Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP kulisi: Harekâtla partinin oyundaki düşüş durduruldu

AKP’li yetkili bir isim, Barış Pınarı harekatının partinin oyundaki düşüşü durdurduğunu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a desteği artırdığını savundu. AKP’li isim, “Harekâtla birlikte iniş durduruldu ve sabit bir noktaya geldi” dedi.

BOLD – Cumhuriyet’in kulis haberine göre, AKP içerisinde ABD ile yapılan görüşmeler sonrasında Barış Pınarı Harekâtı’na verilen 120 saatlik ara “Türkiye kârdan zarar etti, ABD ise zarardan kâr etti” olarak yorumlandı. Harekâtın iç siyasete etkisinin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteğin artması olarak kendisini gösterdiği değerlendirmesi yapılıyor. ABD Başkanı Trump’ın mektubuna yanıt verilmemesinin “bir eksiklik olmadığını” savunan AKP yöneticileri, “Kavgada yumruk sayılmaz” görüşünü dile getirirken, bunun gelecekte Türkiye’nin pozisyonu için kullanılacağı tezini ileri sürüyor.

Parti kulislerinde konuyla ilgili şu değerlendirmeler yapılıyor:

PYD TASFİYE OLACAK

Bölgede sadece ABD ya da Rusya olsa dezavantaj olur. Soçi Zirvesi var, mecburen Rusya’nın Türkiye’ye el vermesi gerekiyor. Yoksa ABD var. Trump bir yere kadar getirdi ve Türkiye’nin istediğini yapmak zorunda kaldı. Daha da daraldıkça Türkiye’nin beklentileri çok daha fazla karşılanabilir. Türkiye’nin nihai hedefinin 32 mille bağlı olmaması lazım. PYD aşağı gittikçe bizim de peşinden gitmemiz lazım. PYD aşağıda varlığını devam ettiremez, orada bir terör devleti kuramaz. Çünkü demografik yapı buna uygun değil, orada daha çok Arap yoğunluğu var. Suriye merkez hükümeti de oradan yukarı doğru sıkıştırmaya başlayacak. Sıkıştırdığı zaman PYD tamamen tasfiye olacak. Herhalde Beşşar Esad kendi ülkesini kontrol etmek isteyecektir.

KÂRDAN ZARAR ETTİK

Bu anlaşmadan her iki taraf da kazandı. Biz daha fazla kârlı çıkabilirdik bu işten, ortada mahrum kaldığımız bir kâr var. ABD de büyük zarardan dönmek suretiyle kazandı. ABD, stratejik olarak Rusya-Türkiye blokunu güçlendirip aleyhine sonuç doğmasını engellemek istedi. ABD, Türkiye ile sürdürülebilir görüşme zeminini korumayı amaçladı.

KAVGADA YUMRUK SAYILMAZ

Geçmişteki hükümetler ABD ile böyle karşı karşıya kalmadığı için buna benzer bir mektup vakası olmamış. Türkiye, kendi ulusal sınırları içinde hakkını savunmak için attığı adımlar ve pazarlıklar nedeniyle sınırı aşan konuşmalar oluyor iki devlet arasında. Türkiye, kendi uluslararası egemenlik haklarını kullandığı için böyle bir mektup yazılıyor. Mektuba mutlaka bir yanıt verilir. Çuval geçirme olayından sonra ne oldu, aşama aşama sonuç alındı. Bu mektuba yanıt, Türkiye’nin Ortadoğu’daki pozisyonunun güçlenmesi olacaktır. Kavgada yumruk sayılmaz.

ERDOĞAN’A DESTEK ARTTI

Şu an siyasi nabız tutuluyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın siyasi desteği arttı, şu anda yüzde 60’ın üzerinde. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da harekâta destek veriyor. Destek vermek zorundalar, çünkü kendi tabanları da bunu istiyor. Toplumsal destek, diplomatik ve askeri başarıyla tezahür eden bir durum. Çinli savaş sanatçısı, 2 bin yıl önce “5 şeyi bilirsem kazanırım” demiş. Yer (arazi koşulları), gök (hava koşulları), kendi savunma gücü, karşı tarafın savunma gücü ve liderin aldığı savaş kararına halkın desteği. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, S-400 krizi, terörle mücadele, 15 Temmuz ve benzeri süreçleri algıyı iyi yöneterek bu noktaya getirdi. Muhalefet şu anda sadece Barış Pınarı Harekâtı değil, diplomatik sürecin de karşısında olamaz.

BABACAN VE DAVUTOĞLU PARTİ KURMAKTA GEÇ KALDI

31 Mart ve yenilenen İstanbul seçiminde aldığı sonuçların partide yarattığı travma atlatılıyor. Partiye olan destekte görülen aşağı doğru iniş yavaşlamıştı. Harekâtla birlikte iniş durduruldu ve sabit bir noktaya geldi. Parti teşkilatlarındaki dağınıklık yerini heyecanlı ve dinamik bir görüntüye bıraktı, kongre süreçleriyle bu daha da olumlu yönde artacaktır. Terörle mücadele ve ABD ile atışmalar, partiye kazandırıyor. Bu aşamadan sonra yeni kurulacak partilere geçişlerin Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun beklediğinden çok daha az olacağı değerlendirmesi yapılıyor. Bir AKP’li yetkili, bu konuda “Cumhurbaşkanı, Babacan ile görüşmesinde ‘elinizi çabuk tutun’ demişti” diye espri yaparak Babacan ve Davutoğlu’nun parti kurmakta geç kaldığı imasında bulundu.

Adalet Bakanlığı’ndan reform öncesi manidar hamle: 15 yıllık istismar verilerini erişime kapattı

Politika

TBMM Başkanı Şentop: 9 vekil ve 35 personelde Kovid-19 tespit edildi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM’deki koronavirüs vakaları ile ilgili yaptığı açıklamada 9 milletvekili ve 35 personel olmak üzere 44 kişinin koronavirüse yakalandığını söyledi.

BOLD – TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis’teki koronavirüs vakalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Şentop, 35 personelin yanı sıra 9 milletvekilinin de koronavirüse yakalandığını duyurdu. 5 vekilin evden takip edildiğini belirten Şentop, 4 milletvekilinin de hastanede tedavi altında olduğunu söyledi.

AKP’Lİ AKBAŞOĞLU’NUN DURUMU

Şentop, hastanede tedavi altında olan AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun sağlık durumu ile ilgili de bilgi verdi. Şentop, Akbaşoğlu’nun solunum cihazından ayrıldığını ve tatil sonrası Meclis’teki çalışmalara katılacağını duyurdu.

Facebook Trump’ın çocuklarla ilgili koronavirüs açıklamasını kaldırdı

 

Okumaya devam et

Politika

Saray’dan Hamza Yerlikaya açıklaması: 3 değil 2 maaş alıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Vakıfbank Yönetim Kurulu üyeliğine atandıktan sonra üç maaş aldığı iddialarıyla gündeme gelen eski güreşçi Hamza Yerlikaya’nın üç değil iki maaş aldığını açıkladı.

BOLD – Gençlik ve Spor Bakanlığı yardımcılığı görevini yürüttüğü sırada Vakıfbank’a bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak atanan güreşçi Hamza Yerlikaya ile ilgili tartışmalar sürüyor. olarak atandı. Kamuoyunun tepkisini çeken atamanın ardından konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

YERLİKAYA’NIN GÖREVLERİNİ SARAY’A SORDU

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre Yerlikaya’nın aynı anda Cumhurbaşkanlığı başdanışmanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yardımcılığı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyeliği yapıp yapmadığını soran Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı danışmanlarının danışmanlık görevlerinin yanı sıra farklı görevleri de devam ettirmelerinin gerekçesinin açıklanmasını istedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI DANIŞMANLIĞINDAN İSTİFA ETMİŞ

Tanrıkulu’nun önergesine yanıt veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Hamza Yerlikaya’nın Cumhurbaşkanlığı başdanışmanlığı yaptığı sırada Gençlik ve Spor Bakanlığı’na atandığını, 27 Temmuz 2018 tarihinde de Yerlikaya’nın başdanışmanlık görevinden istifa ettiğini belirtti. Yerlikaya’nın Vakıfbank Yönetim Kurulu’na atanması kamuoyunda tepki toplamış, aynı anda üç maaş aldığı iddia edilmişti. Yerlikaya halen, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Vakıfbank’taki görevlerini aynı anda devam ediyor.

Cemal Enginyurt’tan Akşener itirafı: Kazandığı kongreyi iptal ettirdim

Okumaya devam et

Politika

Cemal Enginyurt’tan Akşener itirafı: Kazandığı kongreyi iptal ettirdim

Partisinden ihraç edilen Cemal Enginyurt, ‘Evine dön’ çağrısı yapılan Meral Akşener’in MHP’de kazandığı kongreyi kendisinin iptal ettirdiğini açıkladı. Bahçeli ve Semih Yalçın’a yüklendi.

BOLD – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, İyi Parti lideri Meral Akşener’e yaptığı ‘evine dön’ çağrısının ardından partisinden ihraç edilen Cemal Enginyurt, geçmişte yaşanan skandalları anlatmaya başladı.

Enginyurt, MHP’de Meral Akşener’in kazandığı kongreyi kendisinin iptal ettirdiğini açıkladı. ‘Evine dön’ çağrısı konusunda Bahçeli ve Semih Yalçın’ı sert dille eleştiren Enginyurt, “Bu çağrıyı doğru bulmadım. O zaman ben bu kadar mücadeleyi niye yaptım? Silahlar patladı, yumruklar konuştu, hakaretler havada uçuştu” dedi.

ARSA DAVAM MI VARDI BENİM?

Enginyurt konuşmasının devamında, ”Ben şimdi düşünüyorum. İyi Partili arkadaşlara ben niye küfür ettim diyorum kendi kendime. İnanın çok üzülüyorum. Benim Müsavat Dervişoğlu ile Koray Aydın’la ne problemim vardı o zaman. Benim Meral Akşener’le arsa davam mı kan davam mı vardı?

Meral Akşener 19 Haziran’da kongreyi 715 imzayla kazandığında ben mahkemeye verdim Milliyetçi Hareket Partisi’ni ve ben iptal ettirdim kazandıkları kongreyi. Ben iptal ettirdim; kazanmıştı. Kazandıkları kongreyi iptal ettirdik.” diye konuştu.

Kadın cinayetlerini protesto eden kadınlar gözaltına alındı

 

Okumaya devam et

Popular