Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Ali Babacan, yeni partiyi Aralık’ta kuracak

Ali Babacan’ın yeni partisinin kuruluş tarihi belli oldu. Babacan’ın partisini aralık ayı sonunda kuracağı belirtildi.

BOLD – Gazete Duvar’dan Özlem Akarsu Çelik’in haberine göre, “kurucular kurulunda geçmişte AKP’de yöneticilik veya milletvekilliği yapmış isimlerin veya hâlihazırda milletvekili olanların yer almayacağı” yönündeki bilgilerin de doğru olmadığı belirtiliyor.

Babacan ekibinin hâlihazırda milletvekili olanlara veya bir partinin yöneticisi sıfatına sahip olanlara teklif götürmediği söyleniyor. Gerekçe olarak ise ‘siyasi etik’ gösteriliyor. Talebin karşı taraftan geldiği durumlarda ise görüşüldüğü belirtiliyor. Yani alınan prensip kararının, “şu şu isimler kurucular kurulunda yer almayacak” gibi bir bağlayıcılığı yok.

“Kurucular kurulunda siyasi yelpazenin farklı renkleri yer alacak mı?” sorusuna Babacan’ın yakınındaki kaynaklar, “Renkli bir tabloyla karşılaşacaksınız. Kurucu yapının oluşuna katkı sunanlara bakınca insanlar kendisini asli kurucu unsur gibi hissedecek” yanıtını veriyorlar.

TAKVİMDE SONA YAKLAŞILDI

Babacan görüşmelere devam ediyor ama kuruluş için planlanan takvimde sona yaklaşıldığı, kısa süre içinde görüşmelere nokta konulacağı ve partinin kuruluşundan sonra katılımların sürebileceği yorumu yapılıyor. Yola kimlerle çıkılacağı kısmen şekillense de kurucular kurulunun tam kadro netleşmesi için görüşmelerin tamamlanması bekleniyor.

ARALIK SONU

Babacan ve ekibinin ekonomi, yargı, eğitim, sağlık vb. alanlarda yoğun bir şekilde çalışarak, politika temel metinlerini hazırladıkları kaydedildi.  Partinin yol haritasını belirleyecek bu metinler için konunun uzmanları ve siyasetçiler birlikte çalışıyor. “Öngörülen tarih nedir?” sorusuna, “Parti aralık ayı sonunda, planlandığı gibi kurulacak” yanıtı veriliyor.

Davutoğlu’nun ekibi AKP’den istifa edecek vekil sayısını verdi

Politika

‘Asker karısı’ benzetmesi ile tepki çeken MHP’li başkan görevden alındı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, İyi Partili belediye başkanı için ‘Maşallah asker karısı gibi ağlıyor’ diyen Aydın İl Başkanının görevden alındığını duyurdu.

BOLD – MHP Aydın İl Başkanı Burak Pehlivan, İncirliova’nın İyi Partili Belediye Başkanı Aytekin Kara’nın eleştirilerine cevap vermek için düzenlediği basın toplantısında “Maşallah asker karısı gibi ağlıyor” ifadelerini kullanmıştı. Pehlivan’ın açıklamaları başta asker ve eşleri olmak üzere toplumun çeşitli kesimlerinden tepki toplamıştı. Skandal ifadeler üzerine MHP harekete geçti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Pehlivan’ın toplumun çeşitli kesimlerini rahatsız eden ifadeleri yüzünden görevden alındığını duyurdu.

MHP’li başkandan tepki çeken benzetme: “Asker karısı gibi ağlıyor”

Okumaya devam et

Politika

Bahçeli, HDP Eş başkanları Buldan ve Temelli ile tokalaştı

MHP Genel Başkanı Bahçeli, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile Meclis Genel Kurul Salonunda tokalaştı.

BOLD– Geçtiğimiz ay üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak ateş yükselmesi nedeniyle hastaneye kaldırılan ve bir süredir istirahat eden birçok milletvekili Bahçeli’ye geçmiş olsun dileklerini iletti.

Geçirdiği rahatsızlık yüzünden bir süredir Meclis çalışmalarına katılamayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, bütçe görüşmeleri için TBMM’ye geldi. Bahçeli’ye, HDP Eş Genel Başkanları başta olmak üzere birçok milletvekili geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Bahçeli, HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan’ın yanı sıra eski Başbakan Binali Yıldırım ile de de tokalaştı.

AKP’nin masasındaki anket: Kararsızlar yüzde 33’e çıktı MHP’siz iktidar mümkün değil

Okumaya devam et

Politika

AKP’nin masasındaki anket: Kararsızlar yüzde 33’e çıktı MHP’siz iktidar mümkün değil

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin MKYK toplantısında son anket masaya yatırıldı. Anketlere göre MHP’siz AKP yüzde 50 barajına yaklaşamıyor bile.

BOLD – Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AKP MKYK toplantısında da ele alınan KONDA anketini yazdı. Selvi yazısında kararsızlar ve oy vermeyeceğim diyenlerin oranının yüzde 33’e ulaştığını söyledi.

Selvi’nin “Anketler ne diyor, kararsızlar partisi kaçıncı sıraya yükseldi?” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

AK Parti MKYK toplantısında Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Konda’nın kasım ayı anketi hakkında bilgi veriyor. Konda’nın anket değerlendirmesinde iki tespiti yer alıyor.

1- AK Parti iktidar çoğunluğuna ancak MHP ile oluşturduğu ittifakla ulaşabiliyor.

2- CHP bir türlü iktidar değişimini sağlayacak oy artışı ivmesini yakalayamıyor.

Ankette bir de alarm işareti veren bir nokta var. Kararsızlarla oy vermeyeceğini beyan edenlerin oranı yüzde 33’e ulaşıyor. Kararsızlar dağıtıldığında ise AK Parti yüzde 40, CHP yüzde 23.1, HDP 13.6, MHP 12.9, İYİ Parti 9.0, diğer 1.4 çıkıyor. Bu durumda cumhur ittifakı yüzde 52.9’a ulaşırken, millet ittifakı diğer partilerle birlikte 47.1 oluyor.

Erdoğan eski yol arkadaşlarını böyle suçladı: Bunlar Halkbank’ı dolandırıyor

Okumaya devam et

Popular