Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye, Bağdadi’nin yerini biliyor muydu? ABD istihbarati konuyu araştırıyor

Bloomberg, IŞİD Lideri Ebubekir El Bağdadi ve örgütün sözcüsü Ebu Hasan El Muhacir’in saklandıkları binalarda ele geçirilen belgeleri araştıran ekibin önemli görevlerinden birinin Türkiye’nin istihbarat servisi ile IŞİD arasındaki ilişkiyi araştırmak olduğunu yazdı.

BOLD – Dış Politika ve Ulusal Güvenlik konularında uzman gazeteci Eli Lake, Bloomberg için kaleme aldığı makalede Bağdadi’nin saklandığı yeri Türkiye’nin bilip bilmediği konusunu ele aldı.

ABD, ELE GEÇİRİLEN DOKÜMANLARI ARAŞTIRIYOR

ABD’li bazı istihbarat analizcilerinin bu konuda bazı şüpheleri olduğunu belirten Lake, ABD istihbaratının Ebubekir El Bağdadi’nin saklandığı sığınakta ele geçirilen elektronik verileri ve dokümanları incelemeye devam ettiğini belirtti.

Gazeteci Eli Lake, ABD istihbaratın kafasındaki en önde gelen sorulardan birinin “Türk Ordusu ve ona bağlı güçler tarafından kontrol altında tutulan Suriye’deki bir vilayette IŞİD liderinin kendine nasıl bir sığınak bulduğu” konusu olduğunu vurguladı.

Eli Lake, 3 ABD ulusal güvenlik görevlisinin kendisine Bağdadi’nin nerede olduğu konusunda Türkiye’nin bilgisi hakkında daha fazla şeyler öğrenmek istediklerini ilettiğini belirtti.

ÖZEL BİR BİRİM OLUŞTURULDU

ABD istihbaratı, Bağdadi’nin ve daha sonraki günlerde Cerablus yakınlarında öldürülen IŞİD’in Sözcüsü Ebu Hasan El Muhacir’in saklandıkları binalarda ele geçirilen belgeleri araştırma için bir birim oluşturmuş.

Bloomberg’e konuşan ABD ulusal güvenlik yetkilileri, bu birimin önemli görevlerinden birinin Türkiye’nin istihbarat servisi ile IŞİD arasındaki ilişkiyi araştırmak olduğunu vurguladı.

BURNUNUN DİBİNDE NASIL FARK EDİLMEDİ?

IŞİD lideri Bağdadi, Türkiye’nin askeri gözlem noktalarının bulunduğu ve Türkiye’ye bağlı muhalif güçlerin kontrolündeki İdlib’de Türkiye sınırına 5 km uzaklıktaki bir noktada ölü ele geçirilirken, IŞİD Sözcüsü Muhacir, yine Türk güçlerin kontrolündeki Cerablus’ta öldürülmüştü.

IŞİD’in en üst düzeyindeki 2 isminin, NATO üyesi Türkiye’nin burnunun dibinde fark edilmeden saklanmış olabilme ihtimali bulunduğunu ifade eden Eli Lake, ancak ABD istihbarat yetkililerinin bundan şüpheli olduğunu belirtti. Lake, bu şüphenin de sadece Bağdadi ve Muhacir’in bulundukları yerlerle ilgili olmadığını yazısında kaydetti.

TÜRKİYE, SURİYE’DE RADİKAL GRUPLARI DESTEKLEDİ

Makalede, Suriye’deki iç savaşın başlangıcında Türk istihbaratının Avrupa ve Afrika’dan gelen savaşçıların Suriye’ye Türkiye üzerinden geçmesine müsaade ettiğini, Beşar Esad rejiminin değişmesi için radikal grupları desteklediği ifade edildi.

Bloomberg, yakın zamanda ABD hükümetinin IŞİD’in üst düzey bir yetkilisinin Türkiye’de bulunduğunu tespit ettiğini hatırlattı. 2017 yılı Ağustos ayında Amerikan Hazine Bakanlığı IŞİD’in maliye bakanının aynı yılın başlarında Irak’tan Türkiye’ye geçtiğini tespit etmişti.

Eli Lake, Suriye politikasından sorumlu bir ABD’li yetkilinin kendisine, “Türkiye, Suriye İç Savaşı’ndaki en kötü aktörleri desteklemek konusunda bütün gücüyle çalıştı” dediğini aktardı.

 

Türkiye’nin güvenli bölge içine aldığı Tel Abyad’da bombalı saldırı: 13 sivil öldü

Dünya

BM’den İdlib için ateşkes çağrısı!

BM’den İdlib’te ateşkes çağrısı geldi. Yayınlanan raporda 1 Aralık 2019 itibariyle 900 bin kişinin yer değiştirdiği ve durumun korkunç bir seviyeye ulaştığı ifade edildi.

BOLD-Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, yaptığı yazılı açıklamada Suriye’de devam eden krizin yeni ve korkunç bir seviyeye ulaştığı konusunda uyarıda bulundu. BM’nin yayınladığı açıklamada “1 Aralık itibariyle 900 bin kişinin yer değiştirdiği Suriye’nin kuzey bölgesinde İdlib’teki durum korkunç bir seviyeye ulaştı” ifadesi kullanıldı.

Aralık ayından beri çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 900 bin kişinin çatışmalar ve saldırılar nedeniyle yer değiştirmeye mecbur kaldığını belirten Lowcock, yerlerinden edilen Suriyelilerin kamplar dolu olduğu için dondurucu soğukta dışarda kaldığına dikkati çekti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Anneler çocuklarını sıcak tutabilmek için plastik yakıyor. Küçük çocuklar ve bebekler soğuktan ölüyor. Hastane, okul, cami, pazar yeri ve sivil yerleşim alanlarının rastgele hedef alınıyor. Okullarda eğitim askıya alındı ve hastaneler kapandı. Ciddi bir salgın riski söz konusu. Temel altyapı çökmek üzere.”

Rus haber ajansı: NATO, Türkiye’nin olası Suriye operasyonuna askeri destek vermeyecek

Okumaya devam et

Dünya

AP milletvekili Özlem Demirel’in Ankara Gar saldırısı davasını izlemesine izin verilmedi

Avrupa Parlamentosu milletvekili  Özlem Demirel’in 10 Ekim Ankara Gar saldırısı davası duruşmasına gözlemci olarak katılmasına izin verilmedi. AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş-Başkanı Sergey Lagodinsky, duruma tepki gösterdi.

BOLD – Avrupa Parlamentosu milletvekili  Özlem Demirel’in 10 Ekim Ankara Gar saldırısı davasının 13 Şubat’taki duruşmasına gözlemci olarak katılmasına izin verilmedi.

Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş-Başkanı Sergey Lagodinsky, Özlem Demirel’e yapılanların ‘demokrasi ve ikili ilişkiler adına’ kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Lagodinsky yayımladığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Meslektaşım Özlem Demirel’in mahkeme duruşmasını izleme hakkının reddedilmesi kabul edilemez. Şimdiye kadar, bu tür gözlem ziyaretleri ikili işbirliğimizde yaygın bir uygulama oldu. AB-Türkiye delegasyonundaki ikinci vekilim Demirel’den mahkeme binasını terk etmesi istenilmesi, ortak uygulamadan uzaklaşma anlamına geliyor, bunun provokasyon ve gizli bir kişisel tehdit olduğunu düşünüyorum. Meslektaşımın bu şekilde muamele görmesini şiddetle kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

Lagodinksy, “Bu tür olaylar, ikili parlamenter ilişkilerimizi daha da zorlayabilir ve sonuç olarak Türkiye’deki demokratik kültüre olan güveni yok edebilir. Avrupa Parlamentosu ve Alman Federal Hükümeti olayın kapsamlı bir şekilde açıklanmasını talep etmelidir.” dedi.

Özlem Demirel, 2019 yılı Mayıs ayında yapılan seçimlerde Avrupa Parlamentosuna Almanya’dan seçilmişti. Malatyalı Özlem Demirel, Avrupa Birleşik Sol Grubu üyesi bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Türkiye’de tutuklanan avukat nedeniyle sığınmacılar tehlikede

Okumaya devam et

Dünya

Rus haber ajansı: NATO, Türkiye’nin olası Suriye operasyonuna askeri destek vermeyecek

Rus haber ajansı TASS, NATO’nun, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısında bir askeri operasyon başlatması durumunda Ankara’ya askeri destek vermeyeceğini iddia etti.

BOLD – Rus resm haber ajansı TASS, NATO’dan bir diplomatik kaynağa dayandırdığı haberinde, Türkiye’nin diğer üye ülkelerin siyasi desteğine sahip olduğunu ancak Ankara’nın çatışmaların giderek yoğunlaştığı Suriye’nin İdlib kentine yönelik olası bir askeri harekatında NATO’dan herhangi bir askeri destek görmeyeceğini belirtti.

Diplomatik kaynağın, “NATO ülkeleri, şubat ayı başlarında idlib’deki Türk askerlerinin trajik ölümü üzerine 5. maddenin işletilmesini desteklemeyecek” sözlerine yer verilen haberde ayrıca, 5. maddenin işletilmeyeceğinin Türkiye tarafında da çok iyi bilindiğini bu nedenle de Ankara’nın konuyla ilgili NATO istişarelerini başlatmaya çalışmadığı iddia edildi.

Rus haber ajansı, NATO üyesi ülkelerin korunması için müdahaleyi içeren 5. maddenin işletilmemesine ise Türk askerlerine yönelik saldırının ‘yabancı topraklarda ve tek taraflı bir askeri operasyon sırasında gerçekleşmesini’ neden gösterdi.

Suriye Ordusu, Halep’in batısındaki köy ve kasabaları ele geçirdi

Okumaya devam et

Popular