Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Damat, açıklanan verilere halkı inandıramıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yüksek çıkan ekonomi güven endeksinin sürdürülebilir büyümenin itici güçlerinden biri olacağı açıklaması halka inandırıcı gelmedi.

BOLD – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi güven endeksinin ardından attığı “sürdürülebilir büyümenin itici güçlerinden biri olacağı” tweeti halka inandırıcı gelmedi. Vatandaşlar kısa sürede Bakan Albayrak’ın açıklamasına çok sayıda eleştirel yorum geldi.

TOPARLANMA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE SÜRÜYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi güven endeksinin açıklanmasının ardından sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Bakan Albayrak, paylaşımında “Güven endekslerinin tümünde sağlanan iyileşme ile birlikte piyasalardaki toparlanma güçlü bir şekilde sürüyor. Bu alanda yakaladığımız ivme, değişim ve arzu ettiğimiz sürdürülebilir büyümenin itici güçlerinden biri olacak” dedi.

YAKALADIĞINIZ İVMEYİ BİZİMLE DE PAYLAŞIR MISINIZ?

Bakan Albayrak’ın bu paylaşımına kısa sürede çok sayıda eleştirel yorumlar geldi. Yorumların bir çoğunda ise atanma bekleyen üniversite mezunlarının taleplerinin olması dikkat çekti. İşte Bakan Albayrak’a gelen eleştirilerden bazıları…

– Yakaladığınızı iddia ettiğiniz şu ivmeleri bizimle de paylaşır mısınız? Burası çok önemli.

– Bu güven sahada niye yok sayın bakan. Bütün sektörler işler durgun diyor.

– Bakanım grafik mirafik anlamam. Market fiyatları geçen yılın iki katı. Emekli mühendisim, ya market fiyatlarını indirin ya da biz emeklilere zam yapıp geçen yılki yaşam kalitesini yakalayalım.

İYİ GİDİYORSA VERGİLERE ZAM YAPMAYIN O ZAMAN

– Ekonomi iyi gidiyorsa vergilere bu kadar zam yapmasanız o zaman.

– Sayın Bakan ivmeyi bırakınız lütfen ve şu tabloyu (alım gücünün düştüğüne ilişkin tablo) bize açıklayın. Bahsettiğiniz reformların gram katkısı yok bize.

– O zaman biz Türkiye’de yaşamıyoruz. Çünkü bunların hiçbirini görmedim bu ülkede.

– Süslü laflar anca gerçekleri saklamak için veya kandırmak için söylenir.

– Yalan, inanmayın bu adamın ağzından çıkan her kelime yalan. Marketlere gidin iyileşme varmı yok mu görürsünüz. Hazırlıklı olun bu iyinin kötüsü…

– Siz İsviçre’de yaşayıp mı yorum yapıyorsunuz anlamak mümkün değil.

– Sayın bakanım ekonomi iyi gidiyorsa emeklilere de bunu hissettirseniz. 2000 sonrası emekliler intibak bekliyor. Primi arttıkça maaşı düşen adaletsiz sisteme de çare bulsa bu iyi giden ekonomi.

KHK tarihinde ilk: Beraat etti, tazminat aldı, yine de iade edilmedi

Ekonomi

Salgının en çok etkilediği şirketlerden THY yılın ilk yarısında 4,257 milyar lira zarar etti

THY, yılın ikinci çeyreğinde 2 milyar 234 milyon lira zarar açıkladı. Yılın ilk yarısında şirket, toplam 4 milyar 257 milyon lira zarara ulaştı

BOLD- Korona salgını nedeniyle zor günler geçiren Türk Hava Yolları (THY) ikinci çeyrekte net 2.23 milyar lira zarar açıkladı. Açıklanan zararın beklentilerin üzerinde gerçekleştiği belirtildi. THY’nin ikinci çeyrek satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 67 düşüşle 6.18 milyar lira olurken, yılın ilk yarısındaki toplam satış 21.5 milyar lira olarak gerçekleşti. Son açıklamayla birlikte THY, yılın ilk yarısında toplam 4 milyar 257 milyon lira zarara ulaştı.

Şirket, geçen sene ikinci çeyrekte 133 milyon lira net kar, geçen senenin ilk yarısında ise 1 milyar 120 milyon lira net zarar açıklamıştı.

YOLCU GİDERLERİ DE DÜŞTÜ

Kovid-19 salgınının fazlasıyla etkilediği çeyrekte THY’nin kargo gelirleri dolar bazında bir önceki yıla göre yüzde 90 arttı. Yolcu ve teknik gelirleri sırasıyla yüzde 96 ve yüzde 61 azaldı.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Nisan ve Mayıs aylarında yurt içi ve yurt dışı seferlerini iptal eden THY, uçuşlara Haziran ayında sınırlı olarak başlamıştı.

İstihdamdaki hezimete Saray’dan da teyit geldi

Okumaya devam et

Ekonomi

Ücretsiz izne çıkarılan 2 milyon işçi 1168 liraya mahkum edildi

İşverenler tarafından ücretsiz izne çıkarılan işçi sayısı 2 milyona dayandı. Sadece geçen ay 200 bin işçi ücretsiz izne çıkarılarak 1168 lirayla geçinmeye mahkum edildi. Hükumetin ödemeleri yaptığı İşsizlik Fonu ise salgın döneminde 130 milyar liradan 11 milyar liraya geriledi.

BOLD – Bütün sektörlerde normalleşmeye geçilmesine karşın işverenler binlerce işçiyi ücretsiz izne çıkarmaya devam ediyor. İşverenlerin pandemi döneminde ücretsiz izne çıkardıkları işçi sayısı 2 milyona yaklaştı.

İŞSİZLİK MAAŞI ALANLARIN SAYISI DÜŞTÜ

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Türkiye İş Kurumunun haziran ve temmuz verileri karşılaştırıldığında ortaya dikkat çeken veriler çıktı. Temmuzda 401 bin 645 işçi işsizlik maaşı aldı. Bu işçilere 494.6 milyon lira ödeme yapıldı. Bir önceki ay işsizlik maaşı alan işçi sayısı 464 bin 930’du. İşsizlik maaşı alan işçi sayısı düştü. Bunda bazı durumlar hariç işten çıkarmanın yasaklanması etkili oldu.

1.9 MİLYON İŞÇİ ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILDI

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçi sayısı bir önceki aya göre 2.4 milyondan 1.7 milyona düştü. İşçilere kısa çalışma kapsamında temmuzda 2.5 milyar lira ödeme yapıldı. İşverenleri tarafından ücretsiz izne çıkarılan işçilere ayda 1168 lira “nakdi ücret desteği” veriliyor. Bu kapsamda nisan-haziran döneminde 1 milyon 705 bin 147 işçi işvereni tarafından ücretsiz izne çıkarılmıştı. Nisan-temmuz döneminde bu sayı 1 milyon 901 bin 212’ye çıktı.

İŞSİZLİK FONU 130 MİLYARDAN 111 MİLYARA GERİLEDİ

İŞKUR verilerine göre ücretsiz izne çıkarılan 1.9 milyon işçiye 3.6 milyar lira ödeme yapıldı. İşsizlik sigortası fonu temmuzda bir önceki aya göre, 114.6 milyar liradan 111.2 milyar liraya geriledi. Salgın öncesinde fonda biriken para 130 milyar liranın üzerindeydi. Fonun temmuzda toplam gelirleri 2.5 milyar lira giderleri ise 7.4 milyar lira oldu.

İnce ‘1000 Günde Memleket Hareketi’ başlattı: Hem iktidarı hem de partisini yerden yere vurdu

Okumaya devam et

Ekonomi

İstihdamdaki hezimete Saray’dan da teyit geldi

Ekonomik kriz ve pandemi nedeniyle işsizlik giderek büyüyor. İstihdamdaki büyük kayıp Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının hazırladığı raporla da teyit edildi. Rapora göre sadece hizmetler sektöründe 1 milyon 524 bin kişi işsiz kaldı.

BOLD – Cumhurbaşkanlığının salgının iş gücü üzerindeki etkisini analiz ettiği ikinci çeyrek raporunda istihdamda en büyük kaybının hizmetler sektöründe yaşandığı açıklandı. Rapora göre istihdam kaybı olmayan sektör yok.

2 MİLYON 585 BİN KİŞİ İŞSİZ KALDI

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı (SBB) son bir yılda gerçekleşen 2 milyon 585 bin kişilik istihdam kaybında hizmetler sektörünün başı çektiğini açıkladı. Raporda yer alan verilere göre hizmetler sektöründe 1 milyon 524 bin kişi işsiz kaldı. Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığının İş gücü Piyasasındaki Gelişmelerin Makro Analizi 2020 Yılı 2. Çeyrek Raporu’na göre, istihdam kaybındaki azalmanın 209 bin kişilik kısmı sanayi sektöründen, 361 bin kişilik bölümü inşaat sektöründen, 491 bin kişilik bölümü ise tarım sektöründen geldi.

ETKİLENMEYEN SEKTÖR KALMAMIŞ

Raporda “Nisan 2020 döneminde hizmetler sektörü içinde konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin istihdam kaybında en yüksek paya sahip olduğu görülmektedir. Hizmetler sektörünün alt faaliyet kolları incelendiğinde, istihdam kaybındaki diğer yüksek paya sahip sektörlerin toptan ve perakende ticaret, idari ve destek hizmet faaliyetleri, ulaştırma ve depolama ile kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor faaliyetleri olduğu görülmektedir” saptaması yapıldı.

Kapital kontrolün ilk sinyali: Bankadan dövizini çekenden ücret alınmaya başlandı

Okumaya devam et

Popular