Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Erdoğan, Soçi’de Putin ile görüşecek: Gündem Barış Pınarı Harekatı ve Suriye

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün Rusya’nın Soçi kentinde Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek. Türkiye saati ile 13.00’te başlayacak görüşmenin ardından saat 15.00’te ortak açıklama yapılması bekleniyor.

BOLD – Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Barış Pınarı Harekatı’nı görüşmek üzere Soçi’de bir araya geliyor. Türkiye ile ABD’nin uzlaşısı ile başlayan 120 saatlik çatışmasızlık ise bu gece saat 22.00’de sona eriyor.

SÜRE BUGÜN 22.00’DE DOLUYOR

Türkiye’nin Suriye’de başlattığı “Barış Pınarı Harekâtı”na ara vermesi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetlisi olarak Karadeniz kıyısındaki Soçi kentine gidiyor.

Liderler, 9 Ekim’de Fırat Nehri’nin doğusunda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve güdümündeki Suriyeli muhaliflerden oluşan Suriye Milli Ordusu’nun başlattığı harekâtı görüşecek.

Bugünkü görüşme aynı zamanda Ankara ile Washington’ın 17 Ekim’de harekata 120 saat süreliğine verdikleri aranın dolacağı güne denk geliyor.

GÜNDEM SURİYE VE HAREKAT

Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a destek veren Putin’in Barış Pınarı Harekâtı bölgesindeki son gelişmeleri değerlendirmesi bekleniyor.

Kremlin’den görüşmeyle ilgili yapılan açıklamaya göre görüşmeler Suriye’nin kuzeydoğusundaki “durumu normalleştirmeye” odaklanacak.

Putin’in danışmanı Yuri Uşakov görüşmede ana gündem maddesinin Barış Pınarı Harekatı olacağını söyledi. Uzun vadeli bölgesel istikrarın, Suriye’nin toprak bütünlüğünü yeniden sağlayarak ve ülkenin tüm etnik ve dini gruplarının çıkarlarını göz önünde bulundurarak mümkün olabileceğini vurgulayan Uşakov, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin Esad yönetimi ile düzenli olarak temas halinde olduklarını da kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ise zirvede “Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin ele alınması, Suriye başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması” öngörülüyor.

ADANA MUTABAKATI GÜNDEME GELEBİLİR

Bugünkü görüşmeyle ilgili bir açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Biz 1998 yılında yapılan ‘Adana Mutabakatı’nın uygulanmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu amaçla bu anlaşmanın taraflarıyla, henüz uygulanmayan anlaşmanın uygulanması yönünde temaslar kurmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Suriye’deki iç savaş başlamadan önce Türkiye ve Suriye arasındaki terörle mücadelenin çerçevesini çizen 1998 tarihli Adana Mutabakatı’nın gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Rusya ve Suriye, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik yaptığı operasyonların bu mutabakat çerçevesinde yapılması gerektiğini belirtiyor.

CNBC abonelerine böyle duyurdu: Pompeo, “Türkiye’ye karşı ‘gerekirse’ askeri güç kullanmaya hazırız”

Dünya

ABD ve Rusya’nın Karadeniz savaşı

Rusya, Hazar Denizi’nde bulunan 15 savaş gemisini Karadeniz’e gönderdiğini açıkladı. ABD de 2 savaş gemisini bölgeye doğru yola çıkarmış ve gemilerin Boğazlardan geçişi için Türkiye’den izin istemişti. Bu arada Rusya bir kez daha Ankara’yı Ukrayna’ya İHA-SİHA satışı konusunda uyardı.

BOLD – Donbaz Krizi nedeniyle Ukrayna sınırına asker yığan Rusya, Hazar Filosu’ndaki 15 savaş gemisini de Karadeniz’e gönderiyor. ABD ise 2 savaş gemisini Karadeniz’e göndermek için Montrö sözleşmesi çerçevesinde geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye bildirimde bulundu.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye ve Türkiye’ye sert uyarılar geldi. ABD gemilerini Kırım’dan uzak durmaya çağıran Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ankara’yı da Ukrayna’ya İHA-SİHA satışı konusunda bir kez daha uyardı.

RUSYA’NIN HAZAR FİLOSU KARADENİZ YOLUNDA

Rusya, Hazar Denizi’nde bulunan 15 savaş gemisini Rus askeri güçlerinin denetimleri çerçevesinde Karadeniz’e gönderdiğini duyurdu.

Rusya’nın Güney Askeri Bölgesi’nin basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Hazar Denizi’ndeki filoya ait 15 savaş gemisi Karadeniz’e gönderildi. Bunun, Rus askeri güçlerinin denetimleri çerçevesinde gerçekleştiği ifade edildi.

Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu, 6 Nisan’da Rus askeri güçlerinin savaşa hazırlık durumuna ilişkin denetimlere başladıklarını ve ülkenin çeşitli bölgelerinde poligonlarda taktik tatbikatların yapılacağını duyurmuştu.

Söz konusu eğitim planı kapsamında, nisanda 4 bin 48 askeri tatbikatın yapılacağı belirtilmişti.

ABD SAVAŞ GEMİLERİ YOLDA

ABD’ye ait 2 savaş gemisi de gerginliğin olduğu Ukrayna’ya doğru yola çıkmış ve gemilerin Boğazlardan geçişi için Türkiye’den izin istenmişti.

Söz konusu savaş gemilerinin önümüzdeki günlerde Karadeniz’de olması bekleniyor.

Türkiye geçen hafta, ABD’nin Montrö Sözleşmesi’ne uygun olarak donanmasına ait iki geminin Çanakkale ve İstanbul boğazlarından geçerek Karadeniz’e çıkacağını duyurmuştu. Konuyla ilgili henüz detaylı bir açıklama yapmayan ABD Savunma Bakanlığı ise, savaş gemilerinin ‘rutin faaliyetler’ için Karadeniz’de olacağını bildirdi.

Reuters haber ajansının derlediği verilere göre, ABD’de Joe Biden’ın başkanlık koltuğuna oturmasından bu yana, NATO ülkelerinin Karadeniz’deki askeri varlığında artış yaşandı. Rusya donanmasının Karadeniz filosu Kırım Yarımadası’nda bulunuyor.

RUSYA’DAN ABD’YE: SAVAŞ GEMİLERİNİ KIRIM’DAN UZAK TUT

Bu arada Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Raybkov, salı günü yaptığı açıklamada ABD’den savaş gemilerini Kırım’dan uzak tutması uyarısında bulundu.

Sergei Ryabkov, Karadeniz’e gönderilen ABD gemileri ile ilgili olarak, “Kırım’dan ve Karadeniz kıyılarımızdan uzak dursunlar. Bu onlar için iyi olur” dedi.

Olası istenmeyen bir kazanın muhtemel olduğunu belirten Raybkov, “ABD gemilerinin bizim kıyılarımızda hiçbir işi yok. Bu tamamen provokatif bir eylem. Bizim gücümüzü sınıyor. Başarılı olamayacaklar” ifadelerini kullandı.

DONBAS’TA YAŞAYANLARI KORUYACAĞIZ

Bakan Yardımcısı Ryabkov ayrıca, ülkesinin Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde yaşayan halkı koruyacağını dile getirdi. Söz konusu bölge halihazırda Rusya yanlısı ayrılıkçı güçler tarafından kontrol ediliyor.

Ukrayna-Rusya sınırında yaşanan gerilim, Kiev’den yapılan açıklamaya göre, Rusya’nın sınır bölgesine 40 bin askerden oluşan bir güç yığması nedeniyle oldukça artmış durumda. Washington, Ukrayna ile Rusya arasındaki anlaşmazlıkta Kiev’e destek verdiğini daha önce defalarca resmi ağızlardan dile getirdi.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde, bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana çatışmalar devam ediyor.

RUSYA, UKRAYNA’DAKİ TÜRK İHA’LARI KONUSUNDA RAHATSIZ

Öte yandan Rusya bir kez daha Türkiye’nin Ukrayna’ya sattığı silahlı veya silahsız insansız hava araçları (SİHA-İHA) konusundaki rahatsızlığını dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Raybkov, “Açıkçası, Türk insansız hava araçlarının Donbas’ta bir yerlerde su yüzüne çıktığı düşünüldüğünde sevinecek bir şey yok.” dedi.

Türkiye’nin İHA ve SİHA’ları birçok ülkeye ihraç ettiğini belirten Raybkov, İHA ve SİHA’larda kullanılan parçaların ihracat kontrolleri konusunda sıkıntılar bulunduğunu ve konuyu araştırdıklarını söyledi.

LAVROV DA TÜRKİYE’Yİ UYARMIŞTI

Dün de Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Türkiye’yi Ukrayna’ya silahlı ve silahsız insansız hava araçları (SİHA-İHA) tedarik etmeme konusunda uyarmıştı.

Lavrov, “Tüm ilgili ülkelere, Türkiye de bunlardan biri, mevcut durumu, Kiev rejiminin ebedi militarist açıklamalarını incelemelerini tavsiye ettiğimizi ve bu militarist eğilimleri teşvik etmemeleri konusunda uyardığımızı belirtmek isterim” dedi.

TÜRKİYE’DEN UKRAYNA’YA İHA-SİHA SATIŞI

Ukrayna, Türkiye’den 2019 yılında altı adet Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı ile üç yer kontrol istasyonu satın aldı.

Rus medyasında yer alan bir habere göre ise Türkiye Mart ayında Kiev yönetimine AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın ürettiği 30 Bayraktar silahlı veya silahsız insansız hava aracı gönderdi.

30 adet Bayraktar TB2 silahlı-silahsız insansız hava aracı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Katar Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet Boeing C-17A Globemaster III tipi askeri kargo uçağıyla 14 Mart’ta Ukrayna’ya taşındı.

Ukrayna, Türkiye’den toplamda 48 Bayraktar TB2 İHA-SİHA satın almak istediğini açıklamıştı.

NATO’dan Rusya’ya çağrı: Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını sonlandır

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da hükumete ‘3. dalga’ yetkisi: Evden çıkmak yasaklanabilir

Almanya’da Bakanlar Kurulu, üçüncü korona dalgasına karşı sert önlemler için Federal Hükumetin yetkilerini artıran yasal değişikliklere onay verdi. Düzenleme, sokağa çıkma kısıtlamalarını da kapsıyor.

BOLD – Almanya’da korona önlemlerinin ele alındığı Bakanlar Kurulu toplantısında Federal Hükumetin gerekli durumlarda ülke çapında kararları uygulamaya koyabilmesini mümkün kılacak yasa değişikliği onaylandı.

Bakanlar Kurulunun aldığı kararlar Federal Meclis ve Eyalet Temsilciler Meclisinde yapılacak oylamalarda kabul edilmesi durumunda yürürlüğe girecek.

Salgın Hastalıklara Karşı Koruma Yasası’nda yapılacak değişiklikle hükumet, 21.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulayabilecek. İnsanlar ikamet ettikleri evlerini ve bu evlere ait avlu ve bahçeleri bu saatler arasında terk edemeyecek.

Ancak ev hayvanlarının gereksinimlerini gidermek veya iş yerlerine gitmek zorunda olanlar bu kısıtlamalardan muaf tutulacak.

VAKA YOĞUNLUĞU BELİRLEYİCİ OLACAK

Söz konusu kısıtlamalar bir bölgede son 7 günlük vaka yoğunluğunun üst üste üç gün boyunca 100’den fazla olduğu durumlarda uygulanacak.

Buna ek olarak, Salgın Hastalıklara Karşı Koruma Yasasına eklenen yeni bir maddeyle kamuya açık veya özel alanlarda toplanmalara da kısıtlama getirilecek. Buna göre söz konusu yerlerde aynı hane halkına ilave olarak bir kişinin katılımıyla bir araya gelinmesine izin verilecek. Bu uygulamadan 14 yaşından küçük çocuklar etkilenmeyecek.

CENAZE TÖRENLERİNE SINIRLAMA

Ayrıca daha yüksek vaka yoğunluğu durumlarında çoğu mağaza, eğlence ve kültür kurumu ile restoranlar kapalı kalacak. Buna karşın, gıda perakendecileri, içecek dükkanları, sağlık ürünlerinin satıldığı marketler, bebek ürünlerinin satıldığı mağazalar, eczaneler, gözlükçüler, işitme cihazı mağazaları, benzin istasyonları, gazete bayileri, kitapçılar, çiçekçiler, hayvan malzemeleri ve yem satılan dükkanlar ile bahçe marketleri mesafe ve hijyen koşullarına uyulması kaydıyla yasak kapsamı dışında tutulacak. Cenaze törenlerine de en fazla 15 kişinin katılmasına izin verilecek.

Alınan kararlara göre sadece bireysel sporlar ile temassız egzersizlere izin verilecek. Spor salonları açılmayacak. Profesyonel sporcular için ise istisnalar devam edecek. Antrenmanlara izleyici alınmayacak.

Tıbbi tesisler ile bakım merkezlerinin kantinleri sadece buralarda konaklayanlara hizmet vermek üzere açık olacak. Bu tesislere yönelik catering firmaları çalışabilecek. Restoranlar dışarıya yiyecek ve içecek satışı yapabilecek, mevcut durumda olduğu gibi müşterilerin buralarda yemek yemelerine izin verilmeyecek. Paket servisi ise mümkün olacak.

ÖĞRENCİLERE HAFTADA 2 KEZ TEST YAPILACAK

Turizm amaçlı konaklamalar bölgedeki vaka yoğunluğuna göre yasaklanabilecek. Kuaför salonlarına ise maske takma şartıyla gidilebilecek.

Okullarda öğrencilere haftada iki kez korona testi yapılacak. Bir bölgede 7 günlük vaka yoğunluğu üst üste üç gün boyunca 200’ü aşarsa okullar kapatılacak.

Bu yaz da turist gelmeyecek: Rusya’dan Türkiye’ye 1,5 aylık yasak

Okumaya devam et

Dünya

NATO’dan Rusya’ya çağrı: Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını sonlandır

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Brüksel’de NATO karargahını ziyaret ederek Genel Sekreter Jens Stoltenberg ile görüştü. Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna içinde ve sınırındaki askeri yığınağını derhal sonlandırması gerektiğini söyledi. Bu arada G-7 ülkeleri ve AB’den de aynı yönde bir çağrı geldi.

BOLD – NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna sınırına son günlerde binlerce muharebeye hazır askerini gönderdiğini, durumu endişeyle takip ettiğini belirterek, Rusya’nın Ukrayna içinde ve sınırındaki askeri yığınağını derhal sonlandırması gerektiğini söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Brüksel’de NATO karargahını ziyaret ederek NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü.

2014’TEN BERİ EN BÜYÜK ASKERİ YIĞNAK

Görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna sınırına son günlerde binlerce muharebeye hazır askerini gönderdiğini, durumu endişeyle takip ettiğini bildirdi.

Stoltenberg, bunun Kırım’ın 2014’te Rusya tarafından yasa dışı ilhakından bu yana en büyük askeri yığınak olduğunu belirterek, son günlerde Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalarda birçok Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğini vurguladı.

Stoltenberg, “Rusya’nın askeri yığınağı gayrimeşru, açıklanamaz ve derin endişe vericidir. Rusya, Ukrayna içinde ve çevresindeki bu yığınağı derhal sonlandırmalı, provokasyonları bitirmeli ve gerginliği düşürmelidir” dedi.

“NATO, UKRAYNA’NIN YANINDA DURMAYA DEVAM EDECEKTİR”

Rusya’yı uluslararası sorumluluklarına uymaya çağıran Stoltenberg, “NATO’nun Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteği sarsılmazdır. Rusya’nın Kırım’ı gayrimeşru ve yasa dışı ilhakını kabul etmeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Stoltenberg, Rusya’dan Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı güçlere destek vermemesini ve Rusya topraklarından güçlerini çekmesini isteyerek, “NATO Ukrayna’nın yanında durmaya devam etmektedir.” diye konuştu.

UKRAYNA, NATO’DAN ASKERİ DESTEK İSTEDİ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba da Kırım’ın yasa dışı ilhakı sırasında hazırlıksız yakalandıklarını ancak bu kez ihtiyatlı olduklarını belirterek Rusya’ya karşı NATO’dan askeri destek ve yaptırımlar dahil daha fazla destek vermesini istedi.

Kırım’ın 2014’teki ilhakında Rusya’nın hızlı davrandığını, sahada olaylar cereyan ederken Batılı ülkelerin tepkilerinin ne olması gerektiğini düşündüğünü belirten Kuleba, “Rusya artık hiç kimseyi hazırlıksız yakalayamayacak. Ukrayna ve dostları ihtiyatlı olacak. Rusya’nın yeni bir şiddet sarmalı başlatması halinde bunun her bakımdan maliyeti olacak.” dedi.

Kuleba, NATO’nun Ukrayna’ya nasıl destek verebileceği konusunda ise şunları söyledi:

“Operasyonel seviyede Rusya’yı caydıracak ve saldırgan niyetlerini sınırlandıracak tedbirlere ihtiyacımız var. Bu Rusya’nın saldırganlığının maliyetini yükseltecek yeni yaptırımlar olabilir. Bunlar ayrıca Ukrayna’nın savunma kabiliyetlerini güçlendirmeyi hedefleyen doğrudan destek olabilir. Çünkü Rusya’nın üçüncü ülkelerin Ukrayna ile savunma sektöründe iş birliği yapmasını engellemek için hiçbir çabadan kaçınmadığını biliyoruz. Rusya bizim savunma kabiliyetlerimizi baltalamak için elinden geleni yapıyor.”

G-7 ÜLKELERİ VE AB’DEN RUSYA AÇIKLAMASI

Dünyanın en büyük 7 ekonomisinin oluşturduğu G-7 ülkeleri dışişleri bakanları ile Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisinin yayımladığı ortak açıklamada, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağından duydukları kaygı ifade edildi.

Açıklamada, “Biz, G-7 ülkeleri, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD dışişleri bakanları ve AB Yüksek Temsilcisi olarak Rusya’nın Ukrayna sınırında ve yasa dışı olarak işgal edilen Kırım’da devam eden büyük askeri yığınağından derin kaygı duyuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Herhangi bir ön bildirim olmadan yapılan bu büyük çaplı askeri hareketliliğin tehdit teşkil ettiğine ve istikrarsızlaştırıcı faaliyetler olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Rusya’ya provokasyonlarını durdurması ve uluslararası yükümlülükleri çerçevesinde tansiyonu düşürmesi” çağırısında bulunuldu.

DONBAS’TA 1 UKRAYNA ASKERİ ÖLDÜ

Bu arada Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların açtığı ateş sonucu bir Ukrayna askerinin hayatını kaybettiği, 2 askerin yaralandığı bildirildi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, gece yarısından saat 07.00’ye kadar ayrılıkçıların 3 kez ateşkes ihlali yaptığı kaydedildi.

Açıklamada, Donbas’ın Mayorskoye bölgesinde ayrılıkçılar tarafından açılan ateş sonucu Ukrayna ordusundan bir askerin öldüğü ve 2 askerin yaralandığı aktarıldı.

DONBAS GERGİNLİĞİ

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Komçak, 30 Mart’ta Meclis’te yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti.

Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatından (AGİT) oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020’den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı.

Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Bu yaz da turist gelmeyecek: Rusya’dan Türkiye’ye 1,5 aylık yasak

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0