Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Metin Feyzioğlu seçim yaptırmamak için MHP’nin taktiğini uygulayacak

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu koltuğunu kaybetmemek için MHP’nin Meral Akşener’e yaptığı yöntemi izleyecek. Yargı kararlarıyla olağanüstü genel kurulu yaptırmamaya çalışacak.

BOLD – Türkiye Barolar Birliği’ni seçimli olağanüstü genel kurula götürmek için gerekli çoğunluk sağlandı. Ancak mevcut başkan Metin Feyzioğlu’nun genel kurul yaptırmamak için Milliyetçi Hareket Partisi’nin Meral Akşener’e karşı uygulayacağı stratejiyi uygulayacağı ve yargı kararlarıyla seçim yaptırmayarak koltuğunu korumaya çalışacağı ifade ediliyor.

Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) İstanbul Barosu’nun çağrısıyla başlayan, değişimi öngören karar sürecinde, Olağanüstü Genel Kurul’a gidilmesi için gerekli çoğunluk sağlandı.

Avukatlık Kanunu’nun 115’inci maddesine göre TBB genel kurulun olağanüstü toplantıya çağrılması için gerekli en az 10 baro yönetim kurulunun yazılı talebi tamamlandı. Diyarbakır Barosu yönetim kurulu 10’uncu baro olarak talebini TBB’ye ulaştırdı. Süreçte, İstanbul, Akara, İzmir, Adana, Urfa, Van, Bursa, Antalya, Aydın ve Diyarbakır barosu yer alıyor.

Yasa gereğince TBB’nin gecikmeksizin Olağanüstü Genel Kurul yapılması için tarih belirlemesi gerekiyor. Böylece 2021 yılı için öngörülen Olağanüstü Genel Kurul planlanan tarihten önce yapılacak.

DW Türkçe’ye konuşan İstanbul Barosu eski başkanlarından avukat Turgut Kazan, iktidarla kol kola çalışan Metin Feyzioğlu’nun yargı kararlarıyla seçimi yaptırmayacağı görüşünde:

“Feyzioğlu, sadece adil yargılama hakkı için değil savunma mesleği için de büyük yük oldu. Şimdi baroların bu yükü bertaraf etme arayışı var. Feyzioğlu, bütünüyle Saray’a teslim oldu. Hukuk devleti ihlallerine seyirci kalacak bir çizgi izledi. Yargıyı bıraktı, kendine siyasi rol biçmeye başladı. Yargı diye bir şey yok ki. MHP’de muhalifler kongrede istediğinde, onların toplanmasını önleyecek her türlü yargı kararı alınmıştı. Şimdi de baroların isteklerini geri çevirecek yargı kararlarıyla barolar birliğinde mevcut düzeni korumaya çalışacaklar”

Baroların Olağanüstü Genel Kurul çağrısına karşın TBB sessizliğini koruyor. Genel kurul konusunda açıklama yapmamayı tercih eden TBB Başkanı Feyzioğlu’nun konuyu birlik yönetimi ile tartıştığı söyleniyor. TBB’nin sessizliğini uzun süre koruyamayacağına dikkat çeken hukukçular ise bu sürecin TBB için yeni bir “hukuk testi” olacağına vurgu yaptı.

Avukat Turgut Kazan, “Türlü türlü yargı oyunları yapmasınlar, Avukatlık Yasası neyi gerektiriyorsa onu yapsınlar. Olağanüstü Genel Kurul’u toplasınlar” çağrısını yineledi.

Politika

Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücretlik zam!

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nde Erdoğan’ın maaşına yüzde 8.3 zam yapıldı. Üç asgari ücrete denk genel zamla Erdoğan’ın maaşı 88 bin TL’ye yükseldi.

BOLD – “2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi” Meclis’e sunuldu. Cumhurbaşkanlığı idaresine ayrılan bütçe 886 milyon TL arttırılarak, 4 milyar 39 milyon 453 bin TL olarak belirlendi. 2021 bütçesinde Cumhurbaşkanına ayrılan ödenek, 1 milyon 56 bin olarak öngörüldü. Buna göre AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşı 88 bin TL olacak.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, TBMM’ye sunulan bütçe teklifi ile ilgili açıklama yaptı. Özel şu bilgileri verdi: “TBMM’ye sunulan bütçe teklifine göre Tayyip Erdoğan kendi maaşını yüzde 8,3 zamla 88 bin TL’ye yükseltiyor. Zammın karşılığı 6.750 TL, 3 asgari ücrete denk geliyor. Erdoğan’ın maaşı yüzde 8,3, sarayın bütçesi yüzde 28,1 artıyor, vatandaşa da yoklukta sabretmek düşüyor.”

Okumaya devam et

Politika

İşte Meclis kürsüsüne bile çıkmadan maaşı cebe indirenler

TBMM’de 27’si AKP’li 32 milletvekili, seçildikten sonra yemin etmek dışında Meclis kürsüsüne çıkmadan, kanun teklifi hazırlamadan, herhangi bir önergeye imza atmadan 27 ay boyunca 500 bin lira maaş aldı. Kürsüye çıkmayan isimler arasında AKP’li Numan Kurtulmuş, Ali İhsan Yavuz, Mahir Ünal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genel Sekreter İsmet Büyükataman bulunuyor.

BOLD – TBMM 27’nci yasama yılında büyüt çoğunluğu AKP’den olmak üzere 32 milletvekilinin hiçbir yasama faaliyetine katılmadığı belirlendi.

Birgün’ün haberine göre 27’si AKP’li olmak üzere, 32 isim 27 ay boyunca Genel Kurul’da seçildikten sonra yemin etmek dışında kürsüye çıkmadı. Kanun teklifi hazırlamayan bu isimler, herhangi bir konuda araştırma, soruşturma ve genel görüşme önergesine de imza atmadı.

TBMM’de 290 sandalyeye sahip AKP’den 27 milletvekili bugüne kadar Genel Kurul’da sadece yemin töreninde kürsüye çıktı. Ülke sorunları ya da milletvekilliğini yaptığı şehir hakkında hiç konuşmayan 27 milletvekilinin ilk imza sahibi olduğu kanun teklifi, araştırma, soruşturma ve genel görüşme önergesi de bulunmuyor. Çoğunun faaliyeti başka milletvekilleri tarafından hazırlanan yasa tekliflerine imza vermekle sınırlı kaldı.

LİSTENİN BAŞINDA AKP’Lİ YÖNETİCİLER VAR

Bu milletvekillerinin önemli bir bölümü eski bakan ve AKP Genel Merkez yöneticilerinden oluşuyor. Yasama faaliyetine katılmayan AKP’li isimler arasında  AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Genel Başkan Yardımcıları Jülide Sarıeroğlu, Ali İhsan Yavuz, Mahir Ünal, AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, eski Bakanlar Efkan Ala, Fatma Betül Sayan Kaya ve Mehmet Özhaseki bulunuyor.

BAHÇELİ DE KÜRSÜYE HİÇ ÇIKMADI

MHP’den ise Genel Başkan Devlet Bahçeli, Genel Sekreter İsmet Büyükataman Meclis kürsüsüne çıkmayan milletvekilleri arasında yer aldı. Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise hastalığı nedeniyle parlamento faaliyetlerine katılamadı. Milletvekillerinin TBMM’nin 27’nci yasama dönemi başladığında 20 bin TL olan maaşları, 25 bin TL’ye yaklaşmıştı.

Yasama faaliyetlerine katılmayan milletvekillerinin isimleri şöyle:

AKP Genel Başkan Yardımcıları Jülide Sarıeroğlu, Ali İhsan Yavuz ve Mahir Ünal, AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Eski Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Alev Dedegil, eski Bakanlar Efkan Ala, Fatma Betül Sayan Kaya, Mehmet Özhaseki, AKP’li Milletvekilleri Yakup Taş, İlknur İnceöz, Ali İhsan Arslan, Barış Aydın, Hacı Turan, Mustafa Köse, Harun Karacan, Husret Dinç, Abdulkadir Özel, Aziz Babuşcu, Erkan Kandemir, Mustafa Ataş, Murat Baybatur, Muhammed Avcı, Çiğdem Karaaslan, Rizgin Birlik, Mehmet Altay

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman

CHP Milletvekili Deniz Baykal, Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı, HDP’li Berdan Öztürk, Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz.

Siyasi partilere halkın cebinden 481 milyon lira yardım

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’a yoksulluk tepkisi: Kendisi günde 4.5 milyon lira harcıyor

“Yoksullukla en iyi biz mücadele ediyoruz” diyen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a tepki gösteren Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Barış Atay, “Kendisi tek başına, örtülü ödenek hariç günde 4.5 milyon, senede 1.7 milyar harcıyor” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Yoksullukla Mücadele Günü ile ilgili, “En iyi biz mücadele ettik. Sosyal yardımları 55 milyar liraya çıkardık” dedi. Barış Atay, Erdoğan’ın senelik 1.7 milyarlık harcamalarını hatırlattı.

“KENDİSİ SENEDE 1.7 MİLYAR LİRA HARCIYOR”

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplandı. Erdoğan, toplantı sonrası Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan Yoksullukla Mücadele Günü ile ilgili, “En iyi biz mücadele ettik. Sosyal yardımları 55 milyar liraya çıkardık” dedi. Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Barış Atay sosyal medya hesabından Erdoğan’ın sözlerine tepki gösterdi. Atay, “Kendisi tek başına, örtülü ödenek hariç günde 4.5 milyon, senede 1.7 milyar harcıyor” dedi.

Eşi Bahtiyar Fırat’tan 8 gündür haber alamayan Esra Fırat : Dosyanıza savcı ve başsavcı el koydu dediler

Okumaya devam et

Popular