Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Evdeki Wi-Fi bağlantısı nasıl daha güçlü hale getirilir?

Modemin merkezi bir yerde bulunması, yönlendirici kullanılması, güncellik ve ağı her zaman parolayla korumak evdeki Wi-Fi bağlantısının daha güçlü olmasını sağlıyor.

BOLD – Dünya çapında artık çoğu kişi evlerinde internet bağlantısına sahip. Kelton Research tarafından yapılan bir araştırma sonucunda insanların %28’i Wi-Fi olmadan bir gün geçiremeyeceklerini düşünüyor. Kalan insanlar ise Wi-Fi bulunmamasının bir problem olmadığını söylese de evlerindeki Wi-Fi bağlantısında problem yaşadığını belirtiyor.

Evlerdeki internet bilgisayarlara kablolu olarak bağlandığında Wi-Fi konusunu düşünmeye gerek kalmıyor ancak bir akıllı telefonu veya dizüstü bilgisayarı internete bağlamak gerektiğinde zaman güçsüz Wi-Fi bağlantıları eziyet olabiliyor.

Wi-Fi bağlantısını güçlendirmek ve en verimli şekilde kullanmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Bunlardan ilki modemin olabildiğince merkez bir yere konulması. Eğer kişisel odanızda kullandığınız bir masaüstü bilgisayarınız veya modemi kablolu olarak bağlamanız gereken herhangi bir cihaz yok ise modeminizi evinizin olabildiğince merkez bir yerine koyun. Bu, bütün odaları birbirine bağlayan bir hol olabilir. Bu şekilde modeminizden yayılan Wi-Fi bağlantısı tüm odalara daha kolay bir şekilde ulaşacaktır.

İkinci sırada Wireless Router yani yönlendirici kullanılması geliyor. Örgüsel ağ yöntemlerini Wi-Fi bağlantınızı güçlendirebilmek için kullanabilirsiniz. Kablosuz yönlendiricileri evin çevresine yayarak Wi-Fi bağlantısını güçlü bir şekilde evin her tarafında elde edebilirsiniz.

Üçüncü önemli nokta ise modemin güncel olması. Eski tip ve eski model modem kullanmak, Wi-Fi bağlantısının gücünü ve ulaşabileceği mesafeyi önemli ölçüde kısaltır.

5 GHz Wi-Fi sinyallerinin yayılmasını destekleyen bir modemle maksimum 2.4 GHz sinyallerin yayılmasını destekleyen modem arasında önemli bir fark var.

Son olarak, internetinizi her zaman şifreli olarak koruyun. Bağlantınızı herkese açık olarak ayarlayabilirsiniz ancak bunu yapmak internetin performansını önemli ölçüde düşürecektir.

Tanımadığınız kişilerin internet ağınıza bağlanması internet performansınıza zarar verebileceği gibi verilerinizi de tehlikeye sokabilir.

Teknoloji

Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayacağı tarihi açıkladı

Elon Musk, insanlık için bir dönüm noktası olarak gösterilen deneyler için tarih verdi. İnsan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak olan Neuralink çipinin insanlı deneylerine bu yılın sonlarında başlanması planlanıyor.

BOLD – Elon Musk, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Musk, beyni bilgisayara doğrudan bağlamayı planlayan çalışmaların insanlı deneylerine yıl sonunda başlanabileceğini açıkladı.

İNSANLI DENEYLER İÇİN İZİN BEKLENİYOR

Neuralink,  geçtiğimiz yıl kamuoyuna tanıtıldığında büyük ses getirmişti. Hatta ABD Gıda ve İlaç İdaresi çipi ‘çığır açan cihaz’ olarak isimlendirdi. Buna karşın henüz insan üzerinde deney yapılmasına imkan verecek izinleri verilmedi.

DENEY TARİHİ İÇİN HEDEF YIL SONU

Twitter üzerinden sorulara cevap veren Musk, “Neuralink implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Neuralink’i geçtiğimiz yıl tanıtan milyarder girişimci, beyin implantının; hafıza kaybı, depresyon ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini iddia etmişti.

Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği  Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek.

MUSK ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Diğer yandan Musk’un sahibi olduğu SpaceX firması yaklaşık 10 gün önce uzaya tek seferde 143 uydu fırlatarak rekor kırdı. Uyduların 133’ü ticari ve devlet uydusu. 10’u ise Starlink uydusu. Daha önceki rekor ise 104 uydu ile Hindistan’a aitti.

SpaceX’in yanı sıra elektrikli otomobil Tesla ve toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Hyperloop’un da sahibi olan Elon Musk, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un  ardından dünyanın en zengin ikinci insanı olma unvanına sahip.

Okumaya devam et

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0