Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Genç aktivistler mülteciler için koştu

Yaşadıkları baskı nedeniyle ülkelerini terketmek zorunda kalan ve farklı ülkelere iltica edenler için Houston’da “Run for Refugees” koşusu yapıldı.

BOLD- Amerika’da gerçekleştirilen Run For Refugees programında 260 kişi mülteciler için koştu. Houston’daki etkinlik Rawa Youth, Advocates of Silenced Turkey ve Amaanah tarafından organize edildi.

Dünyanın dört bir yanında her yıl binlerce kişi yaşadıkları zulümden kurtulabilmek için ülkelerini terk ederek farklı ülkelere sığınmak zorunda kalıyor. Her şeylerini geride bırakan mülteciler için sil baştan yeni bir hayat kurmak beraberinde pek çok zorluk getiriyor.

Yaşanan acılara duyarsız kalmayan gençler, bu drama dikkat çekmek için Houston’da bir araya geldi. Run For Refugees adlı programda 260’tan fazla aktivist mülteciler için koştu. Koşunun ardından bir basın açıklaması yapıldı, gençler ellerinde mumlarla mülteciler için dua etti.

Etkinlikte Türkiye’de 15 Temmuz’dan sonra başlatılan Tenkil sürecinde yurtlarını terk etmek zorunda kalmış binlerce kişinin dramına da dikkat çekildi. On binlerce kişinin hiçbir delil olmaksızın tutuklandığı, bir o kadar kişinin de pasaportları iptal edilerek adeta sosyal ölüme terk edildiği Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerinin konu edildiği bir resimler de programda sergilendi.

Genel

Sanat diliyle Romanya’dan dünyaya ‘değerlere saygı ve iyilik’ mesajı verdiler

Romanya’nın ev sahibi olduğu ve online olarak düzenlenen Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC) etkinliğinde 14 ülkeden 55 öğrenci, sanat diliyle iyilik, dostluk ve değerlere saygı mesajları verdi.

BOLD – Bu yıl 18.’si düzenlenen festivalin Romanya ayağında, Endonezya’dan Mozambik’e, ABD’den Beyaz Rusya’ya kadar 4 kıtadan öğrenciler, kendi dillerinde ve Türkçe performanslar sergiledi. Romanya ve Moldova’dan folklor grupları, yöresel halk danslarından örnekler sundu.

DEĞERLERE SAYGI PROJELERİ

Programda öğrenciler, şarkı ve dans eşliğinde sosyal mesaj vermeyi ihmal etmedi. ‘Romanya’yı Seviyorum’ adlı projede Romen öğrenciler, ülkenin tarihine mal olmuş sanat ve edebiyat insanlarını andı. ‘Don’t worry be happy’ adlı projeyle, yardımseverlik ve iyimserlik duygusu işlendi.

YABANCI ÖĞRENCİLERDEN ROMENCE ŞARKI

Etkinlikte Romanya’nın popüler şarkılarından Acasa-Evim’ adlı parçayı, beş farklı ülkeden öğrenci Romence olarak seslendirdi. En güzel Rumeli türkülerinden oluşan potpori, dinleyenleri geçmişe götürdü. Programda, etkinliğe geçmiş yıllarda katılan öğrenciler duygularını dile getirdi. Tüm öğrenciler, festivalin sağladığı kültürler arası kaynaşmaya dikkat çekti.

DEVLET TELEVİZYONU SPİKERİ SUNDU

Programı Romanya devlet televizyonu spikeri İuliana Marciuc sundu. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, Romanya’dan sonra bu yılki dünya turnesini Amerika ve Avrupa kıtalarındaki etkinliklerle sürdürecek.

Okumaya devam et

Genel

Muharrem İnce CHP’nin boykot ettiği CNN Türk’e konuştu: Kim hain kim bölücü göreceksiniz

Yeni parti kuracağı iddia edilen eski Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Yalova’daki evine gelen CNN Türk Muhabiri Fulya Öztürk’e açıklamalarda bulundu.

BOLD- İstanbul’dan Yalova’ya kadar gelen CNN Türk ekibine ayıp olmasın diye bahçelerinin kapılarını açtığını söyleyen Muharrem İnce şunları söyledi, ”Önümüzdeki hafta Ankara’ya gideceğim. Hakkımda yalanlar iftiralar var. Bir çok ipe sapa gelmez adam konuşuyor. Önümüzdeki hafta açıklayacağım. Ama önümüzdeki haftayı bekleyeceksiniz. Kim hain kim bölücü herkes görecek. Önümüzdeki haftaya kadar sabırla beklemelerini isteyeceğim. Hain diyenler, bölücü diyenler. Atatürk’ün partisinin 40 yıllık neferiyim.”

İnce, Öztürk’ün “CHP’ye küskün müsünüz?” sorusuna ise, “Hayır” yanıtını verdi.

CHP’NİN BOYKOT ETTİĞİ KANALA KONUŞTU

Bu arada Muharrem İnce’nin CNN Türk’e konuşması da sosyal medyada gündem oldu. İnce’nin CHP’lilerin boykot ettiği CNN Türk kanalına konuştuğunu hatırlatan Zafer Arapkirli, ”Muharrem Bey, “Yalova’nın Y’si üzerinden kendisini en arkaya oturtanları” protesto ile istifa etmeyip, “Parti kararına rağmen CNN’e çıkıp kendini ihraç ettirmek” istiyorsa, ağır bir iletişim kazasına daha hazırlanıyor demektir. “EnTepe”ye talip” siyasetçi?” ifadelerini kullandı.

Mülteciler için “40 milyar dolar harcadık” diyen Erdoğan’ı, Bakan Selçuk yalanladı!

 

Okumaya devam et

Genel

Eyüp’te üst geçit çöktü TEM bağlantı yolu kapandı

Çöken üst geçit yüzünden, TEM bağlantı yolu Kağıthane istikameti trafiğe kapanırken, yoldan geçen bir otobüsün enkaz altında kalmaktan son anda kurtulduğu öğrenildi.

BOLD- İstanbul’un Eyüp ilçesindeki TEM Bağlantı yolunda bir yaya üst geçidi henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü. Ayaklarının birinde büyük bir göçük meydana gelen üst geçitteki çökme nedeniyle, TEM Bağlantı Yolu Kağıthane istikameti yolu kapandı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda ekip sevk edildi. Polis ekipleri çökmenin olduğu yolu şerit çekerek kapattı.

Eyüp Kaymakamı İhsan Kara, Hasdal Kışlası önündeki yaya üst geçidinde meydana gelen çökmenin ardından olay yerine gelerek, incelemelerde bulundu. Daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kara, şunları söyledi:

“Üst geçidin çökmesi dolayısıyla şükürler olsun ki herhangi bir ölü, yaralı veya vatandaşın arabasının üst geçit altında kalması gibi bir vaka yaşanmadı. Metro inşaatına çok büyük bir zarar vermediğini memnuniyetle öğrendim. Hepimize geçmiş olsun. Vatandaşlarımızın başka bir yoldan sevk edilerek trafiğin kontrol edilmesi konusunda arkadaşlar önlemlerini almış durumdalar. Her türlü tedbir alındı.”

Bir gazetecinin “Kazanın neden kaynaklandığı belli mi? Sağ tarafta bir inşaat çalışması var?” sorusu üzerine Kaymakam Kara, “Bu tabii araştırma konusudur. İlgililer sebeplerini sonuçlarını araştırmaya devam ediyorlar.” yanıtını verdi.

İstanbul’da yolcu otobüsü yoldan çıktı: 5 ölü 25 yaralı

 

Okumaya devam et

Popular