Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP kulisi: Harekâtla partinin oyundaki düşüş durduruldu

AKP’li yetkili bir isim, Barış Pınarı harekatının partinin oyundaki düşüşü durdurduğunu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a desteği artırdığını savundu. AKP’li isim, “Harekâtla birlikte iniş durduruldu ve sabit bir noktaya geldi” dedi.

BOLD – Cumhuriyet’in kulis haberine göre, AKP içerisinde ABD ile yapılan görüşmeler sonrasında Barış Pınarı Harekâtı’na verilen 120 saatlik ara “Türkiye kârdan zarar etti, ABD ise zarardan kâr etti” olarak yorumlandı. Harekâtın iç siyasete etkisinin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteğin artması olarak kendisini gösterdiği değerlendirmesi yapılıyor. ABD Başkanı Trump’ın mektubuna yanıt verilmemesinin “bir eksiklik olmadığını” savunan AKP yöneticileri, “Kavgada yumruk sayılmaz” görüşünü dile getirirken, bunun gelecekte Türkiye’nin pozisyonu için kullanılacağı tezini ileri sürüyor.

Parti kulislerinde konuyla ilgili şu değerlendirmeler yapılıyor:

PYD TASFİYE OLACAK

Bölgede sadece ABD ya da Rusya olsa dezavantaj olur. Soçi Zirvesi var, mecburen Rusya’nın Türkiye’ye el vermesi gerekiyor. Yoksa ABD var. Trump bir yere kadar getirdi ve Türkiye’nin istediğini yapmak zorunda kaldı. Daha da daraldıkça Türkiye’nin beklentileri çok daha fazla karşılanabilir. Türkiye’nin nihai hedefinin 32 mille bağlı olmaması lazım. PYD aşağı gittikçe bizim de peşinden gitmemiz lazım. PYD aşağıda varlığını devam ettiremez, orada bir terör devleti kuramaz. Çünkü demografik yapı buna uygun değil, orada daha çok Arap yoğunluğu var. Suriye merkez hükümeti de oradan yukarı doğru sıkıştırmaya başlayacak. Sıkıştırdığı zaman PYD tamamen tasfiye olacak. Herhalde Beşşar Esad kendi ülkesini kontrol etmek isteyecektir.

KÂRDAN ZARAR ETTİK

Bu anlaşmadan her iki taraf da kazandı. Biz daha fazla kârlı çıkabilirdik bu işten, ortada mahrum kaldığımız bir kâr var. ABD de büyük zarardan dönmek suretiyle kazandı. ABD, stratejik olarak Rusya-Türkiye blokunu güçlendirip aleyhine sonuç doğmasını engellemek istedi. ABD, Türkiye ile sürdürülebilir görüşme zeminini korumayı amaçladı.

KAVGADA YUMRUK SAYILMAZ

Geçmişteki hükümetler ABD ile böyle karşı karşıya kalmadığı için buna benzer bir mektup vakası olmamış. Türkiye, kendi ulusal sınırları içinde hakkını savunmak için attığı adımlar ve pazarlıklar nedeniyle sınırı aşan konuşmalar oluyor iki devlet arasında. Türkiye, kendi uluslararası egemenlik haklarını kullandığı için böyle bir mektup yazılıyor. Mektuba mutlaka bir yanıt verilir. Çuval geçirme olayından sonra ne oldu, aşama aşama sonuç alındı. Bu mektuba yanıt, Türkiye’nin Ortadoğu’daki pozisyonunun güçlenmesi olacaktır. Kavgada yumruk sayılmaz.

ERDOĞAN’A DESTEK ARTTI

Şu an siyasi nabız tutuluyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın siyasi desteği arttı, şu anda yüzde 60’ın üzerinde. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da harekâta destek veriyor. Destek vermek zorundalar, çünkü kendi tabanları da bunu istiyor. Toplumsal destek, diplomatik ve askeri başarıyla tezahür eden bir durum. Çinli savaş sanatçısı, 2 bin yıl önce “5 şeyi bilirsem kazanırım” demiş. Yer (arazi koşulları), gök (hava koşulları), kendi savunma gücü, karşı tarafın savunma gücü ve liderin aldığı savaş kararına halkın desteği. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, S-400 krizi, terörle mücadele, 15 Temmuz ve benzeri süreçleri algıyı iyi yöneterek bu noktaya getirdi. Muhalefet şu anda sadece Barış Pınarı Harekâtı değil, diplomatik sürecin de karşısında olamaz.

BABACAN VE DAVUTOĞLU PARTİ KURMAKTA GEÇ KALDI

31 Mart ve yenilenen İstanbul seçiminde aldığı sonuçların partide yarattığı travma atlatılıyor. Partiye olan destekte görülen aşağı doğru iniş yavaşlamıştı. Harekâtla birlikte iniş durduruldu ve sabit bir noktaya geldi. Parti teşkilatlarındaki dağınıklık yerini heyecanlı ve dinamik bir görüntüye bıraktı, kongre süreçleriyle bu daha da olumlu yönde artacaktır. Terörle mücadele ve ABD ile atışmalar, partiye kazandırıyor. Bu aşamadan sonra yeni kurulacak partilere geçişlerin Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun beklediğinden çok daha az olacağı değerlendirmesi yapılıyor. Bir AKP’li yetkili, bu konuda “Cumhurbaşkanı, Babacan ile görüşmesinde ‘elinizi çabuk tutun’ demişti” diye espri yaparak Babacan ve Davutoğlu’nun parti kurmakta geç kaldığı imasında bulundu.

Adalet Bakanlığı’ndan reform öncesi manidar hamle: 15 yıllık istismar verilerini erişime kapattı

Politika

Saray’da Erdoğan ile görüştüğü öne sürülen CHP’linin ismi açıklandı

Gazeteci Rahmi Turan, Saray’da Tayyip Erdoğan ile görüşen CHP’li’nin Muharrem İnce olduğunu açıkladı. İnce ise, Genel Merkez’in mutfağındaki çeteye işaret etti.

BOLD – “Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Erdoğan ile görüşen CHP’li” yazısı Türkiye gündemine oturan gazeteci Rahmi Turan, sağlık sorunları için gittiği İngiltere’nin başkenti Londra’da sozcu.com.tr’ye konuştu. Turan, Erdoğan ile görüşen CHP’linin Muharrem İnce olduğunu anlattı. Turan şunları söyledi:

HANGİ ARAÇLA KAÇTA GELDİ?

“Uzun bir süredir tedavim nedeniyle Londra’dayım. Yani ortadan kaybolduğum falan yok. Son 2 gündür tedavimin yoğunluğu nedeniyle Türkiye’de olan bitenle çok ilgilenemedim. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini de şimdi sizden öğrendim… O zaman Saray’a yakın kaynağımın bana söylediği ismi sizin aracılığınızla açıklamak istiyorum. Kaynağımın bana söylediğine göre, Saray’da Erdoğan’la görüşen CHP’li isim Muharrem İnce’ymiş. Hatta kaynağım İnce’nin hangi araçla geldiğini, saat kaçta Saray’a girdiğini, kaçta çıktığını dakika dakika söyledi. Ben de gazetecilik refleksiyle aldığım bu önemli bilgiyi köşemde isim vermeden yazdım. Gelinen durum, bu ismi açıklamamı şart koştu. Ama önemli bir şeyi belirtmek istiyorum. Bu görüşme ve isimler, kaynağımın iddiası. Ben de bu önemli iddiayı Türkiye gündemine taşıdım. Bakalım taraflar şimdi ne diyecek…”

GENEL MERKEZİN MUTFAĞINDAKİ ÇETE!

Rahmi Turan’ın açıklamasından kısa süre sonra İnce, Twitter’dan iddialara cevap verdi. Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü yalanladı. İnce şu ifadeleri kullandı:

  • Daha ilk günden Rahmi Turan’ın dile getirdiği iddiaların merkezine benim adımın oturtulacağını bana gelen bilgiler doğrultusunda tahmin etmiştim.
  • Bunun benim üzerimden parti içi muhalefete yönelik bir operasyon olduğunu ve bunun Genel Merkezin mutfağında bir çete tarafından pişirildiğini biliyordum. Tahminlerimde yanılmadım.
  • İddiaların benimle uzaktan yakından bir ilgisi yoktur, olamaz. Bu bana, benim üzerimden parti içi muhalefete yönelik şerefsizce bir saldırıdır. Bu şerefsiz, onurdan insanlıktan nasip alamamış kalemşörle ve kaynağım dediği saray soytarısıyla mutlaka yargı önünde hesaplaşacağız.
  • Bu iş elbette sadece yargıyla sınırlı kalmayacaktır. Siyaseten bu operasyonun parçası olan ve Cumhurbaşkanlığı seçim akşamından bu yana şahsıma yönelik kampanya yürütenlerle de hesaplaşmamız kamuoyunun huzurunda devam edecektir.
  • Şundan herkes emin olsun ki kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacaktır.
  • Ben kendimin ne olduğunu biliyorum. Madem ismimi ortaya attınız elinizdeki belgeleri de tüm Türkiye ile paylaşmanızı bekliyorum. Bu konu artık benim için siyasi bir konu olmanın çok ötesine geçmiş bulunmaktadır.
  • CHP yönetimi bu saatten sonra konuyu geçiştiremez. Bu konuyla ilgili benim üzerimden mutlaka bir disiplin soruşturmasını da başlatmalıdır. Ya da taraf olarak konuyu yargıya taşıyıp kendi duruşunu göstermelidir.

İnce, Turan’ın açıklamasının hemen ardından CNNTürk’teki Gündem Özel Programı’na gönderdiği mesajda “Eğer böyle bir görüşme gerçekleştirdiysem ve bununla ilgili bir belge varsa kendimi Taksim Meydanı’nda yakarım” yazmıştı.

Tutuksuz yargılanan Harbiyeli öğrencilere yakalama kararı

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan, Saray’ın 108 metrekarelik yerli ve milli halısını gazetecilere tanıttı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ekvador Büyükelçisiyle görüşmesi öncesi gazetecilere yerdeki halıyı tanıttı. Gazetecilere halıyı gösteren Erdoğan, “Arkadaşlar bu halımız Hereke… 108 metrekare, yerli ve milli” dedi.

BOLD – Saray’da Ekvador Cumhuriyeti Büyükelçisi Fanny De Lourdes Puma Puma ile görüşme yapan Erdoğan, görüşme öncesi gazetecilere yere serilmiş olan halıyı göstererek “Arkadaşlar bu halımız Hereke… 108 metrekare, yerli ve milli” dedi.

Tutuksuz yargılanan Harbiyeli öğrencilere yakalama kararı

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan, iddialarla ilgili cumhurbaşkanlığını ortaya koydu

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Saray’daki CHP’li” iddiasıyla ilgili Kılıçdaroğlu’na rest çekerek, “Eğer yiğitsen ben cumhurbaşkanlığımı ortaya koyuyorum.Sen genel başkanlığını ortaya koyabiliyor musun?” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rahmi Turan’ın yazısıyla gündeme gelen “Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki CHP’li” iddiasına yanıt verdi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu suçlayan Erdoğan, “Eğer yiğitsen ben cumhurbaşkanlığımı ortaya koyuyorum. Acaba sen genel başkanlığını ortaya koyabiliyor musun?” dedi.

“BİLİYORUM” DİYEN KILIÇDAROĞLU’NA “İSPAT ET” ÇAĞRISI

Partisinin İzmir İl Başkanlığındaki törende konuşan Erdoğan, Sözcü yazarı Rahmi Turan’ın köşesinde ortaya koyduğu iddia ile ilgili, “Arkadaşlarım gerekli cevabı verdiler. ‘Böyle bir görüşme olmadı’ dediler. Ve bunu haber yapan gazeteci kayıp… Bay Kemal senin hayatın yalan. Hayatın yalan. Bak İzmir’den milletvekili olduğun ilden sesleniyorum sana. Eğer yiğitsen ben cumhurbaşkanlığımı ortaya koyuyorum. Acaba sen genel başkanlığını ortaya koyabiliyor musun? İspat ettin, ettin. Etmediğin takdirde CHP’nin genel başkanlığından çek git” dedi.

KILIÇDAROĞLU “İSİM VERMEK İSTEMİYORUM” DEMİŞTİ

Sözcü Gazetesi yazarı Rahmi Turan, “Saray’a çıkan CHP’li kim?” başlıklı yazısında Beştepe’ye giden bir CHP’linin, CHP Genel Başkanlığı’na aday olma konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğünü aktarmıştı. Turan’ın yazısını yorumlayan CHP Lideri Kılıçdaroğlu da “Ben şaşırmadım efendim. Doğrudur… CHP’yi nasıl dağıtırız diye çalışan ekipleri var. Adamlar tutuldu, paralar verildi. Başka işin mi gücün mü yok? Erdoğan, CHP’yi dağıtmak için elinden geleni yapıyor. Devletin en kilit noktasındaki isimleri devreye soktuğunu biliyorum. Okuduğumda ‘doğrudur’ dedim. İsim vermek istemiyorum” demişti.

 

“Bizleri gaz odalarında, fırınlarda öldüremediler. Ancak Nazilerden daha beterini yapmaya çalıştılar”

Okumaya devam et

Popular