Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Twitter, Kasım ayından itibaren siyasi reklamlara izin vermeyecek

Twitter CEO’su Jack Dorsey, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Twitter’da bir dizi değişikliğe gittiklerini duyurarak 22 Kasım itibariyle siyasi reklamlara izin vermeyeceklerini belirtti.

BOLD-Twitter’ın yayın politikasında değişikliğe gideceklerini açıklayan Twitter CEO’su Jack Dorsey; siyasi adaylar, seçimler, kürtaj ve göçmenlik ile ilgili konularda bir takım kısıtlamalar getireceklerini vurguladı.

2020’deki ABD Başkanlık seçimleri öncesinde kısıtlayıcı uygulamaya geçeceklerini belirten Dorsey, “Politik bir mesaj; insanların bir hesabı izlemesi veya retweet etmeye karar vermesiyle ulaşır. Mesajın ulaşması için ödeme yapmak; (kullanıcıların özgün kararı) bu kararı ortadan kaldırarak, insanlar üzerinde yüksek düzeyde optimize edilmiş ve hedeflenmiş siyasi mesajları zorlar. Aldığımız bu kararla para karşılığında taviz verilmemesi gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Sadece insanları oy vermeye teşvik etmek gibi siyasetle ilişkili farklı içerikteki reklam kampanyalarına izin verileceğini söyleyen Dorsey, bu kararın bütün dünyada devreye gireceğini belirtti.

Bu kararı ve nedenlerini bir dizi tweetle açıklayan Dorsey, “Siyasi mesaj kazanılmalıdır, satın alınmamalıdır” dedi.

Halihazırda bütün internet dünyasının bu sorunlarla mücadele ettiğini belirten Dorsey, bir de bu kampanyalardan para alarak bu sorunları katmanlaştırmanın gereksiz olduğunu söyledi.

Dorsey, “İnsanlara yanlış bilginin yayılmaması için mücadele ettiğimizi söylüyoruz ancak bundan para aldığımızda sanki bir sorun olmuyormuş gibi bir imaj çizmek istemeyiz” dedi.

Gülse Birsel, Hürriyet’ten istifa etti

 

Medya

Uluslararası Yazarlar Birliği PEN, Altan’ı onur üyesi ilan etti

Uluslararası Yazarlar Birliği PEN’in Almanya şubesi, tahliye edildikten bir hafta sonra tekrar tutuklanan Yazar Ahmet Altan’ı onur üyesi ilan etti.

BOLD-Birçok ülkede şubesi bulunan Uluslararası Yazarlar Birliği’nin (PEN) Almanya Merkezi Başkan Yardımcısı Ralf Nestmeyer, 12 Kasım günü tekrar tutuklanan Ahmet Altan’a destek olmak için girişimde bulundu. Altan’ı onur üyesi olarak ilan eden Almanya PEN, Türkiye’ye Altan’ı “derhal ve koşulsuz serbest bırakma” çağrısı yaptı.

DW Türkçe yer alan haberde PEN Almanya Merkezi Başkan Yardımcısı Ralf Nestmeyer, “İlgili Türk makamlarından, onur üyemiz Ahmet Altan’ın derhal ve koşulsuz olarak cezaevinden tahliye etmesini talep ediyoruz” açıklamasını yaptı.

“TÜRK REJİMİNİN DESPOT KAREKTERİ”

Altan’ın Türkiye’de siyasi gerekçelerle hapiste tutulduğunu söyleyen Nestmeyer, “Bu ne meşru ne de kabul edilebilir” dedi. PEN Almanya Merkezi, Türkiye’de yargının “keyfi kararlarının siyasi nedenlere dayandığına” dikkat çekerek bunun “hukuk devletiyle çeliştiği, Türk rejiminin despot karakterini de gözler önüne serdiği” yorumu yaptı.

Vaclav Havel’in de bir zamanlar onur üyesi olduğu PEN Almanya Merkezi’nin günümüzdeki diğer onursal üyeleri arasında Anabel Hernández ve tutuklu HDP eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da yer alıyor.

NE OLMUŞTU?

Yargıtay’ın bozma kararının ardından tekrar hâkim karşısına çıkan tutuklu gazeteciler; Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek, Şükrü Tuğrul Özşengül ve tutuksuz Mehmet Altan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandı.

4 Kasım’da görülen davada tutuklu sanıklardan Ahmet Altan “örgüte yardım” suçundan 10 yıl 6 ay, Nazlı Ilıcak ise “örgüte yardım” suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmış, tutuklu bulundukları süre göz önünde bulundurularak her ikisinin de tahliyelerine karar verilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise 6 Kasım’da, tahliye kararının kaldırılması için itiraz etmişti. İtirazı değerlendiren İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi, Altan’ın tahliye edilmesine yönelik kararı kaldırarak yakalama kararı çıkarmıştı. Bunun üzerine gözaltına alınan Altan 13 Kasım tarihinde yeniden tutuklanmıştı.

Erdoğan Doğan Grubu’nun enkazını Demirören’den alıp OYAK’a devretmek istiyor

Okumaya devam et

Medya

ATV spikeri, önce şatafatlı mevlidi, sonra kendini savunmak zorunda kaldı

Gösterişli mevliti ‘Şatafatta kamunun payı yokmuş’ sözleri eleştirilen ATV Ana Haber bülteni spikeri Cem Öğretir, gelen tepkiler üzerine Twiter’dan kendini savunmak zorunda kaldı.

BOLD- ATV Ana Haber bülteni spikeri Cem Öğretir dün akşamki yayında Sağlık Bakanlığı Müşaviri Ahmet Emin Söylemez ve Büşra Nur Çalar’ın bebekleri için düzenledikleri gösterişli doğum gününü savundu. ‘Birileri canavarca hislerle o anneyi linç etmek istiyor’ ifadelerini kullanan Öğretir genç annenin zenginliğinin kimseyi ilgilendirmediğini söyledi. Herkesin parasını istediği gibi harcayabileceğini söyleyen Öğretir, ‘O annenin başörtülü bir kadın olduğu gerçeğinden hareket ettiğimizde, ondan şatafat konusunda daha duyarlı olmasını bekleyebiliriz’ dedi

ŞATAFATI ‘KIZ ZENGİNMİŞ’ DİYEREK SAVUNDU

Kimsenin anneyi giyimi üzerinden eleştirme hakkına sahip değil diyen Öğretir, ‘Bunları yapanlara edep ya Hu diyeyim’ diye konuştu. Görüntülerin ardından, toplumun haklı olarak kamu görevlisi bir babanın nasıl bu kadar zengin olduğunu merak ettiğini vurgulayan Öğretir, ‘Asıl zengin olan kızın ailesiymiş, şatafatta kamunun payı yokmuş’ sözleriyle aileyi savundu.

TAMAMINI İZLEYİN LÜTFEN

Ekonomik sıkıntılar yüzünden ailelerin toplu intiharı seçtiği bir dönemde Öğretir’in şatafat meraklısı aileyi aklama çabası sosyal medyada tepki topladı. Tepkiler üzerine Öğretir, sosyal medya hesabından kendisini eleştirenlere, ‘Tamamını izleyin öyle konuşalım..Yoksa sadece iftira atmış olursunuz’ sözleriyle kendini savundu.

Ankara Emniyeti’nde ‘havuz’ yöntemi ile rüşvet çarkı: 8 polis tutuklandı

Okumaya devam et

Medya

Erdoğan Doğan Grubu’nun enkazını Demirören’den alıp OYAK’a devretmek istiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın, Demirören Grubuna ait şirketlerle ilgilenen, ordu yardımlaşma fonu OYAK’ın, zarar eden Demirören Medyayı da almasını istediği iddia ediliyor.

BOLD- Akaryakıt ile otogaz dağıtım şirketleri ve operasyonlarıyla ilgilenen Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonu Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) bu bağlamda masaya oturdu. OYAK, TOTAL Oil Türkiye ve Moil şirketlerinde yaklaşık 900 istasyon ile faaliyet gösteren Demirören Holding şirketlerde kapsamlı incelemelerde bulunacağı öğrenildi.

Oda TV haber sitesinin haberine göre; Demirören Grubu bu satışın içine, istediği verimi alamadığı Demirören Medyayı da katmak istiyor. Demirören Grubunun teklifinin gerçekleşmesi durumunda Demirören Grubu’na bağlı TOTAL Oil Türkiye ve Moil şirketlerinin yanında, Hürriyet, CNN Türk, DHA, Milliyet, Posta gazetelerini bünyesinde barındıran Demirören Medyanın da bu satışa dahil edilebileceği iddia ediliyor.

OYAK’TAN YALANLAMA

Söz konusu haberin ardından OYAK’tan Oda TV’ye yalanlama geldi. OYAK’tan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “18.11.2019 tarihinde yayınlanan ‘Demirören Medya’yı hangi grup alıyor?’ başlıklı haberiniz kurumumuzla ilişkilendirilmiş olup gerçeği yansıtmamaktadır. Türkiye’nin en büyük emeklilik fonu Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) olarak, reel sektörde yatırım fırsatlarını her zaman titizlikle değerlendirmekteyiz. Ancak OYAK yönetiminin medya sektörüne dair herhangi bir gündemi, planı ve/veya kararı bulunmamaktadır.”

ODA TV: OYAK’IN HENÜZ HABERİ YOK

İddiasında ısrar eden haber sitesi haber kaynağına dayandırdığı bilgide, Cumhurbaşkanlığı’nın, Demirören Medya’yı OYAK’ın alması görüşünde olduğu, ancak bu durumdan henüz OYAK yönetiminin bilgisinin olmadığı ifade edildi.

Bu ne acele! Daha pankart açacaktık

Okumaya devam et

Popular