Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kardeşim Esad is loading…

Gündem

Mahkemeden korona yasakları hakkında emsal karar: Polisin kestiği cezalar geçersiz

Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, korona salgınına yönelik alınan tedbirlere uymayanlara polis tarafından kesilen cezaların geçersiz olduğu belirtti.  

BOLD – Türkiye’de 57 il de korona salgını nedeniyle maske takma zorunluğu var. Maske takmayan, sosyal mesafeye dikkat etmeyen ve 65 yaş sokağa çıkma yasaklarını ihlal edenlere para cezası kesiliyor. Adana’da polisin Kovid-19 yasaklarını ihlal ettiği gerekçesiyle para cezası kestiği vatandaş, mahkemeye gitti. Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, “Polis sadece tutanak tutabilir” diyerek cezanın geçersiz olduğunu hükmetti. 

“POLİS SADECE TESPİT TUTANAĞI TUTABİLİR” 

Sözcü yer alan habere göre, mahkeme “İdari yaptırım kararı ancak mülki amir tarafından verilebilir. Polis tarafından sadece ihlale ilişkin tespit tutanağı tutulabilir” kararı verdi. 

Kararın ardından vatandaşa verilen 789 liralık ceza da bu gerekçe ile iptal edildi. Bugüne kadar polisin verdiği koronavirüs tedbirleri kapsamındaki cezaların 1 milyar lirayı aştığı, bu kararın emsal olması durumunda tüm cezaların iptal edilebileceği bildirildi. 

“KARAR EMSAL NİTELİĞİNDE OLACAKTIR” 

Davayı açan Avukat Mahmut Akgül “Karar emsal niteliğinde olacaktır. Sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve buna benzer idari para cezalarında kolluğun keyfi uygulama yapamayacağına ilişkindir. Mahkeme salgın süresince polis tarafından kesilen cezaların hukuki olmadığını ortaya koymuştur” diye konuştu. 

“Sembolik de olsa hiç olmazsa iki tane bayan alalım”

Okumaya devam et

Gündem

Trabzon sokaklarında yılan paniği

Trabzon sokaklarında fark edilen yaklaşık 2 metre uzunluğundaki yılan korku ve paniğe neden oldu.

BOLD- Karadeniz Bölgesindeki illerde, özellikle Trabzon’un farklı bölgelerinde sıkça görülmeye başlayan yılanlar korku ve paniğe neden olduğu ifade edildi.

TEDİRGİN OLDUK

Ortahisar ilçesinde Mehmet Öztürk adlı esnaf karşılaştığı yaklaşık 2 metre uzunluğundaki yılanı süpürgeyle öldürdü. Öztürk, “Saldırgan hali vardı. Bir anda şok geçirdik. Bu tarafa gelenler geri döndüler. Görmeyenler son anda zıplayıp kaçtılar. Tedirgin olduk, burası bir anda ana baba günü oldu. Sahilde bunun gibisine rastlamadım ama bunun öldürülmüş halini gördüm. Ben aynı zamanda yaylacıyım. Bizim buradakiler siyahlı daha küçük. Bu nereden baksan açıldığı zaman hemen hemen 2 metre” dedi.

Sayısında artış olmadığını, yılanların kış uykusundan uyanma vaktinin, Kovid-19 salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamalarının ilan edildiği döneme denk geldiğini hatırlatan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Zooloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bilal Kutrup korkulan durum ile ilfili açıklama yaptı.

BESİN ARIYORLAR

Kutrup, “Yılanlar besin arıyor. Sahilin kenarında, taşlıklar kayalıklar var. Onun altında da fare var. İnsanların orada attığı yemek artıkları var, oraya gelen fareler var. Bunlar da onun kokusunu alıyor, hissediyor ve peşine gidiyor. Tabi insanlar oraya daha önce gelmeyince tehdit olmayınca aramaya kalktılar. İnsanların sayısı orada artarsa daha gelmeyecekler. Zaten kafalarına başlarına vurmaya öldürmeye başladılar. Maalesef çok acı bir şey. Bırakalım bu hayvanları, öldürmeyelim. Yılanlar zarar verilmezse tehlike yaratmaz. Ortada 100 tane zehirli yılan olsa sizi ısırmaz. Eğer tehdit varsa sizi ısırır. Tek silahı ısırmak, elini kaldırıp ‘imdat’ deme şansı yok. Isırmak zorunda. Çünkü hayatta kalmak için tek gücü o. Yapmamız gereken üzerine basmayacağız, onu tehdit etmeyeceğiz, rahat bırakacağız” dedi.

Patlamada kaybolan işçilerin aileleri fabrika sahibine öfkeli

Okumaya devam et

Gündem

Etçil dev çekirgeler bu sefer Adıyaman’da görüldü

Türkiye’de ilk önce Batman’da fark edilen, iri etçil çekirgeler Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde de görüldü. Çiftçiler, ürkütücü görüntüye sahip çekirgelerin ekinlere zarar vermesinden endişeli.

BOLD- Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesi, Kurugeçit Mahallesi, Gölbaşı Gölü yürüyüş yolu üzerinde, bölge halkı tarafından, yaklaşık 25 santimetrelik dev bir etçil çekirge türü görüldü.

İLK KEZ GÖRÜYORUM

İri ve ürkütücü görüntüsü ile etçil çekirge görenleri şaşırttı. Çene ve bacaklarındaki dikensi yapıya sahip çekirgeyi gören çiftçi Eyüp Dağlılar, “İlk defa böyle büyük bir çekirge gördüm. Boyun antenleri de hesaba katılırsa 25 santimetre kadar olabilir. Bu çekirgeler ekili arazilere zarar verebilir” diye konuştu.

Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Bağlarbaşı Mahallesinde, tarlada hasat yapan çiftçiler, yaklaşık 15 santimetre uzunluğunda dev çekirgeler olduğunu fark etmişti.

20 yeni ölüm daha rapor edildi: “Vakaların azalma seyri yavaş”

 

Okumaya devam et

Popular