Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Af Örgütü: Hükümet, Barış Pınarı Operasyonu’nu muhalifleri susturmak için kullandı

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), hükümet safında yer almayan şahıslara yönelik baskı politikasının Barış Pınarı Operasyonu’yla harmanlandığını belirtti.

BOLD – Türkiye’de Barış Pınarı Harekatı aleyhine fikirlerini paylaşan veya askeri operasyonla ilgili haber yapan yüzlerce kişi gözaltına alındı.

Uluslararası Af Örgütü konuya ilişkin hazırladığı “Şikayet Edemiyoruz” adlı raporda, AKP hükümetini, Barış Pınarı Operasyonu’nu muhalifleri susturmak için kullanmakla suçladı.

“MUHALİF SESLERİ SUSTURMA FIRSATI YAKALADI”

Af Örgütü’nün Avrupa Sorumlusu Marie Struthers, “Tanklar Suriye’nin kuzeyine doğru ilerlerken iktidar da durumdan faydalanıp, basındaki, sosyal medyadaki hatta sokaktaki muhalif sesleri susturma fırsatı yakaladı” dedi.

Askeri operasyona dair kullanılan dilin sıkı gözlem altına alındığını ifade eden Struthers, harekatla ilgili eleştirilerini dile getirenler hakkında terörle mücadele kapsamında soruşturma başlatıldığını ifade etti.

AKP hükümetine bir çağrıda bulunan Struthers, “Türk hükümeti beğenmediği fikirlere yönelik tutumunu ve süregelen baskıyı bir an önce sonlandırmalı. Türkiye’nin askeri operasyonu aleyhine görüşünü barışçıl yollarla dile getirenlerin hakkındaki tüm davalar ve suçlamalar da düşürülmeli” dedi.

RTÜK’TEN GAZETECİLERE TEHDİT

Radyo Televizyon Üst Kurumu (RTÜK), operasyonun başlamasından bir gün sonra yayınladığı, “Türk milletinin ve şanlı Türk ordusunun moral ve motivasyonunu olumsuz etkileyecek, terörün amacına hizmet eden eksik ya da yalan ve taraflı bilgilerle vatandaşlarımızı yanlış yönlendirebilecek yayınlar konusunda asla müsamahamız olmayacaktır” bildirisiyle basın mensuplarını ve kuruluşlarını uyarmıştı.

GÖZALTINA ALINAN GAZETECİLER

Aynı gün iki gazeteci yaptıkları haberler nedeniyle gözaltına alındı. BirGün gazetesinden Hakan Demir ve Diken internet sitesinin yazı işleri müdürü Fatih Gökhan Diler.

Haklarında yürütülen soruşturma devam eden ve yurt dışına çıkması yasaklanan iki gazeteci serbest bırakıldı.

19 Ekim’de gazeteci Nurcan Baysal, daha sonra Özlem Oral ve Nurcan Kaya da gözatına alındı.

FRANSIZ DERGİYİ MAHKEMEYE VERDİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisi için “yok edici” ifadelerini kullanan Fransız Le Point dergisini mahkemeye verdi, yayın direktörü Etienne Gernelle ve yazarı Romain Gubert hakkında suç duyurusunda bulundu.

SOSYAL MEDYAYA BASKI

Uluslararası Af örgütü, resmi rakamlara göre operasyonun ilk haftasında 839 sosyal medya hesabı hakkında soruşturulma başlatıldığına ve 186 kişinin gözaltına alındığına dikkati çekti.

SİYASİLER VE AKTİVİSTLER

Raporda hükümetin muhalif siyasileri ve aktivistleri hedef almak için Barış Pınarı Operasyonu’nu bir bahane olarak kullandığı yazıyor.

Raporda, bu kapsamda Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile bazı vekillerine soruşturmalar açıldığı belirtiliyor.

Şanlıurfa Barosu’nun rakamlarına göre harekatın başladığı ilk günlerde 9 ve 10 Ekim tarihlerinde en az 54 kişinin gözaltına alınması da raporda yerini aldı.

Raporda, Barış Pınarı Operasyonu’na ilişkin gözaltına alınan siyasilerin çoğunun Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi olduğu ve aralarında seçimle göreve gelen Nusaybin belediye başkanının da bulunduğu ifade edili.

“AKP Almanya’da vergi kaçıran ve kara para aklayan Türk vatandaşlarını koruyor”

Dünya

Joe Biden göreve başladı

ABD’nin başkenti Washington’da geniş güvenlik önlemleri altında yapılan törende yemin ederek göreve başlayan Joe Biden, dünyaya angaje olma ve ittifakları onarma sözü verdi.

BOLD – ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan Başkanlık seçiminin kazananı Demokrat Partili Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı olarak yemin etti.

Yemin törenindeki konuşmasında Biden şunları söyledi: “Anayasamızın ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Ulusumuzun ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Yapmamız gereken çok şey var, eski haline getirmemiz gereken, inşa etmemiz gereken çok şey var.”

BİRLİK MESAJI

Tüm zorluklarla mücadele etmek için birliğe ihtiyaç olduğunu söyleyen Biden: ” Birbirimizi rakip olarak görmeden, birlik olmalıyız. Bunu yapamazsak ilerleme sağlayamayız. Ulus değil, kaos devleti oluruz. Yolumuz birlik olmaktan geçmektedir” dedi.

Yeni bir sayfa açma teklifinde bulunan yeni Başkan: “Birbirimizi dinlemeye başlayalım. Bize oy vermeyenlere de sesleniyorum: Anlaşmazlık, bölünme anlamına gelmez. Tüm Amerikalıların başkanı olacağım. Beni desteklemeyenler için de çok çalışacağım” diye konuştu.

KAMU YARARINI GÖZETECEĞİM

“Bizi bölen güçler derin ve gerçek, ama yeni değil” diyen Biden: “Mücadele daimi, zafer ise hiçbir zaman garanti değil. Tarih, inanç ve mantık bize birliğin yolunu gösteriyor. Size söz veriyorum, kişisel çıkarı değil, kamu yararını gözeteceğim. Sevgi ve iyilikle hikayemizi yazacağız. Gelecekteki kuşaklara hikayemizi, demokrasi ve adaleti koruduğumuzu anlatacağız” ifadelerini kullandı.

İTTİFAKLARIMIZI ONARACAĞIM

Konuşmasında dünyaya da mesajlar veren Biden: “İttifaklarımızı onaracak, dünya ile yeniden angaje olacağız; amacımız geçmişin sorunlarına değil, bugünün ve yarının sorunlarına cevap vermektir” dedi.

Biden ile birlikte ABD’nin ilk kadın, siyah ve Hindistan kökenli Başkan Yardımcısı Kamala Harris de yemin etti.

LADY GAGA VE JENNİFER LOPEZ SAHNE ALDI

Biden ve Harris’in töreninde ABD ulusal marşını Lady Gaga okudu. Harris’in yemin etmesinin ardından bu kez Jennifer Lopez sahne aldı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Parlamentosu Türkiye’deki cezasız kalan hukuksuzluklar için harekete geçti

AP İnsan Hakları Komitesi Başkanı Marie Arena, raporlaştırmak ve komitenin ajandasında yer vermek üzere web’den gerçekleştirilecek ‘Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukların Cezalandırılmaması’ konulu seminere katılacak.

BOLD – Avrupa Parlamentosu (AP) İnsan Hakları Komitesi Başkanı Marie Arena, “Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukların Cezalandırılmaması” konulu web seminerine (webinar) katılacak. 21 Ocakta düzenlenecek seminer Zoom ve Youtube’dan da canlı olarak yayınlanacak.

AP AJANDASINDA YER ALACAK

Semineri raporlayacak olan Marie Arena, hazırladığı bu raporların AP İnsan Hakları Komitesi’nin ajandasında yer almasını sağlayacak.

Türkiye’deki mağduriyetlere dikkat çekmesi amacıyla düzenlenen seminere, insan hakları aktivisti Natalia Avazyan’ın yanı sıra yerli ve yabancı çok sayıda hukukçu akademisyen de konuşmacı olarak katılacak.

 

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Dünya

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Toledo Caddesindeki bir binada patlama meydana  geldi. Patlamanın olduğu binada  mahsur kalanlar olduğu öğrenilirken, gelen ilk bilgilere göre 2 kişi hayatını kaybetti.

BOLD – İspanya’nın başkenti Madrid’deki patlamayla ilgili Reueters haber ajansında yer alan habere göre, olay Toledo caddesinde bir caddede meydana geldi. Patlama sonucu çok sayıda kişinin yaralandığı ve bina içerisinde mahsur kalan kişilerin olduğu öğrenildi.

EN AZ 2 ÖLÜ

El Pais’in haberine göre, Madrid Belediye Başkanı José Luis Martínez Almeida, olayda en az 2 kişinin hayatını kaybettiğini çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı.

EL MUNDO: BÜYÜK İHİTİMALLE GAZ ŞIKIŞMASI

İspanya’nın önde gelen gazetelerinden El Mundo ise, patlamanın yüksek ihtimalle gaz sıkışmasından kaynaklandığını ileri sürdü.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde binanın ağır hasar aldığı, binanın bulunduğu sokağın ise savaş alanına döndüğü görüldü. Patlamanın olduğu bölgede polis geniş çaplı güvenlik önlemi alırken çevre binalar da tahliye edildi.

Kamala Harris ABD’nin 244 yıllık tarihindeki en üst düzey kadın yetkili olacak

 

Okumaya devam et

Popular