Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Eski ve yeni tüm araç tiplerine uyumlu elektrikli motor kiti üretildi

İngiltere merkezli bir şirket, bütün araçlarda kullanılabilecek bir elektrik motoru kiti geliştirdi.

Gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen bu kit, bünyesinde pek çok sistemi barındırıyor ve entegre edildiği otomobillerin fosil yakıt yerine elektrikle çalışmasını sağlıyor.

BOLD – Elektrik motorlu otomobiller, son birkaç yıldır tüketicilerin dikkatlerini üzerine çekiyor. Bu tip araçların hem çevreci, hem az yakıyor, hem de teknolojik özellikler bakımından dolu olması, tüketicileri cezbediyor ve bu tarz araçlara olan ilgiyi artırıyor.

Ancak şu an için piyasadaki elektrik motorlu araçların sayısı bir hayli az. Ayrıca bu yeni teknoloji, fosil yakıtlı araçlara sonradan dahil edilemiyor(du).

Efsane “Vosvos” artık gücünü elektrikten alacak

Geçtiğimiz dönemlerde Volkswagen, şirketin klasikleşmiş otomobillerinden Beetle’ın elektrikli motora sahip olabilmesi için üçüncü taraf bir şirketle kolları sıvamıştı.

Şimdi ise “Swindon Powertrain” isimli İngiliz şirket, tüm araçlarda kullanılabilecek bir elektrik motorunu piyasaya süreceğini duyurdu.

Elektrikli “minik” Honda’nın satış fiyatı açıklandı: Yaklaşık 200.000 TL

Bu motor, fosil yakıtlı araçlara kolayca entegre ediliyor ve bu sayede özellikle de eski araçların elektrik motoruna sahip olmasını sağlıyor.

Bu elektrik motoru, aslında bir kit. Bünyesinde elektrikli otomobillerin hareket ve gücü için sahip olması gereken bütün bileşenleri içeren bu kitin bir hayli de küçük bir yapısı var ve bu sayede tüm araçlara uyum sağlayabiliyor.

Yapı küçük olsa da 110 beygirlik elektrik motorunun gücünden ödün vermiyor. Bu kitin bünyesinde elektrik motoru, iletim aksamı, soğutma sistemi ve güç çevirici sistemleri bulunuyor. Bunların tamamı sadece 154 kilogram ağırlığında.

Ayrıca bu sistem, araçların ön veya arka kısımlarına entegre edilebiliyor. Yani aracın motorunun nerede bulunduğu da bir önem arz etmiyor.

Tamamen elektrikli BMW i7, çok büyük bir güç kaynağı ile gelecek

Swindon Powertrain’in bu kiti, aracını değiştirmeden elektrik motoru kullanmak isteyen tüketicilere de hitap edecek.

Ancak bu sistemde kullanılacak akü sistemleri şu an için bilinmezliğini koruyor. Bununla birlikte şu an için bu motor kitinin maliyetinin ne olacağı ve kullanılabilirlik genişliğinin sınırları bilinmiyor.

Şirketin Haziran 2020’de bu kiti piyasaya süreceği belirtiliyor.

Mazota yine zam geldi

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Atina’yı ziyaret edecek

Türkiye-Yunanistan gerilimi devam ederken Kathimerini gazetesi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun gelecek hafta Atina’yı ziyaret edeceğini yazdı.

BOLD – Doğu Akdeniz temelli Türkiye-Yunanistan krizi sürerken ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile ilgili dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. Yunan Kathimerini gazetesi, Pompeo’nun gelecek hafta Atina’yı ziyaret edeceğini yazdı. “Pompeo, gelecek hafta pazar günü Souda deniz üssünü ziyaret edecek” ifadesini kullanıp ABD Dışişleri Bakanı’nın Yunan yetkililerle askeri iş birliği görüşmesi de yapacağını ilan etti. Öte yandan geçen hafta Kıbrıs Rum Kesimi’nde temaslarda bulunan Pompeo’nun Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’le görüşmesi de gündemde.

Pompeo (sol başta), geçen hafta Kıbrıs Rum Kesimi’nde temaslarda bulunmuştu.

Macron’dan Erdoğan’a Türkçe mesaj

Okumaya devam et

Dünya

Rusya’da korona ilacı için asgari ücret ödenecek

Rusya’da Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan 3 ilacın eczanelerde satışına izin çıktı. Asgari ücretin 12 bin 130 ruble olduğu Rusya’da ilaçlardan Areplivir’in eczanede satış fiyatının 12 bin 320 ruble (bin 200 TL) olacağı öğrenildi.

BOLD – Rusya’da koronavirüs tedavisi için geliştirilen 3 ilaç için eczanede satışı için onay çıktı. Korona virüs ilaçlarının gelecek hafta eczanelerde olması bekleniyor. Etken maddesi Favipiravir olarak açıklanan ilaçlar, daha önce yalnızca hastanelerde ve doktor kontrolünde hastalara verilebiliyor.

ETKEN MADDE FAVİPİRAVİR

İlaçlardan Areplivir’in, eczane satış fiyatının 12 bin 320 ruble (yaklaşık 1200 TL) olarak açıklandı. Koronavirin ise 11 bin 550 ruble (yaklaşık 1100 TL) olacağı ifade edildi. Avifavir, Koronavir ve Areplivir olarak açıklanan ilaçların etken maddesi Favipiravir olarak belirtildi.

FAVİPİRAVİR, PATENT SÜRESİ DOLAN BİR MADDE

Favipiravir’in Japon bilim adamları tarafından geliştirilen ve patent süresi dolan madde olduğu ifade edilirken, bu nedenle farklı ülkeler etken maddeyi esas alan ilaçlar üretilebiliyor. Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, eczanelerde satışına izin verilen ilaçlar da Favipiravir’in Rus muadilleri olacağı kaydedildi.

Kanser hastası 6 yaşındaki Selman’da baba hasretiyle vefat etti

Okumaya devam et

Dünya

Putin’den hipersonik silah açıklaması: ABD yüzünden geliştirdik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan çıkmasının ardından Rusya’nın hipersonik silah geliştirmek zorunda kaldığını söyledi.

BOLD – Vladimir Putin, NPO Maşinostroyeniya Füze Tasarım Bürosu Fahri Genel Müdürü Gerbert Yefremov ile video konferans yoluyla görüştü. “ABD’nin 2002’de Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan çekilmesi, Rusya’yı hipersonik silah geliştirmeye başlamak zorunda bıraktı. ABD’nin, gelecekte tüm nükleer potansiyelimizi sıfırlayabilecek, etkisiz hale getirebilecek stratejik füze savunma sistemi konuşlandırmasına yanıt olarak bu silahı geliştirmek zorundaydık” dedi.

Putin ayrıca Rusya’nın 2001’den hipersonik silahların geliştirilmesini önlemeye yönelik anlaşmalara varmak için her türlü çabayı gösterdiğini, ancak bir yanıt alamadığını da savundu. Rusya’nın yıllarca yeni silahların üretimindeki gelişmeler konusunda diğer ülkelerle arayı kapatmak zorunda kaldığını, ancak bugün tarihinde ilk kez en modern silahlara sahip olduğunu öne sürdü.

 

Okumaya devam et

Popular