Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“AKP Almanya’da vergi kaçıran ve kara para aklayan Türk vatandaşlarını koruyor”

Alman Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut, OECD anlaşması uyarınca kişi ve kurumların mali hesap bilgilerini paylaşmakla yükümlü olan Türkiye’nin taahhüdünü yerine getirmediğini söyledi.

BOLD – Vergi kaçakçılığı ile mücadelede Türkiye’nin Almanya’ya gereken bilgileri aktarmadığı ortaya çıktı. Sol Partili Akbulut’un soru önergesine Maliye Bakanlığı tarafından verilen yanıta göre Almanya, vergi kaçakçılığıyla mücadele için bir çok ülke ile otomatik olarak mali hesap bilgilerini değişmesine rağmen, Türkiye’den bilgi aktarımı yapılmıyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) girişimi ile hayata geçirilen mekanizmaya göre yaklaşık 100 ülke banka, kişi ve kurumlara ait mali hesap bilgilerinin karşılıklı olarak paylaşılmasını taahhüt etmişti. Ancak aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 4 ülke bilgi değişimini taahhüt etmesine rağmen gereken koşulları yerine getirmedi.

GANA, NIUE ADASI, SINT MAARTEN VE TÜRKİYE

Türkiye’nin yanı sıra Afrika ülkelerinden Gana, Büyük Okyanus’un güneyinde yer alan Niue adası ile Karayiplerdeki Sint Maarten koşulları yerine getirmeyen diğer ülkeler. Maliye Bakanlığı, bu 4 ülkenin de otomatik mali hesap bilgileri değişimi için gereken bilgi ve onayları OECD bünyesindeki koordinasyon kurulu sekreterliğine ulaştırmadığını aktardı. Almanya’da yaşayan yaklaşık 3 milyon Türkiye kökenlinin aile bağları ve iş ilişkileri nedeniyle Türkiye ile sıkı bağlantıları bulunuyor.

Merkez’den acı itiraflar: Dolarizasyonda ciddi çözülme yok, gevşeme yönündeki alanın önemli bölümünü kullandık

Soru önergesini veren Akbulut, Türkiye’nin bu bilgileri paylaşmamasının arkasında siyasi bir hesap bulunduğunu savundu.

Kamu yayıncılık kuruluşu Hessische Rundfunk’a (HR) konuşan Akbulut, “AKP böylelikle Almanya’da vergi kaçakçılığı yapan Türk vatandaşlarını korumuş oluyor. Bunun karşılığında da seçimlerde AKP’ye destek bekliyor” dedi.

Akbulut, Erdoğan’ın seçim vaadi olarak vatandaşlarını dış ülkelerin mali kurumlarından koruma sözü verdiğini ifade etti.

“TÜRKİYE’DEN GELECEK BİLGİLERLE ALMANYA’DAKİ KARA PARA AKLAMA FAALİYETLERİ AYDINLATILABİLİR”

HR’nin konuyla ilgili haberinde Türk hükümetinin gereken koşulları sağlamak için çalışmalarının sürdüğü de kaydedildi.

Alman Vergi Sendikası Başkanı Thomas Eigenthaler ise Türkiye’nin bilgi değişimi yapmamasının vergi gelirlerinde büyük bir açığa yol açmayacağını belirtti.

Buna rağmen Türkiye’den gelecek bilgilerin önem taşıdığını kaydeden Eigenthaler, “Maliye memurları Türkiye’den gelecek bilgilerle Almanya’daki kara para aklama faaliyetlerini aydınlatabilir” dedi.

“4. çeyrekte yüzde 4 büyüyeceğiz, enflasyonda yüzde 5’in altını göreceğiz…”

Dünya

Yunan bakandan Atatürk Müzesi önerisi: Soykırım müzesine dönüştürülebilir

Yunanistan Tarım Bakanı Makis Voridis, Ayasofya’nın ibadete açılmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev olan Selanik’teki Atatürk Müzesi’nin Pontus Rum ya da Helenizm soykırımı müzesine dönüştürülebileceğini söyledi.

BOLD – Yunan Mega televizyonuna konuşan Bakan Makis Voridis, “Atatürk Müzesi, Helenizm soykırımı müzesine dönüştürülebilir mi?” sorusuna “Mutlaka cevap verilmeli. Örneğin, böyle bir şey yapılabilir. Derhal de yapılmalıdır” yanıtını verdi.

Voridis, Türkiye’nin artık hiçbir Batılı ülke ile iyi ilişkiler içinde olmakla ilgilenmediğini savundu. “Batı’ya Erdoğan’ın tamamen kontrolden çıktığını göstermeliyiz” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Papa, Ayasofya kararı sonrası ilk kez konuştu: Derin acı duyuyorum

Katolik Hristiyanların ruhani lideri Papa Francis, Ayasofya’nın müze statüsünün iptal edilerek yeniden camiye dönüştürülmesiyle ilgili, “Derin acı duyuyorum” açıklaması yaptı.

BOLD- Reuters ajansını haberine göre, Papa Francis Pazar Ayininde, Türk yargısının hakkında yeniden cami olarak ibadete açılması yönünde karar aldığı Ayasofya ile ilgili konuştu.

Karardan dolayı ‘derin üzüntü’ duyduğunu belirten Francis, “Aklım İstanbul’da. Ayasofya’yı düşünüyorum ve derin acı duyuyorum” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Danıştay 10. Dairesi’nin 10 Temmuz’da verdiği kararla Ayasofya’nın, 86 yıl sonra cami olarak ibadete açılmasının önü açıldı. Danıştay’ın aldığı kararla, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti. Yargının bu kararının ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın Diyanet’e devrini öngören kararnameyi imzaladı.

ABD Başkan Adayı Biden’dan Erdoğan’a Ayasofya çağrısı: Vazgeç

Okumaya devam et

Dünya

AB’den Türkiye’ye sığınmacılar için 485 milyon euro destek

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’de yaşayan sığınmacıların bakımına harcanması için 485 milyon euro ek destek sunma kararı aldı. AB Komisyonunun ilgili önerisi Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerce kabul edildi.

BOLD –  2016 yılında Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci mutabakatında öngörülen 6 milyar euroluk yardıma ek 485 milyon euro daha destek geliyor. DW Türkçe’nin haberine göre AB Komisyonu, söz konusu 485 milyon euro ile Türkiye’de yaşayan yaklaşık 1 milyon 700 bin sığınmacı ve 600 binden fazla okul çağındaki çocuğun yararlandığı iki önemli programın 2021 yılına kadar uzatılabileceğini bildirdi.

Komisyonun açıklamasında 485 milyon euroluk bütçenin, BM’ye bağlı yardım kuruluşlarının yanı sıra, Kızılhaç ve Kızılay örgütleri üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı bildirildi.

AB Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Janez Lenarcic, AB’nin Türkiye’de yaşayan sığınmacıları, bu kişilerin insani durumları gerektirdiği sürece desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Okumaya devam et

Popular