Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Bloomberg: Trump, Erdoğan’ın ricasıyla Halkbank’a verilecek ceza konusunda devreye girdi

Amerikan Bloomberg Haber Ajansı, AKP’li Cumhurşkanı Erdoğan’ın ricasıyla ABD Başkanı Trump’ın Halkbank’a veilecek ceza konusunda devreye girdiğini yazdı. Türk tarafı küçük bir ceza ile anlaşmaya yanaşmayınca görüşmeler aylarca sonuçsuz kaldı.

Görüşmelerin sonuçsuz kalmasının ardından bu hafta Halkbank’a New York’ta dava açıldı.

BOLD – Bloomberg Haber Ajansı, ABD Başkanı Donald Trump’ın AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın defalarca dile getirmesi üzerine Halkbank hakkında dava açılmasını engelleyecek bir anlaşma sağlanması için Adalet Bakanı William Barr ve Hazine Steve Mnuchin’i görevlendirdiğini bildirdi.

Bloomberg, Trump’ın Nisan ayındaki telefon görüşmelerinde Erdoğan’a Barr ve Mnuchin’in konuyla ilgileneceklerin aktardığını belirtti. Konuyla ilgili bilgi sahibi iki kişiye dayandırılan habere göre, yaklaşık altı ay süren görüşmelere rağmen herhangi bir anlaşma sağlanamadı ve bir anda Salı günü Halkbank’a karşı iddianame açıklandı.

Bloomberg, konuyla bizzat ilgilenmesinin ve Barr ile Mnuchin’i Dışişleri Bakanı Michael Pompeo ile birlikte çalışmak üzere görevlendirmesinin, Halkbank meselesinin Trump için ne kadar büyük bir öncelik olduğunu ortaya koyduğu yorumunu yaptı. Ayrıca Trump’ın Erdoğan’dan gelen davalara engel olma yönündeki isteklere açık olduğunu gösterdiğini yazdı.

ATİLLA 5 KONUDA SUÇLU BULUNDU

Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, New York’ta yapılan yargılamanın sonucunda Ocak 2018’de kara para aklama haricinde kendisine yöneltilen 5 konuda suçlu bulundu. 32 ay hapis cezasına çarptırıldı ve tutuklu geçirdiği süre de mahsup edilince Temmuz 2019’da serbest bırakıldı.

Atilla’nın hüküm giymesinin ardından ABD Hazine Bakanlığı’nın da Halkbank’a para cezası kesebileceği konuşuldu. Ocak 2018’den sonra aylarca herhangi bir dava açılmadı ve son iddianameye kadar bu konuyla ilgili herhangi bir gelişme olmamıştı.

İDDİANAMENİN HAZIRLANDIĞINDAN YÖNETİMİN HABERİ YOKTU

New York Güney Bölge Savcılığı, Halkbank’ın İran’a uygulanan yaptırımları delmesine yardımcı olduğu iddiasıyla bir iddianame hazırladı. İddianamede, Halkbank’a aralarında kara para aklama ve dolandırıcılığın da bulunduğu altı suçlama yöneltildi. İddianamenin hazırlandığı bu hafta basın açıklamasıyla duyuruldu. Ancak iddianamenin ne zaman hazırlandığı bilinmiyor.

Bloomberg, iddianamenin hazırlandığına dair açıklama öncesinde Beyaz Saray’ın iddianame hazırlandığı ve ne zaman açıklanacağı konusunda bir bilgisi olmadığını bir kaynağa dayanarak ifade etti.

İddianame, Türkiye ile ABD ilişkilerinin Ankara’nın Suriye’ye operasyonu nedeniyle daha da bozulduğu bir dönemde geldi.

SIRA DIŞI BİR MÜDAHALE

Bloomberg, bir başkanın, kabinede önemli görevler yürüten isimlerden süregelen bir federal soruşturmaya müdahil olmlarını istemesini “sıra dışı bir müdahale” olarak tanımladı.

Haberde, “Trump’ın Barr ve Mnuchin’i Erdoğan’ın ricasını yerine getirmek için mi, yoksa Başkan’ın kendisine bu taleplerin sürekli dile getirilmesinden sıkıldığı için mi görevlendirdiği net değil” denildi.

Bloomberg, William Barr’ın Şubat ayında adalet bakanlığına gelmesine kadar geçen sürede konunun çözümüyle ilgili fazla bir ilerleme kaydedilmediğini söyledi.

BEYAZ SARAY TRUMP’A BASKIYI ENGELLEMEYE ÇALIŞTI

Bloomberg’e konuşan bir başka kişi de yaz döneminde Beyaz Saray yetkililerinin Erdoğan ve danışmanlarının Trump üzerinde konuyla ilgili baskı kurmalarını engellemeye çalıştığını belirtti.

Habere göre, Haziran ayında dönemin Ulusal Güvenlik Danışman John Bolton Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’a Trump’ın bu işle ilgili başkalarını görevlendirdiğini, artık kendisinin dahil olmayacağını ve Türk yetkililerin bu konuyu Trump’a götürmemesini söylemiş.

Aynı dönemlerde yapılan bir başka telefon görüşmesinde de Barr, Türk mevkidaşı Abdülhamit Gül’e, soruşturmayı yürüten Manhattan bölge savcılığı ile bir anlaşmaya varmaları gerektiğini, aksi halde dava açılacağını aktarmış.

Bloomberg’e konuşan kaynak, “Barr, Gül’e Türkiye’nin önündeki en iyi seçeneğin savcılıkla Halkbank’ın belli bir para cezası ödemesi ve benzer hataların tekrarlanmasını engellemek adına adımlar atma taahhüdünde bulunmasını içeren, böylece yargı sürecini erteleyen bir anlaşmaya varmak olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

ANKARA: SUÇU KABULLENMEK ANLAMINA GELİR

Konuyla ilgili bilgi veren kişiye göre, aylarca süren görüşmelerin ardından Türk yetkililer, böyle bir anlaşmanın suçu kabullenmek anlamına geleceği gerekçesiyle bu öneriyi kabul etmedi.

Görüşmelerle ilgili bilgi sahibi ikinci bir kişi de, Türkiye’nin anlaşma önerisini reddettiğini doğruladı ancak konunun çözümüne yönelik ilerleme sağlandığını belirtti.

HALKBANK 780 BİN DOLARA LOBİCİ TUTTU

Bloomberg, Türkiye’nin iş adamı Reza Zarrab’ın Mart 2016’da ABD’de tutuklanmasından bu yana kamuoyunun bildiği ve bilmediği çok ciddi lobi faaliyetlerinde bulunduğunu belirtti.

Halkbank’ın lobi şirketi Ballard Partners’a Kasım 2018 ile Mart 2019 arasındaki dönemde kendi adına lobi faaliyetlerinde bulunması için 780 bin dolar ödeme yaptığı ve Temmuz sonunda da bu sözleşmenin ayda 40 bin dolara uzatıldığı ifade edildi. Ballard Partners, Salı günü iddianamenin ortaya çıkmasından sonra artık konunun mahkeme önünde olduğunu ve yapabileceklerinin sona erdiğini belirterek Çarşamba günü itibarıyla Halkbank ile sözleşmesini feshetti.

Haberde, Erdoğan’ın bu konuyu eski Başkan Barack Obama döneminde de gündeme getirdiğini ve bizzat Başkan Yardımcısı Joe Biden’a 2 kez ilettiğini ancak yönetim tarafından bu taleplerin kabul görmediğini ve terslendiğini belirtti. Ancak Trump’ın mahkeme dışında bir çözüm bulmaya çalıştığı ifade edildi.

TRUMP, ZARRAB’A DAVA AÇILMAMASINI İSTEDİ

Bloomberg, geçtiğimiz günlerde de Başkan Trump’ın Halkbank olayının merkezindeki Rıza Zarrab’a dava açılmaması için dönemin Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a Adalet Bakanlığı’nı ikna etmesi için baskı yaptığını ortaya çıkarmıştı. Bloomberg, daha sonra ABD Başkanı Trump’ın da avukatlığını üstlenecek olan Rudy Giuliani’nin Zarrab’ı savunduğu dönemde Başkana müvekkili lehine davaya müdahil olmasını istediğini ortaya koymuştu.

Rıza Zarrab’a ve Hakan Atilla’ya o dönemde birlikte dava açılmış ancak daha sonraZarrab itirafçı olarak Hakan Atilla aleyhinde tanıklık yapmıştı.

“ABD Başkanı Trump, Reza Zarrab’a yönelik suçlamaların düşürülmesini istedi”

Dünya

Koronavirüs dünya ekonomisini vurdu: Kiralar uçtu maaşlar çakıldı

Koronavirüs nedeniyle birçok ülkede vatandaşların gelirini olumsuz etkileyerek yaşam standartlarını kötüleştirdi. Salgın nedeniyle İran’da kiraların artışı yüzde 121’i bulurken, Filistin’de ise maaşlarda kesinti yapıldı.

BOLD – Dünya genelinde koronavirüse yakalanan kişi sayısı 11 milyona ulaşırken birçok ülkede vatandaşlar pandemi koşullarının oluşturduğu ekonomik krizle boğuşuyor.

İRAN’DA KİRALAR 400 DOLARDAN 1000 DOLARA FIRLADI

Can kaybının 11 bini aştığı İran’da başkent Tahran’daki konut fiyatlarının pandemi döneminde yüzde 121 artış göstermesi dikkat çekti. Tahran’da ortalama bir konutun fiyatı geçen yıl eylül ayında 400 dolara tekabül ederken bu yıl haziran ayında bin dolara yükseldi. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Ev kiralarında Tahran’da yüzde 25, büyük şehirlerde yüzde 20 ve diğer şehirlerde yüzde 15’ten fazla artış yapılmayacak” demişti.

FİLİSTİN’DE MAAŞLAR YARI YARIYA AZALTILDI

Filistin yönetimi, İsrail’den vergi gelirlerini almayı reddettiği kararın ertesinde ekonomik açıdan zor bir süreç geçirdiğini ilan etti. Filistin Maliye Bakanı Şükrü Bişara, devletin gelirlerinin yüzde 80 oranında azaldığını belirterek, 132 bin kamu çalışanının maaşlarının aylık 507 doların altına düşmeyecek şekilde yarı yarıya azaltılacağını açıkladı.

SİGORTA ŞİRKETİ KORONA FATURASININ 10’DA 1’İNİ KARŞILADI

Dünyada salgının en etkili olduğu ABD’nin Florida eyaletinde bir süre hastanede tedavi gördükten sonra Kovid-19’dan hayatını kaybeden bir vatandaşın tedavi masraflarının bir milyon dolardan fazla tuttuğunu gösteren fatura sosyal medyada gündem oldu. Hayatını kaybeden kişinin amcası olduğunu ve hastanede dört hafta geçirdiğini ifade eden ‘workshopgh’ isimli bir sosyal medya kullanıcısı, sigorta şirketlerinin faturanın yalnızca 101 bin 424 dolarını karşıladığını belirtti.

AKP üç ayda 2.6 puan kaybederken CHP oyunu 6 puan artırdı

Okumaya devam et

Dünya

“Ülkenin ekonomik sağlığı bizim sorumlu hareket etmemize bağlı”

İngiltere’de koronavirüsle mücadele tedbirleri esnetildi. Üç aydır kapalı olan bar, kuaför salonları, müze ve kütüphaneler açıldı. Başbakan Johnson, sorumluluk uyarısı yaptı.

BOLD – Koronavirüs nedeniyle 44 bin 216 kişinin hayatını kaybettiği İngiltere’de 3 aylık aradan sonra kuaför salonları ve barlar bugün açıldı. Restoranların da kapılarını açtığı ülkede polis ve sağlık görevlileri ‘süper cumartesi için hazırlıklı olduklarını’ aktardı.

Restoran, bar ve kuaför salonlarının yanı sıra ibadethaneler, parklar, kütüphaneler, lunaparklar, sinema salonları ve müzeler de sosyal mesafe kuralları göz önünde bulundurularak yeniden açılacak. İki hane halkının iç mekanda bir araya gelmesine ve en fazla 30 katılımcıyla düzenlenecek düğünlere de izin verilecek.

Hükumetin, ekonomiye destek için vatandaşları dışarıya çıkmaya teşvik ettiği İngiltere’de Sağlık Bakanı Matt Hancock, yerel basının ‘süper cumartesi’ olarak tanımladığı ve kısıtlamaların gevşetildiği hafta sonunda ‘kargaşaya neden olan sarhoş haydutların tutuklanacağını’ söyledi.

İngiltere Başkbakanı Boris Johnson, cuma günü düzenlediği basın toplantısında, işletmelerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. İnsanları sorumlu davranma ve sosyal mesafe kurallarına uyma konusunda uyaran Johnson, “Ülkenin ekonomik sağlığı bizim sorumlu hareket etmemize bağlı” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Eski başbakan ve iki sağlık bakanına Fransa’da koronavirüs soruşturması

Fransa’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yönetimine ilişkin eski Başbakan Edouard Philippe, eski Sağlık Bakanları Olivier Veran ve Agnes Buzyn hakkında soruşturma başlatılıyor.

BOLD – Fransa Yargıtay Savcısı François Molins, salgının yönetimine ilişkin yapılan 90 başvurudan 53’ünün incelendiğini, bunların içerisinden 9’unun kabul edildiğini açıkladı. Molins, eski Başbakan Edouard Philippe, eski Sağlık Bakanları Olivier Veran ve Agnes Buzyn hakkında soruşturma açılacağını belirtti.

Kovid-19 salgınının yol açtığı krizi kötü yönettiği gerekçesiyle eski Başbakan Philippe ve birçok eski bakan hakkında 90 suç duyurusunda bulunulmuştu. Buzyn, yerel seçimlere katılmak için şubat ayında istifa etmişti ve yerine Olivier Veran getirilmişti. Toplumsal ve ekonomik sorunlarla çalkalanan ülkede Philippe, dün Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a kendisinin ve hükümetin istifasını sunmuş ve kabul edilmişti. Macron, Philippe’in yerine Jean Castex’i atamıştı.

Okumaya devam et

Popular