Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Savunma Bakanı Esper: “Türkiye hepimizi çok kötü bir durumun içine soktu”

ABD Savunma Bakanı Esper, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik askeri operasyonunu “hukuksuz” olarak niteledi. Esper, “Türkiye hepimizi çok kötü bir durumun içine soktu” dedi.

BOLD – ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Brüksel’de NATO Savunma Bakanları toplantısından önce katıldığı etkinlikte yaptığı konuşmada Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki askeri operasyonunu sert ifadelerle eleştirdi.

RUSYA’YLA YAKINLAŞARAK YANLIŞ YÖNDE İLERLİYOR

German Marshall Fund’da bir konuşma yapan Esper, Türkiye’nin bölgedeki “hukuksuz” askeri müdahelesinin, ABD öncülüğündeki koalisyon ve Suriye Kürtlerinin son yıllarda IŞİD’e yönelik kazanımlarını tehlikeye attığını söyledi.

Türkiye’nin Rusya’yla yakınlaşarak “yanlış yönde ilerlediğini” savunan Esper, “Türkiye hepimizi çok kötü bir durumun içine soktu” dedi ve Ankara’nın geçmişte olduğu gibi “sorumlu bir müttefik” olarak hareket etmesi gerektiğini söyledi.

NATO SAVUNMA BAKANLARI TOPLANTISI

ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile NATO Savunma Bakanları toplantısı çerçevesinde bir araya gelmesi bekleniyor.

NATO Savunma Bakanları toplantısında Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı ve ateşkes değerlendirilecek.

ULUSLARARASI GÜVENLİ BÖLGE ÖNERİSİNE DESTEK

Mark Esper, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’in Suriye’nin kuzeyinde uluslararası denetim altında güvenli bölge oluşturulması önerisine de destek verdi.

ABD’nin bu öneriyi “siyasi” olarak desteklediğini belirten Esper, ancak askeri olarak destek vermeyeceklerini söyledi. Esper, “Bu operasyona kara birlikleri veya başka bir şekilde katkı sağlama niyetinde değiliz” dedi.

GRAHAM DA “ULUSLARARASI GÜVENLİ BÖLGE” DEDİ

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölgenin Şam, Ankara veya Moskova değil uluslararası güçler tarafından kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

Graham, ülkesinin bu bölgeye, karaya asker konuşlandırmak yerine havadan destek vermesi gerektiğini belirtti.

Graham yaptığı yazılı açıklamada, “Hem Türkiye’nin ulusal güvenliğini garanti altına alacak hem de Kürt müttefiklerin etnik temizliğe maruz kalmasını önleyebilecek sürdürülebilir güvenli bölge oluşturabilirsek bu tarihi bir adım olur” dedi.

Almanya’da tartışma yaratan “uluslararası güç” önerisine NATO ve ABD olumlu yaklaştı

Dünya

New York’ta göstericiler Apple mağazasını böyle yağmaladılar

ABD’de, protestoların sıçradığı dünya ekonomisinin kalbi New York’da, yağmaya başlayan bazı göstericiler kapısını kırarak girdikleri teknoloji devi Apple mağazasını soyup soğana çevirdi.

BOLD- Siyahi George Floyd’un ölümüne neden olan polis şiddeti sonrası ABD’nin Minneapolis kentinde başlayarak, geniş katılımlı hükumet protestolarına dönüşen gösteriler dünya ekonomisinin başkenti sayılan New York’a da sıçradı. Sokakları ateşe veren protestocular bazı işyerlerinin de camlarını kırdı.

APPLE MAĞAZASINI YAĞMALADILAR

ABD’li teknoloji devi Apple da eylemcilerin öfkesinden nasibini aldı. Camları kırılan New York’taki mağazanın içi onlarca protestocu tarafından yağmalanarak boşaltıldı. Bir ABD’li de yağmayı sosyal medya hesabından canlı paylaştı. Görüntülerde, kapısı kırılan mağazaya dalan eylemcilerin kucaklarına doldurdukları binlerce dolarlık elektronik aletlerle mağazayı boşalttığı görülüyor.

ABD gösterilere katılan ‘Batman’ı konuşuyor

 

Okumaya devam et

Dünya

ABD gösterilere katılan ‘Batman’ı konuşuyor

ABD’deki polis şiddeti sonrası başlayan eylemlerden sosyal medyaya yansıyan bir görüntüde, fantastik kahraman Batman kılığındaki bir ABD’li göstericilerin arasında dolaşması Hollywood sahnelerini aratmadı

BOLD- Koronavirüs pandemisini dünya gündeminin ikinci sırasına iten, ABD’deki polis şiddeti sonrası başlayan protesto gösterileri tam gaz devam ediyor. Gösterilerde çekilen ilginç videolar da, sosyal medya aracılığıyla tüm dünyada yankı buluyor. O videolardan biri de Hollywood’un fantastik film kahramanı Batman yer alıyor. Batman kılığındaki bir ABD’li de göstericiler arasında boy gösterdi. Film sahnesini andıran görüntülerde, göstericiler arasında yürüyen Batman’ı görenler kısa süreli şaşkınlığa uğruyor.

Anonymous , Amişler ve cadılardan sonra Batman’ın da kendi taraflarında yer aldığını söyleyen göstericilerden sosyal medyada birbirinden esprili paylaşımlar geldi. Görüntüler sosyal medyanın yanı sıra ABD medyasında da geniş yer buldu.

Eylemcilere ok atan ABD’linin hazin sonu

Okumaya devam et

Dünya

Eylemcilere ok atan ABD’linin hazin sonu

Okunu ve yayını alarak Minneapolis’deki göstericilerin karşısına dikilen, orta yaşlı beyaz bir Amerikalı, onlarca göstericiden yediği dayak sonrası hastanelik oldu.

BOLD- ABD’nin Minneapolis kentinde, siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan olaylar hız kesmeden devam ediyor. Eylemcilere tepki gösteren bir ABD vatandaşı okunu ve yayını alarak eylemcilerin karşısına çıktı. Yürüyüş yapanlara ok atan adam bir anda onlarca eylemcinin arasında kaldı. Eylemcilerden dayak yiyen kan içindeki ABD’li soluğu hastanede aldı. Hastane önünde Kanal 13 muhabirine konuşan adam, başına gelenler yüzünden göstericileri suçladı.

ABD’de ‘George Floyd’ protestosu: 25 kentte sokağa çıkma yasağı kararı

Okumaya devam et

Popular