Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

AB liderleri Brexit anlaşmasını onayladı, gözler İngiliz Parlamentosu’nda

Brüksel’deki Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nde üye ülkeler, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına yönelik dün uzlaşmaya varılan yeni Brexit anlaşmasını onayladı. Gözler şimdi daha önce uzlaşmaya varılan anlaşmayı 3 kez reddeden İngiliz Parlamntosu’nda.

BOLD – İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in dün uzlaşmaya vardığı yeni Brexit anlaşması İngiltere hariç AB üyesi 27 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının onayına sunuldu ve kabul edildi.

Şimdi gözler eski Başbakan Theresa May döneminde AB ile varılan Brexit anlaşmasını 3 kez reddeden İngiliz Parlamentosu’na çevrildi.

İNGİLİZ PARLAMENTOSU CUMARTESİ TOPLANIYOR

1982 yılından bu yana ilk defa İngiliz Parlamentosu bir cumartesi günü olağanüstü toplanarak yeni Brexit anlaşmasını oylayacak.

Fakat İngiltere Başbakanı Boris Johnson, temmuz ayında Brexit tartışmalarında parlamentodaki çoğunluğu kaybetti. Anlaşmanın onaylanması için 320 oya ihtiyaç duyuluyor ve İngiltere başbakanının ise parlamentoda sadece 288 milletvekili bulunuyor.

ONAYLANMASI ZOR GÖZÜKÜYOR

Kuzey İrlanda’nın en büyük, Birleşik Krallık’ın dördüncü büyük siyasi partisi olan Demokratik Birlik Partisi (DUP) anlaşmayı desteklemeyeceklerini bildirdi.

Parlamentoda 244 milletvekili bulunan Ana muhalefetteki İşçi Partisi de anlaşmayı onaylamama çağrısında bulundu.

İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn ikinci referandum düzenleyerek son sözü halka bırakmak gerektiğini ifade etti.

DONALD TUSK: KAOSU ÖNLEDİK

Arupa Parlamentosu’nun da anlaşmayı onaylaması gerekeceğini hatırlatan Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, “Yeni bir anlaşmamız var, İngiltere ile 27 AB ülkesi arasında kaos ve çatışma ortamı önlenmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

İngiltere, resmi olarak 31 Ekim tarihinde ayrılacak. Anlaşmanın İngiliz Parlamentosundan geri çevrilmesi halinde Johnson, Brüksel’den yeniden üç aylık erteleme tarihi talep etmek durumunda kalacak.

AB ve İngiltere Brexit konusunda yeni bir anlaşma sağladı, muhalefet tepkili

Dünya

İsrail-Filistin gerginliği tırmanıyor: Gazze’de ölü sayısı 22’ye yükseldi

İsrail’in Gaaze ve Şam’da İslami Cihad liderlerine yöenlik düzenelediği saldırıların ardından Gazze Şeridi’nde son iki gündür yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 22’ye yükseldi.

BOLD – İsrail güçlerinin Şam ve Gazze’de Filistin İslami Cihad Hareketi’nin silahlı kanadının komutanlarından Beha Ebu’l Ata’yı öldürmesinin ardından bölgede başlayan çatışmalar devam ediyor.

Gazze Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre, iki gündür devam eden çatışmalar ve hava saldırılarında 22 Filistinli hayatını kaybetti, 50’den fazla kişi de yaralandı.

GAZZE’DEN İSRAİL’E ROKET SALDIRILARI

İslami Cihad Hareketi komutanının öldürülmesinin ardından olayı ‘savaş ilanı‘ olarak değerlendiren Filistinli gruplar, Gazze’den İsrail’in iç bölgelerine roket saldırıları düzenlemişti. İsrail ordusuna göre, Salı gününden bu yana ülkenin güney hattı boyunca birçoğu hava savunma sistemleri tarafından engellenen 220 roket atışı yapıldı.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, İsrail’in saldırılarının devam etmesi durumunda Filistin direnişinin elinde pek çok seçenek olduğunu belirtti. Berhum, Filistin Direniş Grupları Ortak Operasyon Odası’nın bu saldırılara karşılık vermek için arı kovanı gibi çalıştığını vurguladı.

İsrail ordusu geçtiğimiz gün saldırılar nedeniyle sınırdan itibaren 80 kilometrelik alanda olağanüstü hal ilan etmişti.

İsrail’de acil sağlık hizmeti veren Magen David Adom, Salı gününden itibaren, hafif yaralı 48 kişiye müdahale edildiğini duyurdu.

NETANYAHU: VURMAYA DEVAM EDECEĞİZ

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail’in saldırılara karşılık vermeyi sürdüreceğini söyledi. Netanyahu, “İslami Cihad’ın bu mesajı içselleştirmeye başladığına inanıyorum. Onları merhamet göstermeden vurmaya devam edeceğimizi anlıyorlar” ifadelerini kullandı.

İslami Cihad Hareketi’nin silahlı kanadı Kudüs Tugayları’nın komutanı 42 yaşındaki Beha Ebu’l Ata Salı günü Gazze’deki evine yönelik düzenlenen hava saldırısında eşiyle birlikte öldürülmüştü.

İsrail güçleri eş zamanlı olarak, Şam’ın batısında başka bir Kudüs Tugayları komutanı olan Akram el-Ajouri‘nin evine yönelik roketli saldırı düzenlemişti. Saldırıdan Ajouri’nin kurtulduğu ancak evde bulunan oğlu Mouaz’ın hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Tugayları, yönetici kadrosundan 38 yaşındaki Halid Muavvad Ferrac’ın Gazze’nin orta kesimindeki Deyr Belah kentinde hayatını kaybettiğini duyurdu.

İsrail’in Gazze’de düzenlediği saldırıda 8 kişi yaşamını yitirdi

Okumaya devam et

Dünya

AKP’li Erdoğan, AST tarafından düzenlenen ‘billboard eylemi’ ile protesto edildi

ABD’ye resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İnsan hakları dernekleri tarafından 15 Temmuz sonrası “darbe girişimi” bahane edilerek başlatılan cadı avı nedeniyle protesto edildi.

BOLD-15 Temmuz sonrası Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerini duyurmak amacıyla hareket eden Advocates of Silenced Turkey yine farklı bir eylemle yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekti. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye yapmış olduğu ziyaret, insan hakları aktivistleri tarafından protesto edildi. ABD’nin New York şehrindeki en işlek otoyollarından biri olan route 80’deki billboardlar da Türkiye’deki hukuksuzluklara vurgu yapıldı.

Otoyolda sergilenen billboardlar da hapisteki kadın ve bebeklerin durumunun altı çizildi. 30 binden fazla kişinin politik tutuklu olarak cezaevlerinde bulunduğuna vurgu yapıldı. AST daha önce de hukuksuzlukları anlatan afişlerle giydirilmiş onlarca araçtan oluşan bir konvoyla New York ve Washington’da eylemler düzenlemişti.

Adliyelerde kalmayan adaleti sokakta arıyorlar

Okumaya devam et

Dünya

Ahmet Altan’ın yeniden tutuklanmasına AB’den tepki: Yeterli gerekçe yok

Avrupa Birliği, gazeteci Ahmet Altan’ın 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılarak tahliye edilmesinin ardından tekrar tutuklanmasına tepki gösterdi.

BOLD – AB Dış Politika Şefi Federica Mogherini’ye bağlı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi (EEAS), Ahmet Altan’ın tekrar tutuklanmasına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Gazeteci Ahmet Altan, kaçma riski bulunduğu gerekçesi ile serbest bırakıldıktan bir hafta sonra birçok basın kuruluşu temsilcisi ve gazeteci gibi dün yeniden tutuklandı. Medya, kararın haberini verdiği sırada o karardan haberdar bile değildi” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, “Ahmet Altan’ın yeniden tutuklanması için yeterli gerekçelerin bulunmaması ve mahkemenin daha önceki serbest bırakma kararını bozarak yeniden tutuklanması, özellikle de yüksek düzeyde siyasi müdahalenin bulunması Türk yargısına olan güveni daha da sarsmıştır. Bu müdahaleye son verilmelidir” denildi.

Basın ve ifade özgürlüğünün işleyen bir demokraside önemine dikkat çeken Avrupa Birliği, Türkiye’de basın özgürlüğünün devamlı olarak erozyona uğraması ve özellikle çok sayıda gazetecinin hapishanelerde bulunması nedeniyle tepkisini dile getirdiğini hatırlattı.

Yazılı açıklamada, “Gazeteciler, işlerini yapmalı, cezaevinde bulunmamalı” ifadeleri yer aldı.

Tuncer Çetinkaya Welt’e konuştu: “Ameliyata askerlerin eşliğinde girdim, ailemin haberi yoktu”

Okumaya devam et

Popular