Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

IŞİD, Bağdadi’nin ve Muhacir’in öldürüldüğünü doğruladı: Yeni lider El Kureyşi

IŞİD, lideri Ebubekir El Bağdadi ve Sözcüsü Ebu Hasan El Muhacir’in öldürüldüğünü doğruladı. Örgütün yayın organı Amak Haber Ajansı, IŞİD’in yeni liderinin Ebu İbrahim El Haşimi El Kureyşi olduğunu açıkladı.

BOLD – IŞİD örgütü, liderleri Ebu Bekir el-Bağdadi’nin ve Sözcüsü Ebu Hasan El Muhacir’in öldürüldüğünü doğruladı.

Örgütün yayın organı Amak Haber Ajansı’nın ses kaydı olarak yayınladığı açıklamada Bağdadi’nin Amerika Birleşik Devletleri operasyonu ile öldürüldüğü ve yerine Ebu İbrahim El Haşimi El Kureyşi’nin geçtiği duyruldu.

Örgüt ayrıca Bağdadi’nin muhtemel halefleri arasında görülen IŞİD’in sözcüsü Ebu Hasan el Muhacir’in öldürüldüğünü de doğruladı.

“BAĞDADİ’NİN ÖLDÜRÜLMESİNİN İNTİKAMI ALINACAK”

IŞİD, “Ebu Bekir el Bağdadi’nin öldürülmesinin intikamının alınacağını” duyurdu.

Örgüt bu açıklamaları, ses mesajıyla Telegram uygulaması ve yayın organı Amaq Haber Ajansı üzerinden yaptı.

Ebu Hasan el Muhacir, Bağdadi’den sonra IŞİD’in en tanınan isimlerinden biriydi.

Bağdadi’den sonra örgüt liderliğine El Muhacir’in getirilmesi bekleniyordu. Ancak Muhacir, Bağdadi’nin geçen hafta öldürülmesinden birkaç gün sonra Cerablus yakınlarında öldürüldü.

ABD, Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyona ilişkin görüntü ve fotoğrafları paylaştı

Dünya

ABD’den Myanmarlı 4 generale yaptırım kararı

ABD Hazine Bakanlığı, Küresel Magnitsky Yasası kapsamında aralarında Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing’in de olduğu dört üst düzey askeri yetkiliyi Arakan eyaletindeki Müslümanlara yönelik insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırım listesine aldığını açıkladı.

BOLD – ABD Hazine Bakanlığı, Arakanlı Müslümanlara ve diğer etnik azınlıklara yönelik insan hakları ihlallerinde rolleri olduğu gerekçesiyle Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing, Genelkurmay Başkan Yardımcısı Soe Win ve askeri yetkililer Than Oo ve Aung Aung’a yaptırım uygulanacağını duyurdu.

Daha önce ABD’ye girişleri yasaklanan dört generalin yeni yaptırımlar kapsamında ABD’de bulunan mal varlıkları dondurulacak ve Amerikan vatandaşlarının bu kişilerle iş yapması suç sayılacak.

MAGNİTSKY YASASI

Yasa ismini 2009 yılında Rusya’da gözaltındayken işkenceye maruz kalan, tıbbi müdahale talebini reddettiği gerekçesiyle hapisteki hücresinde ölü bulunduğu iddia edilen Hermitage Capital Management Fonu avukatlarından Sergey Magnitsky’den alıyor.

Olayın ardından ABD ve Avrupa ülkeleri, Rusya’nın gözaltı süresince gerekli önlemleri almadığını savunarak sorumlu bürokratların cezalandırılmasını talep etti.

Bu doğrultuda 2012’de Magnitsky’nin adı verilen yasa Amerikan Kongresinden kabul edildi. Yasa, ABD Dışişleri ve Hazine bakanlıklarının ciddi insan hakları ihlallerinden sorumlu olduğuna inandığı Rus yetkililerin ABD’deki mal varlıklarını dondurma ve ABD’ye girişlerini yasaklama gibi bazı yaptırımlar uygulamasını öngörüyordu. 2016 yılında ise yasanın kapsamı genişletildi ve sadece Rusya odaklı bir yasa olmaktan çıkıp küresel boyut kazandı.

Nobel Barış Ödülü sahibi Myanmar lideri Suu Kyi, Arakanlı Müslümanlara soykırım nedeniyle Adalet Divanı’nda

Okumaya devam et

Dünya

AB’den 2020 yılında sığınmacılar için Türkiye’ye 1 milyar euro fon aktarılacak

Avrupa Birliği’nin 2016’da yaptığı mülteci mutabakatı kapsamında Türkiye’ye gelecek yıl 1 milyar euro fon aktarmasını öngörülüyor. Para hükumete değil, insani yardım örgütlerine aktarılıyor.

BOLD – Avrupa Birliği, 2020 yılında mülteciler için Türkiye’ye 1 milyar euro aktaracak. Böylece 2020 yılı sonuna kadar AB’nin Türkiye’ye aktaracağı miktarın 4 milyar euroya ulaşacağı belirtildi.

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, 2016 yılında Türkiye ile AB arasında 18 Mart 2016’da imzalanan mülteci mutabakatı kapsamında AB’nin taahhüt ettiği toplam 6 milyar eurodan  şimdiye kadar 2,7 milyar euro fonun Türkiye’ye aktarıldığı belirtildi. Geri kalan 3 milyar euronun ise 2025’e kadar aktarılması planlıyor.

KAYNAK İNSANİ YARDIM ÖRGÜTLERİNE AKTARILIYOR

Kaynak Türk hükumetine değil, insani yardım örgütlerine aktarılıyor. Halihazırda 4,3 milyar euronun da yardım işlerini koordine eden kuruluşlar üzerinde yapılan sözleşmelere bağlandığı kaydedildi.

Komisyon Türkiye’de 95 projenin desteklendiğini ve gelecek yıl 25 projenin daha desteklenmesinin planlandığını açıkladı.

AB Kriz Yönetimi Komiseri Janez Lenarcic, 1,7 milyon sığınmacının AB yardımları sayesinde kira, ilaç gibi temel yardımları alabildiğini ve sığınmacı çocuklarının eğitim alabildiğini kaydetti.

AB – TÜRKİYE MUTABAKATI

Türkiye ile AB arasında, 2016 yılında imzalanan anlaşmayla Yunanistan’a Türkiye üzerinden giriş yapan ve Yunanistan’da iltica başvurusunda bulunmayan sığınmacıların Türkiye’ye iade edilmesi kararlaştırılmıştı. AB, bunun karşılığında Türkiye’ye toplam 6 milyar euro mali yardım, kabul edilen her Suriyeli sığınmacı karşılığında bir Suriyeliyi yasal yollardan kabul etme ve Türkiye ile vize muafiyeti sürecinin hızlandırılmasını taahhüt etmişti.

6 milyarlık fonun, Türkiye’deki sığınmacıların sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanması karara bağlanmıştı.

Esad’dan Erdoğan’a: “Bu türden fırsatçı İslamcılarla masaya oturmaktan tiksinirim…”

Okumaya devam et

Dünya

Çekya’da katliam: Bir saldırgan hastanenin bekleme odasında 6 kişiyi öldürüp intihar etti

Çekya’nın Ostrava kentinde, bir silahlı saldırganın bir hastanenin bekleme odasındaki altı kişiyi öldürdükten sonra kendi kafasına ateş ederek intihar etti. Polisler, saldırganın cesedini yakındaki bir araçta buldu.

BOLD – Saldırının yaşandığı klinik ve hastanenin bir kısmı hemen kapatıldı. Hastanenin içinde kalan personel koridorda acil durumun sona ermesini bekledi.

Zanlının araçta ölü bulunmasından önce şehirde polis, okullar, alışveriş merkezleri ve hastanelerde güvenlik önlemlerini artırdı.

Çekya Başbakanı Andrej Babis, altı kişinin öldürüldüğünü doğruladı ve kurbanların hastanenin bekleme odasında yakın mesafeden vurulduklarını anlattı.

Babis “Dört ölü ve daha sonra maalesef hayatını kaybeden iki yaralı vardı.” dedi. Polis daha sonra iki kişinin daha yaralandığını açıkladı.

Zanlının saldırıdaki amacının ne olduğu henüz bilinmiyor.

Putin, Berlin’de öldürülen Hangoşvili’yi haydut diye tanımladı; Almanya tepki gösterdi

Okumaya devam et

Popular