Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen, Türk, Rus ve İran dışişleri bakanları ile görüştü

Suriye’nin yeni anayasasını hazırlama hedefiyle 30 Ekim’de Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde Cenevre’de toplantılarına başlayacak olan Anayasa Komitesi için son hazırlıklar devam ediyor.

BOLD – BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, anayasa taslağı oluşturma hedefiyle ilk kez bugün toplanacak olan Anayasa Komitesi öncesinde Rusya, Türkiye ve İran Dışişleri Bakanlarıyla bir araya geldi.

Birleşmiş Milletler‘in Cenevre Ofisi’nde dün yapılan toplantıya Pedersen ile birlikte Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif katıldı.

Pedersen, Anayasa Komitesi toplanmadan önce aralarında ABD’nin de bulunduğu yedi ülkenin temsilcileriyle de görüşmüştü.

Suriye’de Beşar Esad hükumeti, muhalifler ve BM’nin belirlediği sivil toplum temsilcilerinden 50’şer kişinin temsil edildiği 150 kişilik komitede listelerin ise henüz kesinlik kazanmadığı açıklanmıştı.

AYRILIKÇI GÜNDEMLERE SIFIR TOLERANS

Görüşme sonrası açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türk ve İranlı mevkidaşlarıyla Suriye topraklarında ayrılıkçı gündemlere karşı duruşlarını teyit ettiklerini söyledi.

Türkiye, Rusya ve İran’ın ortak bildirisinin Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve tam bağımsızlığını teyit ettiğinin altını çizen Lavrov, “Ayrıca Suriye topraklarında ayrılıkçılık konusundaki sıfır toleransımızı da teyit ettik.” ifadesini kullandı.

İRAN: DIŞ MÜDAHALE OLMAMASI GEREKİR

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de bugün Cenevre’de toplanacak Suriye Anayasa Komitesi’nin çok zorlu sürecin bir başlangıcı olduğunun altını çizdi. Komite’nin sadece Suriyelilere ait olması ve onlar tarafından yönlendirilmesi gerektiğini ifade eden Zarif, anayasanın tüm Suriye halkı tarafından kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.

Anayasa Komitesi’ne baskı yapılmaması çağrısında bulunan Zarif, ayrıca sürece dış müdahale olmaması gerektiğinin altını çizdi.

Zarif, Suriyeli mültecilerin ülkelerine gönüllülük esasına göre dönmesi gerektiğini dile getirerek, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

TÜRKİYE: SİYASİ ÇÖZÜM İÇİN DÖNÜM NOKTASI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter hesabından yaptığı açıklamada Suriye Anayasa Komitesi’nin Suriye’de siyasi çözüm için bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

KOMİTE İÇİN 4 YILDIR ÇALIŞILIYOR

Kurulma süreci, 2015 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı ile başlatılan Komite, Suriye rejimi ve muhaliflerin listeler konusunda uzlaşamaması nedeniyle yıllardır hayata geçirilememişti. Rejim ve muhalifler arasında uzlaşmaya, BM Özel Temsilcisi Pedersen’in yoğun çabaları sonucu Eylül ayında varılmıştı.

Anayasa hazırlama sürecinin ne kadar zamanda sonuçlanacağı ise belli değil.

BM Suriye Temsilcisi Pedersen, Anayasa Komitesi için son hazırlıklarını yapıyor

 

Dünya

Dünyanın en genç başbakanı Finlandiya’da göreve başlıyor

Finlandiya Ulaştırma Bakanı Sanna Marin, iktidardaki koalisyon ortaklarından Sosyal Demokrat Parti’nin liderliğine seçildi ve ülke tarihinin en genç Başbakanı olarak göreve başlamaya hazırlanıyor.

BOLD – 34 yaşındaki Sanna Marin’in liderliğini üstlendiği Sosyal Demokratlar, beş partili koalisyonun en büyük siyasi hareketiydi.

Bu hafta içerisinde göreve başlaması beklenen Marin, aynı zamanda Finlandiya siyasi tarihinin üçüncü kadın Başbakanı oldu.

Marin’in başbakan olarak göreve başlamasıyla birlikte 5,5 milyon nüfuslu Finlandiya’da koalisyondaki beş partinin de liderler’ kadin olacak.

Geçtiğimiz hafta Salı günü eski başbakan Antti Rinne artan tepkiler üzerine istifasını vermişti. Rinne, greve giden postane çalışanlarının taleplerine kulak vermemekle ve süreci iyi yönetememekle eleştiriliyordu.

Parti liderliği için oylamayı az bir farkla kazanan Sanna Marin, aynı zamanda dünyanın en genç başbakanı ünvanını da kazandı.

Yeni Zelanda’da Whakaari Yanardağı yeniden faaliyete başladı: 5 ölü, onlarca yaralı

Okumaya devam et

Dünya

Libya’da Türkiye’nin desteklediği güçler zorda: Hafter güçleri başkent Trablus kapılarında

Libya’nın doğusunu kontrol altında tutan ve Türkiye’yi “düşman” olarak gören General Hafter, Rusya’nın da askeri desteğiyle başkent Trablus’a yaklaştı. Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı kuvvetler ise başkent Trablus’a cuma günü başlayan saldırıları başarısızlığa uğrattıklarını savundu.

BOLD – Son beş yıldır siyasi ve askeri olarak ikiye bölünmüş olan Libya’nın doğusunu kontrol eden General Halife Hafter’e bağlı güçler Rusya’nın da desteği ile başkent Trablus’a Cuma gününden itibaren bir yeni bir saldırı başlattı.

RUSYA, LİBYA’DA DA TÜRKİYE’NİN KARŞISINDA

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salame, Hafter’e bağlı kuvvetlerin Rusya’nın askeri desteği ile başkenti ele geçirmek üzere olduğunu açıkladı.

Rusların Hafter’in birliklerine katılımından bu yana başkent Trablus’a saldırıların arttığını ve son 10 günde savaşın başkentin yerleşim alanlarına ilerlediğini ifade eden Salame, mevcut gidişatın daha fazla sivil ölümler ile birçok kişinin yerinden edilmesine neden olacağını kaydetti.

Rusya ve Türkiye, Suriye’de olduğu gibi karşıt grupları destekliyor. Türkiye ve Katar, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek verirken; Rusya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Ürdün doğudaki Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu’na destek veriyor.

General Hafter Haziran ayında sözcüsü aracılığıyla Türkiye’yi düşman ilan ettiklerini açıklamış ve birliklerinin kontrolündeki bölgelerin hava ve deniz sahalarını Türk uçak ve gemilerine kapadıklarını ilan etmişti.

RUS HAVA ARAÇLARI VE PARALI ASKERLERİ

Türkiye’nin destek verdiği ve BM tarafından ülkenin meşru temsilcisi olarak kabul edilen Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı Muhammed Syala, General Hafer’in başkenti ele geçirebileceği uyarısında bulundu.

Roma’daki temasları sırasında konuşan Syala, “Rusların insansız hava araçları ve paralı askerler aracılığıyla General’e destek vermesi neticesinde başkentin düşme riski bulunuyor” şeklinde konuştu.

TRABLUS: SALDIRIYI BAŞARISIZLIĞA UĞRATTIK

Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı birliklerin sözcüsü Muhammed Kanunu ise ‘çok uluslu kuvvetlerin başkent Trablus’a girme planını başarısızlığa uğrattıklarını’ savundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kanunu, Libya Ulusal Ordusu’na ait bir savaş uçağını da düşürdüklerini ve böylece Nisan’da Trablus’a saldırıların başlamasından beri düşürdükleri uçak sayısının 15’e çıktığını söyledi.

ABD, RUSYA’YI SUÇLAMIŞTI

ABD Dışişleri Bakanlığı iki hafta önce Rusya’yı General Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu’na destek vermekle suçlamıştı.

Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşleri Genel Sekreter Yardımcısı David Schenker, Rus ordusuna bağlı düzenli birliklerin ve Moskova’nın güdümündeki milis kuvvetlerden oluşan Wagner Grubuna mensup askerlerin, Libya Ulusal Ordusu’nu desteklediğini söylemişti.

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise iddiaları “Amerikalı muhataplarımızın yaydığı söylentiler” diyerek yalanladı.

TÜRKİYE, TRABLUS’LA DENİZ ANLAŞMASI İMZALADI

Türkiye, 27 Kasım’da Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalamıştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez el Sarraj’la Dolmabahçe Ofisi’nde yaptığı görüşmede ayrıca güvenlik ve askeri işbirliğinin genişletilmesine yönelik bir anlaşmanın imzalandığı da duyurulmuştu.

TÜRKİYE İLE ANLAŞMA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Bu arada Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye ile imzalanan “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ve “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası”nın yürürlüğe girdiğini çıkladı.

Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti, Rusya’yı ülkeye paralı savaşçı göndermekle suçladı

Okumaya devam et

Dünya

Yeni Zelanda’da Whakaari Yanardağı yeniden faaliyete başladı: 5 ölü, onlarca yaralı

Yeni Zelanda’nın doğu kıyısındaki Beyaz Ada’da bulunan Whakaari Yanardağı yeniden faaliyete geçti. Yanardağın patlaması sonucu en az 5 kişi yaşamını yitirdi.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, patlama sırasında adada yaklaşık 50 kişinin bulunduğunu açıkladı.

Jacinda Ardern, volkanın patlamasının ardından polisin hemen arama ve kurtarma operasyonu başlattığını ancak hava koşullarının çalışmaları olumsuz etkilediğini belirtti.

Twitter @sch

27 KİŞİ KAYIP

Yerel saatle 14.30 sularında meydana gelen patlamada 23 kişinin yaralanarak anakraya nakledildiği ifade edildi. Ardern, adada bulunduğu belirlenen 27 kişinin kurtarılması için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Yeni Zelanda Polisi, patlama sonucu en az 5 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Patlamanın yaşandığı sırada Beyaz Ada’da Yeni Zelandalılar ve yabancı turistlerin olduğu bildirildi.

Twitter @sch

Hastane kaynakları vücutlarında yanıklar olan 7 kişinin durumunun kritik olduğunu kaydetti.

Arama kurtarma ekipleri çalışmalarını sürdürürken, bölge halkından yanardağ çevresinden uzak olmaları istendi. Ada çevresi uçuşa yasak bölge ilan edildi.

Uzmanlar yaklaşık 4 km yükseğe kadar kül ve duman püskürten yanardağdan yükselen dumanın Yeni Zelanda ana karasından da görüldüğünü belirtiyorlar.

EN SON 2001’DE FAALİYETE GEÇMİŞTİ

Yeni Zelanda, iki büyük ada (North Island ve South Island) ile birçok küçük adadan oluşuyor. Patlayan yanardağın bulunduğu Beyaz Ada ise North Island’ın doğu kıyısına 48 km mesafede.

Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası kıyılarındaki Whakaari Yanardağı, son olarak 2001’de aktif hale gelmişti.

ABD ile Taliban arasındaki görüşmeler yeniden başladı

Okumaya devam et

Popular