Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Tarihi Kapalıçarşı’nın girişindeki kitabeyi matkapla delerek kamera monte ettiler

İstanbul’un en önemli tarihi mekânlarından biri olan Kapalıçarşı’nın Fesçiler Kapısı’nın üstünde bulunan 19. yüzyıla ait tarihi kitabe matkapla delinerek, üzerine güvenlik kamerası monte edildi. Görüntüsünün sosyal medyada paylaşılması üzerine tepki çeken kamera apar topar söküldü.

BOLD-Tarihi mimarisiyle turistlerin ilgi odağı olan Kapalıçarşı’nın inşası İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet’in emriyle 1460 yılında başladı. Dünyanın en eski ve en büyük kapalı çarşılarından biri olma özelliğine sahip. Kapalıçarşı, özellikle kültür ve turizm alanında İstanbul’un simgeleri arasında yer alıyor.

Kapalıçarşı, her gün 250 bin ile 400 bin kişiyi misafir ediyor. Beyazıt, Mercan ve Nuruosmaniye semtlerinin ortasında yer alan Kapalıçarşı’nın bu semtlerin farklı noktalarına çıkan birçok kapısı mevcut. Bu kapılardan biri olan, Beyazıt’taki Fesçiler Kapısı’nın üstünde bulunan ve 19. yüzyılda Hattat Sami Efendi tarafından ‘Celi Talik’, yani normal görüş mesafesinden daha uzaktan da okunabilen kitabe türü olarak yazılan tarihi kitabenin üstüne geçtiğimiz günlerde güvenlik kamerası yerleştirildi.

Tarihi kitabenin tam ortasına matkapla 3 delik açılarak monte edilen güvenlik kamerasını gören bazı kişiler, bu duruma sosyal medyadan tepki gösterdi. Bugün o güvenlik kamerasının yerinde olmadığı görülürken, kameranın tepkiler üzerine söküldüğü öğrenildi. Tarihe matkaplı tahribatta geri delikler ve kablolar kaldı.

250 bin lira maaşlı AKP’li başkandan işçi kıyımı

 

Kültür

Dokuz müzisyenden çocuk istismarına karşı şarkı: Söz Küçüğün

Çocuk istismarının endişe verici olmanın da ötesine geçtiği, bu konudaki araştırma önergelerinin TBMM’de iktidar ve yancısı MHP tarafından reddedildiği Türkiye’de konuya sessiz kalmayanlar da var.

BOLD– Simge Pınar ve Arel Koray Nalbant’ın sözlerini ve müziğini yazdığı “Söz Küçüğün” isimli şarkı son yılların en dikkate değer farkındalık yaratıcı şarkılarından biri.

EĞER DİNLERSEK

Toplum Gönüllüleri Vakfı ve “Kırmızıda Dur De” projesi kapsamında gerçekleştirilen şarkıda Simge Pınar ve Arel Koray Nalbant’a Can Oflaz, Ceren Gündoğdu, Emir Yargın, Merve Çalkan, Merve Deniz, Sedef Sebüktekin ve Şenceylik eşlik ediyor.

SÖZ KÜÇÜĞÜN

Dinlesek, çocuğun şarkısı hiç susmaz
Büyükler bağırsa da, zorlasa uysallığa
Sesi, sınırları, söz hakkı var
Bütün renkleriyle
Herkes kadar özne

Duysak, çocuğun şarkısı susmaz
Şiddete, yetişkin dünyasına inat
O dünya ki görmezden gelir, itaat bekler
Kibirle örseler

Oysa o bir boş sayfa değil, evinde ki süs değil
Sessiz değil, kimseye ait değil
İstismar ihlal ve suç, doğal afet değil
Farkında mıydık?

Söz küçüğün, sus büyüğün

Dinlesek, aslında rengarenk çocuğun şarkısı
Özgürlüğü söyler, var olur, var eder
Dikkate değer duyguları, kararları
Hayırları.

Oysa o bir boş sayfa değil, evindeki süs değil
Sessiz değil, kimseye ait değil
İstismar ihlal ve suç, doğal afet değil
Farkında mıydık?

Söz küçüğün, sus büyüğün

Okumaya devam et

Dünya

Suudilerden Osmanlı karşıtı dizi: Ateş Krallıkları

Türkiye ve Arap dünyası arasındaki gerilim TV sektörüne de sıçradı. Suudi Arabistan’ın sahibi olduğu MBC TV’de yayınlanan, Osmanlı konulu Ateş Krallıkları(Memalik el Nar) adlı dizi, tartışma konusu oldu.

BOLD– Geçen yıl, Arap dünyasında büyük ilgi gören Türk dizilerini artık yayınlamayacağını duyuran MBC’nin dizisi, 17 Kasım’da ilk bölümüyle seyirci karşısına çıktı.
40 milyon dolarlık bütçesiyle 2019’da Arap dünyasının en büyük dizi projesi olarak duyurulan “Ateş Krallıkları” isimli yapım Memlüklerin Mısır’daki son günlerini ve Mısır’ın Osmanlı hâkimiyetine geçişini anlatıyor. Dizinin yönetmenliğini, Hannibal filminin yönetmeni İngiliz Peter Webber üstleniyor.

TEPKİLER ÇEŞİTLİ

“Bir imparatorluk kanlı bir hukukla yönetiliyor. Bu onların laneti oldu” sloganıyla duyurulan dizi Arap basınında da tartışmalara yol açtı. Suudi Arabistan, BAE ve Mısır gibi ülkelerde iktidarlara yakın gazeteler, dizinin “Osmanlı’nın kanlı, baskıcı ve Arap dünyasını yağmalayan gerçek yüzünü” anlattığını ifade ederken az sayıda olsa da yapımın tarihsel gerçekleri çarpıttığını söyleyen yazarlar da oldu.

YAPIMCI: OSMANLI TARİHİ VAHŞET DOLU

Mısırlı bir yazarın metnini hazırladığı, Arap oyuncuların yer aldığı ve başrolde Mısırlı bir aktörün bulunduğu Ateş Krallıkları ile ilgili dizinin yapımcısı “Dizi, Osmanlı yönetiminin arkasındaki vahşet dolu tarihi ifşa edecek” çıkışıyla dikkat çekti.

Dizinin Mısırlı yazarı Muhammed Süleyman, “Tarihsel anlamda hiçbir hata içermeyen bir hikâye yazmaya çalıştık.” diyerek, Osmanlı döneminin “tarihsel katliamlarla dolu olduğunu” iddia etti.

Şimdilik sadece Arap kanallarında izlenebilen ancak daha sonra Netflix’te de yayınlanacağı söylenen diziyle ilgili olarak Netflix Türkiye’nin tavrı merak ediliyor.

Okumaya devam et

Kültür

Bu hafta 3 yeni film vizyonda

Türkiye’deki sinemalarda bu hafta üç yeni film gösterime girdi.

BOLD– Okullarda ilk ara tatil biterken başlayan vizyon haftasında sadece üç film gösterim şansı bulabildi: Cep Herkülü, Dr. Sleep ve Üzgünüz Size Ulaşamadık… Haftanın yeni filmlerine yakından bakalım.

CEP HERKÜLÜ NAİM SÜLEYMANOĞLU

Efsane halterci dünya ve olimpiyat şampiyonu sayısız rekor sahibi Naim Süleymanoğlu’nun yaşamını beyaz perdeye aktaran Cep Herkülü nihayet gösterime girdi. Süleymanoğlu’nun ailesinin kendilerinden izin alınmadığı gerekçesiyle karşı çıktığı filmde rekortmen halterciyi Hayat van Eck canlandırıyor. Özer Feyzioğlu’nun yönettiği filmde Yetkin Dikinciler, Selen Öztürk, Gürkan Uygun, Uğur Güneş, İsmail Hacıoğlu gibi dikkat çeken bir oyuncu kadrosu var.

DR. SLEEP

Geçtiğimiz The Haunting of Hill House ile dikkatleri çeken Mike Flanagan’ın yönettiği film, Stanley Kubrick imzalı The Shining’in (1980) devamı niteliğinde. Stephen King uyarlaması Shining’deki küçük Danny Torrance artık bir yetişkindir. Ancak, ailesiyle bir dağ otelinde geçirdiği o korkunç zamanlar asla peşini bırakmamaktadır. Başrollerde Ewan McGregor ve Rebecca Ferguson var.

ÜZGÜNÜZ SİZE ULAŞAMADIK

Kendisi de işçi sınıfına ait bir aileden gelen yönetmen Ken Loach, kapitalizmin küçük insanlar üzerindeki etkisini anlatmaya devam ediyor. Üç yıl önceki I Daniel Blake‘ten sonra gelen Sorry We Missed You kendine ait araçla kargo işi yaparak ailesini geçindirmeye çalışan Ricky’nin mücadelesini anlatıyor. Karısının yardıma muhtaç yaşlı insanlara yardım etmek için kullandığı aracı kargo şirketinin kapitalist düzeninde ayakta kalmak için kullanan Ricky kendinden ödün vermek zorunda kaldığı bir noktaya geldiğinde ne yapacaktır?

Okumaya devam et

Popular