Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye, Bağdadi’nin yerini biliyor muydu? ABD istihbarati konuyu araştırıyor

Bloomberg, IŞİD Lideri Ebubekir El Bağdadi ve örgütün sözcüsü Ebu Hasan El Muhacir’in saklandıkları binalarda ele geçirilen belgeleri araştıran ekibin önemli görevlerinden birinin Türkiye’nin istihbarat servisi ile IŞİD arasındaki ilişkiyi araştırmak olduğunu yazdı.

BOLD – Dış Politika ve Ulusal Güvenlik konularında uzman gazeteci Eli Lake, Bloomberg için kaleme aldığı makalede Bağdadi’nin saklandığı yeri Türkiye’nin bilip bilmediği konusunu ele aldı.

ABD, ELE GEÇİRİLEN DOKÜMANLARI ARAŞTIRIYOR

ABD’li bazı istihbarat analizcilerinin bu konuda bazı şüpheleri olduğunu belirten Lake, ABD istihbaratının Ebubekir El Bağdadi’nin saklandığı sığınakta ele geçirilen elektronik verileri ve dokümanları incelemeye devam ettiğini belirtti.

Gazeteci Eli Lake, ABD istihbaratın kafasındaki en önde gelen sorulardan birinin “Türk Ordusu ve ona bağlı güçler tarafından kontrol altında tutulan Suriye’deki bir vilayette IŞİD liderinin kendine nasıl bir sığınak bulduğu” konusu olduğunu vurguladı.

Eli Lake, 3 ABD ulusal güvenlik görevlisinin kendisine Bağdadi’nin nerede olduğu konusunda Türkiye’nin bilgisi hakkında daha fazla şeyler öğrenmek istediklerini ilettiğini belirtti.

ÖZEL BİR BİRİM OLUŞTURULDU

ABD istihbaratı, Bağdadi’nin ve daha sonraki günlerde Cerablus yakınlarında öldürülen IŞİD’in Sözcüsü Ebu Hasan El Muhacir’in saklandıkları binalarda ele geçirilen belgeleri araştırma için bir birim oluşturmuş.

Bloomberg’e konuşan ABD ulusal güvenlik yetkilileri, bu birimin önemli görevlerinden birinin Türkiye’nin istihbarat servisi ile IŞİD arasındaki ilişkiyi araştırmak olduğunu vurguladı.

BURNUNUN DİBİNDE NASIL FARK EDİLMEDİ?

IŞİD lideri Bağdadi, Türkiye’nin askeri gözlem noktalarının bulunduğu ve Türkiye’ye bağlı muhalif güçlerin kontrolündeki İdlib’de Türkiye sınırına 5 km uzaklıktaki bir noktada ölü ele geçirilirken, IŞİD Sözcüsü Muhacir, yine Türk güçlerin kontrolündeki Cerablus’ta öldürülmüştü.

IŞİD’in en üst düzeyindeki 2 isminin, NATO üyesi Türkiye’nin burnunun dibinde fark edilmeden saklanmış olabilme ihtimali bulunduğunu ifade eden Eli Lake, ancak ABD istihbarat yetkililerinin bundan şüpheli olduğunu belirtti. Lake, bu şüphenin de sadece Bağdadi ve Muhacir’in bulundukları yerlerle ilgili olmadığını yazısında kaydetti.

TÜRKİYE, SURİYE’DE RADİKAL GRUPLARI DESTEKLEDİ

Makalede, Suriye’deki iç savaşın başlangıcında Türk istihbaratının Avrupa ve Afrika’dan gelen savaşçıların Suriye’ye Türkiye üzerinden geçmesine müsaade ettiğini, Beşar Esad rejiminin değişmesi için radikal grupları desteklediği ifade edildi.

Bloomberg, yakın zamanda ABD hükümetinin IŞİD’in üst düzey bir yetkilisinin Türkiye’de bulunduğunu tespit ettiğini hatırlattı. 2017 yılı Ağustos ayında Amerikan Hazine Bakanlığı IŞİD’in maliye bakanının aynı yılın başlarında Irak’tan Türkiye’ye geçtiğini tespit etmişti.

Eli Lake, Suriye politikasından sorumlu bir ABD’li yetkilinin kendisine, “Türkiye, Suriye İç Savaşı’ndaki en kötü aktörleri desteklemek konusunda bütün gücüyle çalıştı” dediğini aktardı.

 

Türkiye’nin güvenli bölge içine aldığı Tel Abyad’da bombalı saldırı: 13 sivil öldü

Dünya

İran’da polis petrol zammını protesto edenlere gerçek mermi kullandı: 6 ölü

İran’da güvenlik güçleri, benzine yapılan zammı protesto eden kalabalığa ateş açtı. Gerçek mermilerin kullandığı gösterilerde şuana kadar 6 kişi öldü, onlarca kişinin de yaralandı

BOLD- Dünyada birçok ülkede devam eden gösteriler petrol zammının ardından İran’a da sıçradı. Cuma günü başlayan eylemler sırasında Kirman Eyaleti’ne bağlı Sircan şehrinde bir gösterici polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. İran güvenlik güçlerinin bugün gösterilerin devam ettiği Şiraz, Kerec Eyaleti’ne bağlı Gulşehr, Ahvaz Eyaleti’ne bağlı Behbehan ve Meriwan şehrinde de göstericilere ateş açtı.
Gerçek mermilerin kullanıldığı Şiraz’da 1, Gulşehr’de 1, Behbehan’da 1 ile Meriwan’da 2 kişi yaşamını yitirdi. Böylece olayların başladığı 2 günden ölü sayısı 6’ya yükseldi. Açılan ateş sonucu onlarca kişinin de yaralandığı öğrenildi.

BANKA VE KAMU BİNALARI ATEŞE VERİLDİ

Güvenlik güçlerinin müdahalesi eylemleri sonlandırmaya yetmedi. Poisin sert müdahalesinin ardından ölümlerin yaşandığı Ahvaz Eyaleti’ne ağlı Behbehan şehrinde İran Milli Bankası’nın şubesi, Kerec’e bağlı Ferdis şehrinde Millet Bankası şubesi, Tahran’ın Pars semtinde Sina Bankası’nın şubesi, Meriwan’da Ensar Bankası’nın şubesi, Sine’de Mesken Bankası’nın şubeleri ile Tahran’ın Endişe semtindeki Besic Karargahı ve Tahran’a bağlı Salihiye kasabasının belediye binasını ateşe verdi.

OKULLAR TATİL EDİLDİ, İNTERNET KESİLDİ, YOLLAR KAPATILDI

İran’da eylemlerin devam ettiği eyaletlerde hayat durma noktasına geldi. Protestoların kitlesel olduğu Meşed, Kirmanşa, Ahvaz, Şiraz ve Meriwan gibi kentlerde internet hatlarını kesti. Birçok kentte okullar tatil edildi. Başkent Tahran ve Kerec’deki protesto eylemleri nedeniyle yollar da trafiğe kapatıldı

Okumaya devam et

Dünya

Nissan, ABD’ye sattığı 394 bin aracını geri çağırdı!

Nissan, ABD’de sattığı 394 bin 25 adet aracını geri çağırdı. Araçlarda fren hidrolik yağının sızmasına sebep olan ve yangın tehlikesi yaratan bir arıza tespit ettiklerini açıkladı.

BOLD-Japon araç üreticisi Nissan’ın ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Yönetimi’ne yaptığı başvuruda, sızan hidrolik yağının arabanın iç devrelerine gelebileceği ve dikkate alınmadığı “nadir durumlarda” yangın çıkmasına sebep olabileceği belirtildi. Sıvının iç devrelerde kısa devreye sebep olabildiği belirtilen açıklamada, iç devrelere sıvı temas etmesi durumunda arabanın sürücüye bir uyarı vereceğini belirtti.

ABD basınının aktardığına göre geri çağırılan modeller arasında 2016 ile 2018 yılları arasında üretilen Maxima sedanlar, 2017 ile 2019 yılları arasında üretilen Infiniti QX60’lar, 2015 ile 2018 arasında üretilen Murano ve 2017 ile 2019 arasında üretilen Pathfinder SUV’ler bulunuyor.

Belgelerde arızanın bir yangına veya yaralanmaya sebep olup olmadığı belirtilmiyor.

Başvuruya göre arızaya bir çözüm bulunduğunda bahsi geçen araçların sahipleri arabalarını yetkili servislere götürüp ücretsiz tamir ettirebilecek.

Alman vatandaşlığı için online başvuru dönemi başlıyor

Okumaya devam et

Dünya

Alman vatandaşlığı için online başvuru dönemi başlıyor

Almanya’da Kuzey Ren Vestfalya (NRW) ve Bayern eyaletleri, 2020 yılı sonu itibariyle Alman vatandaşlığına geçiş başvuru işlemlerinde online olarak yapılacak.

BOLD – Almanya’nın ekonomik anlamda en güçlü iki eyaleti, Alman vatandaşlığına geçişte devrim niteliğinde bir karar aldı. Buna göre Alman vatandaşı olmak isteyenler, online olarak sisteme giriş yapacak, vatandaşlık ile ilgili şartların hangilerini sağladığını ve eksik kalan hususları internet üzerinden öğrenebilecek. Gerekli şartların sağlanması durumunda online olarak vatandaşlığa başvuru yapılabilecek. Böylelikle şu anda vatandaşlığa geçmek için belediyelerde yürütülen bürokratik işlemlere ihtiyaç kalmayacak.

SİYASİ MÜLTECİLER İÇİN ŞARTLAR

İltica başvurusu kabul edilerek 3 yıllık oturum hakkı elde eden siyasi mülteciler için vatandaşlığa kabul şartları şunlar:

  • İlk iltica başvurusu yapıldığı günden itibaren 6 yıl dolması.
  • Herhangi bir suça karışmamış olmak.
  • En az B1 dil sertifikası sahibi olmak.
  • Devletten yardım almamak.
  • Vatandaşlık testinde başarılı olmak.
  • Entegrasyon sürecini tamamlamak.

Selahattin Demirtaş’a Almanya’dan ‘Siyasi Cesaret Ödülü’

Okumaya devam et

Popular