Connect with us

Dünya

Türkiye-Rusya Suriye sınır hattında, ABD petrol sahalarında devriyeye başladı

Türk ve Rus askerleri Soçi mutabakatı kapsamında Suriye sınır hattında devriyeye başladı. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye-Suriye sınır hattından çekilen ABD askerleri petrol sahaları çevresinde devriye görevine başladı.

BOLD –  Milli Savunma Bakanlığı, Rusya ile güvenli bölge olarak adlandırılan alanda ortak devriye faaliyetine başlandığını duyurdu. İlk ortak devriye, Mardin’e bağlı Kızıltepe ilçesinin karşısındaki Derbesiye kasabası civarında yapıldı.

Milli Savunma Bakanlığı, 10 kilometre derinlikteki bölgede devriyelerin başlaması ile ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Rusya Federasyonu ile 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de varılan mutabakat çerçevesinde; Türk ve Rus askeri unsurlarının ve İHA’ların iştirakiyle ilk ortak devriye, Fırat’ın doğusundaki Derbesiye bölgesinde başladı” denildi.

GÜLER, RUS MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Bu arada Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ve görüşmede Suriye’deki günlük gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi.

İKİNCİ RUS ASKERİ HEYETİ GELİYOR

Milli Savunma Bakanlığı, Rusya Federasyonu ile 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de varılan mutabakat çerçevesinde taktik ve teknik hususları görüşmek üzere ikinci Rus Askeri Heyeti’nin bugün Ankara’ya geleceğini duyurdu.

Geçen hafta devriye görevlerinde yer almak üzere yaklaşık 300 Rus askeri polisi Suriye’ye gönderilmişti.

SOÇİ MUTABAKATI

Moskova ve Ankara, 22 Ekim’de 10 maddelik mutabakatta anlaşarak bölgeyi kontrol eden YPG önderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) Türkiye sınırının 30 kilometre güneyine inmeleri için 150 saat vermiş, iki ülke ortak devriye ve arazi taraması yapılması konusunda el sıkışmıştı.

Türkiye ile Rusya arasında varılan Soçi Mutabakatı’na göre Türkiye, Suriye’de sınırına bitişik bölgede, 120 kilometre genişliğinde ve 30 kilometre derinliğinde bir alanı kontrol edecek. Bu alanın doğu ve batısında kalan bölgeler ise Rus ve Suriyeli askerlerin denetiminde olacak.

Anlaşma uyarınca bu bölgelerde ayrıca on kilometre genişliğindeki bir coğrafyada, Türk ve Rus silahlı kuvvetlerinin ortak devriye faaliyeti yürütmesi kararlaştırılmıştı.

Türkiye, terör örgütü olarak nitelendirdiği PKK’nın bir kolu olarak gördüğü YPG unsurlarının bölgeden uzaklaşması şartı ile askeri operasyonu durdurmayı kabul etmişti.

ABD ORDUSU PETROL SAHALARI DEVRİYESİNDE

ABD ordusu İSE Suriye’nin kuzeydoğusundaki petrol sahalarında devriyelere yeniden başladı.

ABD ordusuna ait 5 zırhlı araç ve 2 pikap, Türkiye-Suriye sınırına 6 kilometre uzaklıktaki Kahtaniye beldesi ile Rumeylan ilçesi arasında, yaklaşık 40 kilometrelik hatta devriye yaptı.

ABD ordusu böylece, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke ilinde de durdurduğu devriyelerini yeniden başlatmış oldu.

Suriye-Türkiye sınırındaki Kamışlı ilçesinin doğusunda yer alan Kahtaniye’de petrol yatakları bulunuyor. Bir diğer petrol bölgesi olan Rumeylan ise Irak sınırına 15-20 kilometre uzaklıkta. Rumeylan ilçesinde ABD’nin hava üssü ve 100’den fazla askeri bulunuyor.

IRAK’A GEÇEN ABD ASKERLERİ GERİ DÖNDÜ

ABD yönetimi, geçen hafta, Suriye’deki petrol sahalarında askeri varlığını güçlendireceğini açıkladıktan sonra ülkenin doğusundaki Deyrizor ili civarına askeri tahkimatlarını artırmıştı.

Suriye’den ayrılan ve Irak’a geçen ABD askerlerinin bir kısmı da Suriye’ye geri dönmüştü. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Irak’tan ayrılan 150 araçlık ABD askeri konvoyunun Suriye’ye geri döndüğü bildirilmişti.

Af Örgütü: Hükümet, Barış Pınarı Operasyonu’nu muhalifleri susturmak için kullandı

Dünya

KHK’lı diplomatların kurduğu instituDE 2 yaşında

Ankara Emniyetinde, 2 sene önce işkence gören meslektaşlarının sesini duyurabilmek için uğraşan KHK’lı diplomatların kurduğu instituDE yeni yaşını kutluyor.

BOLD – Meslektaşları Ankara Emniyeti’nde işkence görürken işkencelerin durması için konuyu dünya gündemine taşıyan eski diplomatlar, 2020 yılının Mayıs ayında Diplomasi ve Ekonomi Enstitüsü’nü (instituDE) kurdu.

instituDE’un, ikinci yıldönümü vesilesiyle yayınlanan mesajda, aradan geçen iki yılda gerçekleştirilen faaliyetler anlatıldı.

Mesajda 200’den fazla yazılı ve görsel yayına imza atıldığı, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini iç ve dış kamuoyuna duyurmaya çalışıldığı, İngilizce, Fransızca ve Almanca basında haberlere konu olunduğu belirtildi.

instituDE yöneticilerinden Hüseyin Konuş, ikinci yıldönümü nedeniyle sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Sorumluluk duygusu ve amatör ruhla başladığımız yolculukta instituDE 200’ün üzerinde yayınla 2. yılını doldurdu. Emeği geçen özverili arkadaşlarıma içten teşekkürler ediyorum; iyi ki varsınız.”

SAVAŞI YAKINDAN TAKİP EDİYOR

instituDE, Türkiye için çok önemli olan Ukrayna-Rusya savaşını da yakından takip ediyor. Gelişmeleri takipçilerine aktaran instituDE, savaşı takip etmek isteyenler için günün gelişmelerini özetleyip aynı gün akşam Tweet serisiyle takipçilerine duyuruyor.

Günün öne çıkan tüm gelişmelerini içeren Tweet serisiyle okuyucular iki dakika içerisinde savaşın gidişatı hakkında bilgi edinebiliyor.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Türkiye’den en çok konut alanlar artık Ruslar

Okumaya Devam Et

Dünya

Yunanistan’daki kaderdaşlarını unutmadılar

Time To Help derneği, Almanya’nın Köln ve çevre illerinde Yunanistan’daki mülteciler için yardım kampanyası düzenledi. Dernek gönüllülerinin topladığı yazlık giyim eşyası, ayakkabı, çocuk arabası ve hediyelerinden oluşan malzemeler Atina’ya ulaştırmak üzere yola çıktı.

BOLD – Türkiye’de Erdoğan rejimini baskı ve zulümleri aralıksız devam ediyor. 15 Temmuz sonrası akademisyen, öğretmen, işçi, memur, ev hanımı, çocuk ve yaşlı yüzbinlerce insan yargı eliyle cezaevlerine atılırken, bir o kadar insan da çareyi ölümü göze alarak yurtdışına çıkmakta buldu.

Time to Help ve Almanya’nın Köln kentinde faaliyet gösteren Forum Colonia für kulturelle Vielfalt derneğinin ortaklaşa düzenlediği kampanya ile Yunanistan’daki Türk mültecilere yardım malzemeleri toplandı.

Atina’da yaşayan aileler için hazırlanan yazlık giyim eşyası, ayakkabı, çocuk arabası ve hediyelerinden oluşan malzemeler Köln‘den yola çıktı.

Yetkililer, Yunanistan‘da zor şartlar altında yaşayan aileler için kampanyaya destek veren katılımcılara teşekkür etti.

Ölüm listesi hazırlayan geri adım da atmayan Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Okumaya Devam Et

Dünya

İsveç, NATO’ya üyelik için imzayı attı

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu için gerekli belgeleri imzaladı. İsveç’in ardından Finlandiya’nın da NATO’ya üyelik sürecini başlatması bekleniyor.

BOLD – İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu belgesini imzaladı. Rusya’nın karşı çıktığı üyeliğe NATO üyesi Türkiye de olumsuz bakıyor.

İKİ ÜLKE AYNI ANDA BAŞVURU YAPACAK

Askeri tarafsızlık politikası yürüten İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması sonrası NATO’ya üye olmak istediklerini açıkladı. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO üyelik başvurusu için gerekli belgeleri kamera karşısında imzaladı. Finlandiya’nın da imza atmasıyla birlikte, iki ülkenin aynı anda NATO’ya başvuracağı bildirildi.

PUTİN: BÜYÜK BİR HATA OLUR

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasına karşı çıkan Rusya ise, NATO’ya üye olma teşebbüsünün dahi cevapsız bırakılmayacağını ifade etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Finlandiya NATO’ya üye olursa, nükleer füzeleri Finlandiya sınırına götürmek zorunda kalırız” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, “Büyük bir hata olur” açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN: OLUMLU BAKMIYORUZ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “İskandinav ülkeleri, terör örgütlerinin yuvası olmuş durumda. PKK’lılar parlamentolara bile girmiş, milletvekili olmuş. İsveç’in ve Finlandiya’nın üyeliğine olumlu bakmıyoruz. Biz bunların üyeliğine evet diyemeyiz” demişti.

 

Ali Babacan: Beraat eden KHK’lıların tüm haklarını iade edeceğiz

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar