Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Muhalefetten alternatif yargı paketi

CHP, HDP, SP, DP ve TİP, iktidarın yargı paketine alternatif olarak ortak bir kanun ve anayasa değişikliği teklifi hazırladı. Teklife göre gözaltı ve tutukluluk süreleri kısaltılacak, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçu kaldırılacak.

BOLD – CHP, HDP, SP, DP ve TİP, iktidarın yargı paketine alternatif olarak ortak bir kanun ve anayasa değişikliği teklifi hazırladı. Teklifin Meclis’e sunulması için İyi Parti’nin tutumu beklenecek.

5 SİYASİ PARTİ HAZIRLADI

CHP’nin başlattığı “Adil Yargılanma Hakkı Yasa Önerisi” başlıklı toplantılara HDP, SP, DP ve TİP iştirak ederek 8 toplantı düzenlendi. 20 kurum ve kuruluştan temsilcilerin de katıldığı toplantılar sonrasında ortaya çıkan teklifle ilgili kararını İYİ Parti önümüzdeki günlerde iletecek. İYİ Parti’nin kararı sonrası teklif Meclis Başkanlığı’na sunulacak.

OHAL SÜRESİ 1 AYA İNDİRİLECEK

5 parti ile 20 kurum ve kuruluşun hazırladığı kanun ve anayasa teklifleri şu düzenlemeleri içeriyor:

* Hakim ve Savcılar Kurulu yerine Adalet Yüksek Kurulu’nun kurulacak, üye sayısı 19 olacak, Adalet Bakanı’nın oy hakkı bulunmayacak. Kurul üyelerinin seçimini Yargıtay, Danıştay ve TBMM yapacak.

* OHAL süresi bir aya düşürülecek. OHAL döneminde anayasa değişikliği yapılamayacak.

* Belediye başkanlıklarına kayyum atanması uygulaması kaldırılacak.

KHK’LILAR GÖREVLERİNE İADE EDİLECEK

* Kamudan ihraç edilen ancak hakkında soruşturma veya kovuşturma açılmamış olanlar ile beraat kararı verilenler göreve iade edilecek, pasaportları verilecek.

* Gözaltı ve tutukluluk süreleri kısaltılacak. Ters kelepçe uygulaması yasaklanacak.

* Yüksek güvenlikli ceza infaz kurumları, çocuk kapalı ceza infaz kurumları kaldırılacak. Tek tip kıyafet düzenlemesinden vazgeçilecek.

* “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçu kaldırılacak.

Devlet Bahçeli’nin linç timleri tekrar sahnede!

Politika

57 anketin ortalaması: AKP’nin oyu yüzde 32, Erdoğan’ın yüzde 40

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, son 15 ayda yapılan 57 ankette AKP’nin ortalama oyunun yüzde 32,35, Tayyip Erdoğan’ın ise yüzde 39,9 olduğunu açıkladı.

BOLD – Özkiraz, 19 araştırma şirketinin 15 ay içerisinde düzenli yaptığı anket sonuçlarını paylaştı. Özkiraz’ın paylaştığı verilere göre Cumhur İttifakı yüzde 50’lik barajı aşamıyor.

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, Youtube hesabından yaptığı yayında 57 anketin ortalamasını paylaştı. Son 15 ayda 19 araştırma şirketinin yaptığı anketlere göre, AKP ve Erdoğan’ın iktidar şansının olmadığını belirten Özkiraz, AKP ve MHP’nin toplamda alacağı ortalama oy oranının yüzde 40,62 olduğunu kaydetti.

Kemal Özkiraz’ın paylaştığı 57 anketin ortalamasına göre partilerin oy oranları şöyle: AKP: Yüzde 32,35, CHP: Yüzde 24,29, MHP: Yüzde 8,27, İyi Parti: Yüzde 9,2, HDP: Yüzde 9,3, Kararsızlar: Yüzde 14, Diğer: Yüzde 2,6.

Yapılan anketlere göre, olası Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yüzde 39,9 oranında oya sahip.

Kılıçdaroğlu: İddiaları Selahattin Demirtaş alacak şeref madalyası gibi göğsüne takacak

Okumaya devam et

Politika

Cemal Enginyurt: “Erdoğan için yüzde 50,1 hayal”

AKP’li Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’yi eleştirdikten sonra MHP’den ihraç edilen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50,1 oy alamayacağını, parlamenter sisteme dönüş için hukuki kılıf bulunacağını iddia etti.

BOLD – TBMM’nin sık sık gündeme gelen isimlerinden eski MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Tayyip Erdoğan ile ilgili dikkat çeken sözler sarf etti. Haber Global’de Saynur Tezel’le Kayıt Altında programında konuşan Enginyurt, Erdoğan’ın göreve devam etmesini istediğini belirtip şunları ifade etti:

“Ama şu anki yapıda yüzde 50,1 hayal. Yüzde 50,1’i alma şansı yok. Yine hukuki bir kılıf bulunacak, hukuki bir gerekçeyle siz isteseniz de istemeseniz de parlamenter sisteme dönüş olacak.”

Soylu yine AYM’ye çattı: Sokrat’ı yargılayan hakim gibiler

Okumaya devam et

Politika

Soylu yine AYM’ye çattı: Sokrat’ı yargılayan hakim gibiler

Katıldığı bir televizyon programında Antik Yunan filozofu Sokrates’ten örnek veren Soylu, polemik yaşadığı AYM için de, “Sokrat’ı yargılayan hakim gibiler” dedi.

BOLD- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı TGRT Haber’deki Gündem Özel programında, bir süredir polemik yaşadığı Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan ve üyelerine yönelik eleştirilerine devam etti.

AYM’nin, “Şehirlerarası karayollarında gösteri ve yürüyüş düzenlenemez” hükmünü iptal etmesinin ardından Soylu, Arslan ve üyelere sert tepki gösterdi.

DİLİMİZ DÜŞÜNCEMİZ SAKLI DEĞİL

“Anayasa ile sorunumuzun olması mümkün değil” diyen Soylu: “Ancak karşı karşıya kaldığımz meseleyi ifade etmek durumundayız. Sorunları ben de kendi üslubumla ifade etmeye çalıştım. ‘Kullanılan dil düşünceyi saklar’ diye bir laf var, bizim dilimiz düşüncemiz saklı değil, belki problemimiz bu olabilir. Ne varsa onu ifade etmeye çalışırız biz. Bugün Anayasa Mahkemesi’nin açıklaması Soğuk Savaş dönemi Nevzat Tandoğan’a dönmüş bir ifadeyi anımsatmaktadır” dedi.

AYM’nin geçmişte aldığı kararları sıralayan Soylu “AYM’nin ilk kurucuları Menderes’i asanlardır. 367 garabetini AYM sağladı” dedi. AYM üyelerini sosyal medyada bisiklet polemiği başlatmakla suçlayan Soylu: “Bütün bunlardan sonra derdiniz ne, bisiklet tartışması başlattınız? PR üzerinden tweet atması son derece sakil bir düşüncedir” dedi.

ELEŞTİRME HAKKI HER ZAMAN VAR

Sistem tartışılmazsa yapılan işlerin ehemmiyetinin kalmayacağını söyleyen Soylu: “Eleştirme hakkı her zaman var, ben eleştirmiyorum ki, senin arkadaşların eleştiriyor. Biz sanki müdahale etmişiz de Anayasa’nın 138. maddesine karşı çıkmışız da, böyle bir şey oluşturulmaya çalışıldı, bu büyük bir haksızlık” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında idam edilen Antik Yunan filozofu Sokrates’ten bir örnek veren Soylu, AYM için de, “Sokrat’ı yargılayan hakim gibiler” dedi.

Balayından önce Saray’a giden başsavcı için Demirtaş’a iddianame

Okumaya devam et

Popular