Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Damat, açıklanan verilere halkı inandıramıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yüksek çıkan ekonomi güven endeksinin sürdürülebilir büyümenin itici güçlerinden biri olacağı açıklaması halka inandırıcı gelmedi.

BOLD – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi güven endeksinin ardından attığı “sürdürülebilir büyümenin itici güçlerinden biri olacağı” tweeti halka inandırıcı gelmedi. Vatandaşlar kısa sürede Bakan Albayrak’ın açıklamasına çok sayıda eleştirel yorum geldi.

TOPARLANMA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE SÜRÜYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi güven endeksinin açıklanmasının ardından sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Bakan Albayrak, paylaşımında “Güven endekslerinin tümünde sağlanan iyileşme ile birlikte piyasalardaki toparlanma güçlü bir şekilde sürüyor. Bu alanda yakaladığımız ivme, değişim ve arzu ettiğimiz sürdürülebilir büyümenin itici güçlerinden biri olacak” dedi.

YAKALADIĞINIZ İVMEYİ BİZİMLE DE PAYLAŞIR MISINIZ?

Bakan Albayrak’ın bu paylaşımına kısa sürede çok sayıda eleştirel yorumlar geldi. Yorumların bir çoğunda ise atanma bekleyen üniversite mezunlarının taleplerinin olması dikkat çekti. İşte Bakan Albayrak’a gelen eleştirilerden bazıları…

– Yakaladığınızı iddia ettiğiniz şu ivmeleri bizimle de paylaşır mısınız? Burası çok önemli.

– Bu güven sahada niye yok sayın bakan. Bütün sektörler işler durgun diyor.

– Bakanım grafik mirafik anlamam. Market fiyatları geçen yılın iki katı. Emekli mühendisim, ya market fiyatlarını indirin ya da biz emeklilere zam yapıp geçen yılki yaşam kalitesini yakalayalım.

İYİ GİDİYORSA VERGİLERE ZAM YAPMAYIN O ZAMAN

– Ekonomi iyi gidiyorsa vergilere bu kadar zam yapmasanız o zaman.

– Sayın Bakan ivmeyi bırakınız lütfen ve şu tabloyu (alım gücünün düştüğüne ilişkin tablo) bize açıklayın. Bahsettiğiniz reformların gram katkısı yok bize.

– O zaman biz Türkiye’de yaşamıyoruz. Çünkü bunların hiçbirini görmedim bu ülkede.

– Süslü laflar anca gerçekleri saklamak için veya kandırmak için söylenir.

– Yalan, inanmayın bu adamın ağzından çıkan her kelime yalan. Marketlere gidin iyileşme varmı yok mu görürsünüz. Hazırlıklı olun bu iyinin kötüsü…

– Siz İsviçre’de yaşayıp mı yorum yapıyorsunuz anlamak mümkün değil.

– Sayın bakanım ekonomi iyi gidiyorsa emeklilere de bunu hissettirseniz. 2000 sonrası emekliler intibak bekliyor. Primi arttıkça maaşı düşen adaletsiz sisteme de çare bulsa bu iyi giden ekonomi.

KHK tarihinde ilk: Beraat etti, tazminat aldı, yine de iade edilmedi

Ekonomi

OYAK, Demirören’in Total ve M Oil’ini 450 milyon dolara satın aldı

Demirören Holding, Total ve M Oil markalarını yaklaşık 450 milyon dolara (2.65 milyar TL) OYAK’a sattı. Demirören, Fransız Total’in Türkiye operasyonlarını 2015’te 325 milyon euroya devralmıştı.

BOLD – Bir süredir pazarlık masasında olan Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ve Demirören Holding anlaşmaya vardı. OYAK, 2015 yılından bu yana Demirören Holding bünyesindeki Total ve M Oil’i yaklaşık 450 milyon dolara satın aldı.

OYAK, Total için yaklaşık 360 milyon dolar, M Oil için ise yaklaşık 90 milyon dolarlık bir rakamı ödemeyi kabul etti. Hisse devrinin, yasal işlemlerin tamamlanmasından sonra gerçekleşeceği kaydedildi.

BİRKAÇ AYDIR GÖRÜŞÜYORLARDI

Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonlarından OYAK, akaryakıt ve otogaz dağıtım şirketleri ile operasyonlarını satın almak için Demirören Holding ile birkaç aydır görüşme halindeydi.

Total Oil Türkiye ve M Oil şirketlerinde yaklaşık 900 istasyon ile faaliyette. Demirören, Fransız Total’in Türkiye operasyonlarını 2015 yılında 325 milyon euroya satın almıştı.

Ekonomik kriz rakamlara yansıdı; 2019’da 899 şirket konkordato ilan etti

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye, aynı gaza Avrupa’dan 2.5 kat daha fazla ödüyor

Doğal gaz kaynaklarına Avrupa ülkelerinden daha yakın olmasına karşın Türkiye, doğal gazı Avrupa ülkelerinden daha pahalı kullanıyor. Avrupa doğal gazın bin metreküpünü 110-120 dolar seviyesinden alırken, Türkiye aynı miktar gaz için 250 ila 280 dolar arası ödüyor.

BOLD – Türkiye doğal gaza Avrupa ülkelerine göre 2.5 kat daha fazla ödeme yapıyor. Türkiye, pahalı kullandığı bu doğal gazın faturasını vatandaşına zam olarak yansıtıyor.

AVRUPA 110, TÜRKİYE 280 DOLAR ÖDÜYOR

Doğal gaz faturalarının yüksek gelmesi Türkiye gündeminde özellikle soğuk kış günlerinde önemli bir yer tutmaya devam ediyor. Bu çerçevede Avrupa ülkeleri, doğal gazın bin metreküpünü 110-120 dolar seviyesinden alırken, Türkiye aynı miktar gaz için 250 ila 280 dolar arası ödüyor.

Bu da kabarık faturalar anlamına geliyor. Avrupa’dan iki kat pahalıya doğal gaz satın alan Türkiye, artan maliyeti 2019’da vatandaşın sırtına yükleyerek gaza yüzde 37’lik bir zam yapmıştı.

SADECE YÜZDE 2 İNDİRİM ALACAK

DW Türkçe’nin haberine göre, Türkiye’ye bundan sonra gelecek gazda sadece yüzde 2’lik bir indirim olacak. Bulgaristan içinse beklenti yüzde 5.

2020 yılında artan maliyetler nedeniyle doğal gaz fiyatlarında bir indirim beklenmezken, asgari ücretin yaklaşık yüzde 10’u doğal gaza gidiyor.

Su ve elektrik faturaları da dahil edildiğinde asgari ücretlinin bütçesinde üç faturanın payı yüzde 20’yi buluyor.

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye yaptırım hamlesi; İsim listesi hazırlanıyor!

Okumaya devam et

Ekonomi

Ekonomik kriz rakamlara yansıdı; 2019’da 899 şirket konkordato ilan etti

Ekonomide yaşanan kriz şirketleri vurdu. Ticaret Sicili Gazetesi’nin verilerine göre 2019 yılında 899 şirket konkordato ilan etti. Son iki yıl içinde ise konkordato ilan eden 201 şirket iflas etti.

BOLD -2018 Aralık ayında yapılan yasal düzenleme ile konkordato ilanı zorlaştırılmıştı.

Ekonomik krizle birlikte hayatımıza giren konkordato olgusu, yasal bir düzenleme ile sınırlandırılmak istense de, 2019 yılı çok sayıda şirketin konkordato ilan ettiği bir yıl oldu.

DW Türkçe’nin haberine göre 2018 yılı verilerine göre, konkordato ilan eden şirket sayısı bin 94 olurken, 2019’da 899 şirket konkordato ilan etti.  Son iki yıl içinde konkordato ilan edip de olumlu sonuçlanmayan 201 şirket iflasını istedi.

Ticaret Sicili Gazetesi verilerine göre, 2018 Aralık ayındaki düzenleme ile konkordato ilan etme şartları zorlaştırılsa da, bu yönteme başvuran şirket sayısında patlama yaşandı.

2018’deki kur şokundan önce de şirketler konkordato ilan etmeye başlarken, Kasım ayında 336 şirket mahkemeye konkordato için başvurdu.

Konkordato ilanına sınırlama getirilmesinin nedeni ise, şirketlerin borçlarını ödeyemeyeceği halde bu yöntemle zaman kazanmak istemesi olarak gösterildi.

KONKORDATO NEDİR?

Batık şirketlerin borçlarını ödeyebilmelerini amaçlayan bir sistem olan konkordato, borçlarını ödemede zorlanan şirket ve kooperatiflerin, bir kısım borçlarından kurtularak borçlarını ödeyebilir duruma getirmeleri için uygulanıyor.

Türkiye genelinde 320 akaryakıt dağıtım istasyonu bulunan Starpet, iflas etti

Okumaya devam et

Popular