Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP’li Erdoğdu: Erdoğan, mal varlığının araştırılması tehdidi geldiğinde 180 derece döndü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, ABD ile Türkiye arasında varılan Barış Pınarı Harekâtı anlaşmasıyla ilgili konuştu. Erdoğdu, “Erdoğan, kendisinin ve ailesinin mal varlığıyla ilgili yaptırım tehdidi geldiğinde ‘asla ateşkes yok’ açıklamasından 180 derece döndü” dedi.

BOLD – CHP’li Erdoğdu, ABD ile Türkiye arasında Barış Planı Harekatı anlaşmasıyla ilgili konuştu. Erdoğdu, Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyeti devletine yapılan yaptırım tehdidini Erdoğan’ın umursamadığını, fakat kendisinin ve ailesinin mal varlığıyla ilgili yaptırım tehdidi ve Halkbank’a yönelik dava geldiğinde ‘asla ateşkes yok’ açıklamasından 180 derece döndüğünü kaydetti.

ABD ile varılan anlaşmanın Washington’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve ailesinin mal varlığının araştırılması tehdidinin hemen ardından geldiğine dikkat çeken Erdoğdu, “Erdoğan’ın yurtdışındaki mal varlığı meselesi artık bizim için bir ulusal güvenlik sorunudur” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 17 Ekim’de Ankara’ya gelerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ABD Başkanı Donald Trump’ın “ateşkes” teklifini iletmiş ve yapılan görüşmeler sonucunda Türkiye ile ABD, Barış Pınarı Harekâtı’na 120 saatliğine ara verilmesini de içeren mutabakata varmıştı.

Aynı gün ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’na başlamasının ardından Demokrat Senatör Chris Van Hollen ile birlikte hazırladığı yaptırım tasarısını ABD Kongresi’ne sunmuştu. Kongreye sunulan yaptırım tasarısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin ABD’deki mal varlığının tespitini içeren rapor hazırlanması öngörülmüştü.

Pence’in ziyaretinden bir gün önce de New York Federal Savcılığı, “ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının delinmesinde yardımcı olduğu” gerekçesiyle Halkbank hakkında iddianame hazırlamıştı.

ERDOĞAN KISA SÜREDE ÇARK ETTİ

Konuyla ilgili Cumhuriyet’e açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “İki önemli yaptırım meselesi var. Bir Halkbank davası meselesi var, bir de bundan daha önemlisi ABD tarafından Erdoğan’ın kendisi ve ailesinin mal varlığının dondurulması tehdidi savruldu. Bu yaptırım tehditlerinden sonra Erdoğan’ın kısa süre içinde yaptığı bütün açıklamalardan çark ettiğini gördük” dedi.

MALVARLIĞI MESELESİ

ABD Başkanı Trump’ın Barış Pınarı Harekâtı’nın başlatılmasının ardından Türkiye’ye yönelik açıkladığı yaptırım paketinde ağır bir yaptırımın bulunmadığını, daha önce kaldırılan alüminyum ve çeliğe ek gümrük vergisinin yeniden getirildiğini kaydeden Erdoğdu, “Erdoğan başlangıçta büyük bir direnç gösteriyordu. Ama ne zaman ki Halkbank ile kendisinin ve ailesinin mal varlığı meselesi ortaya çıktı, ‘Ateşkes yok, güvenli bölgede ilerlemeyi devam ettireceğiz’ gibi açıklamalardan dönüldü” diye konuştu.

ERDOĞAN’IN MALVARLIĞI MİLLİ GÜVENLİK KONUSU

Erdoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ne zaman ki Erdoğan ve çevresindekilerin şaibeli işlemleriyle ilgili uluslararası bir tehditle karşılaşsalar her şeyden vazgeçiyorlar. Bu kadar hayati konularda Erdoğan ve ailesinin mal varlığına tedbir konulması tehdidi masaya konuluyorsa ve bu tedbir tehdidiyle bir anda dış politikada 180 derece dönülüyorsa; bu artık Türkiye için bir milli güvenlik konusudur. Yarın öbür gün başka bir hayati konuda, başka bir stratejik durumda, başka bir ülke tekrar bu kozu ortaya atsa Türkiye Cumhuriyeti diplomatik olarak felç olmuş duruma düşüyor ki bunu Suriye’ye yapılan operasyonda gördük.”

MALİYETİ BÜYÜK

Erdoğdu, yaşanan sürecin Türkiye’ye büyük bir siyasi ve diplomatik maliyeti olduğunu belirterek “Bütün dünyada yalnız kaldık, itibarımız sarsıldı. Şu an itibarıyla bu harekâta niye başladık, niye bitirdik, ortada sorulacak onlarca soru var. Ayrıca bu anlaşma her ne kadar ABD ve Türkiye ile yapılmış gibi görünse de aslında ABD’nin zorlaması ve gözetimiyle YPG ve Türkiye arasında yapılmıştır. Bu, YPG’yi resmi tanıma anlamına gelir. Üstelik anlaşmaya uyulup uyulmayacağı belli değil, çünkü ABD’nin orada bir varlığı yok. Anlaşmaya Rusya ve Suriye hükümetinin ne diyeceğini henüz bilmiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Hazine’den 5 partiye 419 milyon TL

Politika

Akşener’den Albayrak’a terörist tepkisi: “Damat Bey haddini bil!”

Meral Akşener, ekonomiyi eleştirenlere teröriste benzeten Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a tepki gösterdi: “Tencereyi kaynatamayıp kahrolan analara terörist diyemezsin!”

BOLD Meclisteki grup konuşmasında ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihar eden aileleri hatırlatan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener “Bir ülkede analar babalar yavrularıyla intihar ediyorsa eğer yolun sonuna gelinmiştir demektir” dedi.

Berat Albayrak’ın sözlerini hatırlatan Meral Akşener, “Damat bey haddini bil haddini. Kayınpeder torpiliyle oturduğun o makamı yeteri kadar yeteri kadar işgal ettin. Bundan sonra milletimize terörist demek senin haddin değildir. Haddini bil damat! Çarşıda pazarda etiketlerde canı yanınca neler oluyor diye soran vatandaşıma terörist diyemezsin. Tencereyi kaynatamıyorum, yarım kilo kıymayla dört çeşit yemek yapıp kahrolan analara terörist diyemezsin” ifadelerini kullandı.

BABALAR YAVRULARIYLA İNTİHAR EDİYOR

Albayrak’ın görevinin çarşıdaki yangını söndürmek, gençlere iş bulmak olduğunun altını çizen Akşener, şunları söyledi:

“Bunları beceremediğini yüzüne vuran aziz milletime hakaret etmek değildir. Tek bir vatandaşımızı, tek bir işçimizi, memurumuzu, iş insanımızı akademisyenimizi kalan az sayıda gazetecimizi gerçekleri dile getiriyorlar diye terörist ilan eden bu nobranlığa fırsat vermeyeceğiz. Ya bir yol bulun ya da yoldan çekilin. Yuvalar yıkılıyor. Tam 3 milyon 300 bin kişinin hesabına haciz geliyor. Her yeni bir güne intihar haberiyle uyanıyoruz. Ocaklar sönüyor. Bir ülkede analar babalar yavrularıyla intihar ediyorsa eğer yolun sonuna gelinmiştir demektir. Bir insana ölmek yaşamaktan daha cazip gelir mi! Acımız büyük. Allah taksiratlarını affetsin.”

SEFA SÜRMEYİ BIRAK, İŞİNİ YAP

AKP yönetiminin Türkiye’nin ekonomisini 2002 koşullarıyla kıyasladığını kaydeden Akşener, şöyle konuştu: “Bunun özeti şudur; 17 yılda bir arpa boyu yol alamadılar. Erdoğan kızıyor ama maalesef durum böyle. Milleti 2001 yılına geri döndürdüler. Kriz günlerinden başarı süzmeye çalışıyorlar. Kendinize gelin vatandaşımın isyanını artık duyun. İsraf içinde sefa sürmeyi bırakın, işinizi yapın.”

NORMAL DAMAT

Albayrak’a ‘dalgacıların şahı’ diye hitap eden Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen gün damat beye sokakta soruyorlar ne olacak bu halimiz. O da diyor ki ‘Petrol araştırsın diye gemiler gönderdik. Hele bir şu petrolü bulalım siz Türkiye’yi o zaman görün’ diyor. Gel de Nasrettin Hoca’yı anma. Karikatür karakterine ekonomiyi teslim ederseniz olacak budur. Damat bey ay sonu diyorum, ay sonu. Vatandaşım ay sonunu getiremiyor. Damadın bulduğu çözüme bak: Benden bir şey olmaz da petrol bulursak bir ihtimal ekonomi düzelir. Geçen sene berat harikalar diyarında filmini izlemiştik böyle giderse seneye de Titanik’le kapanışı yapar artık. Açıkça bir öneride bulunuyorum. Ülkemizi bir iyilik yapmak istiyorsa ekonomiye bahar gelsin diye özellikle de kayınpederine faydası olsun diye bakanlığı bırakıp hayatına normal damat olarak devam etsin.

NAFAKA UYARISI

Nafaka konusunda düzenleme yapmaya hazırlanan iktidara seslenen Akşener, “İkinci yargı paketi hazırlığındaki iktidarı, şimdiden uyarıyorum. Boşanmaların özellikle de ekonomik mağduru olan kadınların hak ve hukukuna dikkat edin. Onları daha da ağır hayat şartlarına mahkûm etmeyin” dedi.

“AKP hızla oy kaybediyor, Meclise girerse şükredecek!”

Okumaya devam et

Politika

“AKP hızla oy kaybediyor, Meclise girerse şükredecek!”

İstanbul Büyükşehir seçimlerini tam isabetle bilen Avrasya Araştırma Şirketi’nin Başkanı Kemal Özkiraz, son anketleriyle ilgili paylaşım yaptı. “AKP bırakın seçim kazanmayı Meclis’e girerse şükredecek” dedi.

BOLD Sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan Avrasya Araştırmanın Başkanı Özkiraz, Cumhur İttifakı’nın büyük ortağı AKP’nin hızla oy kaybettiğini belirtti. AKP’nin oy kaybettiğini ifade eden Özkiraz, iktidar partisinde hızlı şekilde istifalar olacağını kaydetti. Özkiraz, “AKP 2020-2022 arasında mutlaka bölünecek. Geriye sadece posası kalacak ve DSP gibi bir anda çakılacak” dedi.

Kemal Özkiraz’ın paylaşımları şöyle:

“Düşündüğümü, röportajlarda söylediğimi şuraya da yazayım.

Sonra benden duyanlar, iş olup bitince bunu ben söylemiştim diyorlar.

1- Enseyi karartmayın bu günler geçecek.

2-AKP bırakın seçim kazanmayı Meclise girerse şükredecek

3- AKP 2020-2022 arasında mutlaka bölünecek

4- 20/30’lu hatta 50-60’lı istifalar olacak (2020 sonu ile 2022 arasında)

5- Geriye sadece posası kalacak ve DSP gibi bir anda çakılacak.

6- MHP mi? O hep kazanır, ana muhalefet olacak.

7- Bu günler herkese ders olacak, demokratik bir parlamenter sistem kurulacak.”

Saray’da son sürat israf; sınırsız harcama yetkisi

 

Okumaya devam et

Politika

Karamollaoğlu’ndan KHK açıklaması: Cumhurbaşkanı KHK sorununun halledilmesi gerektiği noktasında

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, KHK konusuna dair “Ben şahsen Cumhurbaşkanı’nın bu konunun artık halledilmesi gerektiği noktasına geldiğini tahmin ediyorum” dedi.

BOLD – Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gazeteci Kemal Öztürk’ün YouTube kanalında KHK mağdurlarıyla ilgili konuştu.

Karamollaoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde KHK konusunu dile getirdiğini belirterek, şunları  söyledi: “Ben daha çok endişelerimi dile getirmiştim. Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi hükümetlere verilir, doğrudur. Ne zamanlar verilir? Olağanüstü hallerde verilir. Ama bu üç aylık olur, altı aylık olur, hadi biraz zorladık dokuz ay ama bir seneyi geçmez. Olağanüstü hal yetkisi çünkü hukuku dikkate almadan acil tedbir almayı gerektiren konularda yetkili makamlara bir imkan veriyor. Ancak bunun hemen arkasından hukukun yetkili makamların etkisinde kalmadan işlemesine imkan vermek icap eder.

KHK İLE 3 SENE HAPİSTE TUTULMAZ ARKADAŞ

Yani yetkili makam neye göre karar verir? Kendisine gelen istihbarata göre. Ben yetkili makamlardakilerin ön yargılı olduğu kanaatinde değilim ama gelen istihbarata göre falan şikayet edilmiş filanca FETÖ’cüymüş, şu şunu demiş, bu bunu demiş, arkasından yüz binlerce insan Kanun Hükmünde Kararname ile görevinden alınıyor, hapse atılıyor. Tamam bunlar da olabilir ama somut deliller olmadığı müddetçe kimse Kanun Hükmünde Kararname ile üç sene hapiste tutulamaz arkadaş, bir sene de tutulamaz. O zaman haksızlık olur.”

GÖREVİNE İADE EDİLMELİ

“Bir çözüm önerisi var mı?” sorusuna Karamollaoğlu, “Şu var. Şunu söyledim. Bir Kanun Hükmünde Kararname ile o kararnameyi çıkarma yetkisini veren olayın dışında kararlar çıkmamalı. Bu çok önemli bir şey. İki bu kararname ile adam bulunduğu yerde zarar verebilir diye bir karar alıyorsunuz, görevinden bir adamı uzaklaştırıyorsunuz. O insanın hemen mahkemeye gidip suçsuzluğunu ispat etme hakkı olması icap eder. Hemen. Ve orada suçsuzluğunu ispat ettiği zaman da o görevine iade edilmeli. Bizim Kanun Hükmünde Kararname ile esas itibariyle bir problemimiz yok. Kanun Hükmünde Kararname’nin uygulamaları ile ilgili var. Ve bu kadar uzun olmaz” dedi.

CUMHURBAŞKANI HALLEDİLMESİ GEREKTİĞİ NOKTASINDA

Karamollaoğlu, KHK’lar konusunda kanun teklifi verip vermeyecekleri sorusu üzerine ise, “Şu anda böyle bir şeyimiz olmadı ama ben şahsen Cumhurbaşkanı’nın bu konunun artık halledilmesi gerektiği noktasına geldiğini tahmin ediyorum” dedi.

Bir çocuk daha cezaevine girdi

Okumaya devam et

Popular