Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Ali Babacan, yeni partiyi Aralık’ta kuracak

Ali Babacan’ın yeni partisinin kuruluş tarihi belli oldu. Babacan’ın partisini aralık ayı sonunda kuracağı belirtildi.

BOLD – Gazete Duvar’dan Özlem Akarsu Çelik’in haberine göre, “kurucular kurulunda geçmişte AKP’de yöneticilik veya milletvekilliği yapmış isimlerin veya hâlihazırda milletvekili olanların yer almayacağı” yönündeki bilgilerin de doğru olmadığı belirtiliyor.

Babacan ekibinin hâlihazırda milletvekili olanlara veya bir partinin yöneticisi sıfatına sahip olanlara teklif götürmediği söyleniyor. Gerekçe olarak ise ‘siyasi etik’ gösteriliyor. Talebin karşı taraftan geldiği durumlarda ise görüşüldüğü belirtiliyor. Yani alınan prensip kararının, “şu şu isimler kurucular kurulunda yer almayacak” gibi bir bağlayıcılığı yok.

“Kurucular kurulunda siyasi yelpazenin farklı renkleri yer alacak mı?” sorusuna Babacan’ın yakınındaki kaynaklar, “Renkli bir tabloyla karşılaşacaksınız. Kurucu yapının oluşuna katkı sunanlara bakınca insanlar kendisini asli kurucu unsur gibi hissedecek” yanıtını veriyorlar.

TAKVİMDE SONA YAKLAŞILDI

Babacan görüşmelere devam ediyor ama kuruluş için planlanan takvimde sona yaklaşıldığı, kısa süre içinde görüşmelere nokta konulacağı ve partinin kuruluşundan sonra katılımların sürebileceği yorumu yapılıyor. Yola kimlerle çıkılacağı kısmen şekillense de kurucular kurulunun tam kadro netleşmesi için görüşmelerin tamamlanması bekleniyor.

ARALIK SONU

Babacan ve ekibinin ekonomi, yargı, eğitim, sağlık vb. alanlarda yoğun bir şekilde çalışarak, politika temel metinlerini hazırladıkları kaydedildi.  Partinin yol haritasını belirleyecek bu metinler için konunun uzmanları ve siyasetçiler birlikte çalışıyor. “Öngörülen tarih nedir?” sorusuna, “Parti aralık ayı sonunda, planlandığı gibi kurulacak” yanıtı veriliyor.

Davutoğlu’nun ekibi AKP’den istifa edecek vekil sayısını verdi

Politika

CHP’ lideri Kılıçdaroğlu: İntikam amacıyla kayyum atamak ahlaki değildir!

Ahmet Davutoğlu’nun kurucuları arasında yer aldığı Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atanmasını eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Siyasal intikam alma amacıyla kayyum atamak, en hafif deyimiyle ahlaki değildir” ifadesini kullandı.

BOLD-Eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun kurucuları arasında yer aldığı Bilim ve Sanat Vakfı’na (BİSAV) siyasi iktidarın baskısı doğrultusunda hafta başında kayyum atanmıştı. Davutoğlu ve arkadaşları, AKP’den istifa ettikten sonra siyasi iktidarın hedefinde oldu. Şehir Üniversitesi’ne kayyum atanmasının ardından BİSAV’a yönelik bir girişime ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da tepki geldi.

“TÜRKİYE ADALETLE YÖNETİLMİYOR!”

Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bilim ve Sanat Vakfına kayyum atanması, Türkiye’nin adaletle yönetilmediğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“Dedik ki ‘Devlet kinle, öfkeyle, intikam duygusuyla yönetilmez’. Devlet; adaletle, liyakatle yönetilir” diyen Kılıçdaroğlu, “Anadolu topraklarında ilk vakıf 1048’de kuruldu… Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milli kurtuluş savaşı sırasında bile vakıfların gelirine el sürmedi” dedi.

Açıklamasının devamında Kılıçdaroğlu, “2. Dünya Savaşının en zor günlerinde dahi İnönü vakıfların gelirlerine dokunmadı… Vakıflar, hizmet kuruluşlarıdır. Vakıflar, malvarlıklarını topluma adamış kurumlardır” şeklinde konuştu.

“SİYASİ HESAPLAŞMA…”

“Bilimi ve sanatı geliştirmek için kurulan bir vakfı, siyasi hesaplaşmanın aracı haline getirmek kimseye yarar getirmez…” diyen Kılıçdaroğlu, “Bilim ve sanatı büyütmek isteyen bir vakfa, siyasal intikam alma amacıyla kayyum atamak, en hafif deyimiyle ahlaki değildir…” sözleriyle tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu paylaşımının sonunda ise “Bilim ve Sanat Vakfına kayyum atanması, Türkiye’nin adaletle yönetilmediğini gösteriyor… Ne diyorduk, ‘Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor.” dedi.

Okumaya devam et

Politika

CHP’den Merkez Bankası FED kadar bağımsız diyen Berat Albayrak’a: ‘Oksijen çarpmış’

Davos’taki toplantıda Merkez Bankasının, Amerikan Merkez Bankası FED kadar bağımsız olduğunu söyleyen Hazine Bakanı Berat Albayrak’a, CHP’li Faik Öztrak’tan ‘Ziya Paşa’lı yanıt geldi.

BOLD – İsviçre’nin Davos kasabasında devam eden, Dünya Ekonomik Forumunda bir oturumda söz alan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk ekonomisinin geleceğine dair değerlendirmelerde bulundu. “Küresel büyüme gündemini şekillendirmek” konulu oturumda konuşan Albayrak’a, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Marie, Kanada Maniye Bakanı William Fracis Morneau ve Harward Üniversitesinden Carmen Reinhard da eşlik etti.

FED KADAR BAĞIMSIZ

Konuşmasının bir bölümünde “Maliye politikaları konusunda çok güçlü bir karnemiz var” diyen Albayrak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) tek sorumluluğunun fiyat istikrarı olmadığını, finansal istikrarı da gözetmesi gerektiğini belirtti. Albayrak ayrıca, “Merkez Bankası dahil tüm kurumların bağımsızlığından bahsetmişken, hep aynı örneği veriyorum ‘FED (Amerikan Merkez Bankası) kadar bağımsız’” ifadelerini kullandı.

HERKESİ KÖR ALEMİ SERSEM Mİ SANIRSIN?

Bu ifadelere CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak sosyal medya hesabından cevap verdi. Erdoğan’ın görevden aldığı Merkez Bankası Başkanını hatırlatan, Öztrak Bakan Albayrak’ı eleştirdiği paylaşımında şu ifadeleri kullandı, “Damatı İsviçre Alplerinde herhalde oksijen çarpmış. Davos’ta yatırımcılara ‘TCMB, FED kadar bağımsızdır’ demiş. Bugüne kadar hangi ABD Başkanı, bir FED Başkanını süresi bitmeden görevden alabilmiş? Ziya Paşanın dediği gibi, sen herkesi kör, alemi sersem mi sanırsın?”

Yolsuzluk Algı Endeksi açıklandı: Tek adam rejimi Türkiye’yi dibe çekiyor

Okumaya devam et

Politika

AKP’de ‘fitneci’ kavgası; Metiner ile Elitaş bir birine girdi!

AKP’li Mustafa Elitaş ile Mehmet Metiner arasında ‘fitneci’ kavgası alevlendi. Elitaş, katıldığı canlı yayında Metiner’i bombaladı. Metiner’de sosyal medya hesabından Elitaş’a yüklendi.

BOLD-AKP’de 26. Dönem Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile AKP eski Milletvekili Mehmet Metiner birbirine girdi. TV Kayseri’de dün bir programa katılan Mustafa Elitaş, programda Mehmet Metiner’i hedef alarak, “Kayseri’yi Pensilvanya gibi gösteren Mehmet Metiner haddini aşmıştır. İki tane bozuntu adam var onlardan bilgi alıyor. Her devirde fitne sokmaya çalışan iftira eden adamlarla sen düşüp kalkamazsın. Kayseri’ye çamur atmak senin haddine değil” ifadelerini kullandı.

“200 FABRİKANIN HESAPLARI DONDURULDU”

Kayseri’de bir şebekenin bazı iş adamlarını cemaate yakın olmakla itham ederek korkuttuğunu ifade eden AKP’li Elitaş, “Buradan suç duyurusunda bulunuyorum. Bu tehditleri yapanlar takibe alınsın” dedi. 15 Temmuz’dan sonra şebekenin iftirası üzerine Organize Sanayii Bölgesi’ndeki 200 fabrikanın hesaplarının dondurulduğunu belirten Elitaş, AKP’li Mehmet Metiner’i bu şebekenin iftiralarıyla hareket etmekle suçladı.

METİNER’DEN “FİTNE FÜCUR” CEVABI

AKP’li Elitaş’ın sözlerine sosyal medya hesabından tepki gösteren AKP’li Mehmet Metiner ise, “Asıl sen haddini aşıyorsun Elitaş efendi! Sen Pensilvanya metaforu üzerinden yaptığım analizi ya anlayacak kapasitede değilsin ya da başka kuyruk acın var senin! Kiminle düşüp kalktığına asıl sen dikkat et! Halktaki karşılığın belli! Her tarafından fitne fücur akıyor!” diyerek cevap verdi.

Okumaya devam et

Popular