Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Eski ve yeni tüm araç tiplerine uyumlu elektrikli motor kiti üretildi

İngiltere merkezli bir şirket, bütün araçlarda kullanılabilecek bir elektrik motoru kiti geliştirdi.

Gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen bu kit, bünyesinde pek çok sistemi barındırıyor ve entegre edildiği otomobillerin fosil yakıt yerine elektrikle çalışmasını sağlıyor.

BOLD – Elektrik motorlu otomobiller, son birkaç yıldır tüketicilerin dikkatlerini üzerine çekiyor. Bu tip araçların hem çevreci, hem az yakıyor, hem de teknolojik özellikler bakımından dolu olması, tüketicileri cezbediyor ve bu tarz araçlara olan ilgiyi artırıyor.

Ancak şu an için piyasadaki elektrik motorlu araçların sayısı bir hayli az. Ayrıca bu yeni teknoloji, fosil yakıtlı araçlara sonradan dahil edilemiyor(du).

Efsane “Vosvos” artık gücünü elektrikten alacak

Geçtiğimiz dönemlerde Volkswagen, şirketin klasikleşmiş otomobillerinden Beetle’ın elektrikli motora sahip olabilmesi için üçüncü taraf bir şirketle kolları sıvamıştı.

Şimdi ise “Swindon Powertrain” isimli İngiliz şirket, tüm araçlarda kullanılabilecek bir elektrik motorunu piyasaya süreceğini duyurdu.

Elektrikli “minik” Honda’nın satış fiyatı açıklandı: Yaklaşık 200.000 TL

Bu motor, fosil yakıtlı araçlara kolayca entegre ediliyor ve bu sayede özellikle de eski araçların elektrik motoruna sahip olmasını sağlıyor.

Bu elektrik motoru, aslında bir kit. Bünyesinde elektrikli otomobillerin hareket ve gücü için sahip olması gereken bütün bileşenleri içeren bu kitin bir hayli de küçük bir yapısı var ve bu sayede tüm araçlara uyum sağlayabiliyor.

Yapı küçük olsa da 110 beygirlik elektrik motorunun gücünden ödün vermiyor. Bu kitin bünyesinde elektrik motoru, iletim aksamı, soğutma sistemi ve güç çevirici sistemleri bulunuyor. Bunların tamamı sadece 154 kilogram ağırlığında.

Ayrıca bu sistem, araçların ön veya arka kısımlarına entegre edilebiliyor. Yani aracın motorunun nerede bulunduğu da bir önem arz etmiyor.

Tamamen elektrikli BMW i7, çok büyük bir güç kaynağı ile gelecek

Swindon Powertrain’in bu kiti, aracını değiştirmeden elektrik motoru kullanmak isteyen tüketicilere de hitap edecek.

Ancak bu sistemde kullanılacak akü sistemleri şu an için bilinmezliğini koruyor. Bununla birlikte şu an için bu motor kitinin maliyetinin ne olacağı ve kullanılabilirlik genişliğinin sınırları bilinmiyor.

Şirketin Haziran 2020’de bu kiti piyasaya süreceği belirtiliyor.

Mazota yine zam geldi

Dünya

İngiliz kadın ırkçı sözlerinin ardından öyle bir cevap aldı ki…

BBC’de yayınlanan göçmenlerle ilgili tartışmada İngiliz kadının ırkçı sözleri ve ona verilen cevap Ada’da gündem oldu. BOLD

Okumaya devam et

Dünya

Telsiz konuşmaları ortaya çıktı: Suriye rejimi İdlib’de TSK’yı kasten hedef alıyor

Suriye Ordusu’nun Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait İdlib’teki gözlem noktasına kasten saldırdığı öne sürüldü. Rejim güçlerine bağlı askerler arasındaki telsiz konuşmaları yayınlandı.

BOLD – İngiliz Daily Telegraph gazetesi, TSK’ya ait İdlib’deki  gözlem noktasının Suriye Ordusu’nca kasten hedef alındığını gösteren bir ses kaydını internet sitesinde yayınladı.

Gazetenin Ortadoğu Muhabiri Josie Ensor imzalı özel haberde, ses kayıtlarının Macro Medya Merkezi (MMC) adlı bağımsız aktivist grubundan alındığı söyleniyor.

TOPÇU SUBAYI SOMAR ‘TÜRK GÖZLEM NOKTASININ KOORDİNATLARINI GÖNDER’

Suriye Ordusu mensupları arasındaki telsiz konuşmaları iddiasıyla yayınlan ses kaydı 12 Şubat tarihli. Kayıtta, topçu subayı olduğu belirten Somar Adlı kişi “Bana Türk gözlem noktasının koordinatlarını gönder” diyor. Bir muhabere subayı da “Önünde, solda, Sobhi. 07215313” diye karşılık veriyor.

BUNU AÇIKÇA DUYMAK YİNE DE SARSICI

Haberde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye hükumeti ve Rus müttefiklerine, İdlib’deki saldırının durması için 9 günlük süre verdiği hatırlatılıyor.

Metinde görüşlerine yer verilen Dış Politika Araştırma Enstitüsü’nden Suriye Uzmanı Elizabeth Tsurkov, “Suriye rejimi Türk gözlem noktalarını birden çok kez vurdu, dolayısıyla saldırıların kazayla olması ihtimali günden güne azalıyor. Ancak bunu bu kadar açıkça duymak yine de sarsıcı” diye konuşuyor.

GÜVENİLİR TARAF GÖRÜLEN RUSYA İÇİN DE BİR AŞAĞILANMA

Ortadoğu Enstitüsü’nden Charles Lister da “Kamuoyundaki şüpheciler açısından, çatışmayı kimlerin körüklediğinin görülmesi açısından bu bir ikaz olmalı. Bu aynı zamanda, Ankara’nın hala Soçi Anlaşması’na güvenilir bir taraf olarak gördüğü Rusya için de bir aşağılanma” diyor.

SİVİLLERİ KASTEN ÖLDÜRDÜKLERİ ANLAŞILIYOR

Haberde yer verilen ses kayıtlarında, Suriye Ordusu’nun Halep’in batısında sivilleri de kasten hedef aldığının duyulduğu iddia ediliyor.

Kayıtta “Araç kullanan kadınlar var. Niye cepheye doğru gidiyorlar ki?” ifadesi yer alıyor. Başka biri de “Yaşlı bir kadın gibi görünüyor. Eşyasını toplamaya geldiği belli, sonra ayrılacak” diyor.

KİMLİKLERİ ANLAŞILSA DA ATEŞ EMRİ VERİLİYOR

Habere göre daha sonra askerler, Suriye Ordusu güçlerinin ilerlemesinden kaçarken Mizanaz köyündeki evinden eşyalarını toplamaya gelen kadınları izliyor. Kimlikleri net şekilde anlaşılsa da ateş açılmasına karar veriliyor.

Sonra ilk asker “İzliyorum onları. Bir eve giriyorlar. Hadi! Şimdi ateş açıyorum” diyor. Ardından ateş sesi duyuluyor ve ikinci asker “Ateş, ateş, ben seni izliyorum” şeklinde karşılık veriyor.

KAPLAN GÜÇLERİ ADLI BİRİME MENSUPLAR İDDİASI

Yakındaki gözlem noktasından Suriye Ordusu telsiz frekansına girilerek 11 Şubat’ta yapıldığı ileri sürülen ses kaydının, aynı gün kadınların öldürüldüğü bir saldırıyla örtüştüğü belirtiliyor.

Kayıtta sesleri duyulan askerlerin, “Kaplan Güçleri” adı verilen Suriye Ordusu’nun 25’inci tugayına mensup oldukları kaydediliyor.

SÜLEYMANİ İLE İLGİLİ DE KAYIT YAYINLAMIŞLARDI

Gazete, geçen ay da yine MCM grubunun verdiği bir ses kaydını yayımlamış ve bu kayıtta İranlı ve Afgan milislerin, suikastle öldürülen İranlı komutan Kasım Süleymani’nin Kudüs güçleriyle birlikte savaştığının kanıtlandığı iddia edilmişti.

İdlib’de Suriye Ordusu yine Mehmetçik’i vurdu: Er Mecit Demir şehit düştü

Okumaya devam et

Dünya

“Suriye hava sahasını ihlal eden uçakları vuracağız”

Suriye Ordusu, ülkenin hava sahasını ihlal eden uçakların vurulacağını açıkladı. “Suriye’nin hava sahasını ihlal eden her uçak, bizim semalarımızda bulunmasına izin verilmeyen düşman hedefi olarak değerlendirilecek” denildi.

BOLD – Suriye ordusu, ‘hava sahası ihlallerinin askeri müdahale olarak ele alınacağını’ duyurdu. Suriye devlet ajansı SANA’nın aktardığı haberde Suriye ordusu, hava sahasını ihlal eden uçakların vurulacağı ifade edildi.

Suriye silahlı kuvvetleri komuta merkezinden yapılan açıklamada, hava savunma birliklerine, ülkenin hava sahasını yasalara aykırı olarak ihlal eden hava araçlarına doğrudan ateş açma emri verildiği belirtildi.

​Açıklamada, “Suriye’nin hava sahasını ihlal eden her uçak, bizim semalarımızda bulunmasına izin verilmeyen düşman hedefi olarak değerlendirilecek. Tespit edilir edilmez takip edilecek ve hava sahamızı ihlal eder etmez yok edilecek” ifadelerine yer verildi.

Okumaya devam et

Popular