Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Merkel’in veliahtı Alman Savunma Bakanı’ndan Türkiye’ye bombardıman

“Suriye’de uluslararası güvenli bölge” önerisiyle tartışmalara neden olan Almanya Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, Türkiye’yi ‘ilhak’ ile suçladı. Türkiye’nin devletler hukukuna aykırı davrandığını açıkladı.

BOLD – Suriye’nin kuzeydoğusunda “uluslararası güvenli bölge” oluşturulması önerisiyle koalisyonda çatlak oluşturan Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyini ilhak ettiğini savundu.

Kramp-Karrenbauer, “Türkiye gibi NATO müttefikimiz olan bir ülkenin, güvenlik çıkarları meşru olsun olmasın devletler hukukuna aykırı bir şekilde bir bölgeyi ilhak ettiği ve insanların buradan sürüldüğü bir gerçektir” dedi. Alman Bakanın, bir başka devletin topraklarına zorla ve kalıcı olarak girilmesi anlamına gelen ilhak ifadesini kullanması dikkat çekti.

ALMAN SİYASİLERDEN TEPKİ

Aynı zamanda iktidardaki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi’nin Genel Başkanı olan Kramp-Karrenbauer’in sözlerini Alman siyasiler sert biçimde eleştirdi.

Hür Demokrat Parti (FDP) Meclis grubunun dış politika sözcüsü Alexander Graf Lambsdorff, Savunma Bakanını yanlış bilgiler yaymakla suçladı. “Savunma Bakanı böylesine ciddi konularda kamuoyunda yeterince donanımlı olmadığını gösteriyorsa bu çok üzücü” dedi.

Yeşiller partisi meclis grubunun dış politika sözcüsü Omid Nouripour da Savunma Bakanının özellikle de kriz dönemlerinde daha net ve özenli tezler öne sürmesi gerektiğini kaydetti.

ULUSLARARASI GÜVENLİ BÖLGE ÖNERİSİ

Almanya’da Savunma Bakanı ve Merkel’in veliahtı Annegret Kramp-Karrenbauer, Suriye’nin kuzeyinde “uluslararası güvenli bölge” oluşturulması önerisinde bulunmuştu.

Öneriye koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve SPD’li Heiko Mass yönetimindeki Dışişleri Bakanlığı tepki göstermişti. Dışişleri Bakanı Heiko Mass, açıklamadan önce kendilerine danışılmadığını belirtip Almanya’da yönetimde ikilik görüntüsünün ortaya çıktığını ifade etmişti.

SURİYELİ KÜRT BM ÖNÜNDE KENDİNİ YAKTI

Bu arada Suriyeli bir Kürt Birleşmiş Milletler (BM) Mülteci Ajansı’nın (UNHCR) Cenevre’deki merkezi önünde kendini yaktı. 30’lu yaşlarda olduğu belirtilen şahıs helikopterle hastaneye kaldırıldı.

Almanya’da yaşadığı anlaşılan Suriyeli, olay sonrası hastanede tedavi altına alınırken söz konusu eylemi hangi sebeple gerçekleştirdiği henüz bilinmiyor.

UNHCR Sözcüsü Andrej Mahecic, Suriyeli Kürt’ün kendini yaktıktan sonra binaya girmek isterken durdurulduğunu ve bedenini saran ateşin söndürüldüğünü belirtti.

Almanya’da Suriye’nin kuzeyi için “uluslararası güvenli bölge” önerisi tartışma yarattı

Dünya

Türkiye’ye yaptırım paketi, ABD Senatosu’nun gündeminde!

ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylandıktan sonra ABD Senatosu’na gönderilen ‘Türkiye’ye yaptırım’ öngören yasa tasarısı, senatonun Dış İlişkiler Komitesi tarafından gündeme alındı.

BOLD-Ekim ayının sonunda ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen tasarı Kongre’nin üçüncü ayağı olan Senato’da da onaylanırsa ABD Başkanı Trump’ın onayına gidecek. Yarın ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde oylanması ve geçmesi beklenen yasa tasarısının Senato’da ne zaman oylanacağı bilinmiyor.

ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki ikili görüşmeden önce açıklama yapan ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Jim Risch, Ankara’yla S-400 alımıyla ilgili yapılacak görüşmelerdeki gerginliği azaltmak amacıyla senatörlerin Türkiye’ye yaptırım tasarısını “şu anda” geçirmemelerini istediğini ifade etmişti.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen ise 2 Aralık’ta ortak bir mektup kaleme alarak Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya göndermişti. Mektupta ‘sabır tükeneli çok oldu, hukuku uygulama zamanı’ diyen senatörler, aksi durumun diğer ülkelere ‘kötü bir mesaj’ olacağını savunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan mektuba ilişkin bir açıklama gelmemişti. Pompeo, 26 Kasım tarihindeki konuşmasında, Türkiye’nin Rus savunma sistemini test etmesinin endişe verici olduğunu söylemiş, iki ülke arasındaki pürüzün giderilmesi için görüşmelerin sürdüğünü ifade etmişti.

Yaptırım yasa tasarısındaki isimler şu şekilde;

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez

Ordu işlemlerine uygulanması planlanan yaptırımlar şöyle:

Yaptırımlar Türk ordusuyla bilinçli olarak işlem yapan, satış yapan veya finansal destek sağlayan, teknolojik destek veren yabancı kişilere yaptırım uygulanacaktır. Bunlara şunlar da dahildir:

Türk ordusu tarafından kullanılmış uçak veya uçak parçaları, makine aksamı

Otomotiv ekipmanları ve Türkiye kara ve deniz güçleri tarafından değerlendirilmiş servisler

Türk ordusu tarafından kullanılmış silahlar veya savunma teçhizatları

Türkiye enerji sektörüne uygulanması planlanan yaptırımlar şöyle:

Türkiye’nin silahlı kuvvetleri tarafından kullanılması için yerel petrol üretimine ve doğal gaz üretimine madde, servis, teknoloji, bilgi veya başka türlü destek sağlayan yabancı kişi veya gruplara yaptırım uygulanacaktır.”

Yaptırımların dördüncü maddesine göre tasarı yürürlüğe girerse ABD ordusunun TSK’ya mermi satması veya paylaşması da engellenecek. ABD ordusu ayrıca Türkiye’ye savunma teçhizatları, hizmetleri ve materyalleri satamayacak.

Yasa tasarısında bir kez daha Türkiye’ye Rus yapımı hava savunma sistemi S-400’lerin alımı sebebiyle CAATSA yaptırımları uygulanması gerektiği savunuldu.

6’ıncı maddeye göre insani yardım, sağlık yardımı, demokrasi teşviki ve seçim desteği, istihbarat desteği yaptırım dışı tutulacak.

Yasa tasarı Türk liderlere ABD vizesi ambargosu uygulanmasını talep ederken, Erdoğan’ın mal varlığı hakkında da bir rapor istendi.

S-400 krizinin yeni yansıması: ABD, Atak Helikopterinin satışına izin vermiyor

Okumaya devam et

Dünya

Putin, Berlin’de öldürülen Hangoşvili’yi haydut diye tanımladı; Almanya tepki gösterdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Berlin’de öldürülen Gürcistan kökenli Selimhan Hangoşvili’yi, ‘haydut’ olarak tanımlaması ve öldürülmesini haklı çıkaran açıklamalarda bulundu. Açıklamalara Almanya tepki gösterdi.

BOLD – Paris’te Doğu Ukrayna sorununa çözüm için Ukrayna, Fransa ve Almanya liderlerinin katılımıyla yapılan dörtlü zirveden sonra konuşan Putin, 23 Ağustos’ta Berlin’de bir parkta infaz edilen Hangoşvili hakkında “Berlin’de öldürülen, Rusya’da aranan, kana susamış ve gaddar bir savaşcıydı” ifadesini kullandı.

Putin, ‘haydut’ şeklinde isimlendirdiği Hangoşvili’nin 2010 yılında Moskova metrosuna düzenlenen bir suikastın sorumluları arasında olduğunu ve Kafkaslar’da ve Çeçenistan’da katıldığı terör eylemlerinde onlarca insanı öldürdüğünü de öne sürdü.

PUTİN’DEN ALMANYA’YA MİSİLLEME SİNYALİ

Açıklamalarını Başbakan Angela Merkel’in yanıbaşında yapan Rus lider, Alman yetkilileri eleştirerek, “Suçlu ve katil olduğu bilinen bu kişiyi bize teslim etmelerini istememize rağmen, vermediler” dedi.

Putin, Rusya’nın Berlin Büyükelçiliği’nde çalışan iki diplomatın olayla bağlantılısı gerekçesiyle Almanya tarafından sınırdışı edilmesine, aynı şekilde cevap vereceklerini açıkladı.

Putin, “Siz bizim diplomatlarımızı sınırdışı ederseniz, biz de sizinkileri ederiz. Diplomasinin yazılı olmayan kuralı da böyledir” dedi.

MACRON, ALMANYA’YA DESTEK VERDİ

Başbakan Angela Merkel, olaya ilişkin yeni bulguları ve Federal Başsavcılık tarafından başlatılan soruşturma sürecini, Putin’le kapalı kapılar ardında ele aldıklarını ve Rus tarafının, Alman yetkililere yardımcı olmasını istediğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, olayın aydınlığa kavuşturulması gerektiğini, sorumlunun Rus istihbaratı çıkması durumunda Almanya’yla dayanışma içinde olacaklarını söyledi.

ALMAN SİYASETÇİDEN TEPKİ

Alman basınında çıkan yorumlarda, Putin’in sözleri “Selimhan Hangoşvili’nin öldürülmesini tastikleyen ve doğrulayan bir ifade şekli” olarak tanımlanırken, Federal Parlamento Dış Politika Komisyonu Başkanı SPD’li politikacı Nils Schmid, “Rus Devlet Başkanı’nın sözleri beni şoke etti” diye konuştu.

Schmid, “Hangoşvili’nin terörist olduğu ispatlanmış bile olsa, bir yabancı devletin istihbaratı tarafından ülkemizde öldürülmesi kabul edilemez. Almanya bir hukuk devletidir. Rusya’nın da buna saygı göstermesi gerekir” şeklinde konuştu.

Rusya-Batı arasında yeni Skipral krizi: Almanya’da bir cinayette Rus istihbaratı şüphesi

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan, Türkiye’nin Libya ile imzaladığı deniz anlaşmasını BM’ye şikayet etti

Yunanistan, Libya ve Türkiye’nin deniz sınırları üzerine vardığı anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiğiyle gerekçesiyle Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayette bulundu.

BOLD –  Yunanistan, Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Türkiye’nin deniz sınırları üzerine vardığı 27 Kasım tarihli anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiğiyle gerekçesiyle Birleşmiş Milletler’e (BM) başvuruda bulundu.

Hükümet sözcüsü Stelios Petsas gazetecilere yaptığı açıklamada Yunanistan’ın anlaşmanın BM Güvenlik Konseyi’ne getirilmesini istediğini söyledi.

Petsas, Yunanistan’ın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Güvenlik Konseyi’ne ayrı ayrı mektup göndererek anlaşmanın “kötü niyetle” yapıldığını ve Libya Parlamentosu tarafından onaylanmadığı için de hükümsüz olduğunu kaydetti.

Petras anlaşma “BM Deniz Hukuku’nu ihlal ediyor. Türkiye ve Libya’nın deniz alanları buluşmuyor, ayrıca iki ülke arasında deniz sınırı da bulunmuyor” dedi.

Konunun cuma günü yapılacak Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’nde de Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis tarafından gündeme getirileceği ve üye ülkelerin desteğinin aranacağı bildirildi.

Yunanistan bu anlaşmanın üzerine Libya büyükelçisini ülkesine geri göndermişti. Yunanistan anlaşmanın Girit’in varlığını gözardı ettiğini ve Yunanistan’ın kıta sahanlığını ihlal ettiğini belirtiyor.

TÜRKİYE – LİBYA ANLAŞMASI

Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti ile Türkiye arasında 27 Kasım tarihinde deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin bir mutabakat muhtırası imzalamıştı.

Anlaşmalar AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez el Sarraj’la Dolmabahçe Ofisi’nde yaptığı görüşmede imzalandığı açıklanmıştı.

AB Dışişleri Bakanları Türkiye-Libya deniz anlaşmasını görüştü

 

Okumaya devam et

Popular