Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Yargı paketi yasalaştı; haber verme sınırlarını aşmayan düşünce açıklamaları artık suç değil!

AKP’nin reform adını verdiği ancak beraat eden KHK’lıların pasaportunu İçişleri Bakanlığı onayına bağlayan yargı paketi yasalaştı. Pakete göre, haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmayacak. Pasaport için bakanlık onayı gerekecek.

BOLD – AKP’nin Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında Meclis’e sunduğu Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda dün gece kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, baroya kayıtlı ve en az 15 yıl kıdemi bulunan avukatlara hususi damgalı pasaport verilecek. Ancak avukatların haklarında, Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen suçlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan dolayı soruşturma veya kovuşturma bulunmaması şartı aranacak.

KHK’LILARA İÇİŞLERİ’NDEN PASAPORT İZNİ

T24’ün haberine göre, OHAL döneminde çıkartılan KHK’larla pasaportları iptal edilenlere, haklarındaki idari veya adil işlemler lehine sonuçlanmışsa pasaportları iade edilecek. Bu şekilde pasaportları iptal edilenler veya pasaport talepleri reddedilenlere, belirli koşulların bulunması durumunda kolluk birimlerince yapılacak araştırma sonucuna göre İçişleri Bakanlığınca pasaportları verilebilecek.

Bu maddeden, OHAL kapsamında kabul edilen kanunlar uyarınca kamu görevinden çıkarılmaları veya rütbelerinin alınması nedeniyle pasaportları iptal edilenler, OHAL Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin KHK’nin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun’un 5. maddesi ve 375 sayılı KHK’nin geçici 35. maddesi uyarınca pasaportları iptal edilenler, mahkemelerce yurt dışına çıkmaları yasaklananlar hariç olmak üzere pasaportları iptal edilenler ile haklarında pasaport verilmemesine yönelik idari işlem tesis edilmiş olanlar yararlanacak.

SORUŞTURMASI BULUNMAYANLAR ALABİLECEK

Ancak haklarında aynı nedenlerden dolayı devam eden herhangi bir idari, adli soruşturma, kovuşturma bulunmaması, kovuşturmaya yer olmadığına, beraatine, ceza verilmesine yer olmadığına, davanın reddine veya düşmesine karar verilmesi, mahkumiyet kararında cezasının tümüyle infaz edilmesi veya ertelenmesi, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi şartları aranacak.

Teklifin TBMM’de kabulüyle yasalaşan maddeler özetle şöyle oldu:

AVUKATLARA YEŞİL PASAPORT

– Haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmayacak.

– Baroya kayıtlı, en az 15 yıllık avukatlara yeşil pasaport verilebilecek.

– Avukatlık staj ve noterlik staj başvurularında, Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı’nda başarılı olma şartları aranacak.

– İdari yargıda da ses ve görüntü nakledilmesi yoluyla duruşma yapılabilecek.

TUTUKLULUK SÜRESİ

– Soruşturma aşamasında tutukluluk süresi, ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işlerde 6 ayı, görevine giren işlerde 1 yılı geçemeyecek.

– Seri muhakeme usulü ile basit yargılama usulü, yargı sistemine dahil ediliyor.

– Suçun sübutuna doğrudan etki edecek mevcut bir delil toplanmadan düzenlenen, soruşturma veya kovuşturma yapılması izne veya talebe bağlı olan suçlarda izin alınmaksızın veya talep olmaksızın düzenlenen iddianameler iade edilecek.

– İş ve çalışma hürriyetinin ihlali; güveni kötüye kullanma; suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi suçları da uzlaştırma kapsamında olacak.

– Uzlaştırma ve ön ödeme kapsamındaki suçlar hariç, cumhuriyet savcısı, üst sınırı 3 yıl veya daha az süreli hapis cezasını gerektiren suçlarda, kamu davasının açılmasını 5 yıl süreyle erteleyebilecek.

– Cinsel istismar mağduru çocukların soruşturma evresindeki beyanları, bunlara yönelik hizmet veren merkezlerde cumhuriyet savcısının nezaretinde uzmanlar aracılığıyla alınacak.

TEMYİZ KAPSAMI GENİŞLİYOR

– Bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin temyiz edilebilecek kararlarının kapsamı genişletiliyor.

– Hakaret, halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit, suç işlemeye tahrik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ve devletin kurum ve organlarını aşağılama, silahlı örgüt, halkı askerlikten soğutma suçları nedeniyle verilen bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin kararları temyiz edilebilecek.

– Kamu davasının açılmasının ertelenmesine ilişkin hapis cezalarının üst sınırı 15 yaşını doldurmamış çocuklar bakımından 5 yıl olarak uygulanacak.

İnsan Kaçırma Eylemleri 2019 Raporu yayınladı

Dünya

Made in China! Salgına özel 1000 yataklı hastane 3 Şubatta hizmette

Wuhan kentindeki hastanelerde, yer sıkıntısına neden olan salgın yüzünden Çin Hükumeti, 25 bin metrekarelik alana 1000 yataklı tüm tıbbı donanımlara sahip hastane inşa ediyor.

BOLD- Sosyal medyada da sık sık yer alan Çin’in Wuhan kentinde bulunan hastanelerindeki koridorlara taşan hasta görüntüleri, Çinli yetkilileri harekete geçirdi. Çin Hükumeti Corona Virüsünden etkilenen kişileri tedavi edilmesi amacıyla, 25 bin metrekarelik bir alan üzerine tam 1000 yataklı tüm tıbbı donanımlara sahip hastane inşa edilmesine karar verdi. Çinli televizyon kanalı CCTV 13, 3 gün önce başlanan hastane inşaatına ilişkin, havadan ve karadan çekilmiş görüntüleri paylaştı. Görüntülerde, en geç 3 Şubatta hizmete girmesi beklenen hastanenin, yavaş yavaş şekillenmeye başladığı görülüyor. Hastanenin işlevinin ardından yıkılacağı öğrenildi. Yine Çin’de 2002 yılında yaklaşık 800 kişinin hayatına malolan SARS virüsü yüzünden başkent Pekin’de Xiaotangshan Hastanesi inşa edilmişti.

WUHAN’DAKİ HASTANELERDEKİ YOĞUNLUK

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve burun akıntısı, yüksek ateş, boğaz ağrısı ve öksürük gibi belirtileri olan ‘Corona Virüsü’ şu ana kadar, Çin’de 81 kişinin ölümüne neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü, bulaşıcı olan hastalığın dünyaya yayılmasını önlemek amacıyla, geçen ay bir dizi çalışma başlattı. Virüsün çıkış noktası Wuhan kentindeki hastanelerden gelen görüntülerde ise hastaların yer sıkıntısından koridorlarda tedavi edildiği görülüyor. İşte o görüntüler;

Çin’den dönen Türk iş adamı ‘Corona Virüsü’ şüphesiyle hastaneye karantinayla getirildi

Okumaya devam et

Genel

KOBE’nin Ölümü, Dünyayı Yasa Boğdu

NBA ve Los Angeles Lakers’ın efsane oyuncusu Kobe Bryant ile 13 yaşındaki kızı Gianna’nın helikopter kazasında hayatını kaybetmesi, tüm dünyadaki sevenlerini şoka uğrattı.

MUHAMMET ALİ TOKSOY

 

BOLD- NBA’nin efsane oyuncularından 41 yaşındaki Kobe Bryant’ın, bir helikopter kazasında kızıyla beraber yaşamını kaybetmesinin ardından, ünlü-ünsüz tüm sevenleri taziye mesajlarıyla üzüntülerini paylaşırken, dün gece oynanan maçlara gözyaşları ve onun için yapılanlar damga vurdu.

Los Angeles Clippers-Orlando Magic maçında Clipperslı oyuncular ilk 24 saniyeyi, Magicli oyuncular ise diğer hücumdaki ilk 8 saniyeyi Kobe Bryant’ın efsane 8 ve 24 numaraları için boş geçti.

Atlanta Hawks’ın genç yıldızı Trae Young, Wizards maçına, Kobe Bryant’ın anısı için 11 numaralı formasını 8 olarak değiştirerek çıktı. 24 (Kobe’nin diğer numarası) şut kullandı. 45 sayı ve 14 asist üreten genç oyuncu, 2006’daki Kobe performansından bu yana 25’ten az şut ile 45 sayı atarak double-double yapan ilk oyuncu oldu.

Enes Kanter, kazanın duyulduğu ama kesin açıklamanın henüz yapılmadığı ilk anlarda, “Birisi lütfen bana Kobe haberlerinin gerçek olmadığını söylesin” şeklinde twit atarken, Kobe’nin ölümünün ardından ise, “Huzur içinde uyu Efsane, dualarım seninle” seninle yazdı.

CBSNEWS kanalı Enes Kanter ile röportaj yaparken, başarılı oyuncu Kobe Bryant ile ilgili hatıralarını anlattı ve onun NBA oyuncuları dahil olmak üzere bir nesle ilham verdiğini söyledi.

Michael JORDAN: “Kobe ve kızı Gianna’nın vefatı sonrası şok içerisindeyim. Hissettiğim acıları tarif etmeye kelimeler yetmez. O bu oyunun gördüğü en büyük savaşçılardan biriydi. Kobe’yi seviyordum, benim küçük kardeşim gibiydi. sürekli iletişimdeydik, sık sık konuşurduk, o sohbetleri çok özleyeceğim.”

Kareem Abdul-Jabbar: Çoğu insan Kobe’yi bir nesil basketbolculara ilham veren atlet olarak hatırlayacaktır. Ben ise onu, bunun daha ötesinde bir ‘Adam’ olarak hatırlayacağım.

Shaquille O’Neal: “Arkadaşım, kardeşim, kazandığımız şampiyonluklardaki partnerim, dostum, “adamım”ı kaybettiğim bu trajik ve üzücü anlarda içinde bulunduğum acıyı tarif edecek hiç bir söz yok. Seni seviyorum kardeşim ve seni çok özleyeceğim. Bryant ailesine ve helikopterde bulunan diğer kişilerin ailelerine baş sağlığı diliyorum. Şu anda çok kötüyüm.”

Magic Johnson; “Arkadaşım, o bir efsane, koca, baba, oğul, erkek kardeş, Oscar kazanan ve tüm zamanların en büyük Lakers’ı gitti. Kabul etmek çok zor. Kobe oyunumuzun lideri, hem erkek hem de kadın oyunculara bir akıl hocasıydı. Lakers ailesi, basketbol oyunu ve şehrimiz, Kobe olmadan bir daha hiç bir zaman aynı olmayacak. Eşim ve ben Sonsuza dek Bryant ailesinin yanında olacağız.”

Steve Nash: “Çok üzgünüm. Yaşadıklarımızı asla unutmayacağım ancak onunla ilgili hayran olduğum konu, çok iyi bir baba olmasıydı. Meleğin Gianna ile huzur içinde yat eski dostum.”

Furkan Korkmaz: “Çok üzgünüm, Seni asla unutmayacağız. Huzur içinde uyu.”

Cedi Osman, kazanın ilk duyulduğu anlarda haberin gerçek olmadığını söyleyin lütfen mesajını paylaştı. Başarılı sporcu, sonrasında ‘hiçbir kelime yok, huzur içinde uyu Kobe’ yazarak üzüntüsünü ifade etti.

Doc Rivers: (LosAngeles Clippers koçu), Kobe’nin efsane bir basketbolcu ve çok iyi insan olduğunu anlatırken, canlı yayında göz yaşlarına hakim olamadı ve sözlerini ‘şu anda herkes Lakers taraftarı. Bugün hepimiz Lakerslıyız’ diyerek tamamladı.

Sean Grande: (Boston Celtics’in sesi olarak biliniyor) “Celtics taraftarları olarak Kobe Bryant’ın kalbimizi bir kez daha kırabileceğini düşünmemiştik. Yanılmışız.”

Hakan Şükür: ‘Burada ki herkes gibi derin bir şok içindeyim. Efsaneler yaşayanlar için ölmüyor ama bu kadar severken ve hayranken bu haber sarsıyor insanı. Basketbolu bana ve çok kişiye sevdiren harika oyunculardan biriydi. Çok zor bir durum. Ailesine taziyelerimi ve dualarımı iletiyorum.’

Cristiano Ronaldo: “Kobe ve kızının ölüm haberini duymak çok üzücü. Kobe gerçek efsane ve pek çok kişi için ilham kaynağı oldu. Huzur içinde yat efsane”

Lionel Messi: “Söyleyecek söz yok. Tüm kalbim Kobe’nin ailesi ve sevdikleriyle. Seninle tanışmak ve güzel anlar paylaşmak harikaydı.”

Barack Obama: “Kobe bir efsaneydi. Gianna’nın da onunla birlikte ölmüş olması birer ebeveyn olarak, beni ve Michelle’i oldukça etkiledi. Vanessa ve tüm Bryant ailesine tüm sevgimizi ve dualarımızı yolluyoruz…”

 

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Yolsuzluk Algı Endeksi açıklandı: Tek adam rejimi Türkiye’yi dibe çekiyor

Uluslararası Şeffaflık Derneği, Türkiye’nin son 6 yılda, Yolsuzluk Algı Endeksi’ndeki yaşadığı trajik düşüşü tek adam rejimi ve yargı bağımsızlığının yitirilmesine bağladı.

BOLD – Uluslararası Şeffaflık Derneğinin (Transparency International) hazırladığı, 2019 Yolsuzluk Algı Endeksi açıklandı. Buna göre, Türkiye, 39 puanla 180 ülke arasında 91. sırada yer aldı.

 

EN ÇOK PUAN KAYBEDEN 3. ÜLKE

Geçen yıla oranla, 2 puan kaybederek 13 sıra gerileyen Türkiye, 2013-2019 yıllarında en çok düşüş yaşayan 3 ülkeden biri. Son 6 yılda dilimde, en çok puan kaybeden ülkeler sırasıyla, Saint Lucia (-16) Türkiye (-11) ve Macaristan (-10) oldu. Endekse göre birinciliği 87 puanla Danimarka ve Yeni Zelanda paylaşırken onları Finlandiya ve Singapur takip ediyor. Yolsuzluk algı endeksinde son sıralarda, sırasıyla Venezuela (16), Yemen (15), Suriye (13), Güney Sudan (12) ve Somali (9) bulunuyor.

TÜRKİYE AB SONUNCUSU

Araştırmaya göre; Türkiye, Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülke ile karşılaştırıldığında en son sırada yer alıyor. Türkiye ile üye diğer ülkeler arasındaki puan farkı da her geçen yıl daha da açılıyor.

LİDERLİKTEN BEŞİNCİLİĞE GERİLEDİ

Endekste, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi 36 ülke arasında sondan ikinci sırada bulunan Türkiye, G20 ülkeleri arasında ise sondan dördüncü sırada yer aldı. Türkiye, 2013 yılında, endekste en üst sırada bulunduğu, Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeler grubunda 5. sıraya geriledi.

SEBEBİ TEK ADAM REJİMİ

Uluslararası Şeffaflık Derneği, Türkiye’nin tüm endekslerde yaşadığı trajik düşüşü şöyle açıkladı; ”Türkiye’nin Yolsuzluk Algı Endeksi’ndeki bu hızlı düşüşünün temel nedenleri arasında gücün, otoriter rejimlere benzer bir yoğunluk ile yürütme erkinde ve tek elde toplanması, yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti ilkelerine yönelik ihlaller, kamu kurumlarının, özellikle de denetleyici ve düzenleyici kurumların etkisini ve işlevini yitirmesi, Meclis’in denetleme ve hesap sorma gücünü kaybetmiş olması bulunmaktadır. Politika geliştirme ve karar alma süreçleri gitgide daralan çevreler içinde yürütülmekte, katılımcılık ve halkın kararları etkileme gücü gittikçe azalmaktadır.

Türkiye, demokrasi endeksinde 167. ülke arasında 110. sırada yer aldı

Okumaya devam et

Popular