Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Af Örgütü’nden Türkiye’nin Suriye’deki operasyonunda ‘savaş suçu işlendiği’ iddiası

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’nin Suriye’deki operasyonunda ‘savaş suçu işlendiğini’ iddia etti. Özellikle Türkiye’nin kontrolündeki muhalif grupların yaptıkları sıralandı.

BOLD – Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği askeri operasyon sırasında, “savaş suçu işlendiğini” iddia etti.

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Türk ordusunun ve desteklediği Suriyeli askeri unsurların operasyonları sırasında “ciddi insan hakları ihlalleri, savaş suçları, infazlar, hukuka aykırı şekilde sivillerin ölümüne ve yaralanmasına yol açan olaylar hakkında kanıtlar bulunduğu bu durumun da “savaş suçu teşkil” ettiği iddia edildi.

12-16 Ekim tarihleri arasında içlerinde kurtarma ekipleri, tıbbi personel, gazeteci, sivil toplum örgütü temsilcilerinin de olduğu 17 kişi ile yapılan görüşmeler; ayrıca izlenen video görüntüleri, sağlık raporları ve diğer belgelerden elde edilen sonuçlara göre yapılan açıklamada, “yerleşim bölgelerinde evlere, fırın ve okullara ayırım gözetmeden saldırılar düzenlendiği” ve sivil hayata özel gösterilmediği ifade edildi.

SİLAHLI MUHALİF GRUPLARIN SORUMLUSU TÜRKİYE

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Kumi Naidoo, “Sivil savunmasız insanları öldürmek, menfur ve açık bir savaş suçudur. Hevrin Halef’in öldürülmesi bağımsız bir şekilde araştırılmalı ve suçlular yargılanmalıdır. Türkiye’nin kendi kontrolü altındaki güçlerin ihlalleri ve savaş suçlarını durdurma sorumluluğu bulunuyor.” ifadesini kullandı.

Kumi Naidoo, “Türkiye, desteklediği, silanlandırdığı ve yönlendirdiği Suriyeli silahlı grupların eylemlerinden sorumludur. Bugüne kadar Türkiye, Afrin’de ve diğer heryerde bu silahlı gruplara ciddi ihlaller yapmaları için özgürce hareket imkanı sağladı. Türkiye’ye bu ihlalleri sonlandırmaya, sorumlularından hesap sormaya ve kontrol ettikleri bölgelerdeki sivilleri korumaya çağırıyoruz. Türkiye, savaş suçlarını silahlı gruplara ihale ederek sorumluluktan kurtulamaz” dedi.

HEVRİN HALEF’İN ÖLDÜRÜLMESİ RAPORDA

Türkiye’nin desteklediği belirtilen Ahrar el-Şam Örgütü militanlarının, Kürt siyasetçi Hevrin Halef’i infaz ettiği iddiası da Af Örgütü’nün açıklamasında yer aldı.

Uluslararası Af Örgütü, bölgedeki Kürt yerel yönetiminin 17 Ekim itibariyle açıkladığı verilere göre Suriye’nin kuzeyinde çatışmalar sırasında 18 çocuk 218 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.

Af Örgütü, Türkiye’de ise 15 Ekim’e kadar 18 sivilin hayatını kaybettiğini ve 150 sivilin yaralandığını kaydetti.

BM: TÜRKİYE MUHALİFLERİN EYLEMLERİNDEN SORUMLU TUTULABİLİR

BM İnsan Hakları Konseyi, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, uluslararası hukuk kapsamında, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü harekâtta ‘Kürt savaşçılar ve Kürt siyasetçilerin öldürülmesinden’ Türkiye’nin sorumlu tutulabileceğini duyurdu.

BM İnsan Hakları Konseyi Sözcüsü Rupert Colville, ‘Ahrar el Şarkiya’ adlı gruba mensup savaşçıların Menbiç yakınlarında bazı Kürt savaşçıları ve bir Kürt siyasetçiyi öldürdüğünü gösteren bir video olduğunu belirterek, Türkiye, bağlantılı olduğu grupların ihlâllerinden sorumlu tutulabilir” dedi.

Söz konusu videoda, Suriyeli Kürt siyasetçi Hevrin Halef’in Türkiye’nin desteklediği silahlı örgütler tarafından öldürüldüğü görülüyor. Cumartesi günkü saldırıda Hevrin Halef ve şoförü öldürülmüştü.

Videoda silahlı savaşçılar yerde yatan bir erkeğe otomatik silahlarla ateş açarken görülüyor. Bir diğer videoda öldürüldüğü görülen kadının da Hevrin Halef olduğu ifade ediliyor.

BM İnsan Hakları Konseyi: Türkiye, bağlantılı olduğu grupların ihlallerinden sorumlu tutulabilir

Dünya

“Daha iyi bir yol bulmalıyız!”

ABD’deki ırkçılık karşıtı protestolara 16, 31 ve 45 yaşlarındaki üç siyahi erkek arasında geçen çarpıcı konuşma damga vurdu. “Daha iyi bir yol bulmalıyız” diyen 31 yaşındaki Curtis Hayes, ülkenin gündemine oturdu.

BOLD – ABD’de George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından patlak veren ırkçılık karşıtı protestolar devam ediyor. Kuzey Carolina’daki eylemlerde 31 yaşındaki Curtis Hayes’in 16 ve 45 yaşlarındaki göstericilerle yaptığı konuşma dikkat çekti. Hayes, sosyal medyada 22 milyondan fazla izlenen görüntülerde diğer iki eylemciyi yağmadan vazgeçirmek istiyor.

Cumartesi günü çekilen görüntülerde 45 yaşındaki siyah protestocu, Hayes’e ülkede hiçbir şeyin değişmemesinden usandığını söylüyor. “Bundan yoruldum. Artık ayağa kalkma vakti. Bu noktada, olup bitenler için ölmeye hazırım” diyor. Hayes ise onu “Anlıyorum” diye yatıştırmaya çalışıyor, yağmacılara ateş açılacağını söylüyor. Hayes, daha sonra da 16 yaşındaki Raymond isimli protestocuya şunları anlatıyor:

“Şu an burada ne görüyorsan, 10 yıl sonra da aynı şeyler olacak. 26 yaşına geldiğinde, benim şimdi yaptığım gibi aynı şeyleri protesto edeceksin. Kendine bu şekilde zarar verme. Siz daha iyi bir yol bulmalısınız çünkü biz bunu yapamadık. Yaptığımız şey işe yaramıyor. O 45 yaşında, öfkeli. Ben 31 yaşındayım, öfkeliyim. Sen 16 yaşındasın, öfkelisin. Daha iyi bir yol bulmalıyız.”

Good Morning America programına katılan Hayes, yaşananları anlattı. Raymond ve diğer tüm gençlerin öfkelerinin şiddete dönüşmemesini istediğini söyleyen Hayes, görüntüler için şu ifadeleri kullandı: “O anda, 16 yaşındaki gence bakıyordum ve kendime, ‘Bir zamanlar bende öyleydim’ dedim. Sonra 45 yaşındaki adama baktım ve ‘İleride o olmak isteyeceğim’ dedim. Çok yoğun duygular içindeydim çünkü o anda kendimi sorguladığımda şunu anladım, üç nesildir, aynı eşitlik ve aynı değişim için mücadele ediyoruz ve bir şeyleri protesto ediyoruz.”

İki çocuk babası Hayes, “Sorumluluk alma zamanı geldi. Amerika Birleşik Devletleri artık insanlar bir arada olduğu bir yer haline geliyor ve geri dönmeyeceğiz. Çünkü değişim istiyoruz ve bu değişim en alt seviyeden en üst seviyeye, herkesle birlikte başlıyor” ifadelerini kullandı.

 

 

Okumaya devam et

Dünya

İdlib’de çatışmalar yeniden başlayabilir: Türkiye muhalif grupları uyardı

Mart ayının başından beri savaşın durduğu İdlib’te yeniden çatışma endişesi… Türkiye’nin İdlib’teki muhalif grupları Esad, İran ve Rusya’nın saldırısı konusunda uyardığı ortaya çıktı.

BOLD – Suriyeli öde gelen eski bir muhalif isim, Türkiye’nin İdlib’deki muhalif grupları önümüzdeki günlerde Esad rejimi ve müttefikleri İran ve Rusya’nın potansiyel bir askeri saldırısı konusunda uyardığını belirtti. Bu bilgi, ABD liderliğindeki IŞİD’e karşı Doğal Çözüm Operasyonunun bir parçası olan eski ismi “Yeni Suriye Ordusu” yeni ismi “Devrimci Komando Ordusu” olan yapının eski bir sözcüsü tarafından yapıldı. 

Mzahem Alsaloum bugün Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Türkiye, İdlib gruplarını Rusya, İran ve Esad’ın M4 otoyolunun güneyine [güney] yönelik muhtemel askeri operasyonları hakkında bilgilendirdi” dedi. Alsaloum, Şam’da bulunan başka bir kaynağın kendisine iki hafta önce “İdlib’de askeri operasyon için rejim yanlısı taraftaki hazırlıklar ve hamleler hakkında” bilgi verdiğini sözlerine ekledi. Türkiye ile Rusya arasında 5 Mart’ta gerçekleştirilen ateşkes anlaşmasına göre Güney İdlib’den geçen stratejik M4 otoyolunun her 2 tarafındaki 6’şar kilometrelik alanın silahsızlandırılması kararlaştırıldı. Bu yeni bilgi, ateşkesin yürürlüğe girmesinden bu yana Rusya’nın M4 karayolu alanında ilk hava saldırısını gerçekleştirmesinden bir gün sonra geldi. Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden bu yana geçen 3 ay içinde Türkiye, yeni bir saldırı beklentisiyle bölgedeki askeri varlığını artırdı. Bölgeye 15.000 civarında asker ve 6.000’den fazla askeri araç yerleştirildi. Ayrıca yeni hava savunma sistemleri konuşlandırıldı.

Okumaya devam et

Dünya

Alman Bakandan Türkiye’ye “Kavala’nın tutukluluğuna son verin” çağrısı

Almanya’nın Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, Osman Kavala’yı serbest bırakma çağrısı yaptığı Türkiye’yi, uluslararası yükümlülüklerini ihlal ettiği gerekçesiyle de uyardı.

BOLD – Almanya, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına rağmen Osman Kavala’yı serbest bırakmayan Türkiye’ye “uluslararası yükümlülüklerini yerine getir” çağrısı yaptı.

Almanya’nın Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, bugün yaptığı açıklamada, Osman Kavala’nın tutukluluk halinin sürmesini “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin açık bir ihlali” olarak nitelendirdi.

“TÜRKİYE SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMİYOR”

AİHM’in Osman Kavala’nın “derhal serbest bırakılmasını” isteyen 10 Aralık 2019 tarihli kararının kesinleşmiş olmasına rağmen, Türkiye’nin gereğini yerine getirmediğine işaret eden Roth, “Türkiye’ye güçlü ifadelerle, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme, AİHM kararını gecikmeksizin uygulama çağrısını yapıyorum” dedi.

Roth, “Türkiye artık nihayet hukuk devleti ve insan hakları standartlarına uyulmasını güvence altına alınmasını temin etmek zorundadır” ifadelere yer verdiği açıklamasında, Almanya’nın tüm Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin istisnasız olarak AİHM kararlarına saygı göstermesi ve uymasını sağlamak için kararlılık sergileyeceğini kaydetti.

Almanya’nın Avrupa Konseyi’nin karar organı olan Bakanlar Komitesi’nin dönem başkanlığını üstlenmeye hazırlandığını hatırlatan Michael Roth, “Almanya, Osman Kavala davasını dönem başkanlığı sırasında da çok büyük bir dikkatle izlemeye devam edecek” dedi.

Almanya, bu yılın kasım ayı itibariyle AİHM kararlarının uygulanışını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin dönem başkanlığını üstlenecek.

Avrupa Komisyonu Türkiye’deki Suriyeliler için 485 milyon euro yardım önerdi

Okumaya devam et

Popular