Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Suriye’deki ateşkes piyasalara olumlu yansıdı

Türkiye ile ABD’nin Suriye’de anlaşmaya varması piyasalarda olumlu havaya yol açtı. Dün 5.74 seviyelerini gören dolar, günü 5.79’dan tamamladı. Borsa ise yüzde 3.71 primle 95 bin puandan 98 bin puana yükseldi. Piyasalardaki olumlu hava TCMB’den faiz indirimi beklentisini de artırdı.

BOLD – ABD ile anlaşan Türkiye, Suriye’ye yönelik başlattığı “Barış Pınarı” harekatına 120 saatliğine ara verdi. Bu gelişmenin ardından piyasalar yönüne eksiden artıya çevirdi.

Düşüşe geçen dolar dün sabah saatlerinde 5.7475, euro ise 6.3850 TL seviyelerine kadar indi. Dolar günü 5.7971 TL’den, euro ise 6.4489 TL’den tamamladı.

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre, ABD ile ilişkilere yönelik bir riskin ortadan kalkması ve TL varlıklarda değer kazanımıyla birlikte Merkez Bankası’nın gelecek haftaki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından faiz indirim beklentisi de arttı.

Önceki gün AKP’li cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ikili görüşmesinin öncesinde 5.93 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, toplantı sonrasında anlaşmaya varıldığının açıklanmasıyla birlikte 5.75’lere kadar çekildi.

Haftanın son işlem gününde de Türk varlıklarında olumlu hava devam etti. Piyasaların bundan sonra sahadaki gelişmeleri, Erdoğan-Putin görüşmesini ve gelecek haftaki PPK toplantısını izleyeceği belirtiliyor.

“PİYASA İÇİN EN OLUMLU SENARYO GERÇEKLEŞTİ”

Uzmanlar, piyasa için en olumlu senaryonun gerçekleştiğini belirterek, borsada yükselişin sürebileceğini, kurdaki hareketin ise faiz indirimi ile birlikte sınırlı olabileceğini söyledi.

9 Ekim’de başlayan harekat sonrasında TL’deki volatilitenin artmasıyla 24 Ekim’deki PPK toplantısında yapılacak indirim miktarı beklentisi 50-100 baz puana kadar gerilemiş, hatta hiç indirim yapılmaması yönünde değişmişti.

Analistler, son gelişmelerin ardından oluşan olumlu havanın ve bu havanın toplantıya kadar devam etmesinin, yeniden 150-200 baz puana varabilecek bir indirimin önünü açabileceğini belirtiyor.

QNB Finansbank Başekonomisti Erkin Işık, Merkez Bankası’nın gelecek haftaki toplantısında faiz indirimi yapmasını beklediklerini söyleyerek, “Kurdaki dalgalanma sonrası indirim beklentimiz azalmıştı ancak karar vermek için gelişmeleri bekliyorduk. Son enflasyon verisinde enflasyon görünümü olumluydu. Suriye konusunda anlaşmaya varılması ve TL’deki değer kazanımını da göz önünde bulundurarak gelecek haftaki PPK’da 100 baz puan indirim bekliyoruz” dedi.

Barış Pınarı Harekâtı’nın başlamasından bu yana geçen son iki haftada Borsa İstanbul yaklaşık 10 bin puan satış baskısıyla karşılaştı.

ABD ve Türkiye’nin Suriye konusunda anlaşmasının ardından BIST 100 endeksi yüzde 3.7 artışla 98 bin 406 puandan açıldı. Açılışın ardından yatay seyre geçen BIST 100 Endeksi yüzde 3.71 yükselişle günü 98.415 puandan tamamladı. Son iki haftada yüzde 11 değer kaybının yaşandığı bankacılık endeksi ise yüzde 5 yükselişle dikkati çekti.

ABD savcılık makamının ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde aleyhine hazırlanan iddianameyi açıkladığı Halkbank hisse fiyatı ise yüzde 7 primli açılmasının ardından günü yüzde 6.21 yükselişle 5.64 TL’den tamamladı. Türkiye 2 yıllık ve 10 yıllık tahvil faizleri düşerken, 5 yıllık CDS 380 baz puana geriledi.

Ateşkese rağmen ABD’li senatörler yaptırım tasarısını Kongre’ye getirmekte kararlı

Ekonomi

Rekabet Kurumu harekete geçti: 20’den fazla banka incelemeye alındı

Rekabet Kurumu, bankacılık işlemleri yapılırken birlikte hareket ettikleri şüphesiyle 20’den fazla banka hakkında ön araştırma başlattı. Bankaların tüketici aleyhine durum oluşturup oluşturmadıkları inceleniyor.

BOLD – Rekabet Kurumunun, 20’den fazla banka hakkında ön araştırma başlattığı ortaya çıktı. Araştırmanın re’sen başlatıldığı ifade edildi. NTV’den Ahmet Ergen’in aktardığına göre araştırma, bankaların mevduat, kredi, döviz, tahvil, bono, hisse senedi ve aracılık hizmetlerine ilişkin faaliyetleri kapsıyor.

Bu faaliyetler yapılırken birlikte hareket edilerek tüketici aleyhine durum oluşturup oluşturulmadığına yönelik bir inceleme ve belirleme süreci için ön araştırma başlatıldı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Ekonomik kriz nedeniyle sosyal medya bitpazarına dönüştü

Ekonomik kriz sonrası sıkıntılı günler geçiren vatandaşların artması sonrası sosyal medya artık ikinci el pazarına dönüştü. Vatandaşlar ‘acil’ koduyla ev eşyalarından böbreğine kadar birçok şeyi sosyal medyadan satıyor.

BOLD – Ekonomik kriz, sosyal medya mecralarında da hissedilmeye başlandı. Vatandaşlar paylaşımlarına ‘acil’ yazarak kimi zaman ev eşyalarını satıyor, kimi zamanda CV’sini yayınlayarak iş arıyor.

SOSYAL MEDYADA EŞYA SATAN DA VAR BÖBREK SATAN DA

Millî Gazete’den Furkan Erten’in haberine göre, e-ticaret sitelerini sollayan Twitter ve Instagram’da insanlar gelir oluşturmak için birçok şeyi satıyor. Çamaşır makinesi, buzdolabı gibi birçok ev eşyasının parasızlıktan dolayı satıldığı sosyal medya uygulamaları adeta bitpazarına dönmüş durumda. Bir öğrenci, kirasını ödemek için çamaşır makinesini sattığını paylaşarak, “Ne olur pazarlık yapmayın” notunu düştü. Geçtiğimiz günlerde bir kullanıcı, “Çocuklarımın okuması için böbreğimi satıyorum” paylaşımında bulunmuştu.

TÜİK’E GÖRE İŞSİZ SAYISI 4 MİLYON

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en son açıkladığı 2019 yılı ekim ayına ait işsizlik rakamlarına göre, işsizlik oranı 1,8 puanlık artış ile yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 608 bin kişi artarak 4 milyon 396 bin kişi oldu. Tarım dışı işsizlik oranı 2,1 puanlık artış ile yüzde 15,7 olarak gerçekleşti.

BM: Aralık başından bu yana 350 bin Suriyeli Türkiye’ye doğru kaçtı

Okumaya devam et

Ekonomi

4 kardeşin intihar ettiği evin elektriğini kesen Cengiz Kolin’e ceza kesildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Fatih’te intihar eden 4 kardeşe ait evin elektriğinin gecikmiş borcu sebebiyle kesilmesinden dolayı yandaş Cengiz Kolin (CK) Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ’ye 888 bin 397 lira idari para cezası kesti.

BOLD Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 6 Kasım’da Fatih’te intihar eden 4 kardeşe ait evin elektriğinin gecikmiş borcu sebebiyle kesilmesinden dolayı CK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ’ye 888 bin 397 lira idari para cezası kesti.

ASLİ KUSURLU BULUNDU

EPDK’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, intihar sonrası elektriğin kesilmesine ilişkin kurum tarafından bölgede elektrik dağıtım faaliyeti yürüten CK Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ ve perakende satış faaliyeti yürüten CK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ hakkında soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı. Açıklamada soruşturmanın sonucuna ilişkin değerlendirmelerine yer verilen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, CK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ’nin olayda asli kusurlu olarak tespit edildiğini ifade etti.

TÜKETİCİYİ ÜZENİ BİZ DE ÜZERİZ

Şirkete 888 bin 397 lira idari para cezası uygulanmasına ve yine mevzuata aykırı fiilde bulunduğu tespit edildiği için ihtar yaptırımı uygulanmasına karar verildiğini belirten Yılmaz, “Bizim şirketlere her zaman verdiğimiz mesaj, vatandaşlarımıza hizmet verirken daima duyarlı ve titiz olmaları yönünde. Aksi halde ‘Tüketiciyi üzeni biz de üzeriz’ diyoruz. 6 Kasım’da yaşanan acı olay ve ardından ilgili meskenin elektriğinin kesildiğini görmek hepimizi derinden yaraladı. Kayıtsız kalmamız, seyirci kalmamız beklenemezdi. Aslında bu soruşturma ve ceza bütün enerji sektörüne verilmiş bir mesajdır aynı zamanda” dedi.

Saray ve faize bütçe yetmedi

Okumaya devam et

Popular