Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Gözden düşen Erdoğanist hakimin ibretlik sonu

Sosyal Medyadan “reisim” mesajlarıyla tanınan Hakim İbrahim Sağır, gözdenden düşünce toplum içinde istenmeyen adam oldu. Mesleğinden de oldu itibar da kalmadı.

BOLD – Adana ve Gaziantep’te hakimlik yaptığı dönemlerde iktidar yanlısı kararlarıyla gündeme gelen hakim İbrahim Sağır, bir süre önce gözden çıkarılmıştı.

Gaziantep’te yaptığı uygulamalarla avukatlardan büyük tepki çeken Sağır, Hakimler Savcılar Kurulu’na şikayet edilmişti. Konu, kamuoyunda uzun süre tartışılırken gazetelerde de geniş yer bulmuştu.

Sağır, sosyal medya hesaplarından da ‘Seni seviyoruz Erdoğan’ mesajlarıyla gündeme gelen bir isimdi. Hakimin dönemin Başbakanı Erdoğan için bu sözleri sarf etmesi tüm kesimlerin tepkisini çekmişti.

Sağır, iktidar yanlısı mesaj ve kararlarıyla gündeme gelse de bir süre sonra gözden çıkarıldı. HSK tarafından Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nden Erzurum’a sürgün edildi. Başkanlıktan alınarak Erzurum Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen Sağır karar üzerine hakimliği bıraktı.

Adana’da yayın yapan yerel Küçüksaat sitesinin haberine göre Sağır’ın durumu ‘ibretlik’:

“İbretlik bir durum olan İbrahim Sağır’ın durumu önümüzdeki günlerde tartışılmaya devam edeceğe benziyor.”

Yandaş eski hakim Sağır’ın hakimlikten ayrıldıktan sonra avukatlık yapmak için Adana Baro’suna başvurduğu aktarılıyor. Ancak Adana Barosu bu başvuruyu kabul etmedi.

Haberde aktarılan bilgilere göre, Adana Barosu’ndan red alan Sağır Kahramanmaraş Barosu’na başvurdu. Başvurusu onaylanan Sağır’ın bir sonraki hamlesi ise Kahramanmaraş’tan Adana’ya nakil isteği oldu.

Türkiye Barolar Birliği’nden nakil onayı alan Sağır Adana’daki avukatlık bürosunda çalışmak için kolları sıvamışken, avukatlardan gelen yoğun tepkiler üzerine Adana Barosu Türkiye Barolar Birliği’nin nakil kararını yargıya taşıdı.

Hakim olarak görev yaptığı dönemde avukatlara hakarete varan tavırları ve savunmalarını kısıtlaması nedeniyle İbrahim Sağır’ın Adana’da avukatlık yapmasını Adanalı avukatların da istemediği aktarılıyor.

Hakimlik yaptığı dönemde İbrahim Sağır, avukatlara duruşma sırasında odasındaki koltuklara oturma yasağı koymuştu.

Sağır’ın hakimlik yaptığı dönemde Facebook’tan paylaştığı mesajları:

Metin Feyzioğlu seçim yaptırmamak için MHP’nin taktiğini uygulayacak

Genel

Devlet Kurumu BİK’ten BirGün’e ambargo

Sayılı muhalif gazetelerden BirGün gazetesinin yönetimi, Basın İlan Kurumunun kendilerine 3 aydır ilan ve reklam ambargosu uyguladığını ve haksız ceza kestiği okurlarına duyurdu.

BOLD – Gazete yönetimi, Basın İlan Kurumunun (BİK) çeşitli bahaneler öne sürerek üç ayı aşkın bir süredir ilan ve reklam akışını durdurduğunu açıkladı. Sürecin ayrıntılarının okurlar tarafından bilinmesi gerektiğini düşünerek açıklama yapıldığını belirten yönetim, ”BİK yönetiminin gazetemize yönelik tutunduğu tavra karşı tüm yasal yolları kullanacağız” dedi. BİK’in, 3 aylık süreçte BirGün’e toplam 49 gün ceza kestiğinin belirtildiği açıklamada, cezaya konu olan haberler için muhataplarında düzeltme dahi gelmediği vurgulandı.

BİK’E SARAY’A YAKIN İSİMİN KARDEŞİ ATANDI

Basın İlan Kurumunun başına geçen Ağustos ayında, hükumete yakın düşünce kuruluşu SETA’nın Genel Koordinatörü Burhanettin Duran’ın kardeşi Rıdvan Duran atanmıştı.

Gazetenin okurlarına yaptığı duyuru şöyle,

SORUN GİDERİLDİ AMA YASAĞA DEVAM ETTİLER

”Basın İlan Kurumu (BİK), üç ayı aşkın bir süredir gazetemize ilan ve reklam akışını durdurdu. BİK ilan yasağını, ‘Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği’nin 52’nci Maddesi’ne dayandırıyor. BİK’in ilanları durdurmasının ilk gerekçesi, elektronik ortamda tutulması zorunlu olan “Baskı ve Bayi-İade Defterleri”nin gecikmeli olarak tutulduğu iddiasıydı. BİK tarafından gazetemize ulaştırılan 2/12/2019 tarihli tebligatta da belirtildiği gibi, sorun 1 Eylül 2019 tarihi itibariyle giderildi ve gerekçe ortadan kalktı. BİK bu kez de ilan durdurmak için, “Bazı haberlerde yayın kaynağının kullanılmaması” şeklinde ikinci bir gerekçe ortaya koydu. BİK bu gerekçeye dayanarak, üç ayı aşkın bir süredir uygulamakta olduğu yasağa ‘devam’ kararı verdi.

BAŞKA BİR BAHANE

Gazetemiz, Türkiye’nin en yaygın üç haber ve bir fotoğraf ajansına abone olmakla birlikte, ajanslardan birebir aldığı tüm haberlerle ilgili kaynak belirtmektedir. Ancak BİK, yönetmeliği zorlayarak-bizden başka hiçbir gazeteden bu yorumun gereklerini talep etmeden-tüm haber ve fotoğraflara imza ve kaynak istiyor. Bunu gerekçe göstererek de ilan ambargosunu sürdürüyor.

3 AYDA 49 GÜN CEZA KESTİLER

Ne var ki günlük gazetelerin basit bir taraması yapılsa dahi, BirGün’e haksız bir dayatma uygulandığı tüm çıplaklığıyla görülecektir. BİK yönetimi tarafından BirGün’e uygulanan diğer bir yaptırım da haberlerimiz gerekçe gösterilerek 2 ila 15 gün arasında değişen basın-ilan kesme cezaları oldu.

Son 3 ay içerisinde haber içeriklerinin gerekçe gösterildiği toplam 49 günlük cezaya muhatap olduk. BİK’in sorunlu gördüğü, bu nedenle önce savunma isteyip sonra ceza kestiği haberlerle ilgili, bırakın dava açılmasını, herhangi bir düzeltme dahi gelmediğinin de altını çizmek isteriz.

Sürecin tüm ayrıntılarının okurlarımız tarafından bilinmesi gerektiğine inanıyoruz.

BirGün gazetesi olarak sadece hakkımız olanı istiyoruz. BİK yönetiminin gazetemize yönelik tutunduğu tavra karşı tüm yasal yolları kullanacağımızı da kamuoyuna bildiririz.”

Okumaya devam et

Genel

Balıkesir’de 4.6 şiddetinde deprem meydana geldi

Balıkesir’in Altıeylül ilçesinde 4,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Balıkesir’in Altıeylül ilçesinde saat 23.14’de 4,6 büyüklüğünde yer sarsıntısı meydana geldi.

Kandilli ise depremin büyüklüğünü 5.0 olarak açıkladı. Kandilli’nin açıklamasında depremin 7,7 kilometre derinliğinde meydana geldiği belirtildi.

Okumaya devam et

Genel

Tutuklu Harbiyelilerin anneleri, evlatları için yürüdükleri gerekçesiyle hakim karşısına çıkacak

15 Temmuz’un ardından tutuklanarak müebbet hapis cezası verilen Harbiyeli öğrencilerin annelerinin Ankara Yüksel Caddesi’nde gerçekleştirdiği yürüyüş nedeniyle dava açıldı.

BOLD-Tutuklu Harbiyeli öğrencilerin annelerinin 16 Ekim 2019’ta müebbet hapse mahkûm edilen çocukları için adalet yürüyüşü yaptıkları gerekçesiyle haklarında dava açıldığı öğrenildi. Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Hava Harp Okulu öğrencisi Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya ulaşan tebligatta Ankara Yüksel Caddesi’nde gerçekleştirdikleri yürüyüş nedeniyle dava açıldığı belirtildi.

 

MAHKEME İDDİANAMEYİ KABUL ETTİ

Ankara’daki yürüyüşe katılan diğer Harbiyeli annelere de aynı gerekçelerle dava açıldığı öğrenildi. Ankara Cumhuriyet Savcısı Avni Fırat Baysal tarafından hazırlanan iddianamede, tutuklu Hava Harp Okulu öğrencilerinin anneleri tarafından gerçekleştirilen yürüyüşün izinsiz olduğu ve yapılan ihtara rağmen dağılmadıkları gerekçesiyle haklarında dava açılması talebinde bulundu.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianame, Ankara 15’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Tutuklu Harbiyeli öğrencilerin anneleri, evlatları için yürüdükleri gerekçesiyle hakim karşına çıkacak.

İki hamile kadın daha tutuklandı

Okumaya devam et

Popular