Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye-ABD arasında “Mazlum Kobani” krizi

Amerikan senatörlerin Dışişleri’ne mektup yazarak ülkeyi ziyaret etmesi durumunda vize işlemlerini hızlandırmasını istediği Mazlum Kobani hakkında Türkiye harekete geçti. Türk Dışişleri, Kobani’nin iadesi için ABD’ye nota verdi.

BOLD – PKK’nın üst düzey yöneticileri arasında yer alan ve 2015’te kurulan Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) genel komutanı olan “Mazlum Abdi” ve “Mazlum Kobani” kod adlı Ferhat Abdi Şahin ile ilgili Ankara-Washington hattında gerilim tırmanıyor.

TÜRK DIŞİŞLERİ ABD’YE NOTA VERDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Hakkında kırmızı bülten olan biriyle müttefiklerimizin görüşmesi kabul edilemez” açıklaması yaptı.

Çavuşoğlu, Kobani’nin ABD’ye iadesi için ABD’ye nota verildiğini kaydetti.

GÜL: ABD’YE GİDERSE TUTUKLANMASI GEREKİR

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de Kobani hakkında çıkarılan kırmızı bültenin 196 ülkede geçerli olduğunu belirterek Kobani’nin ABD’ye gitmesi durumunda tutuklanması gerektiğini ve bunun Amerikan makamlarına iletildiğini söyledi.

Gül, “ABD’ye girdiği anda geçici tutuklama prosedürüne karşı gerekli yazışma yapılacak. Bu konuyla ilgili hiçbir yazıya gerek kalmadan Interpol’da kaydı olduğu için gereken yapılacaktır. Konu Dışişleri Bakanlığı üzerinden muhataplarına bir kez daha hatırlatıldı” diye konuştu.

TRUMP, MAZLUM’UN MEKTUBUNU ERDOĞAN’A İLETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün akşam TRT’de yaptığı açıklamada Mazlum Kobani’nin Türkiye’ye iade edilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Erdoğan, Kobani ile ilgili olarak “Amerikalı yetkililer, senatörler görüşme yapıyorlar. Biz de ‘Bu ne haldir? diyoruz. Bir taraftan teröre karşı olmayı konuşuyoruz, bir taraftan da ne yazık ki sizler kapınızı açıp onlarla masaya oturuyorsunuz. Hatta onların size gönderdiği mektubu kendi mektubunuza ek yapıp, bize gönderiyorsunuz, bunları hep konuştuk” demişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Barış Pınarı Harekâtı’nın başladığı 9 Ekim’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği kamuoyuna yansıyan mektupta da Mazlum Kobani’nin adı geçmişti.

Trump, Erdoğan’ı operasyondan caydırma amacıyla yazdığı mektupta “General Mazlum da seninle konuşmak istiyor. Geçmişte asla yanaşmayacakları tavizlerde bulunmak istiyor. Sana, henüz elime ulaşan mektubunun bir kopyasını gizli ibareli olarak ilişikte iletiyorum“ ifadelerini kullanmıştı.

TRUMP, KOBANİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

ABD Başkanı Donald Trump, Mazlum Kobani ile geçtiğimiz günlerde de telefonda görüşmüştü.

Trump Türkiye’nin operasyonunu durdurduğu için kendisine teşekkür eden Mazlum Kobani’ye cevaben “Kibar sözleriniz ve cesaretiniz için teşekkürler General Mazlum. Lütfen en içten saygılarımı Kürt halkına iletin. Yakında sizi görmek için sabırsızlanıyorum” mesajını paylaşmıştı.

SENATÖRLERDEN ABD DIŞİŞLERİNE MEKTUP

Son olarak ABD’de bir grup Cumhuriyetçi ve Demokrat senatör, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya bir mektup yazarak SDG komutanı Mazlum Kobani’nin ABD’ye yapmayı planlanan ziyaret için vize işlemlerinin hızlandırılmasını istemişti. Mektupta Mazlum Kobani ile yapılacak görüşmenin hem Kongre hem de Trump yönetimi için faydalı olacağı belirtilmişti.

RUSYA DA KOBANİ İLE GÖRÜŞTÜ

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov da geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin hakkında yakalama kararı çıkardığı Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Komutanı Mazlum Kobani ile telekonferans yöntemi ile bir görüşme gerçekleştirmişti.

KOBANİ: DURUMUN SAKİNLEŞMESİNİ BEKLEYECEĞİM

Washington’u ziyaret edip etmeyeceğinin sorulması üzerine Mazlum Kobani ise, “Washington ziyareti için durumun sakinleşmesini bekleyeceğim” dedi.

TWİTTER, KOBANİ’Yİ “MAVİ TİK” İLE ONAYLADI

Bu arada sosyal medya platformu Twitter, Mazlum Kobani’nin hesabını ‘mavi tik’ ile onayladı.

‘Mavi onay rozeti’ olarak da bilinen mavi tik, kullanıcının kontrolündeki hesabın onaylanmış olduğu anlamına geliyor ve hesabın orijinal olduğunun bilinmesini sağlıyor.

SDG Komutanı Mazlum Kobani’den Rusya’ya teşekkür

Dünya

MSB, Suriye harekat bölgelerinde birlik hareketlerini asgari seviyeye indirdi

Milli Savunma Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle Suriye’deki harekat bölgelerinde birlik hareketlerini asgari seviyeye indirdi.

BOLD – Mili Savunma Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle Suriye’de harekat bölgelerinde zorunlu olmadığı sürece personel ve birlik hareketlerinin asgari seviyeye indirildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ‘‘Suriye’de harekat bölgelerinde görevli birliklerde harekat alanlarının giriş çıkışlarının asgari Ordu Komutanının müsaadesi ile yapılmasına yönelik düzenleme yapılmış, böylece zorunlu olmadıkça personel ve birlik hareketleri asgari seviyeye indirilmiştir’’ ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ‘‘Harekat bölgelerine doktorlar gönderilerek bizzat yerinde yoğun şekilde bilgilendirici ve farkındalık arttırıcı eğitimler icra edilmiştir.

Yurt içine geçecek personelin 14 gün gözetim altında tutulup, müteakiben içeriye girmesine ve sağlık kontrolünün yapılmasına yönelik tedbirler alınmış, Suriye’den yurt içine ikmal için gelen araçların dezenfektasyonu için KBRN Timleri görevlendirilmiştir’’ denildi.

Yunan yolcu gemisi Venizelos’ta korona karantinası: 382 yolcudan 65’i Türk vatandaşı

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan’da ikinci göçmen kampına karantina

Yunanistan, 53 yaşında göçmen bir erkekte koronavirüs çıkmasının ardından ikinci göçmen tesisini de karantina altına aldı.

BOLD – Yunanistan, 53 yaşında Afgan kökenli göçmen bir erkekte koronavirüs çıkmasının ardından ikinci göçmen tesisini de karantina altına aldı.

Yüzlerce göçmen ve sığınmacıyla birlikte Malakasa kampında yaşadığı belirtilen göçmenin temas kurduğu kişilere testler yapıldığını belirtildi.

Sağlık yetkilileri, göçmenin nasıl enfekte olduğunu izlemek için çalışmalara devam ettiklerini belirttiler.

Yunanistan’da Perşembe günü de Ritsona göçmen kampı 20 sığınmacının pozitif çıkmasının ardından karantina altına alınmıştı.

Sağlık Bakanlığı’na göre Atina’nın 40 kilometre kuzey doğusundaki Malakasa kampı iki hafta boyunca karantinada tutulacak, buradaki polis sayısı da arttırılacak.

Bir maçla İtalya’nın Bergamo’su Çin’in Wuhan’ı oldu

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de son 24 saatte korkunç bilanço!

ABD’de yeni tip corona virüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 1340 artarak 8 bin 503’e yükseldi.

BOLD-Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yeni merkez üssü ABD oldu. Ülke hızla yayılan salgın nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 1340 artarak 8 bin 503’e yükseldi.

Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığı son verilere göre, ülkede virüsün bulaştığı kişi sayısı son 24 saatte 33 bin 712 artışla 312 bin 249’a, ölü sayısı da 1340 artarak 8 bin 503’e çıktı. Böylece “ABD’de 1 günde virüs kaynaklı en yüksek ölüm sayısı” gerçekleşmiş oldu.

Dünya genelinde ABD’yi 130 bin vakayla İspanya ve 124 bin vakayla İtalya takip ediyor.

ABD’deki eyaletler arasında salgının en fazla etkili olduğu yer New York olarak belirtildi. New York eyaletinde dün 103 bin 169 olan vaka sayısı 11 bin 5 artışla 114 bin 174’e çıkarken, New York’u 34 bin 124 vakayla New Jersey, 14 bin 225 vakayla da Michigan takip ediyor.

İngiltere’deki topluluk ve inanç liderleri, koronavirüs nedeniyle ortak dua gerçekleştirdi

Okumaya devam et

Popular