Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü Osman Sert: Yeni partiler yüzde 10’luk pay alacak

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bir dönem danışmanlığını yapan Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü Osman Sert, yeni kurulacak olan partilerin yüzde 10’luk oya sahip olduğunu vurguladı.

BOLD-TV5’de Suat Toktaş’ın sunduğu ‘Düşünme Vakti’ programına katılan Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü Osman Sert, “Yeni partiler yüzde 10’luk pay alacak. Bunu göz ardı ederek Türkiye’de ittifak konuşmak anlamsız. Üçüncü ittifak olmak üzere her türlü opsiyona açık olmak lazım. Abdullah Gül’ün öncülük yaptığı Ali Babacan hareketinin kime hitap edeceğini şu anda bilmiyoruz” diye konuştu.

“SİYASET HER ŞEYDEN ÖNCE ŞEFFAF OLMALI”

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın AKP’den istifa etmesiyle AKP’de başlayan kopuşlar yeni oluşumların başlamasına neden oldu. “Bu saat itibariyle her ne olacaksa siyasetin her şeyden önce şeffaf olması lazım” diyen Osman Sert, “Bir partiyi kim kuruyor, arkasında kim var? O partinin gerçek karar vericileri kim, öndekileri isimleri kim? Bunu herkesin bilmesi gerekir. Karar verme süreçlerinde arkada birileri var önde başkaları varsa bu Türkiye’ye fayda getirmez. Bu soruların yola yeni çıkacak bütün hareketlere sorulması lazım. Bundan sonra siyasetin, ekonominin ve medyanın şeffaf olması gerekiyor.” dedi.

DAVUTOĞLU’NUN PARTİSİ KİMLERDEN OY ALACAK?

Ahmet Davutoğlu’na yakınlığı ile bilinen Osman Sert, yeni kurulacak partinin AKP, MHP ve İyi Parti’nin tabanına yaslanacağını söyledi. “Davutoğlu’nun değerleri, ilkeleri belli” diyen Sert,  “Özellikle dış politikada birçok farklı kesimle bir araya gelebildiği için Türk toplumunda da farklı kesimlerle aynı masaya oturabilecek” ifadesini kullandı.

Ahmet Davutoğlu’nun milliyetçi duruşu nedeniyle kimi zaman ‘Neo Osmanlıcı’ olmakla eleştirildiğini vurgulayan Sert, “Buna rağmen ‘Serok Ahmet’ denilmesinden de rahatsız olmayan, Kürtlerle birlikte bir şey yapmak konusunda rezervi olmayan biri.” dedi. Davutoğlu’nun Başbakanlığı dönemine HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ı makamında kabul ettiğini hatırlatan Sert, “Bir dönem belki büyük bir riskti kendisi için” sözleriyle Davutoğlu’nun Kürt ve Türk siyasetine yol açabilmek için girişimlerde bulunduğunu belirtti.

Davutoğlu’nun yeni partisi için “Ben temelde milliyetçi-muhafazakar bir kitleye yaslanacağını ama toplumun diğer kesimlerine de açık olacağını düşünüyorum.” diyen Sert, “Ufuk Uras ile de oturup konuşabiliyor. Türkiye’deki çok farklı kesimlerle oturup konuşabilecek, onları dinleyebilecek bir geçmişi var. Azerbaycan’da ne kadar destek bulduğunu, kendisine ne kadar güvenildiğini biliyorum. Beraberinde Ermenilerle protokolü yapan dışişleri bakanı da oydu.” dedi.

AKP kulisi: Harekâtla partinin oyundaki düşüş durduruldu

Politika

Cihangir İslam’ın “Susturamadığınız adamları tutukluyorsunuz” çıkışı! Soylu’yu rahatsız etti

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda İçişleri Bakanlığı 2020 yılı bütçe görüşmelerinde, Bakan Süleyman Soylu ile Saadet Partisi Cihangir İslam arasında tartışma çıktı.

BOLD-TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda söz alan Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Ahmet Altan’ın terörle ne alakası var? Susturamadığınız adamları tutukluyorsunuz” diye çıkıştı. İslam’ın bu sözlerine sinirlenen Soylu, “Ahlaksızlık yapma” diye bağırdı. AKP ve MHP milletvekilleri Soylu’ya destek olurken, Cihangir İslam’ı şov yapmakla ve provokatörlükle suçladı.

İslam’ın da milletvekillerine karşılık vermesi üzerine bu kez İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ayağa kalkarak, İslam’a tepki gösterdi. Soylu, “Ahlaksızlık yapma, terbiyesiz adam. Sen provokatörsün. Sen Türkiye Cumhuriyetine her zaman ihanet ettin. Sen hainsin. Senin provokatör olduğunu herkes biliyor. Sen FETÖ savunucususun” dedi.

İslam ise Soylu’ya “Gideceksiniz, gideceksiniz, gideceksiniz” diye karşılık verdi.

15 Temmuz’un failini ortaya çıkaran belge: İki liste tek hata!

Okumaya devam et

Politika

“İçişleri’nde bir tane Menzilci göstersinler bakanlığı bırakırım”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Meclis komisyonunda soruları yanıtladı. Menzil tarikatının İçişleri Bakanlığında kadrolaştığı iddialarına karşı çıktı. Bu tarikata bağlı tek bir bakanlık çalışanı gösterilmesi halinde istifa edeceğini öne sürdü.

BOLD – Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda İçişleri Bakanlığı bütçesine ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtladı. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un, Soylu’ya şu soruyu yöneltti:

“Bir İçişleri Bakanı olarak, gönül rahatlığı ile ‘Bakanlığımızda herhangi bir tarikat yoktur. Herhangi bir cemaat yoktur’ diyebilir misiniz? İçişleri Bakanlığında Menzil tarikatının çok ciddi kadrolaştığı, tayin-atama yaptırdığı iddiaları var.”

Bakan Soylu, CHP’li Öztunç’un sorusu üzerine “Bu oyuna gelmeyin” çağrısı yaptı. “Bir tane göstersinler, bakanlığı bırakırım. Bu sorularınız ile birilerinin çanağına su taşıyorsunuz. İyi niyetli olabilirsiniz ama birileri kurumlarımız üzerinden yeni bir operasyon yapmak istiyorlar, bu oyuna gelmeyin” dedi.

Savcı 127 sanığın ifadesini yarım sayfada özetledi

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan tehdit etti, CHP’li Özkoç meydan okudu: “Zerre korkmuyorum”

CHP’li Engin Özkoç ile AKP’li Özlem Zengin arasında Mecliste yaşanan Bülent Ecevit gerginliği sonrası gerilim büyüyor. “Gereği neyse aynen cevap vereceğiz” diyen Erdoğan’a, Özkoç’tan yanıt gecikmedi: “Zerre korkmuyorum!”

BOLD – CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ile AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin arasında Mecliste yaşanan gerginliğe AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil oldu. AKP İl Başkanları toplantısında konuşan Erdoğan, “Ecevit döneminde olduğu gibi dün mecliste grup başkanvekilimize edepsiz şekilde davrandılar. Bir kadın başkanvekilimize ahlaksızca saldıracak kişilere parlamentonun gereken cezayı vermesi gerek. Grup Başkanvekilimiz Özlem Hanım’a ‘susturun bu kadını’ diyecek kadar ahlaksız, edepsizce davranan CHP yetkililerine prim verecek değiliz.” dedi.

YOL GEÇEN HANI DEĞİL

‘Gereği neyse aynen cevabını vereceğiz’ diyen Erdoğan sözlerinin devamında konu ile ilgili şunları kaydetti, ”Grup başkan vekilimizin hukukunu tüm grup olarak orada en yüksek seviyede koruma altına almamız hepimizin görevidir. Tüm oradaki vekil arkadaşlarımın görevidir. Burası yol geçen hanı değil. Bu parlamentonun içinde grup başkan vekili bir hanım kardeşimizin hukukunu korumak görevimizdir.”

SİYASET MALZEMESİ YAPTIRMAYIZ

Özkoç, Erdoğan’a Mecliste düzenlediği basın toplantısı ile cevap verdi. Erdoğan’ın kendisini hedef gösterdiğini söyleyen Özkoç, ”Erdoğan, benim için ‘gereğini yapın’ diyor. Tehditlerinizden zerre korkmuyorum. Ellerinden geleni yapsınlar. Ne Bülent Ecevit’e ne de türbanlı, başörtülü kadınlarımıza laf söyletmeyiz, size siyaset malzemesi yaptırmayız!” ifadelerini kullandı.

Hükumetin 15 Temmuz vurgunu: Ne vakıf var ortada ne de toplanan 309 milyon

Okumaya devam et

Popular