Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Sümeyye Yılmaz eşiyle yaptığı ilk görüşmeyi anlattı: 20-25 kilo vermişti…

Siyah Transporter’la kaçırıldıktan 9 ay sonra aniden Emniyet’te ortaya çıkan KHK’lı Fizyoterapist Mustafa Yılmaz’la görüşen Sümeyye Yılmaz, gözlemlerini anlattı.

BOLD – Sümeyye Yılmaz, siyah transporterla kaçırıldıktan sonra 245 gündür haber alamadığı eşi Mustafa Yılmaz’la Ankara emniyetinde görüştü. Yılmaz, eşinin durumunu DW’ye şöyle anlattı:

“Zayıflamıştı. 20-25 kilo kadar. Elleri, cildi beyazlamıştı. Karanlıkta kalmaktan diye düşünüyorum. Elleri çok soğuktu. Belli ki kansızlık vardı. Yeterli beslenememişti. Hafif endişeliydi ama rahattı. Eşim sadece bana bir yerde saklandığını söyledi. Ancak ben buna inanmıyorum. Eşim şu an bana bir şey anlatmıyor.” diye yakınan Yılmaz, eşinin kaçırıldığını söylüyor.

Elinde eşinin başına torba geçirildikten sonra bir araca bindirildiğine dair video kayıtlarının olduğunu söyleyen Yılmaz, eşinin bir yerde sorgulanıp, ifadesinin alındığına inanıyor. Yılmaz, “O ifadeye de imza attırmışlar, videosunu çekmişler, işlemler tamamlandıktan sonra da resmi kurumlara teslim etmişler. Böyle düşünüyorum. Şu anda da gözaltında zaten” dedi.

“BU HUKUKSUZLUĞU KABUL ETMİYORUM”

Sümeyye Yılmaz. “Aylar sonra bir öğreniyorsunuz ki karakola teslim olmuş. Sonra eşiniz bir yerlerde saklandığını söylüyor. Bunlar beni endişelendiriyor” sözleriyle yaşadığı çelişkiyi anlatarak, eşinin kayboluşunun ve ortaya çıkışının etkin bir soruşturmayla aydınlatılmasını istiyor.

Yılmaz, “Şimdi bir anda eşim, devlette. Bu insanın kaçırıldığına dair video kayıtları var. Ancak bu kamera kayıtlarıyla ilgili tarafıma açıklama yapılmadan eşim bir anda Karapürçek’te bir karakola teslim olmuş. Bu, hiçbir şekilde akla mantığa sığar bir şey değil. Ben bunu kabul etmiyorum. Hukuksuzluk kabul edilmez, ben de etmiyorum” dedi.

“NE YAPIYORSAM AİLEM İÇİN YAPIYORUM”

Kafasındaki çelişkileri eşi Mustafa Yılmaz’la da paylaşan Sümeyye Yılmaz, eşiyle görüşmesini “Eşim bunları kabul etmedi. Kamuoyu arkanda, yapılan hukuksuzluklar biliniyor dedim, dinlemedi. Avukatımız süreçte ilgilensin diye ısrar ettim, bana sadece –ben ne yapıyorsam ailem için yapıyorum- dedi” sözleriyle aktardı.

Sümeyye Yılmaz, eşinin kendisinin avukat tutmak istediğini belirtti. Sümeyye Yılmaz, gerçekte ne olup bittiğinin yakın süreçte ortaya çıkmayacağı görüşünde. Yılmaz, “Çünkü çok iyi hazırlanmış bir kurgu var. Ve bunun üzerine devam ediliyor. Ancak eminim, eşime bunları yapanlar bir gün bağımsız mahkemelerce yargılanacaklar” çıkışı yapıyor.

“MUSTAFA YILMAZ BUNLARI KENDİ İRADESİYLE SÖYLEMİYOR”

KHK’lı kayıplarla ilgili hukuki süreci takip eden Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi de, Mustafa Yılmaz’ın ortaya çıktığı haberinden hemen sonra Mustafa Yılmaz’la görüşmek istedi ancak sonuç alamadı.

İnsan Hakları Merkezi avukatı Mehmet Murat Atak DW Türkçe’ye “Beni değil ama daha önce Yılmaz’ın avukatlığını yapmış bir avukatı içeri aldılar. Mustafa Yılmaz da ona sadece teşekkür etmiş, görüşmek istemediğini söylemiş. Bence Mustafa Yılmaz bunu kendi iradesiyle söylemiş olamaz” diye konuştu.

Atak, sekiz ayı geçen süredir kayıp bir kişinin psikolojik durumu için “çok büyük soru işareti” derken, “Yılmaz’ı bağımsız bir doktor görmeli ve raporunu ortaya koymalı. Biz ancak ondan sonra Yılmaz’ın kendi iradesiyle konuştuğunu düşünürüz” ifadesini kullandı.

ANNE NEVİN YILMAZ: “DEVLET 8.5 AYIN HESABINI VERSİN”

Mustafa Yılmaz’ın annesi Nevim Yılmaz da “Devletin bize açıklama yapması lazım. Sekiz buçuk ayın hesabını vermesi lazım” çağrısı yaptı. Oğluna ne olduğunu öğrenmek için Adalet ve İçişleri Bakanlığı’nın kapısını aylardır çaldığını, AKP’li Naci Bostancı ile görüşmek için meclise gittiğini ancak oraya alınmadığını anlatan anne Yılmaz, “Ben çocuğumun suçlu olduğuna inanmıyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nden adalet istiyorum. Yargılamayı güzel yapsınlar istiyorum” diye konuştu.

AF ÖRGÜTÜ DEVREDE

Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimiyle ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) işinden ihraç edilen altı kişi, Şubat 2019’da ortadan kaybolmuştu. Sonrasında 6 Ağustos’ta da bir kişinin ortadan kaybolduğu kayıtlara geçti. Ailelerinin, avukatlarının ve sivil toplum örgütlerinin polis tarafından kaçırıldığını öne sürdüğü bu kişilerden dördünün 28 Temmuz’da Ankara TEM’de gözaltında oldukları duyurulmuştu.

Dört kişi 12 günlük gözaltıyı takip eden savcılık sorgularının ardından tutuklanmıştı. Tutuklamanın gerekçesi açıklanmazken, söz konusu dört kişinin de sorgularında avukatlara erişimin engellendiği belirtilmişti. Şimdi gözaltındaki Mustafa Yılmaz için de aynı sürecin işlemesi bekleniyor.

Uluslararası Af Örgütü, Şubat 2019’dan beri kendilerinden haber alınamayan ve silahlı kişiler tarafından kaçırıldığı iddia edilen Gökhan Türkmen ve Mustafa Yılmaz için acil eylem çağrısında bulunmuştu. Af Örgütü, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e ulaştırdığı çağrısında, kayıpların ailelerinin bilgilendirilmesini ve konuyla ilgili soruşturmaların derinleştirilmesini istemişti.

Nedim Şener’in “PKK’ya yakın” dediği Eren Keskin’in evine TEM baskını

Gündem

Sakarya’daki havai fişek fabrikasındaki patlamaya dava açıldı: 22’şer yıl hapis cezası istendi

Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen ve 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamaya ilişkin hazırlanan iddianamede, 7 sanık hakkında 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istendi.

BOLD – Sakarya’nın Hendek ilçesinde 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 5’i tutuklu 7 sanık hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi

İddianamede, “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan şüphelilerin 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca aralarında fabrika sahipleri Ali Rıza Ergenç Coşkun ile oğlu Yaşar Coşkun’un da bulunduğu 7 şüpheli hakkında hazırlanan ve 108 müştekinin bulunduğu 27 sayfalık iddianame, Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Mahkeme iddianameyi kabul etti.

5 KAZA YAŞANDI, ÖNLEM ALINMADI

İddianamede, fabrikada daha önce 5 kez daha iş kazasının yaşandığı hatırlatılarak, “Meydana gelen bu patlamaların ve iş kazalarının da soruşturma konusu olaydaki yukarıda detaylı olarak anlatılan kusur sebepleriyle benzer sebeplerden kaynaklandığı mahkeme kararları ve bilirkişi raporları ile tespit edildi. Buna rağmen gerekli önlemler alınmayarak aynı şeklide çalışılmaya devam edilmesi halinin kazayı öngörülebilir ve önlenebilir hale getirdi” denildi.

DENETİM VAR ÇİN MAHALLESİNİ KAPAT

İddianamede, fabrika kimyageri Ahmet Çağırıcı ifadesinde, işverenin fabrikaya yapılan denetimden daha önceden haberi olduğunu, fabrika Sorumlu Müdürü Hasan Ali Velioğlu’nun denetim öncesinde kendisini arayarak haber verdiğini kaydetti. Çağrıcı, Velioğlu’nun kendisine “Ahmet bugün denetim olacak Çin mahallesini kapat” dediğini belirterek, şunları söyledi: “Çin Mahallesinde üretimi durdurarak işçilerle birlikte ya yukarı imalathane bölümüne çıkıyorduk ya da işçilerin bekleme yerinde denetimin sonlanmasını beklerdik. Denetime gelen kişiler hiçbir zaman Çin mahallesine inmediler, hatta bir keresinde şahit olduğum olayda Ankara’dan gelen ve işi biraz bilen bir müfettiş Yaşar Coşkun’a ‘Misketi kendiniz mi üretiyorsunuz yoksa satın mı alıyorsunuz?’ diye sordu. Yaşar Coşkun’un kendilerinin ürettiğini söyledi, müfettiş de nerede ürettiklerini sorması üzerine Yaşar Coşkun’un müfettişe Çin mahallesindeki laboratuvarı değil torpil ve volkan bölümlerinin laboratuvarını gösterdi ve ‘Burada üretim yapıyoruz’ dedi. Müfettiş işin teknik boyutunu çok fazla bilmediği için buna inandı. Çin mahallesinin çok büyük tehlike arz ettiğini fabrika sahipleri de bildiği için Çin mahallesini kimseye göstermedi. Çin’li usta Yang’ın bir keresinde fabrikanın çalışma şekli ile ilgili olarak ‘Bu işi yapıyorsun ama burası eninde sonunda patlayacak’ dedi.”

İŞÇİLERE FAZLA İŞ ÇIKARMASI İÇİN BASKI YAPILDI

İddianamede, işverenin işçilere fazla iş çıkarması için baskı yaptığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi: “İşveren şüpheliler tarafından bölümlerde çalışan işçilere fazla iş çıkarması için sürekli olarak baskı yapıldığı, bu nedenle iş yetiştirebilmek adına işçilerin gerekli dikkat ve özeni göstermeden çalıştıklarının dosya kapsamındaki işçilerin ve bir kısım şüphelilerin beyanında ısrarla dile getirildiği, tüm işçilere yanmaz kıyafet ve anti statik ayakkabı vb. koruyucu donanım ve ekipmanın yeterli düzeyde ve miktarda verilmediği, bunun yerine anti statik bileklik ve önlük verildiği, bir kısım çalışanlara ise tulum ve anti statik ayakkabı verildiği, ancak verilen ekipman içinde yanmaz kıyafetin bulunmadığı, işverenlerin genelde ilkokul mezunu olan işçilere gerekli ve yeterli iş güvenliği eğitiminin verilmesini sağlamadıkları, zaman zaman verilen eğitimin ise A sınıfı iş güvenliği uzmanlık belgesi bulunmayan iş güvenliği uzmanı tarafından verildiği bu kapsamda iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği hukuku bakımından düzenlenen yükümlülüklerin tam olarak sağlanmadığı bu çerçevede iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için ’gerekli’ olan tüm önlemleri iş veren olarak yerine getirmedikleri, fabrikayı özellikle Çin Mahallesi’ni, ilgili kurumlar tarafından yapılan denetimlere açmadıkları, denetim yapılacağını önceden haber alıp bir takım tedbirler aldıkları, bazı bölümlerde özellikle Çin Mahallesi’nde üretimi durdukları böylelikle işveren olarak şüphelilerin bu eksiklikler ve bilirkişi raporu ile tespit edilen ve yukarıda detaylı olarak anlatılan diğer eksikliklerin giderilmemesi nedenlerinden dolayı olayın meydana gelmesinde ihmal ve kusurlarının bulunduğu…”

FABRİKA SAHİBİNE MORAL YEMEĞİ VERİLMİŞTİ

Sakarya’nın Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkisinde yaklaşık 15 dönüm üzerine kurulu havai fişek fabrikasında 3 Temmuz’da meydana gelen patlamalarda 7 kişi vefat etmiş, 127 kişi yaralanmıştı. Patlamaya ilişkin gözaltına alınan aralarında fabrika sahibinin de bulunduğu 5 şüpheli tutuklanmış, bir zanlı ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Patlamanın ardından MÜSİAD Sakarya Şubesinin fabrika sahiplerine moral yemeği verdiği ortaya çıkmıştı.

İzmir’de sahte içkiden ölenlerin sayısı 30’a yükseldi

Okumaya devam et

Gündem

Bakanlık ağır davranınca 1.5 milyon doz aşıyı İran aldı

Türkiye’de yeteri kadar bulunmaması nedeniyle grip aşısı kronik hastalara da verilmiyor. Hollanda’dan getirilecek 1.5 milyon doz grip aşısının bürokratik yazışmaların bir ay sürmesi sonrası İran’a satıldığı ortaya çıktı.

BOLD – Türk Eczacıları Birliği’nin (TEB) girişimiyle Hollanda’dan getirilecek 1.5 milyon doz grip aşısının bürokratik yazışmaları bir ay sürdü. Aşılar ise Türkiye yerine İran’a satıldı.

CHP’li Özgür Özel hızlı karar vereceği söylenen Saray rejimi yüzünden vatandaşların aşıdan mahrum kaldığını kaydetti.

GRİP AŞISI RİSK GRUPLARI İÇİN ÖNEMLİ

Cumhuriyet’in haberine göre, risk grubunda bulunan milyonlarca vatandaşın pandemi dolayısıyla grip aşısı olması büyük bir önem taşırken Türkiye için bağlantısı kurulan aşılar, yeteri kadar hızlı bir süreç işletilmediği için alınmadı. TEB’in girişimiyle Hollanda menşeili bir firmadan satın alınarak Türkiye’ye getirilmesi planlanan 1.5 milyon doz grip aşısının bürokratik yazışmaların yaklaşık bir ay sürmesi nedeniyle alınamadığı belirtildi. Aşıların İran’a satıldığı belirlendi.

SARAY REJİMİ NEDENİYLE HALK AŞISIZ KALDI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Bürokrasiye yapılan ilk bilgilendirmeden bir ay sonra bu aşılar Hollandalı firma tarafından İran’a teslim edilmiştir. Şimdi bu gecikme nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yerine İranlılar aşılanıyor. Rejime kasteden anayasa değişikliğine gidilen süreçte Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemi olarak adlandırılan bu Saray rejiminin çok hızlı karar vereceği, çok esnek olduğu ifade ediliyordu. Ancak bu rejim yüzünden 1.5 milyon vatandaşımız grip aşısından mahrum kaldı” dedi.

20 MİLYON DOZ AŞIYA İHTİYAÇ VAR

Aşıların temini için 11 Eylül’de başlayan bürokratik yazışma sürecinin 14 Ekim’e kadar uzadığını vurgulayan Özel, “65 yaş üstü vatandaşlar ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlar için toplam 18-20 milyon doz ihtiyacımız olan grip aşısı yalnızca 1.2 milyon doz olarak Türkiye’ye geldi. Önceki yıllara kıyasla doz sayısının artırılmamış olması, bu sürecin iyi yönetilmediğini, Sağlık Bakanlığı’nın hazırlıksız olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

Berat Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanlığında dev kadrolaşmaya gidiyor

Okumaya devam et

Gündem

İzmir’de sahte içkiden ölenlerin sayısı 30’a yükseldi

Vergilerin yükseltilmesi sonrasında artan kaçak içki kullanımından dolayı ölenlerin sayısı artıyor. İzmir’de sahte içki içtikten sonra fenalaşıp hastaneye kaldırılan 2 kişi daha yaşamını yitirdi. Bu kişilerle birlikte sadece İzmir’de sahte içkiden ölenlerin sayısı 30’a yükseldi.

BOLD – İzmir’de, sahte içki içtikten sonra fenalaştıkları öne sürülen 2 kişi, kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybetti. 2 kişinin ölümünün ardından kentte sahte içki nedeniyle ölenlerin sayısı 30’a yükseldi.

YAPILAN MÜDAHALEYE CEVAP VERMEDİLER

Sahte içki içtikten bir süre sonra fenalaşan Murat A. ve Ömer Ali Ö., bir özel hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi gören Murat A. ve Ömer Ali Ö., yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Murat A. ve Ömer Ali Ö.’nün cansız bedenleri, otopsi yapılması için İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. 2 kişinin ölümünün ardından kentte sahte içki nedeniyle ölenlerin sayısı 30’a yükseldi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular