Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Washington Post’a yazan Brett McGurk: Türkiye’nin açıklaması gereken bazı şeyler var

Bağdadi’nin Türkiye sınırının dibinde yaşıyor oluşu, imha operasyonunda Türkiye değil Irak’ın kullanılmış olması üzerine çok tartışılacak bir yazı.

BOLD – ABD’nin eski IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin öldürülmesi sonrası Amerikan Washington Post gazetesi için bir makale kaleme aldı.

ABD’nin eski IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, “Bağdadi’nin ölümü Suriyeli Kürtleri kaybederek neyi kaybettiğimizi vurguluyor” başlıklı makalesinde, “Türkiye’nin açıklaması gereken bazı şeyler var” dedi.

BAĞDADİ’NİN ÖLDÜĞÜ KÖYÜN TÜRKİYE’YE YAKINLIĞI

ABD özel kuvvetlerinin Bağdadi’yi, Türkiye sınırına yaklaşık 5 kilometre uzakta ve Hatay’a bağlı sınır köyü Kavacık’ın karşısındaki İdlib Vilayeti’ne bağlı Barişa köyünde öldürmüştü.

Brett McGurk, makalesinin Türkiye’ye ilişkin bölümünde Bağdadi’nin öldürüldüğü köyün Türkiye’ye yakınlığına atıfta bulunarak, “Türkiye’nin açıklaması gereken bazı şeyler var. Bağdadi, Suriye’nin doğusunda veya Irak’ın batısındaki geleneksel bölgelerde değil, Türkiye sınırından birkaç kilometre uzakta, Türkiye’nin 2018 başından beri askeri gözlem noktalarıyla koruduğu İdlib’de bulundu.” dedi.

NEDEN TÜRKİYE YERİNE IRAK?

McGurk, operasyonu ABD’nin hemen yakındaki NATO müttefiki Türkiye yerine yüzlerce kilometre uzaktaki Irak’tan yaptığını sorguladı.

McGurk, “ABD’nin, sınırın hemen diğer tarafında bulunan NATO müttefiki Türkiye yerine yüzlerce kilometre uzaklıktaki Irak’tan kalkarak böyle bir operasyonu yapması da çok şey anlatıyor. ABD’nin operasyonu Türkiye’ye haber vermediği, yalnızca sınırına yaklaştığında bildirimde bulunduğu söyleniyor. Bu, ABD’nin Rusya ve Suriye gibi devletlere karşı tutumuyla aynı.”

“İDLİB, TERÖRİST CENNETİ OLDU”

McGurk, Türkiye’ye yönelik eleştirilerini Türkiye’nin askeri gözlem noktalarının bulunduğu İdlib üzerinden şöyle sürdürdü: “İdlib dünyanın en büyük terörist cenneti oldu. Suriye’ye gelen yaklaşık 40 bin yabancı savaşçının çoğu Türkiye üzerinden kuzey doğu Suriye’ye geldi. Bölgenin çoğu bugün El Kaide’nin Suriye’deki resmi ortakları tarafından kontrol ediliyor ve Türkiye ile sınır ticaretinden, Türkiye destekli muhaliflerle karşılıklı bir fayda ilişkisinden besleniyor. Şimdi bu bölgenin, dünyanın en çok aranan teröristine, ailesiyle birlikte saklanabileceği kadar konukseverlik gösterdiğini biliyoruz.”

Brett McGurk, makalesinde ayrıca, ABD’nin Suriye’de istihbarat için Türkiye’ye değil Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) başvurmak zorunda kaldığını savundu.

IŞİD KARŞITI GÜÇ KURMA PLANLARI

McGurk, ABD’nin Türkiye’nin desteğiyle IŞİD karşıtı bir güç kurmayı hedeflediğini fakat hem Obama hem de Trump yönetimlerinin Türkiye destekli güçleri radikallerle iç içe görmesi nedeniyle bunun gerçekleşmediğini savundu.

ABD’nin eski IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi bu nedenle Barış Pınarı Harekatı’na atıfla, “Türkiye’nin, desteklediği radikal güçlerle SDG’ye saldırmasına izin vermenin” stratejik açıdan geri bir adım olduğunu ileri sürdü.

BRETT McGURK: TÜRKİYE’NİN SEVMEDİĞİ ADAM

Brett McGurk, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen yıl Amerikan askerlerini Suriye’den çekme kararı üzerine 2018 sonunda istifa etmişti. McGurk, o dönemden beri Trump’ın Suriye’den çekilme politikasını ve Türkiye’yi sert biçimde eleştiriyor.

Türkiye, görev yaptığı dönemde McGurk’u Ankara’nın terör örgütü kabul ettiği YPG ile yakın ilişki içinde olmakla suçlamış ve McGurk’un istifa etmesine oldukça sevinmişti.

IŞİD lideri Bağdadi operasyonunun Amerikan medyasına yansıyan detayları

Dünya

Yunan bakandan Atatürk Müzesi önerisi: Soykırım müzesine dönüştürülebilir

Yunanistan Tarım Bakanı Makis Voridis, Ayasofya’nın ibadete açılmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev olan Selanik’teki Atatürk Müzesi’nin Pontus Rum ya da Helenizm soykırımı müzesine dönüştürülebileceğini söyledi.

BOLD – Yunan Mega televizyonuna konuşan Bakan Makis Voridis, “Atatürk Müzesi, Helenizm soykırımı müzesine dönüştürülebilir mi?” sorusuna “Mutlaka cevap verilmeli. Örneğin, böyle bir şey yapılabilir. Derhal de yapılmalıdır” yanıtını verdi.

Voridis, Türkiye’nin artık hiçbir Batılı ülke ile iyi ilişkiler içinde olmakla ilgilenmediğini savundu. “Batı’ya Erdoğan’ın tamamen kontrolden çıktığını göstermeliyiz” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Papa, Ayasofya kararı sonrası ilk kez konuştu: Derin acı duyuyorum

Katolik Hristiyanların ruhani lideri Papa Francis, Ayasofya’nın müze statüsünün iptal edilerek yeniden camiye dönüştürülmesiyle ilgili, “Derin acı duyuyorum” açıklaması yaptı.

BOLD- Reuters ajansını haberine göre, Papa Francis Pazar Ayininde, Türk yargısının hakkında yeniden cami olarak ibadete açılması yönünde karar aldığı Ayasofya ile ilgili konuştu.

Karardan dolayı ‘derin üzüntü’ duyduğunu belirten Francis, “Aklım İstanbul’da. Ayasofya’yı düşünüyorum ve derin acı duyuyorum” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Danıştay 10. Dairesi’nin 10 Temmuz’da verdiği kararla Ayasofya’nın, 86 yıl sonra cami olarak ibadete açılmasının önü açıldı. Danıştay’ın aldığı kararla, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti. Yargının bu kararının ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın Diyanet’e devrini öngören kararnameyi imzaladı.

ABD Başkan Adayı Biden’dan Erdoğan’a Ayasofya çağrısı: Vazgeç

Okumaya devam et

Dünya

AB’den Türkiye’ye sığınmacılar için 485 milyon euro destek

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’de yaşayan sığınmacıların bakımına harcanması için 485 milyon euro ek destek sunma kararı aldı. AB Komisyonunun ilgili önerisi Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerce kabul edildi.

BOLD –  2016 yılında Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci mutabakatında öngörülen 6 milyar euroluk yardıma ek 485 milyon euro daha destek geliyor. DW Türkçe’nin haberine göre AB Komisyonu, söz konusu 485 milyon euro ile Türkiye’de yaşayan yaklaşık 1 milyon 700 bin sığınmacı ve 600 binden fazla okul çağındaki çocuğun yararlandığı iki önemli programın 2021 yılına kadar uzatılabileceğini bildirdi.

Komisyonun açıklamasında 485 milyon euroluk bütçenin, BM’ye bağlı yardım kuruluşlarının yanı sıra, Kızılhaç ve Kızılay örgütleri üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı bildirildi.

AB Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Janez Lenarcic, AB’nin Türkiye’de yaşayan sığınmacıları, bu kişilerin insani durumları gerektirdiği sürece desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Okumaya devam et

Popular