Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Genç aktivistler mülteciler için koştu

Yaşadıkları baskı nedeniyle ülkelerini terketmek zorunda kalan ve farklı ülkelere iltica edenler için Houston’da “Run for Refugees” koşusu yapıldı.

BOLD- Amerika’da gerçekleştirilen Run For Refugees programında 260 kişi mülteciler için koştu. Houston’daki etkinlik Rawa Youth, Advocates of Silenced Turkey ve Amaanah tarafından organize edildi.

Dünyanın dört bir yanında her yıl binlerce kişi yaşadıkları zulümden kurtulabilmek için ülkelerini terk ederek farklı ülkelere sığınmak zorunda kalıyor. Her şeylerini geride bırakan mülteciler için sil baştan yeni bir hayat kurmak beraberinde pek çok zorluk getiriyor.

Yaşanan acılara duyarsız kalmayan gençler, bu drama dikkat çekmek için Houston’da bir araya geldi. Run For Refugees adlı programda 260’tan fazla aktivist mülteciler için koştu. Koşunun ardından bir basın açıklaması yapıldı, gençler ellerinde mumlarla mülteciler için dua etti.

Etkinlikte Türkiye’de 15 Temmuz’dan sonra başlatılan Tenkil sürecinde yurtlarını terk etmek zorunda kalmış binlerce kişinin dramına da dikkat çekildi. On binlerce kişinin hiçbir delil olmaksızın tutuklandığı, bir o kadar kişinin de pasaportları iptal edilerek adeta sosyal ölüme terk edildiği Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerinin konu edildiği bir resimler de programda sergilendi.

Genel

Altın Madencileri Derneği’nden Alamos Gold’a destek

Altın Madencileri Derneği, ağaç katliamı ile gündeme gelen Kirazlı’da altın çıkaran Kanadalı şirketin yaptıklarının hepsinin yasal olduğunu belirterek, şirketin ruhsatının uzatılmasından yana olduklarını açıkladı.

BOLD – Altın Madencileri Derneği (AMD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yücel, Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Projesi’ne yönelik açıklamalarda bulundu. Yücel, yaptığı açıklamada “Kirazlı projesinin ruhsat sürelerinin uzatılması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

360 BİN AĞAÇ KESİLDİ

Kanadalı altın madeni şirketi Alamos Gold’un Kirazlı’da yaptığı ağaç katliamı Türkiye’nin gündeminden düşmüyor. 360 bini aşkın ağacın kesildiği çevre katliamına halkın her kesiminden tepki yağmış, çevreciler ekolojik dengenin bozulduğunu, özellikle altın aramalarında kullanılan siyanürün bölgenin suyunu zehirleyeceğini, bu zehirlenmenin ölümcül etkiler oluşturacağını her platformda dile getirmişti.

ÖNCE İKTİDAR SONRA ALTIN MADENCİLERİ DESTEK VERDİ

Bu süreçte iktidar partisinin temsilcileri Alamos Gold’un çalışmalarını savunmuş, kesilen ağaçların Kaz Dağları’nda olmadığını iddia ederek çevrecilerin algı operasyonu yapmak suretiyle hükümeti hedef aldığını ileri sürmüştü. Alamos Gold’un eşsiz doğayı kıyıma uğratmasına bir destek de Altın Madencileri Derneği (AMD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yücel’den geldi. Yücel, Kanadalı Alamos Gold Şirketi’nin Kirazlı’daki projeyi hayata geçirecek nitelikte olduğunu vurguladı.

RUHSAT SÜRELERİ UZATILMALI

Kirazlı projesine AMD’nin karşı olduğu söylentisi yayıldığını belirterek, “AMD olarak özellikle altını çiziyoruz ki; Kirazlı projesinde bugüne kadar yapılan her faaliyet yasaldır. Kirazlı Projesi Kazdağları Milli Parkı sınırları içerisinde değildir, 40 kilometre uzaklıktadır. Kirazlı projesi Atikhisar Barajı su toplama havzasında değildir. Kirazlı’da yapılması gereken tek şey daha başarılı bir ağaç kesim planıydı. Ülkenin yeraltı kaynakları siyaset üstü bir mesele olup herkesin sahiplenmesi gerekir. Kirazlı projesinin ruhsat sürelerinin uzatılması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

 

Erdoğan, iddialarla ilgili cumhurbaşkanlığını ortaya koydu

Okumaya devam et

Genel

Polis, çevreyi kirletene ceza kesebilecek!

AKP, TBMM’ye sunduğu yeni yasa tasarısında kolluk kuvvetlerine çevre kirliğine neden olanlara ceza kesme yetkisi veriyor.

BOLD-Meclis’e sunulan İçişleri, Jandarma, Sahil Güvenlik ve göçmenlerle ilgili yasalarda bir dizi değişiklik öngören 95 maddelik torba kanunda çevre cezalarına ilişkin yeni bir adım atıldı.

Teklifte yer alan 65’inci madde, Kabahatler Kanunu’nda değişiklik yapıyor. Çevreyi kirletmeyle ilgili maddedeki, “Bu kabahatler dolayısıyla idarî para cezasına belediye zabıta görevlileri karar verir” fıkrası, “Bu kabahatler dolayısıyla idari para cezasına belediye sınırları içerisinde belediye zabıta görevlileri, belediye sınırları dışında kolluk görevlileri karar verir” olarak değiştiriliyor.

Çevre suçu işleyenlere yönelik belediye görevlilerine verilen ceza kesme yetkisinin kapsamı genişliyor. Belediye sınırları dışındaki alanlarda çevreyi kirletenlere yönelik polis ve jandarma 5 bin TL’ye kadar ceza kesebilecek.

BELEDİYE SINIRLARINDA ZABITA, DIŞINDA KOLLUK KUVVETLERİ CEZA KESECEK

Kabahatler Kanunu’nun çevre kirliliğine yönelik yaptırımlarını öngören 41’inci maddesindeki bu değişiklikle belediye sınırları içerisinde zabıta görevlileri ceza kesecek. Belediye sınırları dışında kalan yerlerde ise kolluk görevlileri ceza kesmede yetkili olacak.

95 maddelik torba kanun Meclis İçişleri Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı. Teklifin gelecek hafta Meclis Genel Kurulu’na gelerek yasalaşması bekleniyor.

Gazeteci Ahmet Takan, evinin önünde saldırıya uğradı

Okumaya devam et

Genel

Beşiktaş’ta başörtülü kadına saldıran şahıs tutuklandı

Bir önceki gün sosyal medayaya yasından görüntülerde İstanbul Beşiktaş’ta yolda yürüyen başörtülü öğretmene saldıran Berrak K., tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BOLD-Sosyal medyada görüntülerinin yayınlanmasının ardından tepkiler üzerine Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, başörtülü öğretmene saldıran Berrak K., peşine düştü. Emniyet güçeleri tarafından gözaltına alınan Berrak K., Savcılığın tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Hakim karşısına çıkan saldırgan, tutuklanarak cezaevine konuldu.

Saldırgan Berrak K., Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğünde alınan ifadesinde, “Olay günü 18.00 sıralarında Nişantaşı’nda bir galeri açılışına gittim. Çıkışta yaya olarak Beşiktaş’a indim. Keyifli şekilde yolda yürüyordum. Sergi açılışında ikram edilen bir kaç küçük bardak alkol almıştım ancak kendimdeydim. Sarhoşluğum yoktu. Yolda bir kaç defa araçların sıkıştırması ve korna çalmalarından rahatsız oldum. Cadde üzerinde yürüdüğüm esnada ismini olay akabinde öğrendiğim Ş. N. E.’in bana doğru kulaklığını takmış bir halde yürüdüğünü gördüm. Bu şahıs tiksinmiş bir şekilde bana bakıyordu. Ben de bunun üzerine bu bayana refleksle bir tokat attım. Sonra yürüyerek oradan uzaklaştım. Bu kişiyi hiç tanımıyorum. İlk defa orada gördüm. Aramızda husumet yoktur. Olaydan sonra da kendisiyle karşılaşmadık. Şimdi görsem de bu şahsı tanımam. Ani bir refleksle olmuş bir harekettir. Başka bir amacım yoktu” dediği öğrenildi.

KHK’lı direnişçi Alev Şahin: Cemaatin direnme kültürü yok; sol teslim bayrağını çekmiş ama biz halka güveniyoruz

 

Okumaya devam et

Popular