulunduğunu ve 5 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi” ifadelerini kullandı.

Koronavirüse karşı önlemler sıklaşıyor, insanların tedirginliği artıyor

Okumaya devam et

Popular