Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Tarım Bakanlığının yasa dışı lüks ithal araçları Sayıştaya tosladı

Sayıştay, Tarım ve Orman Bakanlığı Ankara ve İstanbul bölge müdürlükleri ile 10 il müdürlüğünün yasaya aykırı şekilde ithal araç kiralandığını belirledi. Bu kiralamaların ülke ekonomisinde cari açığa neden olduğunu vurguladı.

BOLD – Tarım ve Orman Bakanlığının Ağrı, Çanakkale, Çorum, Diyarbakır, Konya, Mardin, Muğla, Muş, Samsun, Trabzon il müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen araç kiralama ihaleleri Sayıştay tarafından mercek altına alındı. İl müdürlüklerinin yerli yerine yabancı araç aldığı belirlendi. Taşıt Kanunu’nda yer almayan makamlar için silindir hacmi 1600 cc üzerinde veya yerli muhteva oranı yüzde 50 oranının altında kalan yabancı menşeli araç kiralandığını tespit edildi. Bazılarında ise kiralamanın ticari araç olarak yapıldığını ancak ticari araç yerine ithal binek araçlar alındığını anlaşıldı.

MEMLEKET YOLLARINA UYGUN OLMALI

Ali Ekber Ertürk’ün Sözcü gazetesinde yer alan haberine göre, Sayıştay raporunda “Taşıt Kanunu gereğince kamuda kullanılacak araçların lüks ve gösterişten uzak olması, memleket yollarına uygun olması, ekonomik ve ucuz olması gerekir” denildi.

Rapordaki şu ifadeler dikkat çekti:

“Hibe dâhil, her ne suretle olursa olsun yabancı menşeli binek veya station-wagon cinsi taşıt edinilemez. Sonuç olarak 1600 cc üzeri ve/veya yabancı menşeli araçların kasko değeri yüksek olduğundan kira bedeli de yüksek olmakta; bütçeden daha fazla kamu kaynağı kullanılmasına neden olunmaktadır. Bununla beraber yabancı menşeli araç kullanımının yaygınlaşması, bu araçların daha fazla sayıda ithal edilmesine neden olduğundan ülkemizin cari açığını olumsuz etkileyecektir. Oysa mevzuatın belirlediği sınırlar çerçevesinde kamuda yerli araç kullanımı arttığında, bu durumdan sanayi üretimi, istihdam seviyesi ve ülkemizin milli geliri pozitif etkilenecektir.”

Kamboçya’da gözaltına alınan Karaca’nın eşinden çağrı: Eşimi bize getirin

Gündem

AKP’li eski başkana müdürlük kıyağı

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinin AKP’li eski Belediye Başkanı Hasan Kalın, Eskişehir Gençlik Hizmetleri Müdürü olarak atandı. 31 Mart’ta CHP’li rakibine yenilen ve belediyenin taşınmazlarını satan Kalın, 22 milyon lira da borç bıraktı.

BOLD – Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinin AKP’li eski belediye başkanı Hasan Kalın, Eskişehir Gençlik Hizmetleri Müdürü yapıldı. Yeni görevine bugün başlayan Kalın’ın ataması tepkilere neden oldu.

GÖREVİNE BUGÜN BAŞLADI

Sözcü’den Kemal Atlan’ın haberine göre Seyitgazi Belediyesinin 2014-2019 yılları arasında belediye başkanlığı görevini yürüten AKP’li Hasan Kalın, Eskişehir İl Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Gençlik Hizmetleri Müdürü olarak atandı. AKP’li eski başkanın ataması tepkilere neden oldu. Kalın, atandığı görevine bugün başladı.

SEÇİM ÖNCESİ 13 BİN LİRALIK PİDE, 21 BİN LİRALIK ÇİÇEK ÖDEMESİ

AKP’li eski başkan Kalın, 31 Mart seçimlerinde yeniden aday olmuş ancak seçimi CHP’li Uğur Tepe kazanmıştı. Seyitgazi Belediyesinin yeni başkanı Uğur Tepe, kalın döneminden kalan borcu sosyal medya hesabından paylaşmış, belediyenin borcunun 22 milyon 336 bin TL olduğunu açıklamıştı. Başkan Tepe’nin paylaşımında belediyenin borçları içerisinde 19 Mart 2019 tarihinde fatura edilen 13 bin 235 liralık pide borcu ile 21 bin 900 liralık çiçek alımı dikkat çekmişti.

BELEDİYENİN 1 MİLYON METREKARELİK ARAZİSİNİ SATMIŞ

Kalın, belediyeye ait 1 milyon metrekarenin üzerindeki araziyi 2,5 milyon TL’ye satmasıyla gündeme gelmişti. Yeni Başkan Tepe, “Seyitgazi Belediyesinin 2014-2019 yılları arasında, 21 bin 950 metrekare büyüklüğünde 25 adet arsa, 832 bin 606 metrekare büyüklüğünde 76 adet tarla, 6 adet konut sattığını, satılan konutların yaklaşık değerinin 600 bin lira, satılan toprakların ise 1 milyon 20 bin metrekare büyüklüğünde olduğunu ve tüm bunların sadece 2 milyon 410 bin TL’ye satıldığını biliyor muydunuz?” demişti.

Hamile tutuklu Elif Tuğral bu sabah doğum yaptı

Okumaya devam et

Gündem

Hamile tutuklu Elif Tuğral bu sabah doğum yaptı

Hamileliğinin son dört ayını cezaevinde geçiren Elif Tuğral, bu sabah oğlu Vehbi Enes’i dünyaya getirdi. Tuğral doğuma başında 8-10 asker ve gardiyanla girdi.

BOLD ÖZEL- 5 aylık hamileyken tutuklanıp İzmir Şakran Cezaevine gönderilen Elif Tuğral bu sabah 10.30’da İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesinde doğum yaptı. Bir erkek çocuk dünyaya getiren Tuğral’ın ve bebeğinin sağlık durumu henüz bilinmiyor. Başında yaklaşık 8-10 askerle asker ve gardiyan ile doğuma giren Tuğral’a annesinin refakat edebilmesi için savcılığa izin başvurusu yapıldı.

Ev hanımı Tuğral’ın Hilmi adından bir erkek çocuğu daha bulunuyor. Cemaat soruşturmaları kapsamında 10 Ekim 2019’da tutuklanan Elif Tuğral, İzmir 15. Ağır Ceza Mahkemesince 6 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dosyası İstinaf’ta bulunuyor.

Ayrıntılar geliyor…

Okumaya devam et

Gündem

11 bin pasaportun idari tedbir kararı kaldırıldı

İçişleri Bakanlığı, pasaport kanununda yapılan değişikliğin ardından 11 bin 27 kişinin pasaportunda bulunan idari tedbir kararının kaldırıldığını duyurdu.

BOLD – İçişleri Bakanlığı, 11 bin 27 kişinin pasaportundaki idari tedbir kararının kaldırıldığını açıkladı. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Pasaport Kanunu’nda yapılan son düzenleme ile Bakanlığımızın 2019/14 sayılı Genelgesi doğrultusunda Pasaport İdari Karar Komisyonu 20 Aralık 2019 tarihinde çalışmalarına başlamıştır. Bu çalışmalar kapsamında, idari tedbir kararlarının kaldırılmasına yönelik başvurular İl Nüfus Müdürlüklerince alınmakta olup, 21 Şubat 2020 tarihi itibariyle 11 bin 27 kişinin pasaportunda bulunan idari tedbir kararı kaldırılmıştır” denildi.

Pakistan’dan bir gece yarısı kaçırılan Kaçmaz ailesi, yaşadıklarını ilk kez anlattı

Okumaya devam et

Popular