Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

NATO’da gündem Türkiye ve Barış Pınarı Harekatı

Brüksel’de perşembe günü toplanan NATO Savunma Bakanları, zirvenin birinci gününde Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna düzenlediği askeri harekatı görüştü.

BOLD – NATO’ya üye 29 ülkenin savunma bakanlarını iki günlüğüne Belçika’nın başkenti Brüksel’de buluşturan NATO Savunma Bakanları Toplantısı, dün başladı. Toplantının ana gündem maddelerinden birisi Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı oldu.

NATO toplantısında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya ile yapılan anlaşmalar konusunda NATO müttefiklerini bilgilendirdi.

Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ve Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ile NATO Karargahı’nda bir görüşme gerçekleştirdi.

SOÇİ MUTABAKATINA ELEŞTİRİ

Bu arada NATO savunma bakanları toplantısı esnasında açıklamalarda bulunan Alman Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, birkaç gün önce Türkiye ile Rusya arasında varılan Soçi mutabakatını eleştirdi.

Kramp-Karrenbauer, “Soçi anlaşması barış getirmedi ve uzun vadede siyasi çözüm için bir temel sunmuyor. Uluslararası toplumu içeren bir çözüm için uğraşıyoruz” dedi. Alman Bakan İngiliz ve Fransız mevkidaşlarının da kendisiyle hemfikir olduğunu söyledi.

Savunma Bakanı, Soçi mutabakatının öngördüğü düzenin yerine, uluslararası bir siyasi çözümün gerekli olduğunu savundu.

ALMANYA SURİYE PLANINI NATO’YA SUNDU

Alman Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer,  Suriye’nin kuzeyinde uluslararası güçlerin denetiminde bir güvenli bölge kurulması konusundaki önerisini NATO’ya sundu.

Kramp-Karrenbauer, Türk mevkidaşı Hulusi Akar ile de ikili bir görüşme gerçekleştirdiğini ve Akar’ın kendisine uluslararası çözümlere açık olduğunu ifade ettiğini aktardı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 4 Aralık’ta Londra’da düzenlenecek NATO zirvesinde teklifi Türk, İngiliz ve Fransız mevkidaşlarıyla görüşeceği kaydedildi.

Önerinin ABD’den de destek gördüğü belirtiliyor. Esper, Almanya’nın teklifini henüz ayrıntılı incelemediğini ama desteklediğini, bununla birlikte Washington’un kara askerleri katkısında bulunma niyeti taşımadığını belirtti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise öneriyi memnuniyetle kaşılamakla birlikte, BM’nin de böyle bir sürece dahil olmasının gerekebileceği uyarısında bulundu.

“TÜRKİYE’NİN NATO ÜYELİĞİ SORGULANMALI”

Öte yandan Almanya’da koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) meclis grup başkanı Rolf Mützenich, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekât nedeniyle Türkiye’nin NATO üyeliğinin sorgulanması gerektiğini söyledi.

Mützenich, “Hâlâ NATO’nun bir parçası olup olmadığını ve bir parçası olarak kalmak isteyip istemediğini herkes kendisi gözden geçirmeli. Bu Türkiye için de geçerli ve tam da Türkiye için geçerli” ifadesini kullandı.

Uluslararası Kriz Grubu: Suriye operasyonu Türkiye’ye karşı PKK direnişini körükleyebilir

Dünya

Reuters: Türkiye için çalışan bilgisayar korsanları 30 hedefe siber saldırı düzenledi

Reuters, Avrupa ve Orta Doğu’da bazı devlet kurumlarına yönelik kısa süre önce düzenlenen siber saldırıların, AKP hükumetinin çıkarları doğrultusunda çalışan korsanlar tarafından gerçekleştirildiğini öne sürdü.

BOLD – Avrupa ve Orta Doğu’daki birçok ülke ve kurumu hedef alan siber saldırıların arkasındaki bilgisayar korsanlarının AKP hükumeti için çalıştığı iddia edildi. Reuters haber ajansı, haberini üç üst düzey Batılı güvenlik yetkilisine dayandırdı.

Bazı ülkelerde bakanlık, büyükelçilik, güvenlik kuruluşları ve şirketleri içeren 30 hedefe saldırı düzenlendi. Siber saldırıya maruz kalan hedefler arasında Kıbrıs ve Yunanistan hükumetinin e-posta servisi, Irak hükumetinin ulusal güvenlik danışmanı, Arnavutluk Devlet İstihbarat Servisi ile Türkiye’deki Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası da yer aldı.

“YASA DIŞI GİRİŞ SAĞLAMA AMAÇLI”

Saldırıların hedefinin bu sitelerin internet trafiğine müdahale ederek hükumetlere ya da kurumlara ait ağlara yasa dışı girişler sağlamak olduğu belirtiliyor.

Ajansa konuşan iki İngiliz ve bir ABD’li yetkili, saldırıların “Türk hükumetinin çıkarları doğrultusunda yapılan, devlet destekli bir siber casusluk operasyonunun izlerini taşıdığını” söyledi.

Bu sonuca üç temel üzerinden vardıklarını belirten yetkililer, bu temelleri Türkiye için önem arz eden mağdurların jeopolitik anlamda kimlik ve yer tespitleri, daha önce yaşanan saldırılarla benzerlikler ve Türkiye’ye kayıtlı alt yapıların kullanılması olarak özetliyor.

2018 SONU 2019 BAŞINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yetkililer, bu saldırıdan hangi kişi ya da kurumun sorumlu olduğunun netleşmediğini ancak yapılan bir dizi saldırının aynı sunucu ya da teknik altyapıyı kullanmış olmasından dolayı birbiriyle bağlantılı olduğunu gösterdiğini belirtti.

Reuters’ın internet kamu arşivlerine göre tespit ettiği bu saldırılar 2018 sonu, 2019 başı gerçekleşti.

Haberde, iddiaların hedefindeki Türkiye’de İçişleri Bakanlığının konu hakkında yorum yapmayı reddettiği belirtildi.

Dünyanın en büyük iki motorlu uçağı Boeing 777X ilk test uçuşunu tamamladı

Okumaya devam et

Dünya

Çin’de koronavirüslü hasta ilaç vermeyen sağlıkçıları böyle cezalandırdı

Çin’de koronavirüsü taşıyan bir hasta, kendisine reçeteli ilaçlarını vermediği gerekçesiyle tartıştığı iki sağlık görevlisine, yüzlerine öksürerek virüs bulaştırmak istedi.

BOLD – Çin’in Wuhan kentinde baş gösteren ve dünyaya yayılmasından endişe duyuna, bulaşıcı koronavirüsü yüzünden şuana kadar 80’in üzerinde kişi hayatını kaybetti. Çinli yetkililer, virüsün yayılmasını önlemek amacıyla kenti karantinaya aldı. Virüs taşıyan hastaların, hastane koridorlarında tedavi edildiği görüntüler sosyal medyada sık sık yer aldı. Çinli yetkililer, hastane sıkıntısını 1 hafta içerisinde çözecek, 1000 yataklı hastane inşaatına geçen günlerde başladı. Çin’deki bir diğer sorun da ilaç sıkıntısı. Bazı hastanelerde ilaç sıkıntısı yaşandığı haberleri dünya kamuoyuna yansıyor.

Çin’de bir hastanenin güvenlik kamerasına yansıyan bir görüntüde virüs taşıyıcısı bir hasta sağlık görevlilerinden reçetedeki ilaçları istiyor. Görevlilerden olumsuz cevap alan hasta, iki görevlinin de yüzüne öksürerek virüs bulaştırmaya çalışıyor. Virüslü hastanın saldırısına uğrayan görevliler hemen uzaklaşarak güvenliğe durumu bildiriyor.

İşte o görüntüler…

Koronavirüse dair Sağlık Bakanlığı rehber yayımladı

Okumaya devam et

Dünya

Afganistan’da düşen uçağın ABD Hava Kuvvetlerine ait olduğu ortaya çıktı

Afganistan’da düşen uçağa ilişkin Taliban’dan açıklama geldi. Örgüt sözcüsü, düşen uçağın Amerikan kuvvetlerine ait olduğunu belirtti. ABD Hava Kuvvetleri de haberleri doğruladı.

BOLD Afganistan’ın Gazne vilayetinde düşen uçağın ABD Hava Kuvvetlerine ait olduğu doğrulandı. ABD Hava Kuvvetleri Sözcüsü Albay Sonny Leggett, Twitter hesabından olayla ilgili açıklama yaptı.

Leggett, düşen uçağın, ABD ordusunun Afganistan’da gözlem için kullandığı bombardıman uçağı olan E-11A olduğunu teyit ederek, “Uçağın düşme nedeni soruşturulurken, şu anda uçağın düşman ateşiyle düştüğüne dair herhangi bir emare bulunmamaktadır. Taliban’ın, başka bir uçağın daha düştüğü şeklindeki iddiaları yanlıştır.” ifadelerini kullandı.

Taliban’ın uçağın düşürülmesini üstlenmesiyle ilgili doğrudan bir yorum yapmayan Albay Leggett, zımnen bu iddiayı yalanlamış oldu.

TALİBAN: UÇAĞI DÜŞÜRDÜK

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, ABD’ye ait bir uçağın militanları tarafından düşürüldüğünü ve uçakta bulunan CIA ajanlarının tamamının öldüğünü iddia etmişti.

Önce uçağın Ariana Afghan Airlines şirketine ait bir yolcu uçağı olduğu ileri sürülmüştü. Ancak şirket uçağın kendilerine ait olmadığını duyurdu.

Gazne Valiliği enkaza ulaşılmaya çalışıldığını, ancak uçağın düştüğü bölgeye giden yolların kötü durumda olması nedeniyle ambulans ve yardım ekiplerinin güçlükle ilerleyebildiğini açıkladı. Uçağın düştüğü bölgenin Taliban kontrolünde olduğu belirtilmişti.

Gazne vilayetinin büyük bir bölümü Taliban örgütünün kontrolünde yer alıyor. Bölgede sıklıkla askeri uçak ve helikopterlerin düştüğü belirtiliyor. En son 2010 yılı Mayıs ayında Pamir Havayolları’na ait bir yolcu uçağı düşmüş ve 44 kişi hayatını kaybetmişti.

Afganistan’da Taliban kontrolündeki bölgeye uçak düştü

Okumaya devam et

Popular