Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

AİHM, Wikipedia savunması için Türkiye’ye 6 haftalık ek süre verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) üç yıla yakın süredir devam eden Wikipedia’ya yönelik erişim engeline ilişkin savunma yapmasını istediği Türkiye, mahkemeden 6 haftalık ek süre istedi. Mahkeme ek süre talebini kabul etti.

BOLD – Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’ya Türkiye’den erişimin engellenmesiyle ilgili olarak, AİHM Türkiye’nin talebi üzerine savunma için ek süre verildiğini açıkladı.

AİHM, 2 Temmuz’daki duruşmasında Türkiye’ye savunma yapması için geçtiğimiz Perşembe gününe kadar süre tanımıştı.

Wikipedia’nın bağlı bulunduğu Wikimedia Vakfı, Nisan 2019’da Wikipedia’nın tamamına yönelik erişim engelinin ifade özgürlüğünün ihlali olduğu gerekçesiyle AİHM’e başvurmuştu. Davanın 2 Temmuz’da görülen ilk duruşmasında, mahkeme Türkiye hükumetine 24 Ekim’e kadar yanıtlanmak üzere yedi soru sormuştu.

AİHM’deki duruşmanın ardından Anayasa Mahkemesi Birinci Dairesi, Wikipedia’nın 9 Mayıs 2017’de yaptığı bireysel başvuruyu 11 Eylül 2019’da gündemine almış ve başvurunun niteliği itibarıyla AYM Genel Kurulunda görüşülmesi gerektiğine hükmetmişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurular yalnızca etkin iç hukuk yolları tüketildiğinde yapılabiliyor.

WIKIPEDIA ERİŞİM ENGELİ

İnternet ansiklopedisi Wikipedia’nın tüm dillerdeki versiyonları 29 Nisan 2017’de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından Türkiye’den erişime engellenmişti.

Dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, erişim engelinden bir süre sonra yaptığı açıklamada, “Yanlış bilgileri kaldırsınlar, yayınlara izin verelim” şeklinde konuşmuştu.

Türkçe içeriğinde 335 bin 88 madde bulunduran Wikipedia’nın tüm dillerdeki versiyonlarına 30 aydır Türkiye’den erişim sağlanamıyor.

GERÇEK SEBEP: AKP-TERÖR İLİŞKİSİ

Hükümet yetkilileri erişim engeline gerekçe olarak, “Türkiye’yi terör örgütleriyle aynı zeminde gösteren ifadelerin bulunmasını” gösterirken, Wikimedia Vakfı’nın Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne yaptığı itiraz sürecinde erişim yasağının Wikipedia’nın İngilizce versiyonunda yer alan “Foreign Involvement in the Syrian Civil War” (Suriye İç Savaşına Dışarıdan Katılım) ve “State-sponsored Terrorism” (Devlet Destekli Terörizm) başlıklarında yer alan Türkiye ile ilgili bölümler nedeniyle getirildiği ortaya çıkmıştı.

Hizmet Hareketi okullarına yardımın kesilmesine ABD Eğitim Bakanlığı izin vermedi

Dünya

Alman devleti kendi imamlarını gelecek baharda yetiştirmeye başlıyor

Almanya’da Almanca imam eğitimi verecek İslam Koleji kuruldu. Mezun olanlar camilerde Almanca vaaz verecek ve namaz kıldıracak. Almanya’nın en büyük Müslüman çatı örgütü DİTİB ise kolejin destekçileri arasında yer almıyor.

BOLD – Almanya’da Müslüman çatı kuruluşlarından bağımsız olarak Almanca imam eğitimi verilecek Almanya İslam Koleji (IKD) gelecek yıl Nisan ayında eğitim faaliyetlerine başlıyor.

Federal İçişleri Bakanlığı ve Aşağı Saksonya Eyaleti Bilim Bakanlığı tarafından desteklenen IKD, Almanya’da görev yapacak başta imam olmak üzere İslam din görevlileri yetiştirecek.

Eğitime ilk aşamada 30 öğrenci ile başlanacak ve iki yıl sürecek eğitimde imam adaylarına tilavet, tefsir, fıkıh gibi derslerin yanı sıra siyasal, sosyal ve toplumsal bilgiler de verilecek. Koleje ilahiyat okumuş ve mezun olmuş öğrenciler kabul edilecek. Ayrıca halen imamlık yapanlara yönelik meslek içi geliştirme programları da gerçekleştirilecek.

IKD için Federal İçişleri Bakanlığı bütçesinden yıllık 1 milyon euro ayrılacak.

MÜSLÜMAN ÇATI KURULUŞLARI DESTEK VERMİYOR

Almanya’daki büyük Müslüman çatı kuruluşları IKD’nin destekçileri arasında yer almıyor. IKD’nin destekçileri arasında Müslümanlar Merkez Konseyi, Boşnak İslam Toplumu derneği ve Faslılar Merkez Konseyi bulunuyor.

Almanya’daki en büyük Müslüman çatı örgütü Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) derneği de IKD destekçileri arasında yer almadı.

Almanya’da imam yetiştirmek üzere yıl başında eğitim çalışmaları başlatan DİTİB, Türk hükümetinin direktifleri doğrultusunda faaliyet göstermekle eleştiriliyor. Milli Görüş ve diğer cemaatler de son yıllarda Almanca bilen ve Almanya’da yetişmiş kişilerden imam yetiştirme programları başlattı.

Alman dernekler yasasına tabi olan DİTİB’in genel başkanlığına bugüne kadar Türkiye’nin atadığı Din Hizmetleri Müşavirleri seçildi. DİTİB bünyesindeki yaklaşık 900 caminin çoğunda Türkiye’den atanan imamlar görev yapıyor.

Almanya’da yetişmiş ve Almanca bilen yeterli sayıda imam yetiştirilmesinin ardından Berlin’in Türkiye’den Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı imamların gelmesini engelleyeceği belirtiliyor.

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Okumaya devam et

Dünya

Ankara Anlaşmasının süresi doluyor: Türk vatandaşlarının vize başvurusu 31 Aralık’ta sona erecek

Türkiye vatandaşlarına serbest meslek vizesi başvurusunda bulunarak İngiltere’de ticaret yapma ve yerleşim hakkı veren Ankara Anlaşması, Brexit nedeniyle 31 Aralık 2020’de yürürlükten kalkıyor. Anlaşmadan yararlanıp oturma ve çalışma vizesi almak isteyenlerin 31 Aralık’a kadar başvurmaları gerekiyor.

BOLD –  Türkiye’nin Londra Başkonsolosluğu, Ankara Anlaşması’na başvuru süresinin 31 Aralık 2020’de sona ereceğini açıkladı.

Başkonsolosluk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bu tarihe kadar başvuru yapacak Türkiye vatandaşlarının yine Ankara Anlaşması’na bağlı vize kategorileri kapsamında değerlendirileceklerini, daimi oturum izni alana kadar aynı kurallara tabi olacaklarını belirtti.

Ankara Anlaşması kapsamında oturma ve çalışma iznine başvurmuş ya da söz konusu izne haiz Türkiye vatandaşlarının henüz başvuruda bulunmamış aile bireylerinin ise anlaşma hükümlerinden yararlanabilmeleri için 31 Aralık’a kadar İngiltere makamlarına başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Ankara Anlaşması, Avrupa Birliği (AB) ile işbirliği anlaşması imzalamış olan ülkelerin vatandaşlarına, İngiltere tarafından verilen bir iş kurma izni vizesi. Anlaşma uyarınca Türkiye vatandaşları, AB üyesi ülkeler ve İngiltere arasında 1963 yılında imzalanan Ankara Anlaşması çerçevesinde serbest meslek vizesi başvurusunda bulunarak İngiltere’de ticaret yapma ve yerleşim hakkına sahip oluyor.

ANKARA ANLAŞMASIYLA 4 YILA KADAR OTURUM İZNİ

İngiltere’de kendi işini icra edeceğini yetkili makamlara beyan eden ve yeterli belgeleri sunan kişilere bir defada en fazla 3 yıl için olmak üzere 4 yıla kadar oturum izni veriliyor. 5. yılın sonunda da süresiz oturum iznine başvurma hakkı tanınıyor. İngiltere, 31 Ocak’ta AB’den ayrıldı ve Brexit’le ilgili 11 aylık geçiş süreci 31 Aralık’ta sona erecek. AB ve İngiltere, geçiş süreci sonrası nasıl bir ilişki kuracaklarına ilişkin olarak ise henüz anlaşmaya varamadı.

Fransız Charlie Hebdo’dan Erdoğan’ı kızdıracak karikatür

Okumaya devam et

Dünya

Suriye’deki Türkiye destekli muhaliflerden “Rus subayları öldürdük” iddiası

Rus savaş uçaklarının Suriye’nin İdlib vilayetinde geçtiğimiz gün Türkiye destekli milisleri hedef almasının ardından düzenlenen misilleme saldırılarında Rus subayların da öldüğü iddia edildi.

BOLD – Hafta başında Rus savaş uçaklarının Suriye’nin İdlib vilayetinde Türkiye destekli muhalif silahlı grupları hedef alan saldırısı sonrasında yoğun misilleme saldırıları düzenlendiği bildirildi.

Ulusal Kurtuluş Cephesi çatısı altındaki Türkiye destekli milislerin İdlib ve Halep’teki Suriye ordusu mevzilerine Pazartesi akşam saatlerinden itibaren yüzlerce füze ve topçu roketiyle saldırı düzenlediği kaydedildi.

Ulusal Kurtuluş Cephesi sözcülerinden Naci Mustafa, İdlib’in güneyine yönelik misilleme saldırılarında bölgede görev yapan Suriyeli askerlerin yanı sıra Rus subayların da hedef alındığını ve öldürüldüğünü açıkladı. Rusya ya da Suriye’den ise bu iddia ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de muhalif milislerin İdlib’in güneyi, Halep’in batısı ve Akdeniz kıyısındaki Lazkiye’de farklı bölgelerde bulunan Suriye ordusuna bağlı yaklaşık 20 mevziyi yüzlerce roketle vurduğunu bildirdi.

Rus savaş uçakları Pazartesi günü İdlib’de Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’na bağlı Feylaku’ş Şam’a ait bir eğitim kampını hedef almış, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi verilerine göre saldırıda 78 milis ölürken 100’e yakın milis yaralanmıştı.

Pazartesi günkü hava saldırısı, Moskova ile Ankara arasında 5 Mart’ta varılan mutabakatla yürürlüğe giren kırılgan ateşkes dönemindeki en ağır operasyon olarak kabul ediliyor.

ABD’DEN RUSYA, İRAN VE SURİYE’YE ELEŞTİRİ

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, İdlib vilayetinde Mart ayında yürürlüğe giren ateşkese aykırı olarak gerilimin tırmanmasının “tehlikeli” olduğunu söyledi.

Ateşkesten uzaklaşılmasının çatışmaların uzaması ve sivil halkın çektiği acıların derinleşmesi tehdidini beraberinde getirdiğini belirten Jeffrey, Suriye’de barış ve istikrara giden tek yolun BM öncülüğündeki siyasi süreçten geçtiğini vurguladı.

Jeffrey yaptığı yazılı açıklamada, “Esad rejimi ile Rus ve İranlı müttefikleri, askeri zafer çabalarını sürdürmek suretiyle bölge ve çevresindeki istikrarı tehdit etmektedirler. Esad rejimi ve müttefiklerinin Suriye halkına karşı yürüttükleri zalim ve beyhude savaşı bitirme zamanı gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Rus savaş uçakları İdlib’de Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu güçlerini vurdu: Onlarca ölü

Okumaya devam et

Popular